aA
Lietuvoje vis dar nėra jaunimo ir apskritai visuomenės lytinės ir reprodukcinės sveikatos švietimo, šalies valdžia nėra numačiusi lengvatų socialiai jautrioms mūsų šalies grupėms įsigyti kontraceptinių priemonių. Šiandien minimos Pasaulinės kontracepcijos dienos kontekste, Lietuvoje, lyginant su kitomis Europos Sąjungos šalimis, moterų reprodukcinės teisės vis dar įgyvendinamos silpniausiai.
Kodėl lytinio gyvenimo pradžioje jauni žmonės neišvengia klaidų
© Shutterstock nuotr.

Lytinis ugdymas Lietuvoje apsiriboja raginimu susilaikyti

„Lytinio gyvenimo pradžioje jauni žmonės neišvengia klaidų, kurias daro būtent dėl prasto informuotumo apie lytinį gyvenimą ir kontracepciją. Siekiant mažinti neplanuotų nėštumų skaičių, daugiau dėmesio reikėtų skirti jaunimo švietimui šeimos planavimo ir kontracepcijos klausimais, kad lytinį gyvenimą pradėję žmonės darytų kuo mažiau klaidų, galinčių pakenkti jų lytinei ir reprodukcinei sveikatai“, – sako Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos direktorė gyd. Esmeralda Kuliešytė.

E. Kuliešytė sektinu pavyzdžiu pateikia Lietuvos kaimynę Estiją. Šioje šalyje veikia jaunimo sveikatos centrai, organizuojantys lytinio švietimo paskaitas ir nemokamai teikiantys reprodukcinės sveikatos paslaugas jauniems žmonėms. Taip pat daugelis kontracepcijos priemonių Estijos moterims yra kompensuojamos. Tuo tarpu Lietuvoje lytinis ugdymas apsiriboja raginimu susilaikyti, visuomenei ir patiems medikams trūksta mokslu grįstos informacijos apie kontracepciją bei tinkamai organizuotų medikų konsultacijų šeimos planavimo klausimais.

Kontraceptinių priemonių išlaidos Lietuvoje – nekompensuojamos, dėl to jauni žmonės, dėl pakankamai aukštos kontraceptinių priemonių kainos, susiduria su finansinėmis kliūtimis, norėdami jų įsigyti.

Beveik pusė nėštumų pasaulyje – neplanuoti

Pasaulyje iš 208 mln. nėštumų daugiau nei 41 proc. yra neplanuoti, net pusė jų baigiasi abortu. Kasmet 47 tūkst. moterų miršta dėl nesaugaus aborto. Naujausia abortų statistika Lietuvoje liudija, kad apie 6 tūkst. moterų kasmet renkasi abortą kaip išeitį, sužinojusios apie neplanuotą pastojimą.

Praėjusiais metais dešimtyje Europos Sąjungos šalių atliktas šiuolaikinės kontracepcijos prieinamumo tyrimas atskleidė, kad Lietuvoje šiuolaikinės kontracepcijos prieinamumas yra prasčiausias. „Apmaudu, kad lytinė reprodukcinė sveikata bei teisės mūsų šalyje nėra išskiriamos tarp politikos prioritetų. Visuomenei ir jaunimui trūksta informacijos apie reprodukcinę sveikatą ir kontracepciją, nekreipiamas dėmesys į pažeidžiamų grupių poreikius“, – akcentuoja E. Kuliešytė.

Lietuva turi galimybę pakilti į kitą lygmenį

Sveikatos apsaugos ministerijos suformuota darbo grupė parengė Reprodukcinės sveikatos įstatymo projektą, kuriame numatyta daugiau dėmesio skirti šeimos planavimui, kontracepcijai, siekiama gerinti ir kontracepcijos prieinamumą.

Švietimas apie kontracepciją, kokybiškos medikų konsultacijos ir prieinama kontraceptinių priemonių kaina gali sumažinti nėštumų nutraukimų skaičių ir pagerinti moterų lytinę reprodukcinę sveikatą. Lietuvos jaunimui turi būti užtikrinta teisė gauti mokslu grįstą informaciją apie kontracepciją ir reprodukcinę sveikatą.

Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Dar vienas laimėtas finalas: ispanus parbloškęs „Žalgiris“ padidino atkrintamųjų šansus (1)

Geriausią sezono mačą žaidęs Karolis Lukošiūnas smeigė keturis tritaškius, Laurynas Birutis...

Seimo nario automobilį taranavęs žinomas ūkininkas – vėl policijos akiratyje: šįkart – didesni nemalonumai

Prieš keletą metų būdamas neblaivus tuomečio Seimo nario Juozo Imbraso vairuojamą automobilį...

Rusijai prireikė vos keturių dienų, kad sulaužytų Kinijai duotą pažadą (2)

Kremlius meluoja ir nepaiso net tų, kuriuos vadina draugais ir strateginiais partneriais, pareiškė...

Parengė Jurga Grigienė

Sovietmečio skanumynai, kuriuos šiuolaikiniai vaikai vargu ar išdrįstų paragauti (12)

Sovietmečiu vaikai neturėdavo didelio saldumynų ir skanėstų pasirinkimo. Mažieji smaguriaudavo...

„Birštono elektra“ nutraukia nepriklausomo elektros energijos tiekimo veiklą „Elektrum Lietuva“ perima 1 tūkst. veiklą nutraukiančios „Birštono elektros“ klientų (1)

Lietuvos elektros tiekimo rinkoje – ir vėl pokyčiai. Nuo gegužės 1 d. „ Birštono elektra “...

Analitikai fiksuoja ilgai nematytus ir stebinančius pokyčius: vis daugiau emigravusių lietuvių kraunasi lagaminus namo (9)

Migracijos informacijos centro koordinatorė Indrė Jankauskaitė–Činčė LNK žinioms sakė, kad...

Dydis – nesvarbu, bet... Urologai įvardijo, kokia yra vidutinė penio apimtis, ir paaiškino, kokie veiksniai turi įtakos dydžiui

Nepaisant to, ar per savo gyvenimą matėte du, ar 50 penių, tikriausiai akivaizdu, kad jie būna...

Viktorija Sakalauskaitė

Kaip aš ieškojau vyro Tinderyje: kai paprašiau atsiųsti vaizdo įrašą, supratau, kad žaidžiu su ugnimi

Tinderis, kaip ir kiti socialiniai tinklai, turi vieną išskirtinę savybę – jie sukuria...

Joana Balčė

Kaip susikurti seksualų įvaizdį, neatrodant pigiai: praktiniai patarimai

Kažkodėl išgirdus žodį „ seksualu “ dažniausiai jį vis tiek asocijuojame su beskonybe....