aA
Auginant vaikus vieni tėvai tradiciškai vis dar linkę pasiskirstyti vaidmenimis, kiti – griežtai šiai skirčiai nepritaria. Įprastai didžiausi nuopelnai skiriami mamoms, tuo tarpu tėčių indėlis į vaikų auklėjimą kartais nepelnytai nustumiamas į antrąjį planą. Apie tėviško auklėjimo svarbą ir jo atsakomybes šeimoje pasakoja „Šeimos namų“ psichoterapeutė Goda Bačienė.
© Shutterstock nuotr.

„Visuotinai žinoma, kad mama nuo pat nėštumo pradžios yra arčiausiai vaiko, todėl juos sieja stiprus fizinis ryšys, kuris dar labiau sutvirtėja dėl maitinimo bei kasdienės priežiūros. Vaiko gyvenime ne ką mažiau reikšmingas, tačiau gerokai sunkiau įvardijamas psichologiniu ir emociniu pagrindu paremtas tėvo vaidmuo. Nuo pat pradžių tėvas atstovauja idėją ir atsakomybę, su tėvo vardu tradiciškai siejamos svarbiausios moralinės vertybės – šeima, Tėvynė, namai. Tėvas prisiima atsakomybę suteikdamas savo pavardę, sukurdamas saugią aplinką vaikui ir motinai, globodamas juos“, – pasakoja „RIMI“ socialinio projekto „Šeimos pietūs“ partnerė G. Bačienė.

Svarbiausia – tėvų partnerystė

Pasak gydytojos G. Bačienės, šeimos gyvenimo ciklas prasideda poros santuoka, po to jie augina vaikus, kuriems reikia visiško tėvų atsidavimo iki kol išleidžia juos savarankiškam gyvenimui ir vėl lieka dviese. Pradėjus šį kelią svarbu kryptingai siekti galutinio tikslo – auginti vaikus savarankiškais individais, visuose jų augimo, o vėliau ir brendimo etapuose gebėti prisitaikyti – derinti savo asmeninius, poros ir visos šeimos interesus.

„Jei mamos stengiasi apsaugoti vaikus nuo aplinkos poveikio ir tam tikros informacijos, tai tėčiai kur kas labiau skatina savo atžalas išmokti prisitaikyti prie išorinių reikalavimų, paisyti taisyklių, tinkamai reaguoti į kylančius pavojus. Vėlesniuose etapuose tėtis padeda vaikui socializuotis ir atsiskirti nuo mamos. Tėvas, būdamas jautriu partneriu, padeda motinai ištverti nerimą ir didžiuotis vaiku, kai šis mokosi ir įgyja savarankiškumo“, – sako psichoterapeutė.

Nenuginčijamas tėčio autoritetas

Tėtis, kaip ir mama, santykius su savo vaiku pradeda kurti nuo pat jo gimimo. Net ir atliekant tuos pačius vaiko priežiūros veiksmus, tėtis elgiasi kitaip – jo kitoks balsas, oda, judesiai, o ką jau kalbėti apie žaidimus, kurie yra drąsesni, skatinantys smalsumą, keliantys didesnius iššūkius. Vis tik viena pagrindinių užduočių tėčiui tampa supažindinti vaiką su žodžiais „reikia“ ir „negalima“. Priimdamas tėvo pavyzdį, tapatindamasis su juo, tuo pačiu vaikas priima ir visuomenės taisykles.

„Tėvo ir vaiko ryšys visuomet yra keleriopas – tiesioginis ir per santykį su mama. Pirmiausia atžaloms svarbi tėvų meilė, nes tik taip jie ima pažinti save kaip mylimą vaiką nuo mylimo tėvo. Vėliau vaikui tampa itin svarbi tėvo parama ir paskatinimas tyrinėti pasaulį plačiau ir kiek kitaip nei tik su mama. Berniukams tėtis yra pavyzdys, kuriuo jie nori sekti. Itin svarbu, kad tėvas būtų kantrus, pripažintų jaunuolio asmenines savybes, pažintų jo gebėjimus ir priimtų į vyrišką pasaulį – ūkio darbuose, sporte, kelionėse ir kitose savo veiklose bei pomėgiuose. Mergaitėms – tai pirmasis vyro pavyzdys, šalia kurio ji ugdosi tapti moterimi, todėl taktiškas tėvo dėmesys ir bendravimas stiprina mergaitės pasitikėjimą savimi“, – pasakoja G. Bačienė.

Tėčio vaidmuo šeimoje ir jo autoritetas vaikams svarbus tiek auginant sūnų, tiek dukrą visais jų gyvenimo etapais.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Alytaus košmaras: gaisro metu po miestą vaikščiojo vaikai, meras pratrūko feisbuke (113)

Alytuje ir Alytaus rajone apsilankęs parlamentaras iš opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos...

Pranckiečio drama tęsiasi: rytdienos darbotvarkė jau pasirašyta (174)

Seimas antradienį imsis ne tik kitų metų biudžeto projekto, bet ir spręs Seimo pirmininko Viktoro...

Lietuvis sukūrė stulbinantį filmuką apie Vilnių: išvydę jį apie sostinę kalbės visi (42)

Prieš metus nuoširdų ir įtraukiantį vaizdo klipą apie Lietuvą „Youtube“ kanale paskelbęs...

Paauglei per klaidą buvo sulašintas dezinfekcinis skystis: paaiškino, kaip tai įvyko papildyta 13.28 (310)

Praėjusį penktadienį per Lietuvą nuaidėjo žinia apie Kauno klinikose įvykusią slaugytojos...

Šeima negalėjo patikėti reginiu: namo rūsys buvo užtvindytas krauju (8)

Besirengdamas parduoti namą, šeima Ajovoje susidūrė su netikėta kliūtimi. Tai buvo ne...

Žemaitijoje atrado vietas, kur auga įspūdingo dydžio baravykai

Užpraėjęs savaitgalis grybautojus džiugino įspūdingais laimikiais. Švėkšnos miškuose...

Gaisro gesinimo realybė Alytuje: skambinome per visą Lietuvą, maldavome verslininkų papildyta 13:20 val. (326)

Šeštą parą Alytuje kovojama su gaisru padangų perdirbimo įmonėje. Mieste yra paskelbta...

10 svarbiausių dalykų apie atlygį: kas moka didžiausius ir mažiausius atlyginimus? (2)

2019 m. liepos 27 d. įsigaliojo teisės aktas, pagal kurį darbo skelbimuose darbdavys privalo...

Estijos trečios pakopos pensijų fondų pajamingumas pernai buvo beveik -10 proc. (1)

Trečios pakopos pensijų fondų realus pajamingumas buvo blogas visoje Europoje, o didžiausia...