aA
Pasaulis, kuriame gyvename, stebina ir vaikystėje, ir brandžiame amžiuje, o įdomiausia tai, kad net žiūrėdami į tai, kas įprasta, mes patys ar mūsų vaikai galime paklausti, kodėl daiktai yra tokie, kokie yra, arba kodėl jie veikia taip, kaip veikia. Klausimų kyla ir stebint reiškinius. Galbūt ir jūs bent kartą susimąstėte, kodėl ant laidų sutūpusių paukščių nepurto elektra, kodėl ugniagesių kibirai yra kūgio formos, kodėl senos knygos įgauna specifinį kvapą, kodėl gyvūnai nekalba ir pan.?
Dulkės
Dulkės
© Shutterstock

Toliau – atsakymai į šiuos ir kitus klausimus.

Kodėl per šalčius žuvys nesušąla?

Kada paspaudžia stiprus šaltukas, tvenkiniai ir kitokie vandens telkiniai, kaip žinia, užšąla. Bet kaipgi tada jaučiasi juose gyvenančios žuvys? Visų pirma, suledėja ne visas ežerų, upių ir jūrų vanduo. Tik jų paviršius pasidengia tam tikro storio ledo sluoksniu, bet po ledu vandens temperatūra būna netgi aukštesnė nei lauke. Antra, žuvys nesunkiai adaptuojasi prie įvairios temperatūros, todėl nejunta šalčio. Trečia, savo savybėmis žuvų kraujas labai primena antifrizą. Kraujyje esantys baltyminiai junginiai neleidžia žuvims sušalti net tvyrant rekordiškai žemai temperatūrai.

Kodėl vynuogės nekirmija?

Kodėl ant balto paviršiaus dulkės atrodo juodos, o ant juodo – baltos
© Shutterstock


Veikiausiai pastebėjote, kad vynuogės, nepaisant aplinkui zujančių mašalų, nebūna pagraužtos kirminų. Kodėl gi taip yra? Dalykas tas, kad lervoms būtinas deguonis, o lervai prasigraužus į kokį nors vaisių, deguonis patenka per išgraužtą tunelį. Juk aišku, kad vynuogėje išgraužtą tunelį kaipmat užlietų sultys, nes vynuogės ypač sultingos. Štai kodėl kirmijimas būdingas tik tiems vaisiams ir uogoms, kurių tekstūra tankesnė, pavyzdžiui, obuoliams, vyšnioms, kriaušėms.

Kodėl žodis AMBULANCE ant greitosios pagalbos automobilio užrašytas atbulai?

Atrodytų, kam gi taip komplikuoti dalykus, tačiau toks užrašo stilius turi labai konkrečią funkciją. Taip užrašytą žodį kitų transporto priemonių vairuotojams pavyksta patogiai perskaityti užpakalinio vaizdo veidrodėlyje. Veidrodyje, kaip žinia, regime priešingus daiktų atspindžius, todėl kai žodis užrašytas taip, tarsi būtų atspindėtas, veidrodyje jis atrodo įprastai ir jį pavyksta greitai perskaityti.

Kodėl senos knygos įgauna specifinį kvapą?

Tą kuo puikiausiai atpažįstamą aromatą apibūdinti labai sunku, bet būtent pagal kvapą kiekvienas sugebėtų nesuklysdamas pasakyti, kuri knyga yra sena, o kuri – nauja. Reikalas tas, kad popierių sudaro celiuliozė ir ligninas, o su laiku jie ima irti. Štai kodėl sendamos knygos ima skleisti aromatą, kuriam būdingos žemės, dūmų ir vanilės natos. Logiška, kad kuo knyga senesnė, tuo stipresniu kvapu nuo jos padvelkia.

Kodėl pingvinai šlapiomis kojomis neprilimpa prie ledo?

Kodėl ant balto paviršiaus dulkės atrodo juodos, o ant juodo – baltos
© Shutterstock nuotr.


