Nėra oficialios statistikos, kiek vyrų augina ne savo vaikus. Genetinių tyrimų centrų specialistų manymu, galbūt apie 8 procentai vaikų tėveliu vadina ne savo biologinį tėvą.
Vyras laiko kūdikį
© Corbis

Tėvystę nustatyti DNR tyrimu dažniausiai pageidauja abejojantys vyrai. Rečiau – moterys. Vieni tą daro žinant antrajai pusei, kiti – slapta, anonimiškai.

Lemia psichologinės priežastys

Populiarus pašmaikštavimas, esą tik moteris žino, kas jos vaikų tėvas, paaitrina vyrų nuogąstavimus. Įtarimų jiems dažniausiai sukelia draugų, giminių pasakymai, kad vaikas nepanašus į tėvą arba „draugiški“ perspėjimai, neva jo moterį matė kito vyro draugijoje.

„Lietuvoje tėvystę nori nustatyti palyginti nedidelė dalis gyventojų. Pavyzdžiui, Skandinavijos šalyse tokie tyrimai atliekami tris kartus dažniau nei pas mus. Statistiniai duomenys, kiek tėvų augina ne savo vaikus, nėra visai objektyvūs, nes išsityrusi yra tik nedidelė, jautriausia žmonių dalis, – teigia medicinos tyrimų centro „Sorpo“ direktorius Valdemaras Gervinskas. – Svarbiausios priežastys, kodėl pageidaujama DNR tyrimo, yra psichologinės – norima įsitikinti, ar vyras tikrai yra biologinis vaiko tėvas.“

DNR – tai ląstelės branduolio molekulė, kurioje užkoduota visa individo genetinė informacija. Biologinės tėvystės tyrimas atliekamas molekulinės biologijos metodu. Po DNR analizės sudaromi tėvo ir vaiko arba tėvo, vaiko ir motinos genetiniai pasai, kuriuose pateikiami specifinių DNR žymenų unikalūs rinkiniai.

Lyg genų karoliukų vėrinys

Genetiniai tyrimai 99,99–99,999 proc. tikslumu patvirtina biologinę tėvystę. Ją nustatyti galima turint tiriamo žmogaus audinio, iš kurio galima išgryninti genetinę medžiagą – DNR: kraujo, burnos epitelio ląstelių, odos, plaukų, nago. Labiausiai pasaulyje paplitęs biologinės tėvystės nustatymas gryninant DNR iš burnos epitelio ląstelių.

Vaikai paveldi 50 proc. motinos ir 50 proc. tėvo genetinės medžiagos. Specialistai laboratorijose nustatydami biologinę tėvystę palygina tėvų ir vaikų genus, nustato, ar vaiko genetinėje medžiagoje pasikartoja motinos ir tiriamo tėvo genai.

Labai populiarus vaizdingas vieno Vokietijos genetikos centro vadovo paaiškinimas, pagal ką nustatoma biologinė tėvystė. Įsivaizduokite, kad tėvai turi skirtingų spalvų karolius: mama – raudonus, tėvas – mėlynus, ir padovanoja savo vaikui iš jų suvertą vėrinį. Jei laikysime, kad vėrinio karoliai – kiekvieno iš tėvų genai, tai jų vaikas turi tik „raudonus“ ir „mėlynus“ genus. Kitos spalvos karoliukų (genų) vaiko vėrinyje negali būti.

Kas paveldės turtą?

„Dažniausiai į mūsų centrą kreipiasi vyrai, norėdami įsitikinti, kad jie yra biologiniai savo vaikų tėvai. Tačiau dar vienas ne mažiau svarbus tėvystės ryšio aspektas – turto paveldėjimas. Dėl to neretai būna susirūpinę seneliai, kurie ateina į mūsų centrą nepasitikėdami marčia ir prašo atlikti sūnaus bei anūko DNR tyrimus. Seneliai nori būti tikri, kad jų paliekamas turtas tikrai atiteks jų anūkui“, – teigia „Sorpo“ direktorius V. Gervinskas.

Jis žino nemažai ir kuriozinių atvejų. Atmintin įstrigusi istorija, kai dėl giminystės ryšio kilo abejonių netrumpą gyvenimą jau nugyvenusiems šešiasdešimtmečiam tėvui ir keturiasdešimtmetei dukrai.
„Moterys į mūsų centrą kreipiasi daug rečiau nei vyrai. Jos dažniausiai biologinę tėvystę pageidauja nustatyti tada, kai sutuoktinis nenori pripažinti vaiko, – pasakoja V. Gervinskas. – Labai retai pasitaiko, kad DNR tyrimus inicijuoja vieno iš sutuoktinių brolis ar sesuo.“

Dalis porų kreipiasi dėl medicininių priežasčių: nori išsiaiškinti, kokias ligas gali paveldėti jų vaikai.

