aA
Yra nemažai būdų, kuriais mes galime paveikti savo vaikus ir apsaugoti juos nuo aplinkoje patiriamo streso. Paprasčiausias jų gali pasirodyti esantis pats efektyviausias: geras klausymasis. Kai mes esame dėmesingi, neįkyrūs, pagarbūs ir rodome susidomėjimą, mūsų vaikai (ypatingai dar nesulaukę bauginančios paauglystės) paprastai mums noriai atsiveria.
Mama su dukra
Vaikai iš esmės yra konkretūs ir dažnai jiems yra sunku žodžiais apibūdinti jausmus. Taigi jie perteikia savo emocijas apibūdindami įvykius ar papasakodami, kaip jie norėtų, kad viskas būtų. Arba jie demonstruoja, ką kiti vaikai daro ar sako. Mes galime padėti jiems pasakydami, kaip mums atrodo, ką jie ar kiti nori pasakyti. Kartais geriausias dalykas, ką galime padaryti, tai apsimesti Šerloku Holmsu, susitinkančiu su Zigmundu Froidu, pasinaudoti savo intuicija bei emocine vaizduote ir atsidurti savo vaiko gyvenime ir empatijos pagalba suprasti, kas iš tikrųjų vyksta.

Dažnai svarbiausias dalykas vaikui yra pajusti, kad kažkas jį supranta. Problemos sprendimas yra antrinis dalykas. Kartais vaikui užtenka tiesiog pasijusti suprastam. (Tai dažnai galioja ir suaugusiems).

Užmirškite tai, kas bloga

Yra daug būdų, kuriais tėvai gali padėti vaikams užmiršti nemalonius jausmus. Pateikiame jums keletą pasiūlymų, kuriais galite laisvai varijuoti, kad jie tiktų jūsų vaiko konkrečiam atvejui:

Leiskite savo vaikui išsilieti. Nemėginkite slopinti jo jausmų (pavyzdžiui sakydami “viskas nėra taip blogai, kaip atrodo”).

Mama su dukra

Išmokykite savo vaiką sąmoningai atpalaiduoti kūną. Mokykitės to vakare, kai jis jau ir taip bus linkęs atsipalaiduoti. Vienas iš būdų – piešti jam ant nugaros raides ir prašyti pasakyti, kokias. Leiskite jam pajusti visas savo kūno dalis nuo kojų pirštų galiukų iki viršugalvio. Arba pasiūlykite jam įsivaizduoti, kad jis labai labai sunkus ir lyg skęsta lovoje. Arba pasiūlykite jam įsivaizduoti, kad jis yra kokioje nors ramioje vietoje, pavyzdžiui saulėtą dieną prie ežero žiūri į plaukiančius debesis. Arba įsivaizduoti, kad jo rankos yra šiltos.

Naudokitės kvėpavimu kaip “smegenų šluota”. Kiekvienas įkvėpimas tarsi iššluoja nemalonius jausmus. Įsivaizduokite, kad nemalonios emocijos yra lyg tamsus debesis. Gero atsikratymo!

Tegul jis įsivaizduoja, kad stovi po šilto vandens srove. Tai nuplauna visus blogus jausmus.

Jis gali įsivaizduoti, kad sudeda skausmingas mintis, jausmus ar problemas į kosmin5 laivą ir paleidžia skristi tolyn į kosmosą.

Jis gali įsivaizduoti, kad su jį neraminančiais dalykais jį saisto tvirtas lynas, o jis paimta ypatingai galingas auksines žirkles ir nukerpa jį.

