aA
Neramu, kai kūdikis tuštinasi itin dažnai – kiekvienąkart pamaitintas arba nesituština kelias dienas. Kokie turėtų būti „normalūs“ viduriukai, kada laikas sunerimti ir kreiptis pagalbos?
Kūdikis
© Shutterstock nuotr.

Konsultuoja pediatrė vaikų neurologė Rūta Maciulevičienė

Per laisvi ar geri?

Krūtimi maitinamas kūdikis gali tuštintis dažnai

Krūtimi maitinamas kūdikis gali tuštintis tiek kartų, kiek valgo, t. y. 7–10 kartų per parą ir tai normalu. Mamos dažnai išsigąsta, kad kūdikio išmatos skystos, bet jos ir turi tokios būti, tai yra kaip tyrelė. Dažniausiai jos sutirštėja tada, kai kūdikis paragauja tiršto maisto ar pradedamas maitinti mišinukais. Krūtimi maitinamas kūdikis gali tuštintis skystokai ir dažnai, tačiau atkreipkite dėmesį į tai, ar yra žvalus, gerai priauga svorio, bendrauja, žaidžia, įgauna įgūdžius, kurie priklauso pagal amžių. Jei kyla įtarimų, kad skysčiau pradėjęs tuštintis kūdikis elgiasi kaip nors kitaip ar jam skauda pilvuką, kreipkitės į gydytoją.

Sveiko kūdikio išmatose gali būti šiek tiek gleivių. Bet jeigu gleivės atrodo tarsi drebučiai ir jose yra kraujo „gyslelių“, taip pat kreipkitės į gydytoją, nes tai gali rodyti storosios žarnos uždegimą ar kokią nors kitą ligą.

Paragavęs tiršto maisto neviduriuoja

Sveikas kūdikis nesuviduriuos paragavęs košės ar kokio nors kito tiršto maisto. Tačiau gali pradėti viduriuoti, jei kūdikis netoleruoja tam tikrų maisto produktų. Iki vienų metų kūdikiui nerekomenduojama duoti karvės pieno, bet būna mamų, kurios košę, kad būtų skaniau, kaip tik juo užbalina. Jeigu kūdikis po jos suviduriavo, galima įtarti, kad yra alergiškas karvės pienui, nes alergija pienui ir jo produktams gali pasireikšti ir laisvais viduriukais. Taip gali nutikti ir vyresniam kūdikiui, kuris pirmą kartą paragavo karvės pieno.

Kad kūdikis alergiškas, paprastai rodo ir kiti požymiai. Jis ne tik skysčiau nei paprastai tuštinasi, bet jam pučia pilvuką, gali jį skaudėti, nepriauga svorio arba išvis atsisako valgyti ir būna neramus. Jeigu kūdikis gerai priauga svorio, galima nesibaiminti ir toliau jį stebėti. Bet jeigu svoris auga prastai, būtina ieškoti priežasties.

Dažniausios priežastys, kodėl viduriuoja:

- viduriavimą gali sukelti kai kurie maisto produktai (per daug vaisių ar jų sulčių bei daržovių), naujo maisto netoleravimas;

- kūdikiai, maitinami pieno mišiniais, gali viduriuoti, jei bus permaitinami jais ir jei, nesilaikant gamintojo instrukcijos, pagaminami per tiršti mišiniai;

- dėl bakterijų ir virusų ( rotaviruso), kurie sukelia infekcinės kilmės viduriavimus;

- dėl žarnyno parazitų (kirmėlės, pirmuonys);

- gali viduriuoti, jei serga kvėpavimo takų infekcijomis (plaučių uždegimu), karščiuojant, vartojant antibiotikus;

- viduriavimas gali būti funkcinis. Šį viduriavimą dažniausiai sukelia per daug angliavandenių maiste (per daug sulčių ir saldžių gėrimų), per mažai riebalų maiste, didelis tulžies rūgščių kiekis žarnyne.        

Pakinta išmatų spalva ir kvapas

Sveiko krūtimi maitinamo kūdikio išmatos skleidžia šiek tiek rūgštoką kvapą, kuris nėra nemalonus. Jeigu kūdikis užsikrėtė kokiu nors žarnyno virusu, išmatos smarkiai dvokia ir pasikeičia jų spalva. Na, o jeigu viduriuoja dėl alergijos, išmatos gali būti įprastos spalvos ir kvapo.

