aA
Susidūriau su man, kaip dar jaunai merginai, itin sudėtinga situacija. Mano mama yra labai griežta ir valdinga. Anksčiau to nepastebėjau, nes atrodė, kad viskas, ką ji daro yra teisinga. Ją myliu labai stipriai ir nenoriu, kad mūsų santykiai nutrūktų, kadangi esu prisirišusi prie jos. Bėda ta, kad ji tiesiog manęs nesupranta, ar negirdi, ar tiesiog nenori net gilintis į problemos esmę.
© Shutterstock nuotr.

Viskas prasidėjo visai neseniai. Pastebėjau jos klaidas auklėjant mano mažąjį broliuką, tačiau į šį auklėjimą aš nesikišu, nes nenoriu pyktis. Ji niekada neklauso kitų nuomonės, o laikosi tik savo.

Einant prie problemos – susiradau vaikiną. Vasarą dirbau gyvenau ir kitame mieste kartu su savo draugu. Nors mama nelabai buvo tuo patenkinta, tačiau nesipriešino ir netgi parėmė pinigais. Kadangi su vaikinu esame iš skirtingų miestų, kuriuos skiria 120 km, todėl galime susitikti tik savaitgaliais ar laisvomis dienomis, jei tai leidžia mūsų santaupos. Draugas dirba ir studijuoja, o aš esu abiturientė, todėl dar šiais metais privalau gyventi su tėvais savo gimtąjame mieste, o kitais metais planuoju studijuoti ir pradėti savarankišką gyvenimą.

Viskas būtų buvę kaip ir gerai, tačiau mama užtiko nuotraukas, kurių aš sąmoningai neslėpiau, nes jos man neatrodė vulgarios (aš apskritai nematau nieko ten blogo, nes nesu nei nuoga, nei daranti kažką blogo) tačiau mamai pasirodė kitaip. Šiuo metu dar vis esu priklausoma nuo jos, nors ir pilnametystės ne vakar sulaukusi.

Ji teigia, kad augino mane kaip dorą ir kultūringą asmenybę, o ne vulgarią ir visiškai savęs negerbiančią merginą (žodžius labai sušvelninau šiame tekste). Ji griežtai liepė baigti šį pusmetį savo mieste ir kitą pusmetį išsikraustyti gyventi kur noriu – pas draugą, ar kur kitur.

Suprantu, kad žodžius lydi pyktis, todėl į juos didelio dėmesio nekreipiu, nes tarp mūsų visada buvo labai glaudūs ryšiai ir visada bendravome kaip geriausios draugės. Esu sunerimusi, nes ji perspėjo, kad nedrįsčiau išvažiuoti pas draugą ateinančiomis dienomis (savaitgalį), nes išvažiavusi – atgal kelio nebeturėsiu. Draugą nuoširdžiai myliu ir kartu esame suplanavę bendrą ateitį, apie skyrybas nėra net minčių, tačiau mamos kišimasis į mano asmeninį gyvenimą gali atimti iš manęs šį žmogų.

Esu pakraupusi dėl savo mamos elgesio. Nežinau, kaip reaguoti į jos tokius žodžius, ką man toliau daryti. Kol kas turiu santaupų ir išvažiuoti pas draugą galiu. Jam kol kas nieko apie šią situaciją nepasakojau.

Nenoriu prarasti draugo ir pyktis, ar netgi visiškai nutraukti ryšius su mama, nes šie du žmonės yra man gyvenime patys brangiausi.

Beviltiškai prašau patarimų ar kokios nors pagalbos, ką turėčiau daryti toliau ir kaip man elgtis. Su draugėmis kalbėtis nenoriu. Su mama kalbėtis taipogi nežinau kaip. Kaip sakiau – ji laikosi savo nuomonės ir neįsivaizduoju, ką reikėtų daryti, kad ją pakeistų.

Kotryna

Atsako psichologė Ustina Fedkovič:

Sveika Kotryna. Iš Tavo laiško supratau, kad esi sunerimusi dėl santykių su brangiais žmonėmis. Natūralu, kad tokia situacija kelia beviltiškumą. Tikiu, jog turi pakankamai stiprybės išspręsti nesutarimus, todėl patarimai ar nurodymai gali nukreipti klaidinga kryptimi.

„Mes negalime padaryti visko, bet galime padaryti kur kas daugiau nei paprastai darome“, - James Bugental.

Dažniausiai konfliktuojame su mums svarbiais žmonėmis. Užsitęsę konfliktai veikia atvirumą santykiuose. Panašu, kad dabartinis konfliktas su mama palietė Tavo bendravimą su draugu. Atvirumas suartina, padeda kurti nuoširdžius, pasitikėjimu grįstus santykius. Dažnai bijome atvirumo, dėl nepasitikėjimo savimi ar kitais. Pagalvok kiek esi atvira bendraudama su mama, draugu? Kokiais atvejais sunku išlikti atvirai?

