aA
Nėra sunku atsekti konkurencijos tarp brolių ir seserų priežastis. “Tai prasideda labai ankstyvame amžiuje, varžantis dėl tėvų meilės,- sako šeimos santykių tyrinėtoja A.Faber. – Net jeigu jūsų tėvai buvo labai dėmesingi jūsų jausmams ir stengėsi neišskirti nei vieno iš vaikų, jie paskui vis tiek gali matyti varžovus vieni kituose.
Konkurencija
Vaikui naujai “atsiradęs” brolis ar sesuo – tai tas, kuris jį “apvagia”: vagia dainas, pasakas ir šypsenas, anksčiau priklausiusias jam. Tokie jausmai nebūtinai susiję su tėvais,- tvirtina A.Faber. – Iš tikrųjų, mano giliu įsitikinimu, žmonės netgi tuokiasi tam, kad turėtų žmogų, kuris “priklausytų tik jiems”.

Tačiau draugiškiems tarpusavio santykiams tarp brolių ir seserų trukdo ne tik konkurencija ir nuoskaudos, jaučiamos nuo pat vaikystės. Neatsižvelgiant į tai, kad broliai/seserys šeimoje paveldi maždaug pusę tų pačių genų, jie gali būti panašūs vienas į kitą ne daugiau nei du nepažįstami žmonės, atsitiktinai atsidūrę vienas šalia kito gatvėje,- rašo Džudi Dann ir Robert Plomin knygoje “Skirtingi likimai: kodėl broliai ir seserys tokie skirtingi”.

Konkurencija

Taigi, nors tarp mūsų egzistuoja genetinis ryšys, mes galime būti visiškai skirtingais žmonėmis, skirtingai matančiais mus supantį pasaulį. Jeigu jus paprašytų nupasakoti vieną ir tą patį įvykį iš jūsų vaikystės, visiškai tikėtina, kad jūs, jūsų broliai ir seserys tai papasakotumėte visiškai skirtingai. Faber aprašo atsitikimą iš savo vaikystės, kuomet ji, 10 metų mergaitė nekantraudama laukė sugrįžtančio vyresnio brolio iš miesto, kur jis dirbo.

“Grįžęs po vakarienės jis pakvietė mane pasivaikščioti. Tai buvo tai, ko aš taip seniai troškau! Tačiau mums paėjus vos penkiasdešimt metrų nuo namų, jis įdėjo man į delną keletą centų ir paprašė “pridengti” jį. Jis ruošėsi susitikti su mergina ir nenorėjo, kad kiti apie tai žinotų. Aš jaučiausi išduota.”

Įdomu tai, kad suaugusi ji priminė tai broliui, tačiau jis labai miglotai teprisiminė šį atsitikimą. “Tai labai tipiška broliams ir seserims,- sako A.Faber. – Tai, kas palieka labai skaudų pėdsaką vienų širdyse, kitų tarsi visai nepaliečia.”

Traukos jėga

Konkurencija

Ir visgi, kokie tolimi mes bebūtume geografiniu ar fiziniu požiūriu, brolius ir seseris sieja stiprus psichologinis ryšys. Gali būti, kad vienus prie kitų mus stumia ypatinga emocinė trauka. “Aš nepanaši nei į savo brolį, nei į seserį,- pasakoja A.Faber. Mano sesuo labai pragmatiška, ji gerai skaičiuoja. O mano brolis – verslininkas. O aš esu labai emocionali. Tarp mūsų lyg ir nėra stipraus prieraišumo. Tačiau štai vieną sekmadienį mes nusprendėme kartu aplankyti tėvą. Brolis ir sesuo užsuko paimti manęs. Kai aš susiruošiau sėstis ant užpakalinės sėdynės, jie man pasakė: “Ne, sėskis čia, su mumis į priekį”. Kai aš atsisėdau tarp jų, mane apėmė labai keistas jausmas. Tai buvo nenusakomas jaukumas, puikus šeimos pojūtis.”

Atlikdama tyrimus, filosofijos daktarė Viktorija Bedford nustatė, kad yra būdų, padedančių pagerinti tarpusavio santykius tarp brolių ir seserų. Amžius, ramina ji, mus “sulygina”. Laikui bėgant mes vis labiau imame vertinti šeimą ir jaučiame pareigą išsaugoti kontaktus. “Gyvenamosios vietos pakeitimas toliau nuo mūsų šeimos lizdo dar kartą primena mums, kaip yra reikalingi broliai ir seserys,- sako d.V.Bedford. Arba, pavyzdžiui, jūs netenkate savo gerų kaimynų, todėl labiau suartėjate su savo seserimi. Jūs imate be saiko kalbėtis su ja telefonu.”