Detektyvams klientų netrūksta

Antrus metus veikianti privačių detektyvų agentūra „Mimoza“ klientų stoka skųstis negali. Viena iš jų teikiamų paslaugų – DNR tyrimai tėvyste suabejojusiems vyrams. Jiems siūloma niekam neįtariant ir nieko neįžeidžiant paimti savo ir vaiko bio-loginius mėginius.

Procedūra nesudėtinga. Įsigijus pakuotę su testavimo rinkiniu reikia paimti tepinėlį – seilių nuograndą nuo vidinės skruosto pusės. Tepinėliai įdedami į sterilų voką ir išsiunčiami į laboratoriją Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur atliekami tyrimai. Atsakymas gaunamas per 2–4 savaites. Tyrimų rezultatai pranešami žmogui patogiu būdu – laišku, telefonu ar elektroniniu paštu.

„Nelygu, koks mėginys siunčiamas – seilių (burnos epitelio ląstelių), plaukas, nagas ar kita biologinė medžiaga, DNR tyrimas gali kainuoti nuo 800 iki 1 280 litų, – sako agentūros „Mimoza“ vadovas Arūnas. – Visada paklausiame klientų, dėl kokių priežasčių jie nori daryti tėvystės testą. Į mus kreipiasi žmonės, pageidaujantys išsitirti anonimiškai, kad savo įtarimais, kurie gali ir nepasitvirtinti, neįžeistų artimųjų. Dažniausiai tai daro vyrai, bet pasitaiko ir moterų, norinčių įtikinti sutuoktinį ar draugą, kad vaikas tikrai jo.“

Buvo atvejis, kai seneliai užsakė slapta atlikti sūnaus ir anūko DNR tyrimus, bet teisybės sūnui, kad jis augina ne savo vaiką, nepasakė nenorėdami sugriauti gražiai gyvenančios šeimos.

„Raguotumo“ sindromas

„Mūsų darbo praktikoje pasitaiko ir kuriozinių, ir dramatiškų atvejų. Vienas vyras paprašė atlikti DNR tyrimus įtardamas, kad jo auginamos dukros tėvas yra jo tėvas – dukros senelis. Įtarimai nepasitvirtino, po tyrimų šeima toliau laimingai gyvena, – pasakoja Arūnas. – Šypseną kelia istorija, kai du vyrai panoro pasidaryti tėvystės testus, nes jau keletą mėnesių ginčijosi ir abu pretendavo į vienos moters pagimdytą vaiką.“

Agentūros „Mimoza“ duomenimis, apie trečdalis į juos besikreipusių vyrų, kuriems buvo atlikti DNR tyrimai, augino ne savo vaikus. Tai ne tik Lietuvos realybė: „raguotų“ vyrų skaičius daugumoje šalių panašus.

„Kyla klausimas, ar reikia žinoti, kad augini ne savo vaiką? Tai jau apsisprendimo reikalas, – teigia agentūros vadovas Arūnas. – Tie skaičiai, kad galbūt 8 procentai Lietuvos vaikų tėveliu vadina ne savo biologinį tėvą, grįsti privačių ginekologinių kabinetų, kuriuose lankosi būsimosios gimdyvės, duomenimis. Prieš darydami genetinius tyrimus medikai visada nėščiųjų prašo anonimiškai pasakyti, ar tikrai būsimo kūdikio tėvas yra sutuoktinis, nes kitaip nenustatys, kokias genetines paveldimas ligas gali turėti vaikas. Moterys priverstos atskleisti teisybę.“

Persekioja garsenybes

Nuo seniausių laikų istorija mena pasakojimus apie slepiamus tikruosius giminystės ryšius, vaikus apsišaukėlius, kurie tvirtindavo esą turtingos, įtakingos giminės palikuonys. Jau tada buvo aktualus tėvų ir vaikų ryšių nustatymas.

Šiais laikais viso pasaulio spauda mirga garsių žmonių gyvenimo peripetijomis, kai buvusios meilužės, draugės ar visai nepažįstamos moterys tvirtina auginančios jų vaikus ir reikalauja nustatyti biologinę tėvystę.

