aA
Britai neseniai paskaičiavo, kad išauginti vaiką iki 21 metų tėvams kainuoja apie 200 tūkst. eurų. Anot ekspertų, išlaidos vaikų auginimui per metus šoktelėjo 4 proc., o lyginant su 2003 m. – net 43 proc. Australai yra paskaičiavę, kad vaiko išauginimas tėvams kainuoja apie 900 tūkst. dolerių, čekai tėvų išlaidas vaikui įvertina 500 tūkst. litų. Lietuvoje toks tyrimas nebuvo atliktas, tačiau finansų ekspertai skaičiuoja, kad vien išlaidos maistui ir kasdienėms reikmėms iki vaikui sukaks 21-eri sudaro apie 76 tūkst. Lt.
Berniukas
Berniukas
© Corbis

Britai šokiruoti

Britų ekspertai, paskelbę tyrimo duomenis, pastebėjo, kad skaičiai byloja apie didžiulę finansinę naštą, kurią prisiima žmonės, nusprendę turėti vaikų. Dažnai būsimas išlaidas, kurių prireiks, vaikus planuojantys žmonės ar ką tik „iškepti“ jauni tėvai nesusimąsto, todėl pamatę galutinę didžiulę sumą, patiria nemenką šoką.

Paskaičiuota, kad britams rūpestis vaikais sudaro didžiausią šeimos biudžeto išlaidų dalį. Šios išlaidos, kol vaikui sukaks 16 metų, siekia 54 tūkst. eurų. Tai tik pinigai kasdienėms reikmėms, būreliams ir vasaros stovykloms. Beje, per metus šios išlaidos išaugo 1 tūkst. eurų, o lyginant su 2003 m. – net 20 tūkst. eurų.

Tuo tarpu vaiko išmokslinimas iki mokyklos baigimo kainuoja dar 53 tūkst. eurų. Į šią sumą taip pat įeina mokyklos reikmenys, vaiko pietūs, arbatpinigiai, sporto reikmenys. Mokslai universitete – dar 14 tūkst. eurų. Likusi suma – kitos išlaidos, susijusios su pramogomis ne pirmo būtinumo daiktais.

Tiesa, egzistuoja tam tikros žirklės, kiek vaiki skiria vaiko reikmėms. Londone jos gali siekti ir 220 tūkst. eurų, provincijoje – apie 177 tūkst. eurų. Bet kuriuo atveju ekspertai pataria žmonėms iš anksto apie tai pagalvoti ir pradėti taupyti. Mat taupyti vaikų sąskaita, anot jų, negalima.

Ekspertai pataria taupyti dar negimus vaikui

Pasisakymai įvairiuose tėvų forumuose rodo, kad lietuviai retai kada bando paskaičiuoti savo išlaidas, kurių prireiks vaikui. O ir tie, kurie skaičiuoja, nelabai įsivaizduoja, kuo remtis. „Jeigu ne savo pienuku maitini, mišinukui reikia apie 150 Lt mėnesiui (perkant ne patį brangiausią), sauskelnėms – panašiai. Apie drabužiukus iš viso tyliu. Perkant visus naujus, paprasčiausi „šliaužinukai“ kainuoja apie 20 litų, o jų reikia ne vieno.

Aišku, pradžiai reikia turėti daug pinigų vežimėliui, lovytei, automobilinei kėdutei ir visiems kitiems brangesniems daiktams. Būtinai reikia turėti pinigų pasidėjus visokiems nenumatytiems atvejams, kai suserga mažiukas. Nuo 6 mėnesių jie pradeda valgyti košytes. Jeigu valgys namų gamybos, bus daug pigiau nei mišinukas, vėliau, aišku, atsimeta ir sauskelnės. Bet kokiu atveju teks atsisakyti kažkokių dalykų sau, o viską atiduosite savo vaikui, kaip visi ir daro“, - svarstė viena jauna mama.

Ekspertai siūlo ruoštis vaikui dar jam negimus. Pavyzdžiui, pabandyti gyventi iš vienos algos, o iš kitos kaupti atsargas nenumatytiems atvejams ir naujoms išlaidoms. Mamai sėdint namie, dalis išlaidų sumažėja savaime – nebereikia į darbą (transportas, drabužiai), maistas gaminamas namie, kūdikiui pirmąjį pusmetį taip pat užtenka mamos pieno.

Tačiau atsiranda ir naujų išlaidų: naujagimiui reikia baldų, drabužių, higienos priemonių, vežimėlio, padidėja vandens, elektros suvartojimas. Kažin ar vienkartinė 1000 litų valstybės pašalpa kompensuoja padidėjusias išlaidas. Taigi dar prieš gimstant kūdikiui vertėtų sukaupti dar apie 1-1,5 tūkst. Lt. Tikslingai taupant po 15 proc. šeimos pajamų, per devynis laukimo mėnesius šią sumą esą įmanoma nesunkiai sukaupti.

