aA
Gyvename moderniame amžiuje, nepaisant to, daugelis skaitome astrologines prognozes, užklupus netikėtai situacijai išeities ieškome pas būrėjas, o Kūčių vakarą tikimės iš po staltiesės ištraukti ilgiausią šiaudą, pranašaujantį ilgą gyvenimą. Kodėl mes vis dar tikime, kad kažkas gali žinoti mūsų ateitį? Apie tai kalbamės su gydytoja psichiatre psichoterapeute Zita Alseikiene.
Kodėl tikime burtininkais ir pranašais?
© Shutterstock nuotr.

- Kūčių vakaro būrimai – senovės lietuvių tradicija. Bet ir dabar, kad ir kikendami „netikiu, bet gal… pasiburkim?“, jauni žmonės neretai ateities pranašysčių ieško išlieto vaško formose ar kiša po pagalve lapukus su mylimųjų vardais, rytą tikėdamiesi ištraukti su sau skirtojo vardu. Kam to žmonėms reikia?

- Prietarai neatskiriami nuo žmogaus esmės, ir jeigu kas mano jų visai atsikratęs, labai klysta: jie išsislapsto pačiose atokiausiose kertėse ir kampeliuose, o paskui, suuodę, jog didysis pavojus praėjęs, vėl sau išlenda“, – rašė Johanas Volfgangas Gėtė prieš porą šimtų metų.

Tie patys žodžiai tinka ir šiems laikams. Bet kokie būrimai, tarp jų ir Kūčių vakaro, mena ikikrikščioniškąsias tradicijas ir atspindi šiuolaikinio, kaip ir senovės, žmogaus savijautą šiame pasaulyje, kur ne viskas priklauso nuo mūsų pačių.

Kūčių būrimai yra palyginti nekalti, daugiau atliekami iš smalsumo, kaip smagus laiko praleidimas, gražus pasvajojimas, nes numatomi paprastai malonūs dalykai (kaip minėtas būrimas su skirtojo vaikino vardu).

- O kuo galėtumėte paaiškinti tikėjimą įvairiais pranašautojais, juk prieš paskutinę „pasaulio pabaigą“ makaronų ir druskos atsargų buvo prisipirkę net išsilavinę žmones. Kodėl jais tikima? Arba horoskopais – juos skaito ir „matuojasi“ tikrai nemažai žmonių.

- „Druskos atsargos tikrai nesuges, todėl geriau apsidrausti“, – taip turbūt mąstė daugelis, patys nežinodami, tiki ar ne tomis pranašystėmis. Lygiai taip ir horoskopai – dėl visa ko geriau žinoti, kam būti pasiruošusiam. Žinoma, būtų labai gėda, jei kas iš pažįstamų pamatytų skaitant...

Apsimetame šiuolaikiniais žmonėmis, o viduje esame lygiai tiek pat kaip ir pirmykščiai žmonės neapsaugoti nuo netekčių, ligų ir mirties. Bet horoskopai paprastai nerašo tokių baisybių, dažniausiai nuteikia mus optimistiškai ateinančiam periodui, o gerų dalykų tikėtis visada yra malonu.

- Vis dėlto kortų „mesti“ eina ne kiekvienas. Kokio tipo žmonėms labiau būdingas smalsumas dėl savo ateities ir tikėjimas, kad kažkas tau gali apie ją papasakoti? O gal tai ne smalsumas, tad kas?

- Kaskart vis nustembu, kokie protingi ir išsilavinę žmonės lankosi pas būrėjus, ir ne tik iš smalsumo, bet ir patarimo, kaip apsispręsti sunkiais gyvenimo periodais, ypač atsiradus problemų partnerystėje. Tai jau ne vien smalsumas, o labiau nesaugumas, noras atiduoti kažkam atsakomybę dėl apsisprendimo, noras žinoti ateitį ir ją kontroliuoti.

Dažnai pas būrėjus einama net ne po kartą. Daug dalykų, kurie išgirstami iš būrėjų, yra universalūs, kitus galima nesunkiai numatyti pagal esamą situaciją ir kliento duotas užuominas. Įdomiausia, kad ir toliau einama pas būrėją, nors ir neišsipildė anksčiau numatyti įvykiai.

- Kaip įvykių „numatymas“ paveikia žmogų? Teigiama, kad jie gali „užprogramuoti“ išpranašautą įvykį, ir pasiseka, jei tas įvykis geras, o jei ne – gal žmogui ir būtų neatsitikęs, jei nebūtų tuo patikėjęs.