Kada pas gydytoją?

Mažylį, kuris skysčiau tuštinasi, bet gerai valgo, geria, žaidžia, yra guvus, galima stebėti ne vieną dieną. Tačiau jeigu būklė pablogėja, tai yra tampa apatiškas, niekuo nesidomi arba raitosi iš skausmo, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją. Vaikai labai greitai netenka skysčių, o kuo kūdikis mažesnis, tuo jų netenka greičiau. Net praėjus kelioms valandoms kūdikio gyvybei gali iškilti rimtas pavojus.

Kūdikiui, kuris atsisako gerti arba išvemia ir išviduriuoja atsigėręs mamos pienuko ar vandens, būtina į veną lašinti skysčių. Pediatras ir gastroenerologas turėtų ištirti ir tokius mažylius, kurie valgo ir geria, tačiau blogai auga, kurių išmatose matyti kraujo ar viduriuoja ilgiau nei dvi savaites.

Jeigu gydytojui kyla įtarimas, kad mažylis viduriuoja dėl alergijos, bet gerai priauga svorio ir vystosi, reikia bandyti tiesiog atsisakyti kai kurių produktų ir stebėti, į kokį maistą taip reaguoja. Kūdikių viduriavimas gali būti pavojingas. Visada kreipkitės į gydytoją, jei tik kyla įtarimas, kad tuštinasi per skystai, kad pakito išmatų kvapas ar mažylio elgesys.

Verta žinoti

Probiotikai naudingi

Mūsų imuninė sistema priklausoma nuo bakterijų, o žarnynas – didžiausias imuninis organas. 80 proc. visų antikūnų pagaminama žarnyne. Pirmoji pagalba viduriuojančiam vaikui yra gyvosios bakterijos, vadinamos probiotikais.

Per kieti ar geri?

Nepražiopsokime užkietėjusių vidurių

Krūtimi maitinamo kūdikio išmatos skystos, nes iki pusės metukų, o gal ir ilgiau kūdikis daugiausiai guli ir kietomis išmatomis jam pasituštinti labai sunku. Mažyliams viduriai dažniausiai užkietėja tada, kai mama nustoja maitinti krūtimi.

Kai tuštinasi rečiau negu du arba tris kartus per savaitę kietomis išmatomis, panašiomis į zuikio spiras, galima įtarti, kad vaikučio viduriai užkietėję. Kai išmatos tokios kietos, pasituštinti sunku ir vaikutis labai verkia. Kartą skausmingai pasituštinęs, vaikutis gali bijoti sėstis ant puoduko, ypač jei kietos išmatos pažeidė analinę angą ir atsirado skausmingų plyšimų. Tada, bijodamas pasituštinti, sulaiko išmatas, kurios užsilikusios tiesiojoje žarnoje dar labiau kietėja. Galiausiai vaikas nebegali kentėti ir sėdasi ant puoduko, tačiau jos pažeidžia išangę.

Verta žinoti

Jeigu kūdikis maitinamas tik mamos pienu tuštinasi kartą per savaitę, bet nekietai ir yra linksmas bei guvus, domisi aplinka ir žaidžia, nereikia baimintis, kad viduriai užkietėję. Kartais krūtimi maitinami kūdikiai retai tuštinasi, nes suvirškina visą mamos pienuką.
Viduriai gali užkietėti, jeigu mažylį per prievartą sodinsite ant puoduko. Vaikutis pradeda jo bijoti, atsisako į jį tuštintis, sulaiko išmatas ir gali prasidėti rimtos bėdos.

Būna mažylių, kurie atsisako naudotis tualetu ne namie. Jie „nekakoja“ nei darželyje, nei svečiuose. Todėl tėvams būtina stebėti, ar mažylis tuštinasi reguliariai.

Įprastai tirštą maistą valgantis kūdikis ir vyresnis vaikas turėtų tuštintis kasdien arba kas antrą dieną nekietomis išmatomis.

Ką daryti, jei užkietėjo?

