aA
Nėra sunku atsekti konkurencijos tarp brolių ir seserų priežastis. “Tai prasideda labai ankstyvame amžiuje, varžantis dėl tėvų meilės,- sako šeimos santykių tyrinėtoja A.Faber. – Net jeigu jūsų tėvai buvo labai dėmesingi jūsų jausmams ir stengėsi neišskirti nei vieno iš vaikų, jie paskui vis tiek gali matyti varžovus vieni kituose.
Konkurencija
Vaikui naujai “atsiradęs” brolis ar sesuo – tai tas, kuris jį “apvagia”: vagia dainas, pasakas ir šypsenas, anksčiau priklausiusias jam. Tokie jausmai nebūtinai susiję su tėvais,- tvirtina A.Faber. – Iš tikrųjų, mano giliu įsitikinimu, žmonės netgi tuokiasi tam, kad turėtų žmogų, kuris “priklausytų tik jiems”.

Tačiau draugiškiems tarpusavio santykiams tarp brolių ir seserų trukdo ne tik konkurencija ir nuoskaudos, jaučiamos nuo pat vaikystės. Neatsižvelgiant į tai, kad broliai/seserys šeimoje paveldi maždaug pusę tų pačių genų, jie gali būti panašūs vienas į kitą ne daugiau nei du nepažįstami žmonės, atsitiktinai atsidūrę vienas šalia kito gatvėje,- rašo Džudi Dann ir Robert Plomin knygoje “Skirtingi likimai: kodėl broliai ir seserys tokie skirtingi”.

Konkurencija

Taigi, nors tarp mūsų egzistuoja genetinis ryšys, mes galime būti visiškai skirtingais žmonėmis, skirtingai matančiais mus supantį pasaulį. Jeigu jus paprašytų nupasakoti vieną ir tą patį įvykį iš jūsų vaikystės, visiškai tikėtina, kad jūs, jūsų broliai ir seserys tai papasakotumėte visiškai skirtingai. Faber aprašo atsitikimą iš savo vaikystės, kuomet ji, 10 metų mergaitė nekantraudama laukė sugrįžtančio vyresnio brolio iš miesto, kur jis dirbo.

“Grįžęs po vakarienės jis pakvietė mane pasivaikščioti. Tai buvo tai, ko aš taip seniai troškau! Tačiau mums paėjus vos penkiasdešimt metrų nuo namų, jis įdėjo man į delną keletą centų ir paprašė “pridengti” jį. Jis ruošėsi susitikti su mergina ir nenorėjo, kad kiti apie tai žinotų. Aš jaučiausi išduota.”

Įdomu tai, kad suaugusi ji priminė tai broliui, tačiau jis labai miglotai teprisiminė šį atsitikimą. “Tai labai tipiška broliams ir seserims,- sako A.Faber. – Tai, kas palieka labai skaudų pėdsaką vienų širdyse, kitų tarsi visai nepaliečia.”

Traukos jėga

Konkurencija

Ir visgi, kokie tolimi mes bebūtume geografiniu ar fiziniu požiūriu, brolius ir seseris sieja stiprus psichologinis ryšys. Gali būti, kad vienus prie kitų mus stumia ypatinga emocinė trauka. “Aš nepanaši nei į savo brolį, nei į seserį,- pasakoja A.Faber. Mano sesuo labai pragmatiška, ji gerai skaičiuoja. O mano brolis – verslininkas. O aš esu labai emocionali. Tarp mūsų lyg ir nėra stipraus prieraišumo. Tačiau štai vieną sekmadienį mes nusprendėme kartu aplankyti tėvą. Brolis ir sesuo užsuko paimti manęs. Kai aš susiruošiau sėstis ant užpakalinės sėdynės, jie man pasakė: “Ne, sėskis čia, su mumis į priekį”. Kai aš atsisėdau tarp jų, mane apėmė labai keistas jausmas. Tai buvo nenusakomas jaukumas, puikus šeimos pojūtis.”

Atlikdama tyrimus, filosofijos daktarė Viktorija Bedford nustatė, kad yra būdų, padedančių pagerinti tarpusavio santykius tarp brolių ir seserų. Amžius, ramina ji, mus “sulygina”. Laikui bėgant mes vis labiau imame vertinti šeimą ir jaučiame pareigą išsaugoti kontaktus. “Gyvenamosios vietos pakeitimas toliau nuo mūsų šeimos lizdo dar kartą primena mums, kaip yra reikalingi broliai ir seserys,- sako d.V.Bedford. Arba, pavyzdžiui, jūs netenkate savo gerų kaimynų, todėl labiau suartėjate su savo seserimi. Jūs imate be saiko kalbėtis su ja telefonu.”

