aA
Man, kaip turbūt ir daugeliui, nuo vaikystės išlikęs labai svarbus eglutės puošimo ritualas. Galbūt dėl to, kad jame vienaip ar kitaip dalyvaudavo visa šeima – tėtis atveždavo eglutę iš miško arba ištraukdavo iš spintos dirbtinę, mama surasdavo žaisliukus, tada visi kartu puošdavome.
© Shutterstock nuotr.

Pamenu spalvotų gėlių lemputes, kurios man labai patiko ir buvo labai svarbus puošybos akcentas. Jei nors viena lemputė perdegdavo, nustodavo šviesti ir visos kitos, tada reikėdavo ieškoti, kuri iš tiesų nedega, ją pakeisti, kad galėtume vėl džiaugtis spalvotomis švieselėmis.

Atrodo, kad kiekvienais metais ištraukus iš spintos šią girliandą, būtinai kažkuri viena lemputė nedegdavo, ir tėtis nuosekliai tikrindamas kiekvieną jų, surasdavo tą nelaimėlę, paskui dažnai tekdavo ieškoti ir dar vienos, kol galų gale šviesdavo visos. Nors kartais tekdavo visai ilgai visame tame užtrukti, bet turbūt šiame procese ir būdavo pati tikriausia esmė. Dabar namuose eglutę puošia jau mūsų vaikai, ir jaučiu kaip labai yra svarbu tai, kad vienaip ar kitaip šiame rituale dalyvautų visi šeimos nariai.

Eglutės puošime ir jos lempučių švytėjime atrandu sąsajas su namų židinio prasmėmis. Namų židinio, ir netgi pačių namų simbolis per amžius buvo ir yra ugnies liepsnos ir jai skirtos talpyklos (laužavietės, krosnies, židinio…) jungtis. Židinio ugnis simbolizuoja gyvenimo centrą, aplink kurį buriasi šeima, bendruomenė, visa tauta.

Ši prasmė yra išlikusi iki šiol, nors mes jau ir nebesame priklausomi nuo židinio skleidžiamos šilumos, šviesos, jo teikiamos apsaugos ir galimybės gaminti maistą. Ir nors namų židinio fizinė išvaizda keičiasi, jo dvasia jaučiama ir dabar – šeimos, draugų, bendruomenės susibūrimuose, tebūnie aplink šventinį stalą ar stalo žaidimą. Svarbu ir tai, kad visada turi būti kažkas, kas rūpintųsi namų židinio ugnies kurstymu (The Book of Symbols: Reflections on Archetypal Images).

Carl Gustav Jung taip rašė apie savo tvirtovės Bolingene, Šveicarijoje statybų pradžią, apie pirmąją jos dalį: „Pradžioje neketinau statyti tikrojo gyvenamojo namo, o tik (…) kažką panašaus į pirmykščių žmonių būstą. Vaizduotėje regėjau afrikiečių lūšną, kur viduryje dega ugnis, apsupta keletu akmenų, ir visas šeimos gyvenimas sukasi apie šį centrą. (…) primityvios trobelės įkūnija visumos idėją – galima sakyti, šeimos visumos, kuriai dar priklauso įvairūs smulkūs gyvuliai, idėją. (…) norėjau pastatyti (…) buveinę, atitinkančią pirmykščio žmogaus jausmus. Ji turėjo perteikti saugumo nuotaiką ne tik fizine, bet ir psichine prasme“ (C. G. Jung, Atsiminimai, vizijos, apmąstymai, 2010, p. 308).

Dabar retai kada namuose turime tikrą židinį su jame rusenančia ugnimi, tačiau galime juose sukurti vietą, kuri suburtų visus kartu – didesnį ar mažesnį stalą, aplink kurį galima jaukiai susėsti, sofą, kurioje patogu įsitaisyti visiems šeimos nariams, o galbūt ir svečiams, arba pagalvėles ant kilimo, kur sutilptų didesnis būrys draugų. Kai namuose yra vieta, kurioje fiziškai gali susiburti šeimos nariai ar didesnis būrys žmonių, tokie susibūrimai gali tapti dažnesni.

Artėjant Šventėms turime puikią progą dar labiau sustiprinti, įprasminti namų židinio dvasią – šeimos, draugų, kolegų, bendraminčių, miesto gyventojų susibūrimuose, kurie džiugina buvimu kartu. Norisi palinkėti nepasiklysti šventiniame šurmulyje ir iš jo sugrįžus sušilti prie namų židinio, kur šis bebūtų.

http://psichika.eu
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusijos strateginėje zonoje atsivėrė pavojingas kelias (60)

Prieš porą savaičių, kai dangus buvo ganėtinai saulėtas, o oro sąlygos buvo santykinai...

Lietuva užsienio akimis: darbuotojai emigruoja, bet pensininkai lieka (326)

Kad nepatirtų ekonominio nuosmukio, rytinėms ES narėms teks susigrąžinti išvykusius darbuotojus...

Rimvydas Valatka. Išgirsti popiežių Pranciškų pavergto proto šalyje (578)

Kodėl pavergto proto? Juk popiežius Pranciškus aiškiai pasakė, kad „ši tauta iš tiesų...

Rusijos scenarijus 2050-iesiems: Kremlius prognozuoja neišvengiamą karą su Vakarais (774)

Susiskaldžiusi Europa , stagnuojančios JAV ir drąsus daugiapolis pasaulis, kuriame Kremlius...

Iš CSKA – į „Žalgirį“: Westermannas grįžta į Kauną Leo komentaras (13)

Kauno „Žalgiris“ surado ilgai ieškotą patikimą atakų organizatorių. Į Kauną po sezono...

Bastys: man reikia mandato, kad galėčiau tarnauti su nauja priesaika (99)

2017 metų gruodį prieš pat Kalėdas Konstitucinis Teismas paskelbė, kad Seimo narys Mindaugas...

Velionės laidotuvės virto farsu: kur pagarba mirusiajam ir artimiesiems? (62)

Rugsėjo 9 dieną laidojome kaimynę ir daugiavaikę mamą, kuri buvo užauginusi 7 vaikus.

Finansų planavimo programėlės – išmanus būdas taupyti (6)

Finansų ekspertai sako, kad tarp turtuolio ir vargšo paprastai būna vienas esminis skirtumas –...

Baigėsi popiežiaus vizitas Lietuvoje: miniai žmonių – išskirtinis gestas linkėjo tapti vilties švyturiu, atnaujinta 19.00 (1386)

Popiežius Pranciškus sako, kad skaudžią istoriją išgyvenusi Lietuva gali tapti vilties švyturiu...

Tikrieji žmogaus teisių gynėjai nepamena Gražulio nuopelnų (252)

Petro Gražulio paskyrimas į Žmogaus teisių komitetą ne tik sulaukė 16 tūkst. parašų,...