aA
Apie mokyklinio amžiaus vaikus, pavogusius svetimą daiktą, nedera kalbėti kaip apie užkietėjusius recidyvistus. Situacija yra kur kas sudėtingesnė. Dauguma paauglių taip pasielgia bent 2-3 kartus. Daugelyje šalių iki pusės vagysčių iš parduotuvių, dviračių vagysčių ir pinigų vagysčių iš bankomatų įvykdo vaikai, tačiau tai nė kiek netrukdo jiems subręsti ir tapti sąžiningais, įstatymų besilaikančiais piliečiais.
Paauglys
© Corbis/Scanpix

6-7 metų amžiaus vaikui svarbi jo vieta bendraamžių būryje ir jis sugeba sąmoningai bei tikslingai siekti to, ko nori, rinkdamasis visus galimus kelius į tikslą. Dažnai atsitinka, kad tikslas, dėl kurio vaikas vagia, yra toks svarbus, kad gali nustelbti bausmės baimę.

Pavyzdžiui, vagystė norint patraukti bendraamžių dėmesį: vaikas niekaip neužmezga draugystės su bendraamžiais – mokykloje ar kieme – todėl nerasdamas kito sprendimo, jis nusprendžia paimti pinigus ir pripirkti visokiausių saldumynų bei pavaišinti jais draugus, tokiu būdu pelnydamas dėmesį ir pripažinimą, kurio taip siekė ir norėjo.

Tokiu atveju su vaiku teks pasikalbėti apie vagystės nederamumą ir „nuosavybės“ sąvoką, tačiau vien to nepakaks. Būtina dirbti su priežastimi – o priežastis šiuo atveju yra bendravimo įgūdžių stoka, galbūt nepasitikėjimas savimi (kitaip tariant, išeitų taip, kad vaiko asmenybę bendraamžiai vertina ne pačią savaime, o jei tik jis gali ką nors pasiūlyti – vaikui reikia paaiškinti, kad tai nėra teisingas požiūris). Taip pat verta aptarti sąvoką „draugystė“, pakalbėti apie tai, kaip teisingai susipažinti su kitais vaikais, kaip juos sudominti ir panašiai. Visa tai vaikui reikia paaiškinti, o jei reikia – ir suvaidinti su juo atitinkamas situacijas.

Dar viena vagysčių priežastis: noras kam nors atkeršyti. Galbūt už kenkėjiškumą („Atimsiu Martyno mašinėlę, nes jis mušasi“) arba norint pridirbti nemalonumų artimiesiems („Mama nenupirko man ledų, todėl dabar jos lūpdažiu papaišysiu ant sienų – kitą kartą žinos, kad negalima nepirkti ledų“). Kitaip tariant, ir vienu, ir kitu atveju vaikas puikiai suvokia savo veiksmus ir jų pasekmes. Kova su tokio tipo vagystėmis vykdoma lygiai kaip ir anksčiau pateiktame pavyzdyje, taikant paaiškinimą, įtikinimą, konfliktinės situacijos suvaidinimą.

Vyresniems vaikams (nuo 8 iki 10-11 metų) vagystės neretai būna susijusios su nepakankamu valingumo išvystymu: vaikui sunku pasakyti „ne“ savam „noriu“. Tokiems vaikams labai sunku įveikti pagundas, nors jie ir gėdijasi dėl savo poelgių. Štai taip ir išeina, kad vogti negerai, bet nepakanka valios pasipriešinti žodeliui „noriu“.

Ką daryti, jei tokio amžiaus vaikui nepakanka valios? Pagrindinė rekomendacija tokiu atveju: niekada nedarykite už vaiką to, ką jis gali padaryti pats. Dar naudinga pasiūlyti vaikui pačiam nusistatyti tikslus ir jų siekti. Pradėkite nuo trumpalaikių tikslų: kur eisime? Ką šiandien žadi nuveikti? Ir nekeiskite programos, leiskite vaikui ją realizuoti. Tai yra pati vertingiausia žmogaus savybė – gebėjimas nusistatyti tikslą ir jo siekti.

Vaikui augant ir vystantis, vagystės problema tik sudėtingėja. Tai, kas vaikystėje buvo tik klaida, atsitiktinis epizodas, paaugliui (12-15 metų) jau yra sąmoningas sprendimas ar dar blogiau – žalingas įprotis. Bet tai visai nereiškia, kad trylikametis paauglys neišvengiamai keliauja recidyvisto keliu. Žinoma, negalima nekreipti dėmesio į savo vaikų nusižengimus, bet negalima pamiršti, kad vagystės motyvai gali būti patys įvairiausi ir prieš kaltinant vaiką pasistenkite išsiaiškinti priežastis. Juk neretai atsitinka taip, kad paaugliai per jėgą ar gudrumu įtraukiami į prastų draugų ratą.

