aA
Tėvai neretai skundžiasi padūkusiais vaikais: „Jis niekada neklauso!“ Tačiau vaikų „neklusnumas“ neatsiranda iš niekur. Tai visuomet yra atsakomasis veiksmas į tėvų elgesį. Ar tai reiškia, kad esame kalti patys?
Mergaitės
© Corbis

Jau seniai žinoma tiesa: viską – ir gera, ir bloga – žmogus atsineša iš šeimos. Ir sunku su tuo nesutikti. Nes šeima yra pasaulis, kuriame vaikas būna nuo gimimo ir su kuriuo jis būna susijęs visą gyvenimą.

Šeimos auklėjimo procesas pasižymi trimis svarbiomis savybėmis: jis yra ilgas, nuolatinis ir stabilus. Ar tai galėtumėte pasakyti apie kokią nors ugdymo įstaigą? Niekaip.

Auklėjimas šeimoje yra ne tik ilgesnis už bet kokį kitą ugdymo procesą, jis turi ir daugiau įtakos už kitus procesus. Vaikui šeima yra mažas visuomenės modelis. Šeimoje vaikas pirmą kartą susipažįsta su viskuo: dvasinėmis vertybėmis, teisėmis ir atsakomybėmis, gyvenimo planais, motyvacija, elgsena, požiūriu, santykiais tarp žmonių.

Dar svarbiau yra tai, kad auklėjimas šeimoje yra grindžiamas emocijomis labiau nei bet koks kitas ugdymas. Todėl auklėjimas šeimoje turi gilesnės įtakos už kitus. O rezultatas tvirtai įskiepijamas į vaiko asmenybę, beveik kaip instinktas.

Taigi, jei vaiko ir jūsų požiūriai nesutampa, neskubėkite jo bausti, geriau paieškokite tokio vaiko elgesio priežasčių savo auklėjime. Priežastys gali būti kelios.

Valdingi tėvai ir neklusnūs vaikai

Neretai valdingų tėvų vaikai būna neklusnūs. Tai yra jų psichologinės apsaugos nuo tėvų autoritarizmo būdas. Jie taip elgiasi ne dėl to, kad nori elgtis kitaip nei nurodoma, o dėl to, kad nenori paklusti jų valiai. Todėl jų veiksmai gali atrodyti beprasmiški, nelogiški, nepaaiškinami – vien norint parodyti, kad tėvai nėra visagaliai, kad jie vaikų nevaldo, kad vaikai sugeba atsispirti tėvų valiai.

Kaip dažniausiai elgiasi į autoritarizmą linkę tėvai? „Daryk, kas liepta!“ – toks visas auklėjimo principas. Tai yra žmonės, manantys, kad tėvų žodis yra įstatymas ir net nemano, kad reikėtų savo sprendimus paaiškinti, jie tiki, kad jų žodis yra taisyklė, kurios nevalia pažeisti, kurios visi turi laikytis, be kompromisų ir be išimčių. Ir labai dažnai tokie tėvai pažemina savo vaikus norėdami įtvirtinti besąlyginį paklusnumą jiems. Tačiau savigarbos slopinimas, teisių ir laisvių ribojimas mažina galimybes pasiekti gerų auklėjimo rezultatų (tiksliau, tai tampa tiesiog neįmanoma). Ir puiku, jei tokių tėvų vaikai yra neklusnūs. Tai tik reiškia, kad vaikai yra stiprios asmenybės, galinčios save apginti.

Taigi, autoritarizmo šalininkai turėtų džiaugtis savo vaiko neklusnumu. Būtų blogiau, jei jų autoritarizmas sunaikintų vaiko asmenybę ir jis nebegalėtų priešintis tėvų valiai. Išmokę aklai paklusti tėvų valiai, vaikai taptų lengva bet kokios kitos valios auka, o kita valia nebūtinai bus geranoriška.

Blogas pavyzdys yra užkrečiamas

Kai vaikas elgiasi neklusniai, sąžiningai atsakykite į klausimą: „Gal aš pats tapau tokio elgesio pavyzdžiu?“, galbūt elgiatės neklusniai savo sutuoktinio, tėvų, uošvių, draugų ir, galiausiai savo vaiko atžvilgiu? Gal būti, kad vaikas savo prieštaravimu, savos pozicijos gynimu, nesirūpinimu bendra gerove tiesiog kopijuoja jūsų blogą elgesį.

Ugdymas šeimoje vyksta kiekvieną sekundę, ir tik 10 proc. ugdymo gaunama iš tėvų ugdomosios veiklos, o kiti 90 proc. – netiesiogiai, stebint tėvų veiksmus šeimoje ir už jos ribų. Be abejo, sunku pripažinti savo klaidas, bet jei norite pasiekti gerų vaikų auklėjimo rezultatų, teks tai padaryti. Ir ne tik tai. Jums teks imtis savęs ugdymo, visų pirma atsisakyti polinkio priešgyniauti, nes kitaip nebus jokios vilties, kad pasikeis jūsų vaikas.

Stinga valios?

Dar viena priežastis, dėl kurios vaikas gali priešgyniauti tėvams – tėvų autoriteto stoka. Įsivaizduokite, kad jūsų vaikas nėra neklusnus, tačiau jūs tiesiog neturite valdžios. Jūsų vaikas bandys atrasti savo kelią, nes jūsų kelias jam neatrodys teisingas. Vadinasi, laikas pagalvoti apie savo reikšmingumą, nes be autoriteto auklėjimo procesas yra neįmanomas.