Konkurencija

Nors būna ir kitaip, tėvų mirtis dažniausiai labai suartina, ypač jeigu priverčia artimiau kontaktuoti. “Žmonės labiau prisiriša vieni prie kitų tuomet, kai dažniau matosi. Tokios aplinkybės kaip vieno iš tėvų mirtis padeda artimiau bendrauti vieniems su kitais. Tada pagerėja emocinė santykių pusė. Dažnai tai, kas nepasisekė anksčiau, pamirštama, nes bendravimas leidžia pagerinti ryšius dabartyje”,- pažymi d.V.Bedford.

Žinoma, artimas bendravimas gali atnaujinti ir senas nuoskaudas. “Ta maža mergaitė gali slėptis jūsų viduje, laukdama, kada gi galima išlįsti ir paversti visas jūsų pastangas niekais”,- perspėja ji.

Jeigu laikas nesugebėjo užgydyti senų žaizdų,- sako A.Faber, jums teks rinktis. Jūs galite palaidoti praeitį, kad negadintumėte tarpusavio santykių dabartyje arba “išsakyti” tai, kas trukdo, apsvarstyti šias problemas su broliu ar seserimi.

Kai kam gali padėti ilgas, nuoširdus pokalbis,- pataria A.Faber. – Pavyzdžiui: “Aš niekuomet nejaučiau tau neapykantos, aš tau pavydėjau”. “Aš galvojau, kad tu nekenti manęs, todėl taip bjauriai elgiausi”. Jūs kartu pasijuoksite, paverksite, o paskui netikėtai pajusite, kad žiūrite viena į kitą visiškai naujai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Skandalingų turkų pareiškimų pasekmės: svilėsio kvapas erzina NATO, bet tai dar ne pabaiga (107)

Trūkt už vadžių ir vėl iš pradžių – Turkija vis dar neatsisako ketinimų blokuoti NATO...

Seimas su žemėmis maišęs automobilių registracijos mokestį po svarstymo jam pritarė (197)

Penktadienio rytą Seimas ėmėsi svarstyti automobilių registracijos mokestį. Jis, pagal naujausią...

Gyvai / Kaune demaskuotos dvi nusikalstamos grupės: tarptautiniu mastu veikę dokumentų klastotojai bei vagių tandemas (1)

Kauno policijos pareigūnai demaskavo dvi nusikaltėlių grupes. Viena jų vertėsi dokumentų...

Naujausi reitingai: „valstiečiai“ vejasi Darbo partiją (65)

Spalvingas ir įtemptas politikoje lapkričio mėnuo vis dėlto neįnešė didelių permainų į...

Paulius Gritėnas. Paprasto žmogaus gynėjai, nusispjovę į žmogaus teises (22)

Dar ne taip seniai, Lietuvos valstybingumo atkūrimo pradžioje žmogaus teisių klausimai buvo...

Johnsonas po triuškinančios pergalės: įgyvendinsim „Brexit“, bet pirma papusryčiaukim (64)

Jungtinė Karalystė laiku paliks Europos Sąjungą kaip vieninga visuma ir įgyvendins „ Brexit “...

Ekspertai – apie „Žalgirio“ šansus prieš „Valencia“: būtų keista, jei neišnaudotume ir šios progos laida „Krepšinio zona“ (4)

„Atėjo penktadienis, reikės laimėti Kaune. Kitą savaitę mačas antradienį, reikia jį...

Vasiliauskas apie kitų metų biudžetą: jei būčiau miręs, tai grabe vartyčiausi (69)

Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas 2020 metų valstybės biudžeto svarstymą...

Jurga Šeduikytė – apie griūvančią jos ir Vido Bareikio santuoką: mes dabar gyvenam atskirai (181)

„Mes dabar gyvenam atskirai“, - apie išgyvenamą santuokos krizę prisipažįsta dainininkė ir...

Vilčių nebeliko: jūroje aptiktos į Antarktidą skridusių žmonių kūnų dalys (1)

Čilė ketvirtadienį patvirtino, kad 38 žmones skraidinęs karinis lėktuvas sudužo jūroje ir...