Tėvai turi žinoti, kad paauglių grupelėse labai dažnos vadinamosios „prestižo vagystės“: vaiką vogti paskatina bendraamžiai, vagystės būtinumą motyvuodami statuso išsaugojimu grupėje arba, kitaip tariant, susilažinus.

Mokykliniame amžiuje prie jau žinomų priežasčių, dėl kurių vaikas vagia pinigus, tad pateikiame priežastis, labiau būdingas paaugliams.

- Vaikas gali vogti norėdamas patraukti dėmesį. Paauglystėje labai reikalingas bendraamžių pripažinimas ir pagarba.

- Vaikas gali patekti į prastą kompaniją, draugai gali versti jį vogti pinigus iš tėvų.

- Kai kurie vaikai vagia dėl to, kad nori įgyti valdžią ar kontrolę.

- Kai kurie vaikai vagia pramogaudami. Taip dažnai atsitinka su paaugliais, kurie vagiliauja. Toks vagysčių tipas neretai tampa įpročiu.

Nukreipkite vaiko dėmesį į kitokius užsiėmimus, kurie realizuos jo jaudulio poreikį.

- Labai retais atvejais gali būti susiduriama su liga. Kleptomanija (graikiškai „klepto“ – grobti, „mania“ - beprotybė) yra ganėtinai retas psichinis sutrikimas, pasireiškiantis nekontroliuojamu „staiga atsirandančiu noro vogti daiktus“. Šia liga serga apie 0,05 proc. visų pasaulio gyventojų, o vaikystėje ji apskritai beveik niekada nepasitaiko.

Vaikai, ypač paaugliai, kurie yra linkę į vagystes, būna suimami už vagystes iš parduotuvių ir dažnai susiduria su kitomis problemomis, turėtų kreiptis profesionalios (mediko, psichiatro, psichologo ir panašiai) pagalbos į specialistą, kurio specializacija yra vagystės.

Bus tęsinys

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Globos namuose augančių vaikų seserys šaukiasi pagalbos: juos nori atskirti ir išvežti į užsienį (116)

„Jie nenori būti įvaikinti į užsienį ir išskaidyti po vieną, po du“, – teigė su DELFI...

Pasiūlymas uždirbti 2 tūkst. eurų atsirūgo: darbdavys nemoka pinigų, grasina susidoroti (40)

Į DELFI redakciją kreipėsi darbuotojas Marius (vardas pakeistas – DELFI), kuriam darbdavys neva...

Netikrame puslapyje – šauktinių sąrašai: apsigauti galėjo ne vienas (11)

Trečiadienį šalies jaunuoliai jau galėjo sužinoti, ar šiemet yra pašaukti atlikti privalomąją...

Dakare – iškilmingai apdovanoti pasiekę finišą, o lietuviai prieš šventę spėjo nuveikti gerą darbą papildyta 04.38 (11)

Dakaras nėra užbaigtas, kol jo dalyvis nepravažiuoja pro finišo arką. Tokia procedūra...

Žvejų laukia svarbus draudimas: vienas nusižengimas gali gerokai paploninti piniginę (15)

Besilaikanti neigiama oro temperatūra ir užsalę vandens telkiniai – tikra laimė ir pramoga...

Algis Kriščiūnas: išsirinkę pirmąjį būstą Kanaruose padarėme brangiausią klaidą (2)

„Atsibudę ryte išėjome į gatvę ir supratome, kad padarėme turbūt brangiausią klaidą...

Teismas nusprendė: Naujosios Zelandijos pora į gimtinę grįžo be 9-metės (1400)

Vilniaus apygardos teismas trečiadienio popietę paskelbė sprendimą tarptautinio įvaikinimo...

Įspūdingą Sabonio seriją nutraukę „76ers“ iškovojo triuškinamą pergalę Indianapolyje (4)

NBA pirmenybėse vieną skaudžiausių sezono pralaimėjimų patyrė Indianos „Pacers“ (29-15)...

Abi rankas Dakare susilaužęs Bardauskas: pavažiavau 200 metrų ir daugiau nebegalėjau (11)

Tai, kad Dakaras gali būti labai nenuspėjamas ir neretai smūgiuoti žemiau juostos, įrodė Balio...

Septyni požymiai, bylojantys, kad jums būtinai reikia atostogų

Jei jaučiatės priėję liepto galą, gal jums tikrai reikia pagaliau eiti atostogų. Tad jei jūsų...