Juk jei žmogus šlapia ranka atsiremtų į ledą, kai lauke tvyro –20 arba net –30 laipsnių šaltis, rankos oda neišvengiamai prisiklijuotų prie ledo paviršiaus. O štai pingvinai kuo ramiausiai išneria iš šalto vandens ir nutipena per ledą. Pasirodo, šituos skraidyti negebančius paukščius gamta apdovanojo tokia kraujotaka, kuri neleidžia jų kojelėms sušalti. Šaltas veninis kraujas iš kojų kyla aukštyn ir sušyla, o šiltas arterinis nuteka žemyn ir atvėsta. Kadangi taip yra, pingvinų kojos visada išlieka šaltos, todėl ir neprilimpa prie ledo.

Kodėl ugniagesių kibirai kūginiai, o ne įprastos formos?

Visų pirma, tokios formos kibiru lengviau pasemti vandens iš atvirų telkinių, vanduo ne taip taškosi, be to, prireikus smailiuoju kibiro galu galima pramušti ledą arba papurenti smėlį. Antra, kūgio pavidalo daiktus sunku pritaikyti buityje, todėl ant stendo sukabinto inventoriaus vagystės tikimybė sumažėja iki nulio.

Kodėl gyvūnai nekalba?

Gyvūnai, be jokio abejo, sugeba tam tikru būdu bendrauti, tačiau kalbėti kaip žmonės jie negali, ir taip yra dėl fiziologinių jų ypatumų. Viena vertus, jie turi visai kitokios struktūros artikuliacinį aparatą, o, kita vertus, jų smegenys nesugeba suvokti kalbos. Mokslininkai mano, kad žmonės bendrauti garsais pradėjo nuo tada, kada atsirado darbo įrankiai. Kadangi rankos neretai būdavo užimtos, bendrauti gestais pavykdavo ne visada, tad teko ieškoti kito būdo komunikuoti. Štai kokia, esą, buvo priežastis, dėl kurios pirmykščiai žmonės pradėjo leisti įvairius garsus, vėliau pavirtusius žodžiais.

Kodėl ant balto paviršiaus dulkės atrodo juodos, o ant juodo – baltos?

Dulkės yra tiek nepakenčiamos, kad matosi tiek ant tamsių, tiek ant šviesių paviršių, tačiau kadangi yra itin smulkios, tiksliai nustatyti, kokios jos spalvos, praktiškai neįmanoma. Nevalia pamiršti dar ir riboto mūsų regos jautrumo spalvoms, dėl kurio matome tiktai kontrastą tarp dulkių ir jų fono. Iš tikro dulkės yra pilkos.

Kodėl bananai juoduoja?

Bananai
Bananai
© Shutterstock


Juodi taškeliai ant bananų žievės yra audinių apmirimo požymis. Kad vyksta toks procesas, stebėtis nederėtų – juk vaisiai buvo nuskinti nuo medžio, vadinasi, atskirti nuo maistinių medžiagų šaltinio. Procesas inicijuojamas genetiniu ląstelių lygmeniu, todėl patamsėjimų palaipsniui atsiranda ant viso žievės paviršiaus. Tiktai jų baimintis neverta – žmonėms jie nekelia jokios grėsmės.

Kodėl musės, it kokios sąmokslininkės, aktyviai trina kojelėmis?

Galbūt atrodo, kad tie vabzdžiai sumanė kokią nors niekšybę? Tikrai ne. Taip musės švarinasi, pradėdamos sparnais, tada pereidamos prie nugaros ir baigdamos kojelėmis. Joms musės skiria ypač daug dėmesio ir daro tai ne šiaip sau. Vabzdžių kojelių pakraščiuose yra po porą „letenėlių“ ir plaukeliais apaugusių mini siurbtukų, išskiriančių klijų konsistencijos medžiagą. Jeigu kojelės aplimpa dulkėmis arba nešvarumais, musėms darosi sudėtinga migruoti pasvirais paviršiais ir jausti skonį. Štai kodėl jos šitaip kruopščiai plaunasi kojeles.

