Prieš išvažiuodama studijuoti į universitetą mano dukra dirbo šešias dienas per savaitę stažuotoja savo tėvo kompanijoje. Ji dirbo nesudėtingus ir nuobodžius darbus – tvarkė spaudos paketus, dovanų maišelius, organizavo renginius, siuntinėjo nuotraukas, kitas tris dienas dirbo parduotuvės sandėlyje – išpakuodavo prekes, kruopščiai paruošdavo rūbus demonstravimui.
© Shutterstock nuotr.

Darbas buvo niekuo neypatingas, išskyrus tą dieną, kai dukra sutiko vieną garsų dizainerį, tai jai buvo įvykis. Tačiau likusį neįprastai karštos vasaros laiką ji dirbo ilgas darbo valandas tėvo įmonėje, stebėdama jį, sekdama jo pavyzdžiu, atrasdama daug naujų dalykų, pažindama save.

Matydama ją augančią, besikeičiančią, iš žavios mažos mergaitės virstančią jautria, pažeidžiama paaugle, vėliau kompetentinga suaugusia mergina, supratau, kad motina mergaitę saugo nuo pavojų, o tėvas suteikia galimybę pažinti pasaulį.

Kuo labiau aš mačiau ją įsitraukusią ir atsiskleidžiančią tėvo priežūroje, tuo labiau norėjau patyrinėti tėčių ir dukrų santykius, tėvo įtaką dukrai. Kuo labiau gilinausi, tuo įdomiau darėsi.

Pavyzdžiui, įvaikinant pilnoms šeimoms dažniau siūlomi berniukai, o jei pageidauja įvaikinti vienišos mamos, joms patariama įsivaikinti ar paimti globoti mergaitę, o ne berniuką. Tai grindžiama tuo, kad berniukui reikalingas tėvo pavyzdys. O mergaitėms, vadinasi, jo nereikia?

Pavyzdžiui, 2009 metais biologijos mokslų daktarė Anna Katharina Braun kartu su kolegomis iš Magdeburgo universiteto atliko įdomų tyrimą su degu - smulkiais graužikais, pasižyminčiais socialiu elgesiu, dažniausiai auginamais abiejų tėvų.

Eksperimento metu degu patinėliai buvo pašalinti iš narvelių netrukus po jų jauniklių gimimo. Jaunikliai augo iki pat brandos – apie 90 dienų - tik su motinomis.

Preliminarūs rezultatai buvo stebinantys: tie jaunikliai, kurie augo be tėvų, pasižymėjo impulsyvesniu ir agresyvesniu elgesiu negu tie, kurie augo pilnose šeimose, netgi jauniklių smegenys vystėsi skirtingai. Be tėvų augusių jauniklių smegenų neuronai vystėsi lėčiau. Taip pat jie skyrėsi trumpesnėmis nervinius impulsus perduodančiomis į neuroną ataugomis – dendritais.

Šie dendritiniai skirtumai buvo pastebėti ir smegenų viduje - migdolinėse liaukose, atsakingose už emocinį reagavimą. Mokslininkai taip pat pastebėjo, kad be tėvo augusių jauniklių smegenų vystymasis atsilieka.

Nors anksti daryti išvadas apie žmonių fizinį ir psichologinį vystymąsi remiantis graužikų tyrimais, tačiau galime teigti, kad tėvo ir vaikų ryšys labai svarbus.

Mes aklai tikime, kad motina vaikui gali padidinti ar sumažinti pasitikėjimą savimi, lemti jo psichologinę gerovę, bet pamirštame, kad tėvas turi ne mažesnę įtaką vaiko asmenybės vystymuisi. Kai mes kalbame apie tėvo įtaką vaikui, dažniausiai įsivaizduojame berniuką.

Visiems žinoma, kad tėvas sūnui yra stiprybės, vyriškumo, valdžios, pasitikėjimo savimi, jėgos simbolis, tačiau supratau , ne tik stebėdama savo dukters pavyzdį, bet ir iš tyrimo, kuriame dalyvavo 75 moterys daugiau nei penkerius metus, kad tėvas taip pat perduoda vyriškus bruožus ir dukrai. Vyriškumo modelis, kurį vyras perduoda dukrai, pritaikomas pagal jo dukters poreikius ir naudojamas jos gyvenime, kai ji tampa mergina ar moterimi.

Taigi tėčiai rodo savo dukroms, kaip būti tvirtoms, valdyti savo gyvenimą lygiai taip pat, kaip jie tai rodo savo sūnums.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sprogimas Lesteryje sulygino namą su žeme, 4 sužeistųjų būklė kritinė atnaujinta 00:54 (73)

Didžiosios Britanijos Lesterio mieste didžiulis sprogimas visiškai sugriovė vietos...

#MeToo Lietuvoje: taisyklė čia viena (355)

Jei vyras nejaučia, ar moteriai jo asistavimas yra priimtinas ir malonus, ar atgrasus, jis turi...

Skambutis iš taksofono – Naujosios Vilnios „Maximoje“ sprogmuo papildyta „Maxima“ komentaru (78)

. Policijos departamentas informavo, kad gavo pranešimą, jog Vilniuje, S. Batoro g. 43,...

Žiema paruošė dar vieną siurprizą: atsisveikins stingdančiu šalčiu (5)

Paskutinės vasario dienos bus itin speiguotos, temperatūra naktimis nukris žemiau –25 laipsnių....

Siaubas Šiauliuose: įtariama, kad moteris iš balkono išmetė savo vaiką ir iššoko pati moteriai galimai sutriko sveikata (941)

Šiauliuose iš balkono (ketvirtas aukštas) iškrito 6 metų mergaitė. Pirminiais duomenimis, po...

„Samsung“ pristatė naujus telefonus-flagmanus „Galaxy S9“ ir „Galaxy S9+“ (120)

Pietų Korėjos elektronikos gamintoja „Samsung Electronics“ sekmadienį mobiliųjų technologijų...

Moksleivei darbas prekybos centre virto pragaru – keikė nuo valytojos iki vadybininkės (179)

Esu moksleivė, tačiau tam, kad padėčiau savo tėvams bei galėčiau save aprūpinti, ieškojau...

Atvira lietuvaičio išpažintis: namuose manęs laukia dvi žmonos! (39)

Atvirai prisipažinsiu – šį kartą išgirdusi redaktorės pasiūlytą temą atviram pokalbiui...

Lietuvės kelionė Tanzanijoje: visi juokėsi, kai genties apeigose pasielgiau nederamai (20)

Važiuojant legendinio Serengečio parko link užsukame į masajų kaimą. Skurdžios žemos lūšnos,...

Valdininkams blogos žinios: bent trečdalio jų planuojama atsisakyti (456)

Mažinti biurokratiją skaitmenizuojant valstybės paslaugas – taip skamba vienas iš trijų...