Vaikui reikia 30 proc. suaugusiojo kasdienių išlaidų

Anot SEB banko šeimos finansų ekspertės Julitos Varanauskienės, paskaičiuota, kad vaikas iki 14 metų sunaudoja 30 proc. suaugusiojo išlaidų. Čia neįskaičiuojamas būsto šildymas ir kitos komunalinės paslaugos, kurios yra bendros. Šuo metu skaičiuojama, kad suaugusio žmogaus išlaidos kasdienėms reikmėms siekia per 900 Lt, taigi vaikui papildomai reikia dar per 300 litų.

Dar vienas skaičius, leidžiantis žmonėms susigaudyti, – kai šeimoje gimsta vaikas, šeimos išlaidos padidėja 20 proc., o pajamos sumažėja. Be to, be kasdienių išlaidų dažnai atsiranda labai daug papildomų – laukdama vaiko šeima neretai keičia būstą, jei neturėjo – perka automobilį.

„Paskaičiavimai, kiek kainuoja išauginti vaiką, yra labai teoriniai, nes viskas labai keičiasi. Pagaliau vaikas vaikui nelygu. Jei vaiką leisi į pramoginių šokių būrelį – vienos išlaidos, jei niekur neleisi – kitos. Tačiau apie 120-130 tūkst. litų reikia vien išlaidoms maistui, drabužiams, kasdieniams daiktams bei universitetiniam išsilavinimui“, - svarstė J. Varanauskienė.

Į šią sumą neįeina išlaidos papildomam ugdymui, ne pirmo būtinumo daiktams ir pramogoms. Ekspertė taip pat pastebi, kad vaikai daro įtaką šeimos sprendimams renkantis atostogų trukmę bei pobūdį. Neretai žmonės renkasi labiau komfortiškas gyvenimo sąlygas, o jos kainuoja brangiau. Taip pat keičiasi pramogų pobūdis. Suaugusio žmogaus akimis daugelis vaikiškų pramogų yra visiškai neracionalios, pavyzdžiui, atrakcionai ir pan., tačiau vaikams jų reikia.

Kita vertus, J. Varanauskienė kritikuoja žmonių pastangas taupyti vaiko mokslams universitete, kas Lietuvoje labai populiaru. Didžiosios dalies – apie 93 proc. studentų – krepšelis siekia nuo 3361 iki 7922 Lt. „Manau, tėvai turėtų taupyti sau, nes tikriausiai nė vienas nesitiki, kad vaikai jį išlaikys senatvėje. O vaikas, kai pradeda mokytis aukštojoje, yra pakankamai suaugęs ir paprastai sugeba užsidirbti ar skolintis pats“, - teigė pašnekovė.

Ekspertė sutinka, kad išlaidos vaikams per pastaruosius keletą metų išaugo. Pavyzdžiui, nuo 2003 m. žaislų apyvartos padidėjo net keletą kartų. Tai dažniausiai susiję su tuo, kad žmonės turi turi atliekamų pinigų dar vienam žaislui.

Tačiau J. Varanauskienė nesiryžo skaičiuoti, ar padidėjo tėvų išlaidos papildomam vaikų ugdymui. „Išlaidų dalis gali didėti tik didėjant pajamoms. Yra tam tikros būtinos išlaidos, kurių neįmanoma sumažinti. Tik tada, kai pradedi uždirbti daugiau, gali daugiau išleisti ne pirmo būtinumo prekėms bei vaikams. Turint omeny, kad Lietuvoje pusė šeimų maistui išleidžia apie 40 proc. savo pajamų, rinktis nelabai yra iš ko.

Kita vertus, pastebiu, kad vaikų turinčios šeimos atsakingiau planuoja savo išlaidas ir pajamas, nes vaikas suvokiamas kaip įsipareigojimas, kuris riboja šeimos norą gyventi tik šia diena. Žmonės stengiasi pinigų atsidėti, kad turėtų rezervą nenumatytiems atvejams“, - pasakojo ekspertė.

Vaiko gimimas pusei šeimų pablogino finansinę padėtį

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos užsakytas tyrimas, paskelbtas pernai, parodė, kad apie pusei šeimų vaiko gimimas pablogino arba labai pablogino gyvenimo sąlygas. Net 68 proc. iš jų prisipažino turintys neigiamas nuostatas dėl vaikų gimdymo ateityje.

