aA
Nuo vaiko amžiaus dažnai visiškai nepriklauso jo noras ar nenoras eiti į darželį, – teigia vaikų priežiūros specialistė Giedrė Veličkienė. „Gera vaiko adaptacija darželyje priklauso nuo jo charakterio savybių ir nuo tėvų pasirengimo leisti vaiką į darželį. Nereikia bijoti ašarų – jei namuose vystomas emocinis intelektas, jos turi būti. Tačiau svarbiausia yra tėvų apsisprendimas – jūsų gebėjimas atsiskirti nuo vaiko ir leidimas vaikui atsiskirti nuo įprastos aplinkos“, – sako sąmoningų mamų bendruomenės įkūrėja, masažo akademijos „Agnum“ lektorė.
Leidžiame vaiką į darželį. Dėl ašarų kalti tik tėvai?
© Shutterstock nuotr.

Ir visų darželinukų tėvus prašo savyje suderinti tvirtumą ir apsisprendimą bei švelnumą bei supratingumą.

Kada leisti?

Psichologai sako, kad geriausia leisti vaiką į darželį, kai jam sukanka treji metukai. Nuo trejų metų vaikas jau savarankiškesnis – jis moka naudotis tualetu, pavalgyti, turi savo emocijų valdymo patirtį.

„Vaiko savarankiškumas priklauso nuo mamos įdirbio. Jei mąstote apie darželį, leiskite jau šiandien vaikui būti savarankiškam – apsiauti pačiam batus, apsirengti ir pan.“, – pataria G. Veličkienė.

Trečiaisiais gyvenimo metais didėja vaiko poreikis būti kolektyve. Po antro gimtadienio vaikas ima suprasti, kad jis nėra vienas asmuo kartu su mama.

Pasak Sąmoningų mamų bendruomenės įkūrėjos, ilgai žindomi vaikai, miegantys su tėvais, ima suvokti save kaip vieną asmenį su mama.

„Tas prieraišumas yra gerai, bet jį reikia kurti tokį, kad vaikui būtų lengva atsiskirti. Iki trejų metų vaikui atrodo, kad jei mama išėjo, ji niekada negrįš. Todėl vaiko negalima palikti vieno. Sąmoningai ruošiantis į darželį, reikia stengtis sukurti vaikui sąlygas kaip darželyje. Palikti jį su močiute – tai ne tas pats, reikia iš tikrųjų atsiskirti nuo vaiko ir vaikui atsiskirti nuo įprastos aplinkos. Tai bus jo ir jūsų patirtis. Siūlau vaiką palikti žaidimų kambaryje 5-10 minučių, jis turi pajusti, ką reiškia būti vienam. Jeigu grupėje vaikas laikosi labiau jūsų, o ne žaidžia su kitais vaikais, verta dar kartą pagalvoti, ar dabar tikrai laikas leisti jį į darželį“, – atkreipia dėmesį G. Veličkienė.

Taip pat specialistė nurodo dar vieną aplinkybę, kuri gali būti kliūtis vaikui eiti darželį. „Pagalvokite, ar šeimoje nėra kitos stresinės situacijos, pavyzdžiui, gimė kitas vaikas, keičiate gyvenamąją vietą. Dėl streso vaikui sutrinka miegas, gali užkietėti viduriai. Todėl labai svarbu, kad ėjimas į darželį nesutaptų su kita gyvenimiška situacija“, – sako pokalbininkė.

Ji atkreipia dėmesį ir į tėvų jausmus. „Normalu tuo metu jausti dvejopus jausmus – „man reikia eiti į darbą, bet jaudinuosi, ar darželyje mano vaiku tinkamai pasirūpins, ar jis nepradės nuolat sirgti ir pan.“. Kalbėkitės apie tai su kitomis mamomis, bet geriau, kad jūsų dvejonių negirdėtų vaikas – išgirdus tokias kalbas, jame gali pasisėti nerimo sėkla ir jis gali imti jaustis kaltas“, – pataria G. Veličkienė.

