aA
Emocinis intelektas daugeliui iš mūsų tėra tik populiari frazė, kuri dažnai skamba, bet nelabai aišku kas po ja slypi.
© Shutterstock

Nemistifikuojant terminų – EQ yra gebėjimas suprasti save ir supančios aplinkos siunčiamus signalus bei adekvačiai į juos reaguoti. Vaikystėje tai ypatingai opi problema, nes mažieji dar tik bando pažinti save ir savo emocijas. Kaip mes, suaugusieji, galėtume jiems padėti?

Įsijauskite į vaiko išgyvenimus

Net jeigu jums atrodo, kad vaikas hiperbolizuoja problemą, o jo liūdesys ar pyktis yra perdėtas, pamėginkite ramiai įsigilinti į vaiko emocijas. Įsijautimas ir suvokimas, ką išgyvena jūsų vaikas, neturi reikšti ir nereiškia, kad jūs sutinkate su tokia vaiko emocijų raiška, tai tik būdas suteikti vaikui palaikymą ir padėti nusiraminti. Emocijoms nurimus bus kur kas paprasčiau kalbėti apie problemas ir kaip jas „deramai“ išgyventi. Taip jūs rodysite pavyzdį kaip svarbu išklausyti ir ugdytis empatiją.

Leiskite rodyti emocijas

Mažieji dažnai negali atskirti ir suvokti savų emocijų, suprasti kodėl būtent tokie jausmai kyla. Priimkite savo vaikų rodomas emocijas, o ne ignoruokite ar neikite pastarąsias.

Savo pavyzdžiu rodykite kaip svarbu jausmus priimti, juos permąstyti, reflektuoti situacijas kurios juos sukėlė. Elgdamiesi priešingai, išsižadėdami vienokių ar kitokių emocijų siųsime mažiesiems signalą, kad kai kurie jausmai yra gėdingi ir nereikalingi. Tokia pozicija gali padaryti „meškos paslaugą“, kurios dėka vaikai ne tik kad negebės suprasti kaip jie jaučiasi, bet ir gėdysis savo emocinių išgyvenimų.

Išklausykite vaikų jausmus

Dažnai vaikams tereikia galimybės būti išklausytiems. Kuomet vaikai išlies savo nuogąstavimus, nusiramins ir koncentruosis į kitus dalykus. Nereikėtų pamiršti, kad dėmesys ir saugumo pajauta išklausant mažiesiems leis pasijusti svarbiems ir reikalingiems.

Spręskite problemas

Pavykus vaikams nusiraminti, pakalbėkite apie problemas, kurios iššaukė negatyvias emocijas. Iš pradžių kalbėtis apie neigiamų jausmų pliūpsnius ir jų priežastis gali būti sudėtinga. Pralaužti ledus gali padėti ir jūsų inicijuojamas „minčių lietus“. Pasidalinkite savo idėjomis dėl kokių priežasčių jus kankina liūdesys ar nerimas ir kaip su tuo susitvarkote, kas jums padeda; leiskite mažiesiems išklausyti jūsų pasakojimo ir įsiterpti su savuoju. Kai sužinosite problemos priežastį, bus kur kas paprasčiau ją spręsti.

Lietuvos vaikų ir jaunimo centras pataria tėveliams būti patarėjais, o ne sprendimų priėmėjais. Skatinti vaikus patiems ieškoti išeičių iš gyvenimiškų situacijų ir tik reikalui esant padėti, patarti. Taip bus ugdomas vaikų savarankiškumas, problemų sprendimo įgūdis. Mažieji išmoks suvokti save, savo jausmus, o šie įgūdžiai leis sklandžiau bendradarbiauti su juos supančia aplinka, rašoma pranešime spaudai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

(Ne)Grįžtu. Į Airiją išvyko jau sulaukusi 50-ies: geriau nei čia savo pensijos net neįsivaizduoju į šalį plūsta vyresni lietuviai (36)

„Gerai, išgersime kavos“, – pasigirsta žodžiai už nugaros Monaghano, miestelio Airijoje,...

Vyriausybė galutinai apsisprendė, kaip kovos su kainomis: „vaučeriais“ naudosis ne visi papildyta 15.05 val.  (329)

Vyriausybės pasitarime pristatytos paruoštos ministerijų priemonės, kaip kovoti su augančiomis...

Fausta Marija Leščiauskaitė. O jeigu nedaužė, bet santykiai nebuvo laimingi? (45)

„Mes gimėme laikais, kai sulūžusius daiktus buvo įprasta taisyti, o ne išmesti“ – tokios ir...

Kokios pensijos galime tikėtis: ką daryti, kad netektų skursti? (3)

Savaitgalis Druskininkų sanatorijoje, atostogos saulėtoje Ispanijoje, popietės su anūkais vandens...

Neeilinis smurtas prestižinėje Kauno gimnazijoje: apsiginklavęs mokinys daužė paauglį papildyta policijos pranešimu (135)

DELFI pasiekė informacija, kad vienoje prestižinėje Kauno gimnazijoje mokinys kastetu daužė kitą...

Taiso neblaivių vairuotojų pamėgtą įstatymų spragą – pernai ja pasinaudojo ne vienas (19)

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) trečiadienį pritarė įstatymo pataisų paketui,...

Ministrė Petrauskienė už uždarų durų sėdo prie derybų stalo su profesinėmis sąjungomis (33)

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė sukvietė profesinių sąjungų vadovus į...

Įsileidus Kremlių – tragedija: neįsivaizdavome, kad žmonės bus žudomi vidury baltos dienos (414)

Lygiai prieš penkerius metus prasidėjo Ukrainos Orumo revoliucija – Maidanas . „Tai buvo...

Ruoškitės – prekybos centrai paskelbė išpardavimų savaitgalį: stilistė patarė, ką pirkti ir į ką nė nežiūrėti (44)

Juodasis penktadienis – ta diena metuose, kai visi šiek tiek išsikrausto iš proto. Arba ne. Bet...