Iš respondentų, kurie ateityje ketina turėti vaikų, net 80 proc. teigė apsiribosiantys 1 atžala. Tuo tarpu neplanuojantys šeimos pagausėjimo tikino bijantys vaiko išlaikymo naštos (68 proc.), nejaučiantys pakankamos valstybės paramos (62 proc.), yra netikri dėl ateities (57 proc.), baiminasi sunkumų derinant vaiko priežiūrą bei darbą (53 proc.), neturi tinkamo būsto (38 proc.), pagaliau jaučia neigiamą darbdavių požiūrį į vaikus auginančias šeimas (37 proc.) bei socialinių paslaugų stygių šeimai (37 proc.).

Paprašyti nurodyti neigiamus aspektus, susijusius su vaiko gimimu, 58 proc. žmonių įvardijo finansinę padėtį, 52 proc. – įsidarbinimo galimybes, 48 proc. – apribotą laisvę elgtis, kaip norisi, 18 proc. – seksualinį gyvenimą, 14 proc. – santykius su partneriu, 10 proc. – partnerio įdarbinimo galimybes, 9 proc. – pasitenkinimą gyvenimu.

Tuo tarpu DnB NORD banko barometro apklausa, kurią atliko bendrovė „Spinter tyrimai“, parodė, kad nors ekonominė situacija šalyje išlieka įtempta, beveik pusė (48 proc.) vaikus auginančių gyventojų stengiasi rūpintis vaikų finansine ateitimi. Tačiau tik penktadalis kaupia reguliariai, o 28 proc. atideda vaikų mokslams ar studijoms tik tuomet, kai lieka pinigų. 52 proc. vaikus auginančių gyventojų vaikų ateičiai netaupo.

Paklausti, kaip sunkmetis įtakojo išlaidas vaikų reikmėms, 29 proc. nurodė, jog mažiau išleidžia vaiko priežiūrai, 11 proc. pripažino, jog mažiau nei anksčiau taupo vaikų ateičiai. 44 proc. tėvų deklaravo išleidžiantys mažiau pinigų vaiko pramogoms. Statistikos duomenimis, didžioji dalis vaikiškų prekių per penkerius metus pabrango nuo 5 iki 44 proc. ir tik dalis jų atpigo, pavyzdžiui, džinsai berniukams.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Oficialu: Klaipėdoje nuo COVID-19 pasveiko šeši pacientai papildyta 20:44 val.  (217)

Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas socialiniame tinkle Facebook pasidalino džiugia...

Koronavirusu susirgusi Seimo darbuotoja atsisako pateikti savo kontaktus ir maršrutus (914)

Karantino sąlygomis gyvenančioje Lietuvoje – precedento neturintis skandalas. Nors įstatymas...

Pirmadienį šalyje nustatyti dar 7 užsikrėtimo atvejai iš viso šalyje užfiksuotas 491 atvejis (119)

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien, atlikus tyrimus, Lietuvoje patvirtinti...

Vyrui diagnozavo COVID-19, bet pakartotinai netiria: už kelių dienų į darbą, bet virusą dar gali nešioti (91)

40-metis Andrius (vardas pakeistas, redakcijai žinomas – aut. past.) iš Austrijos, į kurią buvo...

Generalinis komisaras: nubausti už saviizoliacijos pažeidimus patys dar negalime (59)

Šalyje prasidėjus trečiajai karantino savaitei, Lietuvos policija vis dar neturi įstatyminio...

Baltarusiai valdžios sprendimų dėl koronaviruso nelaukia – patys imasi veiksmų (33)

Medikai iš viso pasaulio, įskaitant ir sveikatos priežiūros profesionalus iš Baltarusijos, dėl...

Italijoje auga nuo koronaviruso mirusių žmonių skaičius, bet užsikrečia vis mažiau pasaulyje jau mirė daugiau nei 35 tūkst. žmonių (56)

Italijoje per pastarąją parą nuo koronaviruso infekcijos (COVID-19) mirė dar 812 žmonių, o...

Dizaineriai neria į naują nišą: kaukes parduoda po 200 dolerių

Gwyneth Paltrow pirmadienį instagrame paskelbė nuotrauką, kurioje ji grįžta iš ūkininkų...

Stilistė atvertė kortas: dešimt balų, jei savo spintoje turite šiuos drabužius (20)

Jei stilistės Agnės Gilytės paklaustumėte, iš ko susideda kokybiška spinta, ji nemirktelėjusi...

Pažėrė originalių idėjų, ką veikti su vaikais karantino laikotarpiu (5)

Veikiausiai nerasime nė vieno tėvelio, nesukančio galvos, kaip užimti vaiką, jeigu namuose tenka...

|Maža didelių žinių kaina