aA


Dar maža, kokių penkerių, „žinojau“, kad ištekėsiu už afrikiečio. Žinojau, ne norėjau, to jausmo užtikrintumą prisimenu iki šiol. Užaugau, ištekėjau, už pietų afrikiečio. Taip detaliai suplanavusi nebuvau, bet nesigailiu. Nors man Vilniaus metrikacijos biure tvarkant dokumentų formalumus ir padejavus, kiek daug visko reikia, darbuotoja tiesiai pasakė: „Ką, tekate už afrikiečio, ir tikitės, kad bus lengva?“
Lietuvė apie gyvenimą šeimoje su afrikiečiu: laimė (nelietuviško) nutekėjimo
© Shutterstock nuotr.

Nesitikiu. Gyvenimas kartu su kultūriniais skirtumais panašus į mano kitus atradimus. Kažkada galvojau, kad būčiau itin laiminga gyvendama dideliame name su daug kitų tautybių žmonių. Gyvenau, buvau laiminga, bet ne visada.

Danijoje stebėjausi, kaip niekas niekada negeria alaus ne savaitgalį (nes geriantys savaitės dienomis yra alkoholikai, nepriklausomai nuo to, kiek geria, nepriklausomai nuo to, kad savaitgalį jie neišgeria nė trečdalio draugų danų bokalų).

Nyderlanduose mačiau, kaip „namiokai“ nuolat grįžta vedini svetimais dviračiais, kuriuos ką tik nusipirko miesto aikštėje už 10 eurų iš marihuanos rūkytojų. Dviračiai, jei likdavo neprirakinti trimis spynomis, per naktį vėl dingdavo, pardavėjui uždirbdami dar keletą svaigių suktinių.

Londone... Londone niekaip negalėjau patikėti, kad kažkas gali norėti valgyti dešreles pusryčiams. Patyrimai ne vienodai reikšmingi, bet vienodai įspūdingi duotuoju metu.

Taip ir su mišria santuoka – nei lengva, nei sunku, bet netikėtų iššūkių netrūksta. Kalėdų sutikimo prie Indijos vandenyno esant 35 C karščiui iššūkiu nepavadinčiau. Neįprasta, bet gana malonu. Vaikiška knygelė „Mano pirmoji gyvačių knyga“ nustebino. Kaip ir keliaujant po Pietų Afrikos Respubliką nuolat mašinoje „dėl viso pikto“ laikomas šautuvas. Kaip ir netikėta diskusija, kada mūsų berniukai turėtų pradėti mokytis šaudyti.

Rimtesnius skirtumus kol kas spręsti ėjosi gana sklandžiai. Dėl vaikų vardų sutarėme lengvai: išrinkome ir gražius, ir taip pat rašomus ir lietuvių, ir afrikanerių kalbomis. Tiesa, tokių radome tik du. Dėl kalbos namuose: aš su vaikais kalbu lietuviškai, mes visi kartu – angliškai. Variantas, kuris tik sunkės netolimoje ateityje, kai vaikai norės paprašyti daugiau nei valgyti ir miegoti.

Galvojant apie tai man šovė lyg ir puiki mintis: užrašysiu aš juos į lietuvišką šeštadieninę mokyklėlę. Ir čia jau nebesutarėme: ar tikrai lietuvių kalba tokia svarbi, kad trejų metų vaikas ir aš pati turėtume tik po vieną laisvadienį per savaitę?

Vaizduotėje man tuoj pagrūmojo Jonas Basanavičius, priekaištingas akis įbedė knygnešiai, akis į dangų nuo siūlus sukančio ratelio pakėlė „Lietuviškos mokyklos“ skulptūros moteris. O kur dar kiti aušrininkai, varpininkai, gyvenimus Lietuvai aukoję JAV ikinepriklausomybiniai išeiviai. Prisiminiau ir kažkurį iš dabartinių premjerų sakant, kad „kokie tie emigrantų vaikai piliečiai (ar lietuviai, nepamenu), kad nė lietuvių kalbos nemoka.“

Žodžiu, užgriuvo mane visi, aš jų argumentus perdaviau vyrui. Bet mano vyro jie nepaveikė, ir jis kol kas teisus: vaikas per mažas, nė angliškai dar gerai nekalba. Ar lietuvių kalbos nauda abejotume, jei abu būtume lietuviai? Galbūt, pažįstu tokių abejojančių.

Turime ir sutartų svarbių kompromisų. Nors mano vyras atvirai pareiškė nesuprantantis ir nemėgstantis vegetariškų Kūčių, jas atsėdi ir paskui maloniai valgo „nugarinė“ ir „lašiniai“. O aš nepeikiu džiovintos antilopienos, nepaisant jos kvapo.

euroblogas.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Gauti koronavirusu užsikrėtusios moters šeimos narių tyrimų rezultatai: visi ėminiai neigiami atnaujinta 22.56 (207)

Praėjusią naktį pranešus, kad iš Italijos sugrįžusi 39 metų moteris yra užsikrėtusi...

Atrodė, karjera bus trumpa, bet viską pakeitė Landsbergio skambutis: kaip jauna provincijos gydytoja tapo įtakinga politike (110)

Kitą rytą po laimėtų rinkimų į Aukščiausiąją Tarybą-Atkuriamąjį Seimą Rasa Rastauskienė...

Rizikingą žingsnį ir lūžusią derinių lentą aptaręs Jasikevičius galiausiai pasisakė ir apie virusą (226)

Krepšinis „Žalgirio“ arenoje penktadienį turėjo padėti pamiršti tiek Italijoje, tiek...

Į infekcines ligonines vežami žmonės iš visos Lietuvos, kol kas naujų susirgimų nenustatyta (43)

Į penkias šalies ligonines, kuriose yra specialiai pritaikyta infrastruktūra ir infekcinių ligų...

Svarbi pergalė lenktynėse dėl TOP-8: prireikė pratęsimo, bet „Žalgiris“ patiesė Milano ekipą (691)

Penktadienio vakarą Nemuno saloje vykusiose Eurolygos 26-ojo turo rungtynėse Kauno „Žalgiris“...

Visockas apie koronaviruso identifikavimą: tai sėkmės atvejis (39)

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas po miesto savivaldybėje surengto ekstremalių situacijų...

Užsienietis nesitikėjo tokio akibrokšto gydymo klinikoje: moka visus mokesčius, bet paslauga – neprieinama (63)

Lietuvoje jau kelerius metus gyvenantis ir dirbantis užsienietis labai nustebo, kai jam prireikus...

Po sauso penktadienio laukia nauja kritulių banga (8)

Šeštadienio naktį orus lems tolstančio ciklono pietvakarinis pakraštys. Šlapdriba ir sniegas...

Žaidimas degtukais virš parako statinės: ar Turkija įtrauks NATO į Trečiąjį pasaulinį karą su Rusija? (696)

Jungtinių Valstijų kariuomenė atsargiai vertina savo vaidmenį Sirijoje . Tačiau Jungtinių...

Vitalija Guobė

Karas šeimoje: kodėl geria garsių vyrų žmonos? N-18

Kai eilinį kartą pro langą kieme pamačiau kelis prabangius automobilius su man nelauktais...

|Maža didelių žinių kaina