Vaikutį, kuriam, įtariate, užkietėjo viduriai, būtinai parodykite jo gydytojui. Ypač todėl, kad viduriai gali užkietėti ir dėl anatominių priežasčių. Gali gimti kūdikis, turėdamas trūkumų ar ligų, kurios paskatina užkietėti vidurius. Vienas tokių trūkumų – didelė storoji žarna. Svarbu žinoti, kad kuo anksčiau pradėsite gydyti užkietėjusius vidurius – tuo geriau.

Kai vaikas pradeda „tepti“ išmatomis kelnaites, tikimybė pasveikti siekia tik apie 45 proc. Dažniausiai tokių bėdų turi 4–5 m. ir vyresni vaikai, kurių viduriai nuolatos užkietėję. Susiformavę žarnyne išmatų akmenys gali užimti visą storosios žarnos tūrį ir sukelti jos nepraeinamumą. Būna, kad dėl pilvo skausmo mažylis patenka į ligoninę, o ten paaiškėja, kad šio skausmo priežastis yra užkietėję viduriai. Gali ne tik skaudėti pilvuką, bet krėsti šaltis, pakilti temperatūra.

Mažylį, kuriam viduriai užkietėjo pirmą kartą ir jis verkia, sėdėdamas ant puoduko, labai svarbu padrąsinti, kad neišsigąstų ir jam neįstrigtų į atminį, kaip skausminga gali būti tuštintis. Jeigu matote, kad negali „pakakoti“, susiruošusio tai daryti išangę sutepkite vazelinu, prilaikykite užpakaliuką, kad nesuplyštų išeinamoji anga ir kuo mažiau skaudėtų. Taip pat labai svarbu neduoti vaikui vidurius kietinančių produktų.

Kartais, kai vaikas atsisako tuštintis darželyje, gali padėti psichologo konsultacija. Galbūt išsiaiškinus baimės priežastį mažylis liausis bijoti. Labai svarbu, kad vaikas nebijotų tuštintis ir iš baimės nesulaikytų išmatų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Turistus viliojantis miestas pasitinka griežtomis taisyklėmis ir „sausuoju“ įstatymu (20)

Prakalbus apie Jungtinius Arabų Emyratus dažniausiai iš karto pagalvojama apie Dubajų. Tačiau...

Psichozė, neįgalumas ar net mirtis: populiarėjančių naujų narkotikų poveikis gąsdina patyrusius Lietuvos medikus (55)

Kai kalbame apie naująsias psichoaktyviasias medžiagas, galime pasakyti, kad tai yra terra...

Trumpas užsimojo prieš dar vieną sutartį: šį kartą gali nukentėti ir Lietuva (219)

Į lėktuvą sulipa kelių šalių ginkluotės inspektoriai, orlaivis pakyla ir skrenda virš šalies...

Julijai anytos išmokytas užsiėmimas virto sėkmingu verslu: klientai nepagaili atvažiuoti ir keliasdešimt kilometrų (31)

Prieš keletą metų per motinystės atostogas iš savo anytos išmokusi gaminti sūrius, Julija...

Arūnas Valinskas turi genialų klausimą tėčiams, kurie mano, kad vaikų auginimo atsakomybė skirta tik moterims (1)

Seime dirbantis Arūnas Valinskas jaunesnysis ir jo mylimoji, burnos higienistė Viktorija...

Smurtą arenoje pasmerkęs Adomaitis: tai blogiausios sezono rungtynės (77)

LKL lyderių akistatoje intriga laikėsi tik pirmą ketvirtį: Vilniaus „Rytas“ (5/1) namuose...

Deimantė Kazėnaitė: savo neturėjimas yra blogiausia, kas gali nutikti žmogui (16)

Žinoma vizažistė ir populiari nuomonės formuotoja Deimantė Kazėnaitė nuolat žavi tobulais...

Panevėžys prieš 400 metų: legendos apie vilku paverstą seniūno sūnų ir krikščionybei besipriešinantys vietiniai (15)

Tarpukaryje rytų Lietuvos sostine tituluoto miesto gyvenimas tekėjo vėžio žingsniu. Manoma, kad...

Okinavos ilgaamžių paslaptis – kitokia mityba (3)

Įvairių šalių gyventojai nuo seno ieško jaunystės eliksyro, o neseniai buvo susidomėta...