Svarbiausi dalykai

Specialistės manymu, būtina atsakyti sau į klausimą, kodėl leidžiate vaiką į darželį dabar.

„Jūsų apsisprendimas turi būti negrįžtamas – vaikas eina į darželį ir mūsų gyvenimas teka įprastine vaga. Kontroliuokite savo mintis. Jei galvosite: „Nežinau, ar geras tas darželis, gal reikėjo leisti į kitą?“ – nebus gero rezultato. Jūsų dvejonės persiduos vaikui, jam bus sunkiau adaptuotis. Negali būti tokių žaidimų kaip „bandau leisti, jei jam ten blogai, bus daug ašarų, tada bandau vėl leisti po kelių savaičių ar mėnesių“. Vieno darželio metodininkė sakė, kad labiau apsisprendusių tėvų vaikai greičiau adaptavosi ir mažiau sirgo“, – sako G. Veličkienė.

Ji pataria pasikalbėti su auklėtoja, kaip elgtis pirmą dieną – kaip vaiką paduosite, pastatysite, apkabinsite ir pan. Ir priduria, kad jokiu būdu negalima iš anksto griežtai vertinti auklėtojos ir kelti jai aukštus reikalavimus.

Vaiko adaptacijos fazės

Psichologinėje literatūroje aprašomos kelios vaiko adaptacijos naujoje aplinkoje fazės. G. Veličkienė pataria – leiskite vaikui jas visas išgyventi.

Nesaugumo jausmas. Vaikas jaučia stresą naujoje aplinkoje, kur daug naujų žmonių. Vaikams šiuo periodu gali pasireikšti neadekvačios reakcijos. Mamos pasakojo, kad vaikai ima bijoti pravažiuojančių mašinų, pasidaro jautresni stipresniems garsams ir pan. Toks padidėjęs vaiko jautrumas yra normalus.

Intraversija ir stebėjimas. Šiuo periodu vaikas sėdi ir stebi. Jis stengiasi suvokti darželio aplinką, perprasti hierarchiją, bando prie viso to prisitaikyti. Nepulkite į paniką, jei kokią savaitę vaikas su niekuo nebendrauja, sėdi kampe. Tai adaptacijos pradžia.

Kontaktų paieška. Jis bando susirasti artimą sielą, tai gali būti vaikas ar darželio auklėtoja – tai jau sveikintinas dalykas.

Kovojimas už vietą po saulę. Šiuo periodu būna daug apsikandžiojimo, pastūmimo, susimušimo atvejų. Tai irgi adaptacijos etapas.

„Šiuos etapus reikia pereiti ir jų negalima nutraukti. Kartais tėvai intraversijos stadijoje išsigąsta ir nustoja vaiką vesti į darželį. Adaptacija įvyksta po 6 mėnesių. Namuose gali būti verkimo priepuoliai. Jei vaikas neišlieja tų emocijų, kūnas ima jas deginti ir vaikui gali be priežasties kilti temperatūra. Todėl leiskite jam išlieti emocijas“, – sako vaikų priežiūros specialistė.

Papasakoti iš anksto

„Nereikia vaikui kalbėti apie darželį prieš du mėnesius. Vakare pasekite pasaką apie kokį vaiką, kuris eina į darželį. Tegul jūsų vaikas iš pasakos supranta, kokia ten dienotvarkė, kas ten daroma. Bet nereikia pasakoti, kad ten viskas būna tik gerai. Reikia pasakoti ir apie darželio sunkumus. Kelis vakarus pasekate tokią pasaką, o paskui klausiate vaiko, gal jis norėtų nueiti pažiūrėti gyvai, kaip tas darželis atrodo ir kaip vaikai ten jaučiasi. Nereikia su vaiku iš karto eiti į darželio vidų, kalbėti su auklėtoja ir pan. Geriau pradėti pažintį su darželiu nuo lauko, kad jūsų vaikas pamatytų, ką vaikai veikia lauke“, – pataria G. Veličkienė.

