Su vaikais atlikto naujo tyrimo rezultatai pateikia bent vieną paaiškinimą dėl tam tikro paaugliams būdingo socialinio elgesio: mergaitės yra užprogramuotos rūpintis bendravimu akis į akį su geriausiomis draugėmis (ir amžiams), tuo tarpu berniukams daug svarbesnė grupinė dinamika ir varžymasis su kitais berniukais.
Vaikai
© Corbis

Tyrimą atlikę Džordžijos universiteto Nacionalinio psichinės sveikatos instituto mokslininkai pradėjo nuo kiekvieno paauglio tėvui gerai žinomos hipotezės: vaikams lytiškai bręstant, labai keičiasi dalykai, į kuriuos jie kreipia dėmesį. Jiems ima mažiau rūpėti jų šeima ir pradeda labiau rūpėti bendraamžiai.

Taigi, kas iš tikrųjų vyksta tose jaunose smegenyse? Mokslininkai paprašė 34 sveikų, nuo 8 m. iki 17 m. amžiaus vaikų pažiūrėti į 40-ties kitų berniukų ir mergaičių nuotraukas, ir nuspręsti, ar jiems būtų įdomu su jais pabendrauti internete. Tyrime dalyvavusių vaikų buvo paprašyta įvertinti nuotraukas skalėje nuo 0 („visai neįdomu”) iki 100 („labai įdomu”). Mokslininkai pasakė vaikams, kad nuotraukose esantys berniukai ir mergaitės bus informuoti apie jų vertinimus, ir jie suorganizuos jų susitikimą su jais internetu. Pokalbiai internetu turėjo įvykti po dviejų savaičių.

Numatytą dieną funkcinio magnetinio rezonanso vaizdo tyrime dalyvavę savanoriai dar kartą buvo atvesti į laboratoriją. Šį kartą mokslininkai tyrė vaikų smegenų veiklą, kai jiems buvo rodomos kelios nuotraukos. Dalyvių buvo paprašyta atspėti, kurie iš nuotraukose esančių vaikų (tų pačių, kuriuos jie vertino ir kurie, kaip jie manė, žinojo apie jų įvertinimą) norėtų su jais bendrauti. 

Tai buvo įmantri apgaulė: vaikai nuotraukose buvo aktoriai ir nebuvo suorganizuoti jokie pokalbiai internetu. Apgaulės tikslas buvo ištirti dalyvių smegenų veiklą, kai pastarieji yra įsitraukę į potencialų socialinį bendravimą. Iš dalies todėl tyrimas buvo toks sudėtingas – sunku magnetiniu rezonansu ištirti socialinį bendravimą – niekada anksčiau nebuvo atliktas toks eksperimentas.

Tyrimo rezultatai byloja, kad nuo ankstyvo lytinio brendimo link paauglystės tam tikros mergaičių smegenų dalys tampa aktyvesnės, kai jos atsiduria potencialioje su socialiniu bendravimu susijusioje situacijoje. Kitaip tariant, kai vyresnė mergaitė planuoja susipažinti su kokiu nors nauju žmogumi – tuo, kuris, jos manymu, bus susidomėjęs ja – padidėja veikla jos požieviniame smegenų branduolyje (kuris yra susijęs su atlygiu ir motyvacija), pogumburyje (susijęs su hormonų sekrecija), hipokampe (susijęs su socialiniu mokymusi) ir saloje (susijusi su subjektyviais jausmais).

Tuo tarpu tokioje pat padėtyje atsidūrusių berniukų aukščiau nurodytose smegenų dalyse neužfiksuoti jokie veiklos pokyčiai. Iš tikrųjų, jų saloje veikla netgi sumažėja. Atrodo, kad berniukų nedomina „akis į akį“ bendravimas taip, kaip mergaičių.

Ankstesni tyrimai parodė, kad vyriškos lyties paaugliai daugiau dėmesio skiria varžymuisi didesnėse grupėse (pvz., tarp sporto komandų). Galbūt tai įrodo, kad evoliucijos eigoje berniukai buvo „užprogramuoti” varžytis didelėse grupėse, kad konkuruojant dėl moterų išmoktų pašalinti varžovus, o mergaitės buvo „užprogramuotos”, bendraujant akis į akį, įvertinti, kas būtų globėjiškiausias tėvas jų atžaloms. 

Tyrimo autoriai yra nelinkę daryti tokių plačių išvadų dėl lyčių skirtumų. 

„Yra daugybė skritingų galimų paaiškinimų, - time.com teigė Nacionalinio psichinės sveikatos instituto neurologijos mokslininkas Danielis Pine’as. - Gali būti, kad mergaitės stengiasi prisiminti, ką anksčiau parašė (apie vaikus fotografijose). Įsivaizduokite scenarijų, kai jos sako: „Ooo, ar aš parašiau kažką blogo apie tą mergaitę?“. Berniukai tiesiog tą daro rečiau”. 

Kitaip tariant, gali būti, kad berniukai yra storžieviai, nes tiesiog yra užprogramuoti tokiais būti.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: sniegas neskubės tirpti, grįš šaltis (13)

Panašu, jog šalyje pagaliau įsitvirtins tikra žiema, su sniegu pasipuošusiomis apylinkėmis. Nors...

SEB paskelbė naujus įkainius – kai kas brangs dukart (427)

Kaip ir kiti komerciniai bankai, SEB bankas pranešė kad netrukus didins dalies paslaugų...

Vienuoliktasis Dakaro etapas: Žalą buvo ištikęs krachas, greičiausias – Juknevičius (439)

Vienuoliktajame jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio etape sportininkams trečiadienį reikėjo iš Beleno...

Lietuvio įspūdžiai iš audringiausio Hamburgo rajono: radau viską, nuo ko valdžia saugo mūsų šalies žmones (430)

Įsijautęs į nuo alkoholio, prostitucijos, rūkalų ir marihuanos išvalytos Lietuvos įvaizdį...

Avangarde finišavęs Juknevičius: labai gaila Vaido (6)

Vienuoliktasis Dakaro etapas vieniems Lietuvos sportininkams buvo sėkmingas, kitiems labai skaudus....

Šeškus tiki LiAngelo ateitimi: jam reikia pradėti mąstyti europietiškai Jasilionis prisipažino pasinaudojęs Ballų silpnybėmis (11)

Edvinas Šeškus praleido rungtynes dėl kelio skausmų, todėl jo tėvas ir vyriausiasis...

Kaip mylimajam pasakyti, kad vienas jo sekso judesys jums visai nepatinka? (36)

Kiekvieną mėnesį „Women`s Health“ svetainė su trimis „Men`s Health“ atstovais analizuoja...

Vasario 16-ąją bus leista valgyti mėsą (403)

Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metis – šįmet sutampa su pirmuoju gavėnios...

Jauna moteris dėl tampono neteko ir antros kojos (33)

Amerikietei manekenei, kuri dėl higieninio tampono sukelto toksinio šoko sindromo neteko dešinės...

Mokslininkai aptiko dar vieną vyrų ir moterų skirtumą: kas susijaudinus darosi jų galvose? (12)

Tai, kad moterys ir vyrai yra labai skirtingi, žino visi. Evoliucija ir per tūkstantmečius...