aA
Prieš didžiąsias metų šventes kalėdojimas toks populiarus, kad kai kurie tikintieji negali prisikviesti pas visus kviečiančiuosius nebespėjančių kunigų. Kai kurie naujosios kartos katalikai mano esą madinga prieš Kalėdas į namus pasikviesti dvasininką.
Katalikų kunigas biblija
Šiandien jau sunku pasakyti, ar kalėdojimas yra pareiga, pramoga, ar tradicija.

Gaudė žąsį

Kaimuose kalėdojimas baigiasi dar gerokai iki Kalėdų. Mažose bendruomenėse žmonės netgi varžosi, pas kurį jų klebonas valgys pietus, o pas kurį vakarienę. Ne taip tikinčiųjų varžosi ir juos gerai pažįstantis klebonas. Tikintieji pasakojo, kad netoli Klaipėdos esančiuose Veiviržėnuose kunigas pas parapijiečius atvyksta sunkvežimiu ir visiškai neslepia, kokios aukos iš žmonių tikisi.

Pernai pas vienus senolius jis užsiminė, kad norėtų žąsies. Ligoti senukai neatsisakę ją paaukoti kunigui, tačiau prašę ją susigauti pačiam. Miestuose, kur žmonės dažniausiai nepažįsta netgi savo laiptinės kaimynų, kunigus sutinka kitaip. Tačiau ir čia jie tokie pat populiarūs kaip ir kaime.

Mokėdavo grūdais

Aštuoniasdešimtmetė Aleksandra Kikilienė, beveik kasmet priimanti kalėdojančius kunigus, šiemet kalėdininkų nesulauks. Moteris pasakojo, kad kunigai sakė esą taip užimti, kad nesuspėja aplankyti visų norinčių. Aleksandra nesisieloja ir teigia, kad dėl to daugelį metų šeimoje puoselėjamos Kalėdų tradicijos nenukentės.

Jau penkiasdešimt metų gyvenanti mieste senolė puikiai prisimena kaip kunigai kalėdodavo jos vaikystės kaime. Prieš Kalėdas kaimą apvažiuodavo bažnyčios varpininkas, kuris žmonių klausdavo, ar šie sutiktų priimti kalėdojantį kleboną.

Retas kuris nesutikdavo. Klebonas atvykdavo dviem kinkinėm ir ne vienas. Jį visada lydėdavo vargonininkas ir zakristijonas. Vienu vežimu vykdavo kalėdininkai, kitas būdavo skirtas sudėti gėrybėms, kurias paaukoja žmonės. Tuomet pinigų duodavo tik vienas kitas. Dažniausiai ūkininkai aukodavo grūdus, kitus maisto produktus.

Jei kalėdininkams būdavo užsakyti pietūs, ant stalo dažniausiai garuodavo kopūstienė su bulvėmis. Šiandien kopūstiene, ypač mieste, niekas kunigų nebevaišina.

Net ir sovietmečiu sulaukdavusi kalėdojančių kunigų, tarp kurių ir buvęs Telšių vyskupas Antanas Vaičius, Aleksandra nesinerdavusi iš kailio dėl kleboniškų vaišių. Ant stalo padėdavusi tai, ką turi. Tačiau pirmiausiai stalą užtiesdavusi balta staltiese, pastatydavusi žvakę ir kryželį.

Įeina į pareigas

Nors Dabartinės lietuvių kalbos žodynas teigia, kad kalėdoti reiškia rinkti duoklę, vyskupo vikaras Klaipėdoje, Marijos Taikos Karalienės bažnyčios klebonas Petras Smilgys tvirtino, kad šiandien kalėdojimui bažnyčia suteikia visai kitą prasmę. Netgi nebelikę tokio žodžio.

Kunigas sakė, kad dabartinis bažnytinės teisės kodeksas tarp daugelio klebono pareigų nurodo ir tą paprastą pareigą, kurioms priskiriamas ir vadinamasis kalėdojimas.

„Kad galėtų tinkamai atlikti ganytojo pareigas, klebonas stengiasi pažinti jam patikėtus tikinčiuosius, todėl lanko šeimas“, - sakė kunigas P.Smilgys.

Lanko prieš Velykas

Vyskupo vikaras pasakojo, kad šeimos gali būti lankomis visus metus. Tačiau kai kuriose šalyse tai suaktyvėja artėjant vienoms ar kitoms šventėms. Lietuvoje nuo seno įprasta tikinčiuosius aplankyti Kalėdų proga. Italijoje, Romoje, šeimos taip pat lankomos prieš Kalėdas. Tačiau toje pačioje Italijoje Milane šeimos lankomos prieš Velykas.

P.Smilgys mano, kad Kalėdų išvakarės kunigo apsilankymui suteikia kitokią, ypatingą reikšmę.

