aA
Pasiklydę tarp įvairiausių patarimų daugybė tėvų auklėdami vaikus neišvengia kraštutinumų. Vieni, siekdami tobulybės, perdėtu rūpesčiu tik padaro meškos paslaugą, kiti pasirenka lengviausią kelią – „atsiriboja“ nuo atžalos į jo rankas įgrūsdami planšetę. Ar yra laimingos vaikystės pagrindas?
© Shutterstock nuotr.

Tik save realizuojančios dvi asmenybės gali sukurti saugią ir palankią aplinką atžalai augti visomis prasmėmis.

Tėvams svarbu realizuoti save

„Pagrindinė laimingų vaikų sąlyga – laimingi tėvai. Kaip vaikas gali būti laimingas, jei aplinkoje nemato tokių žmonių? – įsitikinusi psichologė Jūratė Bortkevičienė. – Tik save realizuojančios dvi asmenybės gali sukurti saugią ir palankią aplinką atžalai augti visomis prasmėmis.“

Todėl specialistė visų pirma ragino atsigręžti į save, pamiršti stereotipinius vertinimus apie vaikų auginimą.

„Nei su vaikais namuose norinti būti moteris, nei ta, kuri sėdėdama užsidariusi jaučiasi nelaiminga ir svajoja apie darbą, nėra bloga mama. Svarbu suvokti, kad tik save realizuodama, gerai tiek darbe, tiek namuose besijaučianti mama bus laiminga ir tokią būseną galės perduoti vaikui, – kalbėjo psichologė. – Tą patį galima pasakyti ir apie vyrus. Jei vaikai mato po darbo fotelyje išsidrebiantį tėtį, nuolat bambantį, kaip pavargo, kad nekenčia darbo, piktinasi valstybe, kuri nieko neduoda, kad sunku atžalas išlaikyti, vaikas tai ima priimti kaip normą. Ar gali jis tuomet būti laimingas? Vargu.“

J. Bortkevičienė taip pat pabrėžė santykių tarp tėvų svarbą. „Kaip partneriai bendrauja? Ar myli vienas kitą ir gerbia, vienas kitam nesako „Čia Mano ar Tavo reikalas“, „Nesikišk!“? Atrodo, kad su vaikais tai nesusiję. Tačiau jie jaučia santykiuose atsiradusią įtampą, nerimą ar nepagarbą, persisunkia tuo“, – aiškino specialistė.

„Blogai, kai tėvai viską stengiasi padaryti už vaiką, neduoda apsirengti pačiam. Taip vaikui neleidžiama tobulėti ir ugdyti savarankišką, atsakomybę. Ar gali tuomet vaikas būti laimingas?“ – retoriškai klausė psichologė Jūratė Bortkevičienė.

Nereikia pašvęsti viso laiko

Bendravimas su pačiu vaiku ieškant laimingos vaikystės rakto tuo tarpu atsiduria tik trečioje vietoje.

„Reikia suprasti, kad tik tada, kai esu laiminga asmenybė, užsiimu mėgstama veikla, kai man patinka mano partneris ir tai, kuo jis užsiima, natūraliai paprasčiau elgiamasi ir su vaiku“, – sakė psichologė.

Jos pastebėjimu, dažnai yra klaidingai suvokiama, kad vaikui skirto laiko metu reikia atiduoti visą save.

„Tai nėra gerai, vaikas turi žinoti žodelį „ne“. Kita vertus, svarbu neperžengti ribos stengiantis atžalą per daug globoti. Blogai, kai tėvai viską stengiasi padaryti už vaiką, neduoda apsirengti pačiam, pasibaisėję namų darbų krūviu skuba padėti juos atlikti ir panašiai. Taip vaikui neleidžiama tobulėti ir ugdytis savarankišką, atsakomybę. Ar gali tuomet vaikas būti laimingas?“, – retoriškai klausė pašnekovė.

Ji įvardijo dar vieną didelę klaidą – vos tik atsiradus vaikui tėvai pamiršta save, antrąją pusę. „Viso savo laiko pašventimas vaikui jam laimės tikrai neprideda“, – pabrėžė J. Bortkevičienė.