Norint spręsti konfliktą reikėtų sukonkretinti nesutarimų priežastį, jų atsiradimo laiką. Kada būtent pradėjo keistis Jūsų bendravimas su mama, juk rašei: „tarp mūsų visada buvo labai glaudūs ryšiai ir visada bendravome kaip geriausios draugės“? Kuo skiriasi dabartinis jūsų konfliktas nuo ankstesnių? Kiek įtakos pokyčiams galėjai padaryti pati?

Nėra nei gerų, nei blogų žmonių. Visi turime tiek teigiamų, tiek neigiamų savybių, kurios pasireiškia mūsų elgesyje. Mamą apibūdini, kaip griežtą, valdingą. Akcentuoji, kad šioje situacijoje mama Tavęs nesupranta, negirdi, nenori gilintis į problemos esmę, neklauso kitų nuomonės, o laikosi tik savo. Pabandyk išgryninti ką mama daro tinkamai? Kokios jos savybės Tau patinka? Kaip elgtumeisi jos vietoje?

Pabrėži, kad nežinai, kaip kalbėti su mama: „ji laikosi savo nuomonės ir neįsivaizduoju, ką reikėtų daryti, kad ją pakeistų“. Svarbu suprasti, kad negalime paveikti kitų žmonių minčių. Esame atsakingi tik už savo elgesį. Pozityvus mąstymas ir emocijos veikia mūsų elgesį. Reikėtų vengti kraštutinumų, blogų scenarijų „gali atimti iš manęs ši žmogų“. Visgi panašu, kad abidvi esate orientuotos į teigiamus tikslus. Mama Tave augino dorą, kultūringą, o Tu myli mamą, nori išlaikyti santykius.

Sprendžiant konfliktus reikėtų orientuotis į sprendimo galimybes, o ne kaltųjų ieškojimą. Tik bendraujant geriau suprantame vieni kitus, todėl reikėtų neatsiriboti sienomis, o ieškoti bendro kelio.

http://psichika.eu
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Istorikas iš Vokietijos Lietuvą pažino nusprendęs čia išlaikyti vairavimo teises (32)

Kai priėjęs pasisveikinti Felixas Ackermannas raiškiai ištaria „laba diena“, pasitikslinu...

Pilnai dar neveikiančiu keltu „Regina Seaways“ plukdo į Švediją: nepatogumus kompensavo kotletu (18)

Spalio pradžioje iš Kylio į Klaipėdą plaukusiame kelte „ Regina Seaways “ dėl gedimo...

„Penktas kėlinys“ tarp Jasikevičiaus ir Obradovičiaus – varžėsi komplimentais (6)

Žaidė gerai, bet varžovai buvo dar geresni. Kauno „Žalgiris“ 75:82 nusileido Stambulo...

Ekipos progresu pasiguodęs Milaknis prisiminė pernykštę patirtį: jau buvo tokių situacijų (1)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkams nepavyko savaitės Eurolygoje užbaigti antra pergale: Stambulo...

Savaitgalį orai pasikeis galutinai: nemalonumai apims visą Lietuvą (48)

Šeštadienį Lietuvoje termometrai rodys 8–13 °C. O nuo naujos savaitės vidurio orai pasidarys...

Pagirtinai tris kėlinius kovojęs „Žalgiris“ neatlaikė Eurolygos vicečempionų tempo (428)

Kauno „Žalgiris“ (1/2) penktadienį nesėkme užbaigė šią Eurolygos dvigubą savaitę ir...

Urbšys kirto „valstiečių“ veidams: atrodo, kad jie yra apsvaigę nuo valdžios (63)

Lietuvoje – tikra įrašų krizė. Nereikalingus ir nenaudingus įrašus – sunaikina. O naudingi...

Masinė avarija kelyje Vilnius–Panevėžys: susidūrė 4 automobiliai ir autobusas žuvo žmogus (200)

Bendrasis pagalbos centras informavo, kad kelyje Vilnius–Panevėžys (A2) 21 kilometre susidūrė 4...

„AX Armani“ puolimo mašina sutriuškino „Olympiakos“, baskai krito nuo „Real“ lietuvių sąskaitoje – 17 taškų

Įspūdingą pergalę Pirėjuje pasiekė Milano „AX Armani“ (2/1) ekipa, kuri Eurolygos 3-iame...

Buvau priversta rinktis tarp aborto ir psichiatrinės ligoninės (52)

Kai Julie Mannix atsisakė darytis abortą, jos tėvai uždarė ją į psichiatrijos ligoninę. Tik...