aA
Mamos ir tėčiai bent vieną kartą, tačiau greičiausiai susidūrė su savo mažojo nepaklusnumu. Juk vaikai – tai maži išdykėliai, kurie kol kas dar nesupranta, kodėl negalima kažko daryti, o ką, atvirkščiai – reikia.
© Vida Press

Suaugusieji naudoja visus kovos su nepaklusnumu metodus, tačiau, deja, jie ne visada būna efektyvūs, kadangi mažyliai paprasčiausiai nesugeba suprasti, kodėl mama ar tėtis visa tai jam sako, juk viskas ir taip gerai. Kad vaikas suprastų elgesio ypatumus, reikia laikytis kelių taisyklių, jos ir padės įvesti tvarką namuose.

Atminkite, kad vaikas visada viską daro pagal pavyzdį. O svarbiausias pavyzdys jam – tėvai. Viską, ką jie daro, vaikas laiko teisingu. Mažasis visiškai nesupranta, kodėl mamai ir tėčiui galima sėdėti iki vėlumos, o jam – ne. Jis niekaip nesuvokia, kodėl tėčiui galima valgyti lauke neplautą obuolį, o jam – negalima. Tėvams būtina atidžiai sekti savo pačių veiksmus. Jeigu jie kažką draudžia vaikui, teks pritaikyti šį draudimą ir sau. Tai, ką vaikas mato, turi nepalyginamai didesnę reikšmę už tai, kas jam sakoma.

Reikia nepamiršti ir paties vaiko norų. Jis nevalgo košės, net jeigu yra verčiamas, ne dėl to, kad nutarė neklausyti tėvų, o dėl to, kad išties tos košės nenori. Vadinasi, reikia paklausti, kodėl jis nenori. Galbūt košė nesaldi ar tiesiog įkyrėjo ir jis su malonumų vietoje grikių suvalgytų ryžių košės. O tėvai nepasiteirauja ir prievarta kemša tuos nelemtus grikius. Su vaiku būtina kalbėtis, išsiaiškinti jo norus. O jeigu jis nenori daryti kažko išties naudingo ir svarbaus, reikia suprantamai paaiškinti, kam to reikia.

Niekada neužverskite vaiko informacijos srautu. Jis kol kas negali įsiminti visų niuansų. Nereikia tame pačiame sakinyje sutalpinti informacijos apie dantų valymą, valgį ir apsirengimą. Naujos užduotys duodamos tada, kai jau atliktos ankstesnės. Ryte siunčiame praustis, paskui kviečiame valgyti, o po pusryčių kalbame apie tai, kaip rengtis į mokyklą. Vaikas palaipsniui įpranta prie konkrečių dėsningumų ir vėliau pats viską darys be raginimų.

Jūsų mažasis labai jautrus tėvų nuotaikoms. Jeigu mama nervinasi, mažylis irgi nerimaus, tik pasireikš tai kaip nekontroliuojamas elgesys ar nepaklusnumas. Reikia vengti streso būsenų, neniršti ir nepsichuoti, jeigu vaikas negali užsirišti batų raištelių. Ramiai jam padėkite – ir nervus išsaugosite, ir nuotaikos nesugadinsite.

Vaikas, kuris elgiasi pernelyg ramiai – irgi nieko gero. Mažylis, kurį absoliučiai kontroliuoja tėvai, kuris vykdo visus jų reikalavimus ir pamokymus, gali prarasti save ir jau niekada netaps savarankiškas. Jis negins savo interesų, neturės savo nuomonės. Vaiką reikia mokyti priimti sprendimus, ginti savo interesus ir norus, paaiškinant jam, kur ir kada reikia naudoti vieną ar kitą įgūdį.

Vaikas – labai sudėtingas ir painus mechanizmas su audringa fantazija ir didžiule energija. Visa tai reikia nukreipti teisinga linkme, kas ateityje jam padės tapti pilnaverte asmenybe.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Milijonai eurų senų katilų keitimui – svarbu žinoti 8 dalykus (22)

Gegužės 10 d. planuojama skelbti kvietimą gauti paramą neefektyvių biomasę naudojančių...

Prieš savaitgalį – ypatinga ugniagesių parengtis: darbuotojai atšaukiami iš atostogų, ruošiami specialūs automobiliai (22)

Ketvirtadienį didžiulės ugniagesių pajėgos skubėjo į Šalčininkus, kur iš pradžių degė 14,...

Ugnės Galadauskaitės mama atvirai apie dukrą ir artėjančias vestuves: mane jos baugina (108)

Ugnė Galadauskaitė – visada besišypsanti, šmaikšti ir profesionali – tokia ji atrodo...

Medikai paruošė Vyriausybei pasiūlymą, kurio ji negali atsisakyti (61)

Lietuvos medicinos darbuotojų dienos išvakarėse medikai sostinėje susirinko į šventinę eiseną,...

Kepenis: mes pasikėsinome į patį didžiausią turtą, kurį buvo užgrobę konservatoriai su socialdemokratais (281)

Seimui nepritarus siūlymui panaikinti parlamente įkurtą Sveikos gyvensenos komisiją, jos...

Pamaldose perskaitė trijų vaikų per išpuolius Šri Lankoje netekusio milijardieriaus žinutę (50)

Milijardierius „Asos“ savininkas, per teroristinius išpuolius Šri Lankoje netekęs trijų iš...

Naujausia išvada: norite ilgiau gyventi ir išvengti kai kurių ligų, užtenka per dieną pasistengti vos 10 minučių (12)

Naujausio tyrimo išvadose teigiama, kad vyresniems nei 40 metų amžiaus žmonėms, kurie kiekvieną...

Savo naujai žmonai Sigitas Martinavičius nupirko prabangų „Lexus“, bet ši dovana nublanksta prieš kitą jų pirkinį (103)

Nors kasdienybėje Kauno verslininkui Sigitui Martinavičiui tenka varstyti teismų duris dėl...

Ilona Tamošiūnienė: esi nelaiminga tik todėl, kad tau tai patinka

Kažkada, kai laimės tema mano gyvenime buvo jau „padėvėta“ tiek smarkiai, kad nuo skambių...