Padėkite jam aptarti ir atmesti mintis, kurios ją neramina, išklausydami priežastis ir jas paneigdami. Tai įsivaizdavimas, lyg jo galvoje tupi pats geriausias advokatas ir gina jį prieš nerimastingas mintis ir jausmus. Pavyzdžiui, jeigu jūsų vaikas bijo plėšikų, pasakykite jam, kad namai yra užrakinti, šviesos uždegtos, niekas jūsų kaimynystėje nebuvo apiplėštas, šalia gyvena trys pikčiausi šunys, plėšikams patinka lengvi taikiniai, o jūsų namas toks nėra, jūsų namas neatrodo turtingas, nes tokie ir nesate, jūs neturite nieko vertingo, ką plėšikai norėtų pavogti.

Mama su dukra

Kitas pavyzdys. Jeigu jūsų dukra nusiminusi, nes jos nepriima į kokį nors mergaičių ratelį ir ji jaučiasi taip, lyg neturėtų draugų ir būtų nieko verta. Ją padrąsinančios mintys būtų šios:

tai atsitiko vieną kartą, tačiau tai nereiškia, kad ir vėl pasikartos, tai atsitiko dėl tam tikrų priežasčių (pavyzdžiui, ji pati sukėlė kai kurias problemas), kurios nepasikartos,

tėvai pasikalbės su mokytoja ir mėgins jai padėti,

pagrindinė mergaitė, nepriimanti jos į drauges, pavydi jai, taigi jos atstūmimas iš tikrųjų reiškia, kad esi daug geresnė nei manai,

kartais vaikai dėl įvairiausių priežasčių būna grubūs (kaip ir brolis, nuolat erzinantis ją) ir tai visiškai su ja nesusiję, taigi jei jie yra bjaurūs, tai dar nieko apie ją nepasako,

kiti vaikai ją mėgsta, vėliau tą pačią dieną ji žaidė su kitais vaikais ir jai buvo smagu, yra daugybė kitų vaikų, su kuriais ji galėtų susidraugauti,

taip pat yra daugybė kitų dalykų, kuriais ji gali užsiimti,

ji yra dėl tokių ir tokių priežasčių nuostabi mergaitė, ateityje ji suras daugybę naujų ir geresnių draugų,

jūs ją labai mylite, jos šuo myli ją,

ji yra miela, meilė ir savo vertės suvokimo jausmas yra giliai širdyje ir niekuomet jos nepaliks.

Pasiimkite tai, kas gera

Kartais vaikui reikia tiesiog nusiraminti ir gerumo jausmas ateis pats. O kartais galite išmėginti ir šiuos žingsnius:

Teigiamos kontra minčių technikos padeda sutelkti dėmesį į gerus dalykus ir save.

Mama su dukra

Paprašykite vaiko prisiminti momentus, kuriais jis jautėsi gerai bendrai arba susijus su tam tikrais jį neraminančiais įvykiais (pavyzdžiui, kaip jis bėgo namo įpykęs ant savęs už netinkamą elgesį). Kaip įmanoma tvirčiau atkurkite šią patirtį ir leiskite jam panirti į šiuos prisiminimus galbūt visais penkiais pojūčiais. Skirkite šiek tiek laiko šiems patyrimams ir panirkite į juos. Jis gali pergyventi visa tai iš naujo leisdamas ir kūnui išgyventi tuos pačius potyrius.

Vakare, kai vaikas bus atsipalaidavęs, aptarkite visus per dieną nutikusius gerus dalykus ir padėkite jam įsivaizduoti, kad jie panyra į jo kūną kaip vanduo kempinėje. Arba jis gali įsivaizduoti, kad jo krūtinėje yra lobių skrynia, kurioje jis saugo gerus potyrius, sėkmę ir žinojimą, kad jo tėvai myli jį ir taip toliau.

Padėkite savo vaikui išsiaiškinti, ką jis gali padaryti, kad pasijustų geriau. Galbūt jam padėtų gera knyga ir ramybė. Galbūt jis mokosi kažko naujo ir siekia sėkmės ateityje. Galbūt jam padėtų į svečius pasikviestas draugas. O galbūt jam smagu žaisti su Lego kaladėlėmis. Vienas geriausių būdų pasijusti geriau – tai imtis veiksmų. Egzistuoja trys lygmenys: bet kokie veiksmai, veiksmai, kurie padeda mums pasijusti išdidžiai savo vertę ir veiksmai, kurie nukreipti tiesiogiai į tai, kas neramina vaiką (pavyzdžiui, situacijos pakeitimas, įgūdžių tobulinimas, žinių įgijimas, pagalbos ieškojimas).