- Manau, kad tikėjimas pranašystėmis tikrai pavojingas dalykas. Pranašystė ar prakeikimas, net jei jais netikime, pasąmonėje suformuoja norą ar baimę. Galime apie tai būti pamiršę, bet nejučia įvykius pakreipiame taip, kad jie išsipildytų.

Pavyzdžiui, mergina atkreips dėmesį į vaikiną tam tikru vardu (kaip Kūčių burtų lapelyje), o jis į tai sureaguos. Bet atstums kitą, su kuriuo būtų susiklostę geresni santykiai. Tokiu būdu net pačios nekalčiausios pranašystės ir burtai gali rimtai paveikti mūsų gyvenimą. Be to, kai kurie būrėjai gali būti suinteresuoti, kad mes taptume nuo jų priklausomi, juk tai jų duona...

- Ką patartumėte žmonėms: ir tiems, kurie tiki, kad kažkas gali žinoti jų ateitį, ir skeptikams šiuo klausimu?

- Niekas ateities nežino – net 2013 metais Rasputino išpranašautos pasaulio pabaigos nesulaukėme. Tik įvykus kokiems atsitikimams rašoma, kad „Nostradamas buvo išpranašavęs tai“ ar pan. Išankstinės pranašystės beveik niekada nepasitvirtina. Ką jau kalbėti apie mažesnių sugebėjimų burtininkus. Todėl savo gyvenimo sprendimų geriau nepatikėti niekam ir nepasiduoti neaiškios kilmės įtakai.

Juk mes patys geriausiai pažįstame ir savo gyvenimą, ir artimus žmones. Būkime drąsūs, sąžiningi ir pabandykime numatyti savo ateitį patys (pavyzdžiui, „esu tinginys, užtat tikėtina, kad šių mokslų nepabaigsiu“ arba „kai pasimokau, išlaikau visus egzaminus, jei pasimokysiu, išlaikysiu ir šį“). Iš visų jėgų siekime to, ko norime. O jeigu kas nepasiseka, tikėkime, kad tai buvo mums geriausia išeitis.

Savaitraštis
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nuo COVID-19 mirė dar vienas jaunesnis nei 40 metų asmuo: sirgo ilgiau nei mėnesį (35)

Koronavirusas pasiglemžė dar vieno jaunesnio nei 40 metų asmens gyvybę. Penktadienio rytą...

Policijai įkliuvo ypač įžūlus sukčius: nukentėjo dešimtys žmonių, žala – daugiau kaip 300 tūkst. eurų (293)

Aplinkiniams solidaus ir patikimo verslininko įvaizdį sudaręs 25 metų vilnietis Jonas...

Aukščiausio lygio ES diplomatui – Baltijos šalių perspėjimas dėl vizito į Maskvą (1)

Europos Sąjungos aukščiausio lygio diplomatas Josepas Borrellis planuoja pranešti apie vasarį...

Lietuvai atsisakius įsigyti brangesnę vakciną, verslas pasipiktinęs: yra pasiryžę pirkti savomis lėšomis (66)

Praėjusią savaitę vakcinos nuo koronaviruso gamintojai „ BioNTech “ ir „ Pfizer “...

„Bloomberg“: Kremlius Navalną planuoja pasodinti 13 metų (250)

Artimiausiu metu opozicijos lyderį Aleksejų Navalną ketinama perkelti į koloniją, kur jis...

Lietuvoje – 1032 nauji koronaviruso atvejai, 29 mirtys praėjusią parą nuo koronaviruso mirė 30–99 metų žmonės (194)

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 1032 nauji COVID-19 ligos atvejai, mirė 29 žmonės,...

Paulius Gritėnas. Kas bendra tarp Joe Bideno ir Donaldo Trumpo? (6)

Sausio 20-ąją Vašingtone prisiekė 46-asis Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Joe Bidenas...

COVID-19 skiepų pasai kelia aršias diskusijas: ar mes tikrai norime būti dalijami į vakcinuotuosius ir nevakcinuotuosius? (336)

Kiekvienas tapatybės dokumentas turi savo atitinkamų distopijos elementų. Austrų rašytojas...

Iš ES lyderių – įspėjimas europiečiams: suvaržymai gali būti griežtinami (23)

Europos Sąjungos lyderiai ketvirtadienį paragino europiečius vengti nebūtinų kelionių ir...

„The Roop“ oficialiai pristatė „eurovizinę“ dainą, klipą ir šokį: vieną judesį pasiskolino iš Arvydo Sabonio jūsų nuomonės laukiame apklausoje! (136)

Viena populiariausių Lietuvos grupių tituluojama „The Roop“ po metų pertraukos pristatė...