Tobuluoju atveju atsiskyrimas nuo mamos turi įvykti per penkias dienas.

„Pirmosiomis dienomis, kai būsite su vaiku darželyje, būkite mamos vietoje. Nereikia su vaiku žaisti, sėstis prie stalų ar kartu valgyti. Vaikas manys, kad taip ir toliau bus, nereikia jam sukurti tokios iliuzijos. Trečią dieną vaikas paliekamas ilgėliau. Penktadienį vaikas paliekamas miegoti pietų miego. Bet tai yra optimistinis variantas. Aš jau pačią pirmą dieną palikau savo Arvydėlį 8 valandoms. Jis trečią dieną man pasakė – jau išeik. Bet tai priklauso nuo vaiko temperamento. Blogai, kai tėvai per ilgai užsibūna darželyje, valgo kartu, vaikui susikuria iliuziją, kad į darželį reikia eiti kartu su tėvais. Tėvai darželyje turi būti ne ilgiau kaip penkias dienas. Jeigu vaikas vyresnis nei dvejų metukų, jam galima sakyti, kad ateisite po pietų miegelio ar kai jis pavalgys pietukus. Vaikui reikia aiškiai pasakyti: ateisiu tavęs pasiimti, dabar einu į darbą, tu lieki darželyje“, – sako Sąmoningų mamų bendruomenės įkūrėja.

Ašaros, nemiga ir vidurių užkietėjimas

Sutrikęs miegas yra normalus reiškinys, nes vaikas miego metu dėlioja savo emocijas, patirtį. Prieš miegą vertėtų vaiko paklausti, kaip jis jaučiasi, o ne ką šiandien veikė ar valgė.

„Dažniau vaiką priglauskite, pamyluokite. Miegą pagerins pasivaikščiojimai prieš miegą, ramūs žaidimai namie. Dažnai tėvai po darželio veža vaiką į kiną, kavinę, bet jam tuo laikotarpiu ir taip daug emocijų ir patirties, jam po darželio reikia ramiai pabūti, pažaisti pažįstamoje aplinkoje“, – atkreipia dėmesį G. Veličkienė. Tuo jautriuoju periodu mažesniems vaikams (1-2 metų) nereikėtų prieš miegą žiūrėti televizoriaus.

Specialistė pataria, kaip elgtis, kai vaikas verkia: „Sakykite, kad jį suprantate, kad jam skaudu. Nesakykite – „Neverk, būk vyras, kiti į tave žiūri, verkti negražu“ ir pan. Vaikas manys, kad mama jo nevertina. Reikia leisti vaikui išlieti emocijas“.

Vaikas, pradėjęs eiti į darželį, gali pradėti šlapintis į lovą. Nereaguokite. Leiskite tam tęstis 7-10 dienų. Jei užsitęsia ilgiau, susimąstykite, ar adaptacija vyksta gerai.

Pasak G. Veličkienės, adaptacijos prie darželio periodu vaikas gali norėti dažniau būti ant rankų, nešiojamas, miegoti kartu, dažniau verkia. Jis nori gauti dėmesio – duokite jiems tą dėmesį. Dažniau panešiokite ant rankų, pamyluokite, suteikite vaikui jam reikiamos meilės ir dėmesio“, – sako specialistė.

Kvapni pagalba

Besidominčioms aromaterapija Giedrė Veličkienė siūlo šiuo laikotarpiu pasitelkti kelis kvapus:

Levandos. Levandos naudojamos miego sutrikimams gydyti. Vakarais prieš miegą išbandykite vonią su levandų aliejumi – į saują druskos įlašinkite 3-5 lašus levandų eterinio aliejaus ir ištirpkite šiltame vandenyje. Tegul vaikas 10-15 min. tokioje vonioje pasimaudo.

Jei vaiko odelė sausa, tinka eterinį aliejų įlašinti į pieno stiklinę ir ją supilti į vonią. Galima vieną lašą levandų aliejaus užlašinti ant pagalvėlės, kad miego metu garuotų.

