Apie mokyklinio amžiaus vaikus, pavogusius svetimą daiktą, nedera kalbėti kaip apie užkietėjusius recidyvistus. Situacija yra kur kas sudėtingesnė. Dauguma paauglių taip pasielgia bent 2-3 kartus. Daugelyje šalių iki pusės vagysčių iš parduotuvių, dviračių vagysčių ir pinigų vagysčių iš bankomatų įvykdo vaikai, tačiau tai nė kiek netrukdo jiems subręsti ir tapti sąžiningais, įstatymų besilaikančiais piliečiais.
Paauglys
© Corbis/Scanpix

6-7 metų amžiaus vaikui svarbi jo vieta bendraamžių būryje ir jis sugeba sąmoningai bei tikslingai siekti to, ko nori, rinkdamasis visus galimus kelius į tikslą. Dažnai atsitinka, kad tikslas, dėl kurio vaikas vagia, yra toks svarbus, kad gali nustelbti bausmės baimę.

Pavyzdžiui, vagystė norint patraukti bendraamžių dėmesį: vaikas niekaip neužmezga draugystės su bendraamžiais – mokykloje ar kieme – todėl nerasdamas kito sprendimo, jis nusprendžia paimti pinigus ir pripirkti visokiausių saldumynų bei pavaišinti jais draugus, tokiu būdu pelnydamas dėmesį ir pripažinimą, kurio taip siekė ir norėjo.

Tokiu atveju su vaiku teks pasikalbėti apie vagystės nederamumą ir „nuosavybės“ sąvoką, tačiau vien to nepakaks. Būtina dirbti su priežastimi – o priežastis šiuo atveju yra bendravimo įgūdžių stoka, galbūt nepasitikėjimas savimi (kitaip tariant, išeitų taip, kad vaiko asmenybę bendraamžiai vertina ne pačią savaime, o jei tik jis gali ką nors pasiūlyti – vaikui reikia paaiškinti, kad tai nėra teisingas požiūris). Taip pat verta aptarti sąvoką „draugystė“, pakalbėti apie tai, kaip teisingai susipažinti su kitais vaikais, kaip juos sudominti ir panašiai. Visa tai vaikui reikia paaiškinti, o jei reikia – ir suvaidinti su juo atitinkamas situacijas.

Dar viena vagysčių priežastis: noras kam nors atkeršyti. Galbūt už kenkėjiškumą („Atimsiu Martyno mašinėlę, nes jis mušasi“) arba norint pridirbti nemalonumų artimiesiems („Mama nenupirko man ledų, todėl dabar jos lūpdažiu papaišysiu ant sienų – kitą kartą žinos, kad negalima nepirkti ledų“). Kitaip tariant, ir vienu, ir kitu atveju vaikas puikiai suvokia savo veiksmus ir jų pasekmes. Kova su tokio tipo vagystėmis vykdoma lygiai kaip ir anksčiau pateiktame pavyzdyje, taikant paaiškinimą, įtikinimą, konfliktinės situacijos suvaidinimą.

Vyresniems vaikams (nuo 8 iki 10-11 metų) vagystės neretai būna susijusios su nepakankamu valingumo išvystymu: vaikui sunku pasakyti „ne“ savam „noriu“. Tokiems vaikams labai sunku įveikti pagundas, nors jie ir gėdijasi dėl savo poelgių. Štai taip ir išeina, kad vogti negerai, bet nepakanka valios pasipriešinti žodeliui „noriu“.

Ką daryti, jei tokio amžiaus vaikui nepakanka valios? Pagrindinė rekomendacija tokiu atveju: niekada nedarykite už vaiką to, ką jis gali padaryti pats. Dar naudinga pasiūlyti vaikui pačiam nusistatyti tikslus ir jų siekti. Pradėkite nuo trumpalaikių tikslų: kur eisime? Ką šiandien žadi nuveikti? Ir nekeiskite programos, leiskite vaikui ją realizuoti. Tai yra pati vertingiausia žmogaus savybė – gebėjimas nusistatyti tikslą ir jo siekti.

