Rytoj, vasario 10 d., Lietuvoje pradedama minėti Alkoholikų vaikų savaitė, skirta atkreipti dėmesį į vaikus, augančius su alkoholio problemomis susiduriančiose šeimose, bei jų išgyvenamus sunkumus. Vienas iš pagalbos jiems būdų – paskatinimas užsiimti malonia veikla, kuri leidžia atsipalaiduoti, ištrūkti iš nesaugios aplinkos, stiprina pasitikėjimą.
© Shutterstock

Tokią galimybę suteikia vasaros stovyklos paaugliams iš probleminių šeimų – joms skirtos lėšos bus renkamos visą savaitę Vilniuje veikiančiose „Charlie Pizza“ kavinėse, kurios jungiasi prie organizacijos „Mentor Lietuva“ šalyje inicijuojamos Alkoholikų vaikų savaitės minėjimo, sakoma pranešime spaudai.

„Ko gero niekam nereikia įrodinėti, kad su alkoholio vartojimu susijusių problemų Lietuvoje apstu. Manome, kad tikrasis jų sprendimas slypi ne tiek ribojimuose, kiek švietime ir gyvybingame dialoge su visuomene, atkreipiant dėmesį į kartais nematomą su tuo susijusią problematiką. Būtent tokios yra su alkoholio problemomis susiduriančiose šeimose augančių vaikų bėdos, – sako kavinių tinklą valdančio bendrovės „Amber Food“ vadovas Gediminas Balnis. – Alkoholikų vaikų savaitę užgožia Valentino dienos ir kitų įvykių šurmulys, todėl mūsų tikslas – tiesiog pasiūlyti tam skirtą desertą ir atkreipti žmonių dėmesį, kad tokie vaikai egzistuoja ir jie visai šalia“.

Vilniuje vykusiame Alkoholikų vaikų savaitės atidaryme dalyvavusi psichologė, knygos „Apie alkoholio žalą: metodinė priemonė socialiniams pedagogams“ autorė Jurgita Narmontienė pabrėžia, jog priklausomybė nuo alkoholio paveikia visą šeimos sistemą. „Ji adaptuojasi prie problemos ir jos nariai deda daug pastangų, kad ji būtų slepiama, pagrindinėmis taisyklėmis tampa: nekalbėk, nepasitikėk, nejausk. Jos padeda palaikyti „normalios“ šeimos iliuziją. Paprastai tokiose šeimose augantys vaikai būna gana uždari, turi žemą savivertės jausmą, išgyvena intensyvius gėdos, kaltės jausmus, nerimą, baimę, jaučiasi labai nesaugiai, vengia kalbėtis apie save, jausmus ir šeimą su draugais ar mokykloje, kviestis draugus į svečius, kitaip tariant – slepia šią problemą“, – sako su priklausomais asmenimis ir jų šeimos nariais dirbanti psichologė.

Kuo daugiau paramos šaltinių – tuo vaikui lengviau išgyventi tėvų gėrimo problemą
© Organizatorių archyvas

Pasak J. Narmontienės, tokioje šeimoje augantį vaiką galima atpažinti pagal konkrečias elgesio apraiškas, o jas pastebėjus, būtina reaguoti.

„Kuo daugiau paramos šaltinių vaikas turės, tuo jam bus lengviau išgyventi tėvų gėrimo problemą. Svarbu, kad vaikas jaustų, jog yra žmonių, kuriems jis rūpi, kuriais gali pasitikėti, kurie supranta, kaip jis jaučiasi. Tokie santykiai yra tarsi įrodymas, kad egzistuoja ir kitoks pasaulis, ne tik tas, kuriame gyvena jo šeima, – sako specialistė ir vardija, kaip kiekvienas gali padėti vaikams, kurių tėvai neatsakingai vartoja alkoholį: jei apie vaiko šeimos problemas sužino artimas draugas, tuomet svarbus pats ryšys, rūpestis, dėmesys, pasitikėjimas, jei mokytojas – tuomet reikia kalbėtis ir su pačiais tėvais, galbūt kreiptis į mokyklos psichologą. Kalbant apie kraštutinius atvejus, turime kreiptis į atitinkamas tarnybas ir specialistus.“

Alkoholikų vaikų savaitėje kreipiamas dėmesys ne tik į augančius alkoholio vartojimo problemų turinčiose šeimose, bet ir jau suaugusius alkoholikų vaikus bei pagalbos jiems būdus.

„Asmenims, užaugusiems girtaujančiose šeimose, yra labai svarbu išdrįsti kalbėtis apie išgyventus sunkumus ir kreiptis pagalbos į specialistus. Lietuvoje tikrai yra platus specialistų, dirbančių su priklausomais asmenimis bei jų šeimų nariais, tinklas. Taip pat labai reikšmingos savanoriškos bendruomenės: „Al-anon“ – pasaulinio alkoholizmu sergančių žmonių artimųjų tinklo bendrija, Suaugusių alkoholikų vaikų savipagalbos grupės“, – teigia „Mentor Lietuva“ generalinė sekretorė Eglė Degutienė.

Kuo daugiau paramos šaltinių – tuo vaikui lengviau išgyventi tėvų gėrimo problemą
© Organizatorių archyvas

Pasak jos, šias grupes sieja bendra skaudi ir traumuojanti patirtis vaikystėje bei idėja, kad dalinimasis asmenine patirtimi sukuria saugią ir gydančią aplinką su alkoholizmo problemomis susidūrusiems asmenims bei jų šeimos nariams.