Mandarinų eterinis aliejus. Tuštinimosi sutrikimai – vidurių užkietėjimas, viduriavimas – itin dažni pradėjus eiti į darželį. Su tuo susitvarkyti padės pilvuko masažas. Tai geriausia, ką galite tuo laikotarpiu pasiūlyti savo vaikui – 15 min. masažas su mandarinų eteriniu aliejumi. Imkite 50 ml bazinio aliejaus (migdolų, kokosų) ir 2-3 lašus mandarinų eterinio aliejaus. Švelnus pilvuko ir viso kūnelio masažas suteiks jūsų vaikui fizinės meilės dozę. Masažuokite vaiką ir kalbėkite jam, kad jį mylite, kad juo didžiuojatės, nes jis jau didelis, savarankiškas, eina į darželį.

Dar keli patarimai:

Leiskite vaikui į darželį neštis namais kvepiantį žaisliuką;
Darželio režimas turi būti pradėtas taikyti namuose dar iki ėjimo į darželį;
Pradėjus vaikui lankyti darželį, režimo namuose turi būti laikomasi ir savaitgaliais.

vlmedicina.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Šešių vaikų mama pasibaisėjusi situacija mokykloje: kad nereikėtų ten eiti, jie grasina susilaužyti ranką psichoterapeutė: atsakomybę turi prisiimti kiekvienas

Leisti vaiką į valstybinę ar į privačią mokyklą ? Tai klausimas, kamuojantis vis daugiau...

Pagrindinėms šalies ligoninėms opi problema: taip prarandamas laikas, gelbėjant sunkius ligonius (8)

Pasirengimas organų transplantacijai, ypač jų pervežimas – itin kruopščiai planuojamos...

Lavrovas po pokalbio su Blinkenu plūdo Baltijos šalis, atsakymų iš JAV laukia kitą savaitę papildyta (446)

Po 1,5 val. trukusio pokalbio Ženevoje su JAV valstybės sekretoriumi Antony Blinkenu Rusijos...

Palangoje įgriuvo legendinė „Vila Auska“, savininkas Rokas Galvonas sako: skaičiuojami didžiuliai nuostoliai (38)

Palangos kurorte esantis išskirtinis objektas – „Vila Auska “ tapo vienu didžiausių...

EK sukritikavus migrantų apgręžimą, Kasčiūnas priekaištus atmeta: su stipria vėliava judėsime į priekį

Europos Komisijos ( EK ) vidaus reikalų komisarei Ylva Johansson pareiškus, kad neteisėtai sieną...

Lagaminus į Pekiną kraunantiems lietuviams galvas kvaršina ne diplomatija, o logistika paskutiniai klaustukai išnyks pirmadienį

Senkant dienoms iki Pekino olimpinių žaidynių atidarymo Lietuvos delegacijai nekyla nuogąstavimų...

Tiesioginė transliacija / Iš esmės: į ką gali išvirsti nepatenkintų žmonių ignoravimas? (8)

Sausio 13-osios protestas atskleidė, jog dabartinė įtampa ir poliarizacija visuomenėje yra kur kas...

Šie specialistai yra geriausiai mokamų profesijų penketuke: be jokios patirties gauna 1000 eurų į rankas ir atlygis nuolat auga (22)

Jau dabar pirmą darbą gavę šios profesijos atstovai pradeda nuo maždaug 1000 eurų atlyginimo į...

Kaunas žadina Mitinį žvėrį: į sukilimą kyla Žvėries brolijai priklausančios mitinės būtybės

Kaunas žadina Mitinį žvėrį bei kviečia prie sukilimo prisidėti kitas mitines būtybes. Iš...

Naujas iššūkis darbdaviams – masiškai sergantys darbuotojai: įtaria piktnaudžiavimą (84)

Ne pirmi metai, kai verslas skambina pavojaus varpais, kad nebeliko norinčiųjų dirbti. Dar labiau...