Vaikui augant ir vystantis, vagystės problema tik sudėtingėja. Tai, kas vaikystėje buvo tik klaida, atsitiktinis epizodas, paaugliui (12-15 metų) jau yra sąmoningas sprendimas ar dar blogiau – žalingas įprotis. Bet tai visai nereiškia, kad trylikametis paauglys neišvengiamai keliauja recidyvisto keliu. Žinoma, negalima nekreipti dėmesio į savo vaikų nusižengimus, bet negalima pamiršti, kad vagystės motyvai gali būti patys įvairiausi ir prieš kaltinant vaiką pasistenkite išsiaiškinti priežastis. Juk neretai atsitinka taip, kad paaugliai per jėgą ar gudrumu įtraukiami į prastų draugų ratą.

Tėvai turi žinoti, kad paauglių grupelėse labai dažnos vadinamosios „prestižo vagystės“: vaiką vogti paskatina bendraamžiai, vagystės būtinumą motyvuodami statuso išsaugojimu grupėje arba, kitaip tariant, susilažinus.

Mokykliniame amžiuje prie jau žinomų priežasčių, dėl kurių vaikas vagia pinigus, tad pateikiame priežastis, labiau būdingas paaugliams.

- Vaikas gali vogti norėdamas patraukti dėmesį. Paauglystėje labai reikalingas bendraamžių pripažinimas ir pagarba.

- Vaikas gali patekti į prastą kompaniją, draugai gali versti jį vogti pinigus iš tėvų.

- Kai kurie vaikai vagia dėl to, kad nori įgyti valdžią ar kontrolę.

- Kai kurie vaikai vagia pramogaudami. Taip dažnai atsitinka su paaugliais, kurie vagiliauja. Toks vagysčių tipas neretai tampa įpročiu.

Nukreipkite vaiko dėmesį į kitokius užsiėmimus, kurie realizuos jo jaudulio poreikį.

- Labai retais atvejais gali būti susiduriama su liga. Kleptomanija (graikiškai „klepto“ – grobti, „mania“ - beprotybė) yra ganėtinai retas psichinis sutrikimas, pasireiškiantis nekontroliuojamu „staiga atsirandančiu noro vogti daiktus“. Šia liga serga apie 0,05 proc. visų pasaulio gyventojų, o vaikystėje ji apskritai beveik niekada nepasitaiko.

Vaikai, ypač paaugliai, kurie yra linkę į vagystes, būna suimami už vagystes iš parduotuvių ir dažnai susiduria su kitomis problemomis, turėtų kreiptis profesionalios (mediko, psichiatro, psichologo ir panašiai) pagalbos į specialistą, kurio specializacija yra vagystės.

Bus tęsinys

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (25)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Šiaurės Korėjos piliečiai dirba Rusijoje – juos lygina su vergais (26)

Šalia dumblėto kelio viename iš Sankt Peterburgo rajonų iškilo visas palaikių gyvenamųjų...

Šalys, kuriose už 800 eurų per mėnesį gyvensite kaip karaliai (83)

Pasaulyje yra bent 27 šalys, kuriose galima iš tikrųjų karališkai gyventi už mažesnę nei 1 000...

Ginekologai apie populiarią higienos priemonę: mirtinas sindromas progresuoja labai greitai (20)

Šįkart te suklūsta moterys ir merginos, kurios naudoja tamponus . Ši moterų higienos priemonė...

Rimtas perspėjimas Europos gyventojams: jūsų naivumas – labai pavojingas (356)

Pastaraisiais metais Europoje ne sykį skambėjo krikščionybę priėmusių eksmusulmonų...

Penktąjį Dakaro ralį įveikęs Vanagas: paskutiniame greičio ruože viskas galėjo baigtis liūdnai (20)

Pakilimus ir nuosmukius 40-ajame Dakaro ralyje išgyvenęs Benedikto Vanago ir Sebastiano...

Prieš mačą su „Lietuvos rytu“ rimtų nuostolių patyręs Butautas: apie tai sužinojau paskutinę dieną (2)

Ketvirtadienį su Adu Juškevičiumi atsisveikinęs „Lietkabelio“ strategas Ramūnas Butautas...

Eurovizinė karštinė tęsiasi: ar scenos vilkai nurungs naujokus? (7)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Svajonių telefonų kopijas siūlo įsigyti atvirai ir pigiai (92)

Telefonai „ iPhone X “ ir „Samsung Galaxy S7“ už 140 eurų? Kas gi nesusiviliotų tokia...

Pirmą kartą Dakare finišavęs Žala: negaliu suprasti, kad jau baigėsi (123)

Trečias kartas nemelavo. Po dviejų nesėkmių Dakaro ralyje trečiąkart dalyvavęs Vaidoto Žalos...