Konkurencija

Nors būna ir kitaip, tėvų mirtis dažniausiai labai suartina, ypač jeigu priverčia artimiau kontaktuoti. “Žmonės labiau prisiriša vieni prie kitų tuomet, kai dažniau matosi. Tokios aplinkybės kaip vieno iš tėvų mirtis padeda artimiau bendrauti vieniems su kitais. Tada pagerėja emocinė santykių pusė. Dažnai tai, kas nepasisekė anksčiau, pamirštama, nes bendravimas leidžia pagerinti ryšius dabartyje”,- pažymi d.V.Bedford.

Žinoma, artimas bendravimas gali atnaujinti ir senas nuoskaudas. “Ta maža mergaitė gali slėptis jūsų viduje, laukdama, kada gi galima išlįsti ir paversti visas jūsų pastangas niekais”,- perspėja ji.

Jeigu laikas nesugebėjo užgydyti senų žaizdų,- sako A.Faber, jums teks rinktis. Jūs galite palaidoti praeitį, kad negadintumėte tarpusavio santykių dabartyje arba “išsakyti” tai, kas trukdo, apsvarstyti šias problemas su broliu ar seserimi.

Kai kam gali padėti ilgas, nuoširdus pokalbis,- pataria A.Faber. – Pavyzdžiui: “Aš niekuomet nejaučiau tau neapykantos, aš tau pavydėjau”. “Aš galvojau, kad tu nekenti manęs, todėl taip bjauriai elgiausi”. Jūs kartu pasijuoksite, paverksite, o paskui netikėtai pajusite, kad žiūrite viena į kitą visiškai naujai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nausėda ėmė piešti niūrius scenarijus: jei taip toliau – valstybė ateities neturi (540)

Galimas kandidatas prezidento rinkimuose Gitanas Nausėda šiandieną pristatė savo programines...

Lietuvis pasidalijo atrasta pigių kelionių schema: aplink pasaulį per dvi savaites už juokingai mažą sumą (61)

„Aplink pasaulį per 14 dienų“. Skamba neįtikėtinai? Taip pasirodė ir mums, kai gavome taip...

Buvusių alkoholikų nėra: devintą abstinencijos mėnesį dantimis bandė atidaryti butelį (44)

„Devintą abstinencijos mėnesį laikiau butelį rankose. Buvau išsekusi fiziškai, o psichologinė...

Orai: laukia labai žvarbi ir permaininga savaitė (1)

Skaičiuojant paskutines savaites iki kalendorinės žiemos pradžios, teks susitaikyti ne tik su...

Neeilinį sezoną su Jasaičiu prisiminęs Kalnietis mėgaujasi šansais Parkerio klube (3)

Europos taurės šeštojo turo rungtynėse C grupėje antradienį Liono-Vilerbano „Asvel“ su Mantu...

Gavo baudą už stovėjimą, bet kai paprašė nuotraukų, išgirdo absurdišką pasiūlymą (154)

Gaunate baudą už tai, kad pažeidėte kelių eismo taisykles ( KET ), tačiau ką tiksliai padarėte...

Suomija įtaria Rusiją panaudojus slaptą ginklą: buvo kilusi grėsmė paprastų žmonių saugumui (288)

Suomijos ministras pirmininkas Juha Sipila teigia, kad per pastarąsias NATO pratybas...

Ušackas įvardijo galimus prezidentus: Šimonytė ir tas žmogus, kurį parems Karbauskis (178)

Pirmadienį oficialiai prasidėjo prezidento rinkimų kampanija. Tiesa, tai tik metas procedūroms –...

„Naktinės Personos” stabdo veiklą ir atsisveikina su gerbėjais (29)

Po keturių metų aktyvios veiklos, grupė Naktinės Personos taria “sudie” savo ištikimiausiems...

Po pergalės Šaras pasidžiaugė ir 17-mečiu „Žalgirio“ talentu: smagu už Roką (11)

Alytuje „Betsafe-LKL“ rungtynėse pirmadienį intriga gyvavo tik pirmose mačo minutėse. Pirmame...