Tokiose šeimose augančių vaikų poilsiui „Mentor Lietuva“ vasaros stovyklose gali paaukoti kiekvienas, vasario 10–16 d. „Charlie Pizza“ restoranuose Vilniuje įsigijęs akcijos desertą – amerikietišką trapųjį obuolių pyragą. Norintys atkreipti dėmesį į alkoholio problemų turinčiose šeimose augančių vaikų sunkumus taip pat kviečiami dalyvauti akcijos žaidime socialiniuose tinkluose, žymimame grotažyme #saldesnisgyvenimas.

Kaip padėti alkoholio problemų turinčiose šeimose augantiems vaikams:

Paskatinti vaiką apie savo santykius su draugais ar šeimos nariais kalbėti su kuo nors, kuo gali pasitikėti: draugu, mokytoju, būrelio vadovu, kaimynu ar kt.;
Patarti vaikui užsiimti laisvalaikiu, kuris jai/jam priimtinas, malonus: lankyti sporto būrelius, dienos centrus, dalyvauti meno kolektyvų veikloje;
Įkvėpti skaityti knygas, domėtis rūpimomis temomis;
Priminti, kad, iškilus sunkumams, visuomet galima paskambinti į „Vaikų liniją“, tel. 116 111, ar „Jaunimo liniją“, tel. 8 800 28888;
Padrąsinti kreiptis į specialistus: pedagogines psichologines tarnybas, priklausomybės ligų centrus, psichikos sveikatos centrus (www.vpsc.lt);
Įsitraukti į savanorišką veiklą, dalyvauti mentorystės programose (www.mentor.lt, „Big Brothers Big Sisters“, programa www.pvc.lt) ir taip tapti vaikų, turinčių sunkumų šeimoje, draugu;
Įtarus, kad vaikas girtaujančioje šeimoje patiria smurtą, nedelsiant skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112

Svarbiausios žinutės, kurias reikėtų perduoti vaikui:

Tu nesi vienišas
Tu nesi atsakingas už tėvų girtavimą
Tu nesi tėvų girtavimo priežastis ir tu negali to kontroliuoti
Tu nesi atsakingas už tėvų elgesį
Yra žmonės, kurie gali tau padėti

Kur pagalbos gali kreiptis alkoholio problemų turinčiose šeimose užaugę žmonės:

„Al-anon“ – alkoholizmu sergančių žmonių artimųjų ir draugų bendrija (www.al-anon.lt)
„Al-Ateen“ – jaunų žmonių, paauglių, kurių gyvenimą paveikė nors vieno iš tėvų ar kitų artimų žmonių alkoholizmas
SAV – Suaugusių alkoholikų vaikų bendrija (www.suaugevaikai.com)
AA – anoniminių alkoholikų bendruomenė (www.aalietuvoje.org)

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Charkoviečiai pageidauja pasiskolinti mūsų prezidentę: jos reikia Ukrainai (102)

Prieš lankantis pusantro milijono gyventojų turinčiame, antrame pagal dydį Ukrainos mieste...

Trumpas po susitikimo su Putinu: aš manau, kad dabar mes einame teisingu keliu (847)

Pirmadienį Helsinkyje susitiko JAV ir Rusijos vadovai. Tai buvo pirmasis dvišalis Donaldo...

Mokyklą baigę lietuviai ryžosi avantiūrai, nors aplinkiniai bandė atkalbėti (39)

„Mama, tėti, baigęs mokyklą iškeliausiu, studijuosiu vėliau“, – tokia, tėvus iš kojų...

Neringa Venckienė vėl sulaukė palaikymo: iš Lietuvos – laiškas JAV teismui (1)

Ketvirtadienį, liepos 12 d., Jungtinių Amerikos Valstijų teismas paskelbė, kad Neringos...

Gydytojai įspėja dėl naujos sparčiai lytiniu keliu plintančios ligos (28)

Gydytojai perspėja, kad kol kas mažai žinoma lytiniu keliu plintanti liga Mycoplasma genitalium...

Neįtikėtina išgyvenimo istorija: prieš savaitę nuo 60 m. skardžio nulėkusi moteris rasta gyva išgyveno gerdama automobilio radiatoriaus vandenį (5)

Viena turistavusi pora rado dingusią moterį iš Oregono, kurios automobilis beveik prieš savaitę...

„Les Bleus“ parvežė Pasaulio taurę: pasitiko pusės milijono gerbėjų jūra

Pasaulio futbolo čempionatui artėjant prie pabaigos peticiją, kad pirmadienis, liepos 16-toji,...

Didžiausios įgriuvos Vilniuje galėjo nebūti: miestiečiai buvo įspėję prieš 2 mėnesius (138)

Po praėjusią savaitę Vilnių nuplovusių liūčių vienoje vietoje susidarė įspūdinga ir...

Breste – neeilinis sujudimas: Maradona ištesėjo duotą pažadą ir atvyko į Baltarusiją apsaugoje – rimtai atrodantys, tatuiruoti vyrukai (76)

Pirmadienis Breste – ypatinga diena ne tik visam miestui, futbolo klubo „Dinamo“ bendruomenei,...

Emigrantų atostogos virto košmaru: grįždami į Lietuvą pakliuvo į keistą avariją (160)

Sekmadienio rytą, 10 val., Lenkijoje įvyko avarija, kurioje nukentėjo net penki lietuviai. Du iš...