Neseniai taškas padėtas garsaus šachmatų didmeistrio, pasaulio čempiono Bobo Fišerio ir dar vienos pretendentės į jo palikimą istorijoje. Buvusi B. Fišerio meilužė tvirtino nuo jo susilaukusi dukros Jinky Young, kai šachmatų did-meistris gyveno Filipinuose 2001 metais. Teismas patenkino moters prašymą ekshumuoti B. Fišerio palaikus ir ištirti jų DNR. Tarp teismui pateiktų įrodymų buvo 2004 metais padaryta nuotrauka, kurioje šachmatininkas įamžintas su Jinky ir jos motina, taip pat atvirukas, kurį didmeistris buvo atsiuntęs mergaitei ir pasirašęs „Tėtis“. Tačiau B. Fišerio palaikų DNR tyrimas įrodė, kad jis nėra filipinietės mergaitės tėvas.

Neginčijamas tėvystės įrodymas

Tarp moterų numylėtinio, britų aktoriaus Jude‘o Law ir modelio Samanthos Burke įsiplieskęs trumpas romanas garsiam aktoriui būtų buvęs dar vienas nereikšmingas meilės nuotykis, jei ne gimusi nesantuokinė dukra. DNR testo rezultatai patvirtino jo tėvystę, todėl Holivudo žvaigždė, kol mergaitė taps pilnametė, turės ją remti materialiai. Trumpalaikis ryšys J. Law per 18 metų kainuos apie 7,4 mln. litų.

Lietuvoje taip pat būta atvejų, kai žinomi žmonės savo tėvystę pripažino tik po DNR tyrimų. Spaudoje plačiai aprašyta istorija, kai į teismą su prašymu dainininką Egidijų Dragūną (Selą) pripažinti vaiko tėvu kreipėsi vilnietė. Teismas paskyrė DNR ekspertizę, kuri patvirtino, kad dainininkas yra berniuko tėvas. Iš pradžių nenorėjęs pripažinti savo tėvystės E. Dragūnas dabar pats augina sūnų.

Ne mažiau pagarsėjo dainininkė Atlanta (Elena Puidokaitė) ir advokatas Oskaras Silevičius. Kai gimė dukrelė Saulė, pora nebuvo susituokusi. Vyras abejojo, kad yra mergaitės tėvas, todėl buvo atlikti DNR tyrimai, patvirtinę, kad mergaitė yra jo duktė. Teismo sprendimu O. Silevičius kas mėnesį savo mažametės dukros išlaikymui turi mokėti atitinkamą pinigų sumą.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (18)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Šiaurės Korėjos piliečiai dirba Rusijoje – juos lygina su vergais (11)

Šalia dumblėto kelio viename iš Sankt Peterburgo rajonų iškilo visas palaikių gyvenamųjų...

Šalys, kuriose už 800 eurų per mėnesį gyvensite kaip karaliai (79)

Pasaulyje yra bent 27 šalys, kuriose galima iš tikrųjų karališkai gyventi už mažesnę nei 1 000...

Ginekologai apie populiarią higienos priemonę: mirtinas sindromas progresuoja labai greitai (17)

Šįkart te suklūsta moterys ir merginos, kurios naudoja tamponus . Ši moterų higienos priemonė...

Rimtas perspėjimas Europos gyventojams: jūsų naivumas – labai pavojingas (345)

Pastaraisiais metais Europoje ne sykį skambėjo krikščionybę priėmusių eksmusulmonų...

Penktąjį Dakaro ralį įveikęs Vanagas: paskutiniame greičio ruože viskas galėjo baigtis liūdnai (11)

Pakilimus ir nuosmukius 40-ajame Dakaro ralyje išgyvenęs Benedikto Vanago ir Sebastiano...

Nusivylimą Turine pergale prieš „Lietkabelį“ užglaistęs Kurtinaitis galvoja apie revanšą italams (6)

„Betsafe-LKL“ čempionate Vilniaus „Lietuvos rytas“ savo pranašumą prieš „Lietkabelį“...

Svajonių telefonų kopijas siūlo įsigyti atvirai ir pigiai (89)

Telefonai „ iPhone X “ ir „Samsung Galaxy S7“ už 140 eurų? Kas gi nesusiviliotų tokia...

Pirmą kartą Dakare finišavęs Žala: negaliu suprasti, kad jau baigėsi (120)

Trečias kartas nemelavo. Po dviejų nesėkmių Dakaro ralyje trečiąkart dalyvavęs Vaidoto Žalos...

Tarp paauglių plinta nauja grėsminga mada: kvailumu lenkia viską, kas buvo iki šiol (336)

Užsienyje ėmė plisti naujas iššūkis , kvailumu greičiausiai lenkiantis daugumą prieš tai...