Todėl vadinamasis kalėdojimas yra populiarus netgi mieste. Kiek šeimų kunigas aplankys šiemet, dar nežino, tačiau pernai jų buvo apie šimtą. Dar tarnaudamas kaimiškoje vietovėje P.Smilgys sakė kalėdoti pradėdavęs tuoj po Vėlinių ir baigdavęs jau gerokai po Kalėdų.

Užsisako iš anksto

Nors būtų natūralu, kad palaiminti namus kunigas užsuktų iš anksto žmonių neįspėjęs, Klaipėdoje kol kas laikomasi tradicijos, kad kunigai lankosi tik pas tuos, kurie bažnyčių raštinėse užsisako. P.Smilgys mano, kad bent šiandieninėje visuomenėje tai priimtina. Nelauktas kunigas niekada nesukels nepatogumų, jei žmogus nenori ar yra nepasiruošęs jį priimti.

Pasak kunigo, Lietuvoje žmonės į bažnyčių raštines dažniausiai užeina tik dėl sakramentų, užsakyti Mišias. Neįprasta atėjus pas parapijos ganytoją pasidalinti savo rūpesčiais. Namų aplinka, P.Smilgio įsitikinimu, tam pati tinkamiausia. Žmonės jaučiasi savoje aplinkoje, užsimezga, šiltesnis pokalbis.

Paruošia stalą

Kalėdoti P.Smilgys sako vykstąs vienas. Jis atsisakė kai kur tebegaliojančių papročių kartu vežtis vargonininką su zakristijonu. Jo nuomone, pašaliniai žmonės trukdo nuoširdžiai išsikalbėti. P.Smilgys neslepia, kad tik pravėrus namų duris jaučia šeimininkų jaudulį, tačiau sako nežinąs iš kur žmonėse yra atsiradusi bažnyčios, kunigo baimė, kurios galėtų ir nebūti.

Dvasininkas neslepia ir to, kad žmonės visada būna priruošę gausių vaišių. Tačiau jis mano, kad padengtas stalas ir vaišingumas yra vienintelė galimybė žmonėms išreikšti savo rūpestį ir meilę. Bet jei viso to nebūtų, pasak P.Smilgio, pakaktų tik susėsti ir pakalbėti. Auka taip pat, pasak dvasininko, nėra privaloma, nes šiuolaikinio kalėdojimo tikslas esąs nebe toks.

Tačiau klebonas pripažįsta, kad kaimiškose bendruomenėse įprasta kunigui atnešti ir bulvių maišą, ir skerstuvių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: šaltis parodys savo nagus (6)

Pirmadienio dieną iš vakarų priartės nauja kritulių zona. Debesuotumas sparčiai didės....

Dėl 100 tūkst. ryžosi ekstremaliam eksperimentui: žmogaus protui tai per žiaurus išbandymas haliucinuoti pradėjo jau 3 parą (62)

Richas Alati tegalvojo apie šešiaženklę sumą. Kad ją laimėtų, jam tereikėjo ištverti 30...

Pagrindinis priekaištas Skverneliui: ką jo vietoje darė Grybauskaitė (427)

Į prezidentus kandidatuojantis Saulius Skvernelis teigė nematąs priežasčių, kodėl turėtų...

(Ne)Grįžtu. Apie tradicijas mirusįjį šarvoti lovoje ir emigracijoje palaidotus lietuvius (26)

Kai kurie nė neketina grįžti iš emigracijos, kiti apie tai svajoja dešimtmetį, o dar kiti...

Kaltinimų dėl neva išsigalvoto neįgalumo sulaukusi Antonovienė pratrūko: tik retas žino, kokią kainą moku už sportą (180)

„Mafijos tėvu“ vadinamo Vido Antonovo žmona Rima neseniai ir vėl atsidūrė dėmesio centre....

Miestietis laimingas pabėgęs į ekologišką vienkiemį, kuriam valdininkai net nesuteikia adreso (23)

Jei kadaise kauniečiui Tomui Didžiuliui kas būtų pasakęs, kad jis, tikras miesto vaikas, augęs...

Puikų Messi smūgį atrėmęs vartininkas nesulaikė „su mėsomis“ taranavusio Suarezo epizodo įrašas

Ispanijos „ La Liga “ čempionate 20-ame ture sunkią pergalę pasiekė namuose rungtyniavusi...

Po vandentiekio avarijos Vilniuje pagaliau gera žinia vairuotojams

Ketvirtadienį, sausio 17 d., apie 16.23 val., Vilniuje , Žemaitės g., trūko vandentiekio...

Rimvydas Valatka. Antrasis Mesijo atėjimas – iš Rusnės betliejaus (1093)

Vieni statė postamentus Raiteliui ir Basanavičiui. Kiti už valdiškus pinigus statėsi estakadą...

Atleisk ir pamiršk: kaip išsilaisvinti iš pykčio, pagiežos ir skausmo (11)

Būti visada nuolankiam, priimti viską, kaip yra, ir laukti, kol likimas visas problemas išspręs...