aA
„Du gaideliai“, „Plaukė žąselė“, „Tindi rindi riuška“ ir kitos žinomos lietuvių liaudies dainelės, rodos, neatsiejamos nuo kiekvieno lietuvio prigimties. Nuo šiandien dešimt bene gražiausių lietuvių liaudies dainų tampa visiems pasiekiamos internetu – mažyliai kartu su suaugusiaisiais galės mėgautis lietuvių dailininkų ir animatorių sukurtais filmukais, įgarsintais grupės „Skylė“ narių.

„Užaugome su mūsų mamų ir močiučių dainuotomis liaudies dainelėmis. Gaila, kad jas beveik pamiršome, o mūsų vaikai vis dažniau kartoja angliškas ar kitas dainas, nugirstas per televiziją ar internetą. Mūsų tikslas – priminti smagias lietuviškas daineles, atgaivinti šį vertingą kultūros paveldą ir pristatyti jį šiuolaikinėmis priemonėmis visoms lietuvių šeimoms, kad ir kur pasaulyje jos begyventų, – sako viena projekto iniciatorių Evelina Žičkienė.

Šio sumanymo autorės – Evelina ir Aušra Žičkienės, trimetės mergytės mama ir močiutė – ėmėsi jį įgyvendinti, kai pamatė, kad beveik nėra lietuviškų kokybiškų ir patrauklių animuotų dainelių mažyliams, kurias galima būtų žiūrėti, pavyzdžiui, per „YouTube“, ir mokytis naudingų dalykų. Pasak jų, angliškų, vokiškų, rusiškų tokių kūrinių – apstu, jie labai patrauklūs, vaikai juos mielai dainuoja, pagal juos šoka ir jų mokosi.

Projektą įgyvendinti ėmėsi Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas. Į rinkinį „Tilidūda“ įtraukta dešimt dainelių: „Du gaideliai“, „Plaukė žąselė“, „Tindi rindi riuška“, „O tai arklys“, „Tili tili dūda“, „Žvirbli žvirbli“, „Šarkele varnele“, „Vai, ir atbėgo baikštusis elnias“, „Aš turėjau gaidį“ ir „Iškėlė žvirblelis didelę puotą“. Animuotos dainelės skirtos ikimokyklinio amžiaus vaikams, tačiau jos bus įdomios ir pradinukams.

Kalėdinė dovana vaikams - animuotos ir grupės „Skylė“ įgarsintos dainelės

„Daineles atrinkome taip, kad jos būtų žinomos daugumai lietuvių – kad ir tėvai bei seneliai noriai įsitrauktų ir dainuotų drauge su mažyliais, – teigia projekto vadovė Aušra Žičkienė, minėto instituto mokslo darbuotoja. – Suaugusieji galės padėti vaikams mokytis gyvūnėlių pavadinimų, skaičiuoti, paaiškinti apie gražaus, tinkamo elgesio normas ir pažinti mus supantį pasaulį apskritai. Juk būtent liaudies dainose slypi neįkainojama išmintis, kurią taip paprastai galima perteikti vaikams.“ Pasak jos, norėtųsi, kad į viešumą būtų išleista ir daugiau tokių animuotų lietuviškų dainelių – galbūt šis projektas taps paskata ir kitiems kūrybingiems žmonėms imtis panašių iniciatyvų.

Kuriant animaciją ir aranžuotes buvo konsultuojamasi su įvairių sričių specialistais, siekiant, kad visas filmukų rinkinys būtų kokybiškas ir pritaikytas atitinkamo amžiaus vaikams – t. y. dainelės būtų nuosaikaus tempo, vaizdas neperkrautas detalių, kad vaikai spėtų dainuoti kartu ir kai ką įsiminti.

Kalėdinė dovana vaikams - animuotos ir grupės „Skylė“ įgarsintos dainelės
© S.Baturos nuotr.