Kai jums reikalinga pagalba

Kartais tėvai išmėgina viską, kas įmanoma, o vaikas vis viena lieka nusiminęs. O galbūt jis neatsiveria. Galbūt vaikas turi problemų būtent su tėvais, taigi jie ir negali pakelti jo nuotaikos.

Kad ir kokios būtų priežastys, galbūt verta aptarti susiklosčiusią situaciją su profesionalu. Geriausia būtų pradėti nuo pediatro, kuris atmestų medicinines blogos nuotaikos priežastis. Kartais tiesiog užtenka trupučio informacijos ar naujos perspektyvos. Kai kuriais atvejais jūsų vaikui gali padėti terapeutas dirbant individualiai arba grupėje, pavyzdžiui ugdančioje bendravimo įgūdžius.

Priklausomai nuo specialisto požiūrio, galima paaiškinti vaikui, kad tai lyg lankymasis pas trenerį, kuris gali padėti išmokti vaikui naudingų įgūdžių. Terapeutai gali padėti jums išmokti aptarti su vaiku pačius įvairiausius klausimus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Eksperto prognozė: kaip kriptovaliutų rinka atrodys 2019 metais (38)

Londono universiteto koledžo mokslininkas Paolo Tasca sako, kad kriptovaliutų rinka tampa vis...

Užkalnis norėjo atsikąsti šviestuvo ir pakramsnoti baldus (39)

Jeigu šviestuvai, baldai ir baro puošmenos būtų valgomi, „Pachamama Dinner Club“ būtų...

Bioarcheologė: prieš kelis šimtus metų lietuviai gyvendavo tik iki 40 m. ir mirdavo nuo baisių ligų (90)

„Žmogaus griaučiai yra nuostabūs tuo, kad jie ne tik suteikia galimybę judėti ar apsaugo...

Ar jumyse tūno parazitai: specialistai įvardijo, kam gresia didesnė tikimybė užsikrėsti ir koks gydymo būdas pražūtingas (21)

Naršydami internete aptinkame ne tik vertingos informacijos, bet ir tikrovės neatitinkančių...

Iš byrančio lėktuvo krito 3 km ir išgyveno: atrodžiau kaip zombis žaizdose po oda išsirito dešimtys kirmėlių (111)

Septyniolikmetė Juliane Koepcke matė, kaip jos mamą galinga jėga išsiurbė lauk iš skrydžio...

Neįtikėtina Billo Gateso meilės istorija: į ką virto slapta užsimezgę santykiai

Jis jau buvo technikos ir verslo pasaulio garsenybė, vadovavo vienai garsiausių ir sėkmingiausių...

Ekspertė pasakė, kada palankiausia įsigyti keliones ir, kiek gali tekti susimokėti

Kone keturi iš penkių lietuvių, pasirinkusių poilsį Turkijoje, renkasi Alanijos kurortą. Vieni...

Dėl lėktuvo gedimo prezidentė neišskrido į 100-mečio iškilmes Latvijoje (703)

Lietuvos delegacija, vadovaujama Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės, dėl netikėto...

Po daugelio metų aplankė Gariūnus: tokias kainas mieste sunkiai rasi (582)

Ilgus metus Gariūnuose nesilankiusi Aistė apniukusį šeštadienį nusprendė netysoti namie, o...

Geidžiamas darbdavys Vilniuje samdiniams leidžia itin daug: įvaizdžiai privers gardžiai pasijuokti (93)

Vilniuje įsikūrusi IT sprendimus visame pasaulyje teikianti įmonės „ Tesonet “ yra esantys...