Tėviškas autoritetas nėra savaime atsirandantis dalykas. Jis neatsiras vien dėl to, kad esate tėvas ar mama. Tėvišką autoritetą reikia užsitarnauti. Ir kuo vėliau suvoksite, kad vaikas nepasitiki jumis, tuo sunkiau jums bus tą autoritetą ir pasitikėjimą užsitarnauti. Tačiau tai nėra beviltiška.

Svarbi ir vaiko nuotaika

Vaikai kartais priešgyniauja ne dėl to, kas vyksta aplinkui, o dėl kitų dalykų: blogos nuotaikos, nuovargio, miego stokos, įskaudinimo, nusiminimo. Todėl labai svarbu, kad tėvai, norėdami išauginti gerą vaiką, tą vaiką dar ir suprastų. Vaiko užsispyrimo priežastis gali būti ne kokios nors išorinės aplinkybės, o tik jo vidinės būsenos atspindys. Ir jūs turėsite būti pirmieji žmonės, kurie supras vaiką, padės jam įveikti problemas, o tik vėliau imtis to, kas svarbu jums.

Patarimai neklusnių vaikų tėvams

1. Atsisakykite tėviško autoritarizmo. Bendraujant su vaiku pamirškite žodį „privalai“. Skirkite laiko paaiškinti. Ir leiskite vaikui pačiam suprasti, kad „reikėtų“.

2. Vaikas yra jūsų veidrodis. Tai ne visuomet akivaizdu, bet jei pasižiūrėtumėte įdėmiau... Tai, kas jums nepatinka vaike, visų pirma reikia šalinti savyje.

3. Vienu metu būkite griežtas ir geras. Visa ugdomoji veikla turėtų būti vykdoma tik su meile, o ne prisidengiant nauda visuomenei.

4. Niekada neįžeidinėkite, nežeminkite ir neskriauskite vaiko. Joks taurus tikslas nepateisina niekšiškų priemonių.

5. Bendraujant su vaiku suteikite jam laiko priimti nepriklausomą sprendimą. Nesitikėkite, kad jis pradės veikti nedelsiant. Leiskite vaikui pabūti vienam.

6. Nepamirškite humoro jausmo. Kai suprasite, kad pokalbis artėja link konflikto, atraskite priežastį papokštauti. Ir situacija stipriai pasikeis į gerąją pusę – pamatysite.

7. Su vaiku savitarpio ryšio nesukursite, jei nesuteiksite jam laiko ir erdvės. Tuomet, kai jūs iš vaiko nieko nereikalaujate, bet tiesiog galite būti kartu – pasišnibždėkite, apkabinkite, įdomiai leiskite laiką.

Vaiko „neklusnumas“ yra signalas, kad tėvams reikia susiimti. Deja, daugelis tėvų neklusnumą suvokia kaip priežastį užsipulti vaiką. Tačiau iš tikrųjų vaikas tokiu būdu prašo pagalbos, saugumo ir meilės.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Audringas savaitgalis Kijeve: vietos, dėl kurių čia keliauja tūkstančiai lietuvių (338)

Tūkstančiai lietuvių keliaują į Ukrainos sostinę ieškodami ten pigių pramogų, restoranų ir...

Dėl atnaujintos gatvės pasiskundę Kauno vairuotojai tokio valdininkų atsakymo nesitikėjo (71)

Kauno centre esanti Kęstučio gatvė yra svarbi miesto transporto linija. Lygiagrečiai Laisvės...

Šaltiniai policijoje: Strasbūro šaulys nukautas (34)

Šaltiniai iš Prancūzijos policijos praneša, kad Strasbūro šaulys nukautas. Jis buvo sandėlyje...

„Valstiečiai“ kandidatu į Vilniaus merus išsirinko Sinkevičių (80)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Vilniaus skyrius ketvirtadienio vakarą nusprendė, kad...

Traumą patyrusiam Valančiūnui atlikta operacija – „Raptors“ pasikvietė kitą centrą (8)

Absoliutūs NBA lygos lyderiai Toronto „Raptors“ (23/7) neribotam laikui neteko savo centro iš...

Iš Europos – vieningas smūgis Rusijai (187)

Europos Sąjungos lyderiai ketvirtadienį dar pusmečiui pratęsė ekonomines sankcijas Rusijai,...

Klausiamas dėl pažymų Skvernelis įkando Grybauskaitei, konservatoriams ir prisiminė dešimtmečio įvykius (1154)

Klausiamas dėl mįslingo kreipimosi į specialiąsias tarnybas ir pareiškimų apie galimą Kremliaus...

Evelina Anusauskaitė-Young: man sakė, kad su tokia figūra niekada nebūsiu popmuzikos atlikėja (155)

Lietuvą Evelina Anusauskaitė-Young paliko prieš penkerius metus, tačiau susidomėjimas ja, regis,...

Dovanų kortelės: nuo „McDonalds“ pinigų iki universalių elektroninių (5)

Dovanų kortelių pasaulinė rinka siekia šimtus milijardų eurų ir kasmet paauga po beveik 16 proc....