Dainų aranžuotes kūrė grupės „Skylė“ lyderis Rokas Radzevičius, o įrašė jas pasitelkęs savo šeimos narius – žmoną atlikėją Aistę Smilgevičiūtę bei trimetį sūnų Eivyduką. „Įrašinėti ir perteikinėti vaikiškų dainelių personažus buvo labai smagu – ypač visai mūsų šeimai patiko įgarsinti naminių gyvūnų garsus dainoje „Aš turėjau gaidį”. Kriuksėjome, žvengėme ir mekenome, – linksmomis akimirkomis dalijasi Rokas Radzevičius. – Instrumentus aranžuodamas rinkausi tokius, kurių skambesys būtų mielas vaiko ausiai – skaidrių, šiltų, tyrų spalvų. Apmąstytas buvo ir kiekvienos dainelės tempas, kad tiktų mažiesiems.”

Filmukų scenarijų, personažus ir animaciją kūrė skaitmeninės grafikos technologijų ir produktų kūrimo kompanija UAB „Indeform“ – projekto vadovas Algirdas Noreika, grafikos dizainerės Eglė Čečenikovaitė, Agnė Berlinskaitė ir animatorius Laurynas Bačys. „Kūrybos metu įdėta daug darbo ir širdies – apgalvotas kiekvienas scenarijaus kadras, personažas, stilistika, stengtasi vaikams perteikti gerą, šiltą, spalvingą nuotaiką, supažindinti vaikus su tautine – grynai lietuviška – simbolika“, – pažymi A. Noreika.

Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas. Visas kūrybos procesas truko metus.
„Tilidūda“ animuotos dainelės vaikams bus pasiekiamos visiems nemokamai internetu per „YouTube“, jų bus galima pasiklausyti ir per „Spotify“, „iTunes“, „Pakartot.lt“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Pro serbų palengvėjimo atodūsius – lietuvių abejonės dėl „nelegalaus“ varžovų įvarčio (4)

Metų laikai keičiasi, o Lietuvos rinktinės taškų aruodas išlieka toks pat tuščias lyg...

Ekspertas: toks Trumpo požiūris turėtų kelti nerimą ir Lietuvai (294)

„Visa tai kelia labai daug rimtų klausimų dėl NATO kaip Aljanso darnos ir dėl to, kiek dar...

Dėl storo debesų sluoksnio šiluma mažės (4)

Artimiausią parą Lietuvos orus lems aukštesnio slėgio laukas. Naktis numatoma nepastoviai...

Nužudytas 22-omis bausmėmis iki gyvos galvos nuteistas pedofilas: tvirkino 200 vaikų, vaizdus platino internete (6)

2016 m. Richardui Huckle‘ui buvo skirta 22 laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės už 200...

Naktiniame bare apsvaiginta mergina kreipėsi į kaunietes: būkite atsargios (94)

Portalo „Kas vyksta Kaune“ redakciją pasiekė istorija apie neseniai viename Kauno naktiniame...

„Partizan“ strategas piktai reagavo į klausimą apie Landale'ą: nematau prasmės apie jį kalbėti (3)

Belgrado „Partizan“ į Vilnių atvyko su buvusiu vietos publikos numylėtiniu Artiomu...

Priežastys, dėl kurių sutuoktinį gali nustoti dominti seksas (28)

Romantiški įsimylėjėliai ir ką tik susituokę žmonės varsto vieni kitus aistringais...

Etatinio savo skriaudiko nesulaikę lietuviai liko be taškų ir paskutinėse namų rungtynėse (109)

Europos čempionato atrankoje B grupėje Lietuvos futbolo rinktinė pirmadienį vakare namuose...

Po garsiausias Balkanų šalies vietas keliavę lietuviai patarė, kur nevykti silpnesnių nervų žmonėms (22)

Prieš kelionę į Bosniją kažkur skaičiau, kad nepaisant šalies gamtos grožio, įdomiausias jos...