Psichologės patarimai

Taisykles turėtų kurti tėvai, o ne leisti tą daryti vaikams. Jei vaikas šaukia, rėkia, trepsi kojomis, nereiškia, kad turime viską mesti ir pulti jį raminti ar pildyti visas jo užgaidas. Vaikas turi išmokti kantriai palaukti, suprasti, kad esama ir kitų reikalų.

Tėvai turėtų nustoti formuoti baimes vaikui. Dabar dažnai vaikas ne sulaukia konkretaus paaiškinimų, o yra prigąsdinamas. Pavyzdžiui, vaikui lipant karstyklėmis, tėvai vis palydi jį gąsdinimais, kad neliptų, nes galvą nusisuks arba kartoja: „Nebijok, mokykloj nieko baisaus nėra“, „Baigsis tavo katino dienos“, „Nebėk, nugriūsi“, „Nelįsk, baubas paims“. Tai vaikui neleidžia įgyti pasitikėjimo, mažina jo savivertę.

Nereikia reikalauti iš vaikų to, kaip patys tėvai nesielgia. Reikalaujama iš vaiko susitvarkyti, kai pats tėtis drabužių nesusirenka. Arba liepiama skaityti knygas, nors pačių tėvų vaikas nematė skaitančių, priekaištauja paaugliui dėl alkoholio, kai patys jį vartoja sakydami, kad taip atsipalaiduoja. Reikalaujant teisingo vaikų elgesio pirmiausia reikėtų parodyti savo pavyzdį.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ukrainos kariuomenės karininkas: rusai į Ukrainą važiuoja kaip į safarį – pašaudyti į „chacholus“ (694)

Atskridus į Kijevą įtarti tai, kad šalis kariauja, galima dėl sugriežtintos patikros oro uoste...

Stulbinantis atsitiktinumas: lietuviai sutrumpino darbo laiką – pelnas išaugo kartais (93)

Dvi Lietuvos įmonės „Engineer“ ir „Valandinis“, veikiančios statybų srityje, nuo rugsėjo...

Puikus Sabonio vakaras: dvigubas dublis ir pergalė prieš „Heat“ (4)

Penktadienį vakare Indianos „Pacers“ (9-6) namuose 99:91 (18:27, 32:16, 22:24, 27:24) pranoko...

Įstrigusi auklėtinių pažanga Jasikevičiaus mintis sugrąžino į vasarą (96)

„Aš jau kartosiuosi“, – pats žurnalistus perspėjo Šarūnas Jasikevičius. Kauno...

Orai: nesušalkite, atkeliauja šlapdriba (13)

Po žiemiškos šeštadienio nakties kuklios 7 °C šilumos įdienojus sulauks tik pajūrio...

Geriausių išmaniųjų dvidešimtukas pagal kainos ir kokybės santykį

Išmaniųjų gamintojai nuolat pristato naujausius savo gaminius. Technologijos vis tobulėja, auga ir...

Vairavimo egzaminuotojas apie darbo užkulisius: žmonės šalia manęs verkia

Jokiame universitete šios profesijos neišmoksi, todėl įdarbinimo procesas ilgas ir sudėtingas,...

Sostinėje „eTransport“ automobilis aplamdė stovinčias mašinas ir apvirto (43)

Vėlų penktadienio vakarą, apie 23 val., Vilniuje, Mindaugo g. apvirto pavėžėjimo įmonės „...

Kas liko iš kaimų, kuriuose augo Lietuvos šviesuoliai (7)

Tokių kaimų, kuriuose gimė ir augo Lietuvos šviesuoliai – menininkai, pedagogai, mokslininkai,...

Keli faktai apie Marko Zuckerbergo santuoką ją paverčia išties keista: nuo neįprasto susitarimo iki dramos vestuvių dieną (31)


 „Facebook“ įkūrėjas Markas Zuckerbergas ir Priscilla Chan neabejotinai yra įtakingos...