Kodėl ant laidų sutūpusių paukščių nenukrečia elektra?

Senos elektros linijų atramos paukščiams gali tapti spąstais
Senos elektros linijų atramos paukščiams gali tapti spąstais
© Shutterstock


Tiesa ta, kad elektra nupurto ir paukščius, bet tik tam tikromis aplinkybėmis. Jei paukštis tiesiog tupi ant laido ir nesiliečia prie jokio objekto, gali ir toliau ramiai tupėti. Tarp laido ir, pavyzdžiui, žvirblio nesukuriama įtampų skirtumo, todėl srovė į paukštį neprateka. Visgi jei žvirblis sparnu priliestų gretimą laidą, jį kaipmat nupurtytų elektra.

Kodėl zebras dryžuotas?

Vienu metu mokslininkai manė, kad juodi ir balti kailio dryžiai padeda šiems porakanopiams užsimaskuoti nuo grobuonių, tačiau ne per seniausiai britų mokslininkų atliktas tyrimas tokią teoriją paneigė. Dryžiai, kaip paaiškėjo, gelbsti zebrus nuo įkyrių vabzdžių. Akliai ir musės ant dryžuoto kailio sunkiau orientuojasi, todėl mažiau vargina gyvūnus.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
5.0000

Top naujienos

Pasieniečiai parodė nematomus tarnybos užkulisius: po netikėto baltarusių poelgio pajuto, kad nuo šiol viskas bus kitaip (29)

Per migrantų krizę priešakinėse linijose atsidūrę pasieniečiai atlaikė sunkiausią periodą ir...

Prasidedant šildymo sezonui katilinės neapsirūpino biokuru, tiekėjai jo neturi: kur šildymo kainos augs daugiausia (33)

Dabar žadama, kad šildymo sezonas bus 30 proc. brangesnis nei pernai, o kai kuriuose miestuose,...

Orų prognozė: atslenkanti šiluma toli gražu gali nepradžiuginti (2)

Ketvirtadienį virš mūsų regiono pasikeis oro masių pernašos kryptis: iš vakarų atslenkantis...

Arūnas Milašius | D+

Būtiniausi rudens darbai pagal Gurską, arba kaip mažytė gudrybė gali sutaupyti daugybę darbo vejos priežiūros subtilumai

Rudeniui vis stipriau įtvirtinant savo teises ir nuėmus derlių darbai sode bei vejos priežiūra...

Natalijos Bunkės vestuvių Maljorkoje tęsinys: su garsiais bičiuliais leidosi į privatų kruizą po Viduržemio jūrą (12)

Dainininkė Natalija Bunkė ir jos sutuoktinis Edgaras Eidėjus jau penkias dienas ilsisi...

Gediminas Galkauskas | D+

Kada tampama blogiečiu: „Facebook“, „Apple“, „Google“ patys rodo, kodėl jau juos laikas sureguliuoti

Šiandienai buvau numatęs visai kitą temą, bet didžiosios technologijų kompanijos taip įsisuko...

Gran Kanarijoje – Šaro suteiktos minutės Jokubaičiui ir „Barcelonos“ įtikinama pergalė

Ispanijos ACB lygoje Šarūno Jasikevičiaus vadovaujama „ Barcelona “ (2/0) svečiuose 82:64...

Talentų karai po „Brexit“: Paryžiuje masiškai ieškoma bankininkų

Vienas investicinės bankininkystės specialistas sako, kad šiomis dienomis nepraeina nė savaitė,...

Astrofizikai išsprendė beveik 900 metų senumo astronominę paslaptį: 6 mėnesius spindėjęs itin retas šviesulys dingo

1181 metais Kinijos ir Japonijos žvaigždžių stebėtojai danguje pastebėjo šį tą neįprasto...

Laiko patikrinti patarimai, ką valgyti, kad kristų svoris

Nemenką skaičių lieknėjimo metodikų tenka priskirti mitams, ypač tada, jeigu jų autoriai...