aA
Norėdami pažinti savo paauglį, pirmiausia mokykitės jį išklausyti, atsakyti į jo užduotus klausimus, kad ir kokie kvaili jie jums atrodytų. Tai, ką paauglys išgirs iš jūsų, bus daug informatyviau ir teisingiau nei internete surasta informacija ar nuogirdos. Svarbu, kad neduotumėte daugiau informacijos nei reikia, bet visada atsakytumėte į jų klausimus.
Paaugliai
Paaugliai
© Shutterstock nuotr.

Nesišaipykite ir nenuvertinkite, esą jiems tai turėtų nerūpėti, ir prisiminkite, kad paaugliams nepatinka anekdotai apie seksą tol, kol jie patys jų nepasakoja. Apie intymius santykius pradėkite kalbėtis iš lėto, neskubėdami.

Jei jūsų vaikai paaugliai jums neužduoda klausimų apie seksualumą, galite pasinaudoti tomis akimirkomis, kai jie netiesiogiai kalba šia tema su jumis ar šalia jūsų. Pavyzdžiui, kai paauglė dukra garsiai išsako savas mintis „aš kažkokia nenormali: jau pusė klasės merginų tai darė, o man – jokio poreikio“ arba „nesuprantu aš tos savo draugės: ji kaip išprotėjusi nori prarasti nekaltybę, kvaila kažkokia, kam to reikia“, jūs galite paskatinti ją daugiau apie tai pasisakyti, išsakyti savo fantazijas ir supratimą paprasčiausiai atspindėdamas pasakytas mintis.

Tokiu atveju būtų gerai, jei tiesiog paklaustumėte: „Jautiesi nenormali, nes neturėjai lytinių santykių?“ Vien pasiteiraudamas, ar teisingai išgirdote, paaugliui parodote, kad iš tiesų jo klausotės, o tai leis jam atsiverti daugiau. Neutralus išsakytų minčių atkarojimas, arba, psichologiniais terminais, atspindėjimas, duoda prielaidą, kad mintis ta tema dera tęsti toliau.

Pokalbiai apie seksualumą anaiptol neskatina ankstyvų lytinių santykių, jie suteikia paaugliams saugumą bei tikėjimą, kad apie tai galima kalbėtis su tėvais. Kada pradėti? Kai vaikai užduota jiems rūpimus klausimus. Paprastai tai tęsiasi nuo ankstyvos vaikystės.

Vaikai patys jums duoda žinią, kada jiems tai rūpi. Jei apie seksualinius dalykus kalbatės ramiai ir suprantamai su keturmečiu (pasakant tai, ką dera žinoti tokiame amžiuje), tikėtina, kad jam tapus paaugliui šia tema kalbėtis irgi nebus itin sudėtinga. Vaikas žinos, kad šia tema su tėvais kalbėtis galima.

Suprasdami, kas vyksta su jų vaiku, ir gerbdami pokyčius tėvai leidžia paaugliui ne tik išgyventi savo sunkumus, abejones, geismus, bet ir tapti savarankiškam. Išmokęs iš savo tėvų pagarbos individualumui, jis atsidėkos su lygiai tokia pačia pagarba toliau palaikydamas nuoširdžius santykius su jais.

Kaip kalbėti su paaugliu apie seksą?

Amerikiečių psichiatrė profesorė Lynn Ponton pataria:

1. Kalbėkite tiesiai, neišsisukinėdamas, naudokite paprastą, suprantamą kalbą.

2. Prieš pradėdamas kalbėti apie seksą, padiskutuokite su paaugliu apie tai, ką jis jau žino, pavyzdžiui, ką yra skaitęs internete, laikraščiuose ar girdėjęs per televizorių.

3. Atminkite, kad seksualumo tema paaugliui yra gana paini. Pasikalbėkite su juo apie mūsų kultūroje vyraujančius seksualinius kraštutinumus, nuo Viktorijos laikų seksualinio suvaržymo iki seksualinio išnaudojimo.

4. Kalbėkite apie savo jausmus ir patirtį, kaip jūs tai sužinojote. Papasakokite istorijų apie kitus paauglius ir paklauskite savo vaiko, ką jis apie tai galvoja.

5. Nenutraukite dialogo, išsakykite ir savo moralines nuostatas bei vertybes.

6. Supraskite, kad visi paaugliai gyvena seksualinį gyvenimą ar turi fantazijų. Tai labai svarbu paauglystėje, kai jie bando išsiaiškinti savo seksualinę tapatybę, kuri yra viena iš esminių paauglio tapatumo dalių.

7. Pripažinkite, kad paauglystėje tenka daug rizikuoti ne tik įvairiose gyvenimo situacijose, bet ir seksualinėje srityje, kai susiduriama su nepageidaujamomis pasekmėmis, tokiomis kaip nusivylimas, pasitikėjimo savimi praradimas, nepageidaujamas nėštumas. Skatinkite paauglį kalbėti apie seksualumą su kitais suaugusiaisiais, kuriais jis pasitiki.

8. Ypač atkreipkite dėmesį į pavojingai rizikingą seksualinį elgesį, kalbėkitės tokiomis temomis, kaip nesaugūs lytiniai santykiai, persekiojantys seksualiniai partneriai ir neleistinas seksualinis elgesys su kitais. Taip pat verta pasikalbėti apie kitas psichologines problemas, kurios gali būti susijusios su ankstyvais lytiniais santykiais, tokias kaip depresija, nerimas, žema savivertė, savęs žalojimas.

9. Patys domėkitės ir švieskitės apie paauglių seksualinį gyvenimą apskritai. Griežta ir vienpusė nuomonė apie lyčių vaidmenis ir seksualinę orientaciją gali būti labiau žalinga nei naudinga.

Iš anksto nuspręskite, kaip jūs kalbėsitės su savo paaugliu sekso ir lyčių lygybės klausimais. Paaugliai geriausiai reaguoja į pasiūlymus, o ne į griežtus nurodymus. Pabrėžkite, kad jis gali remtis į tėvus, jei iškilo kokių klausimų, ir kad jūs visada jam padėsite.

Naujausiame žurnalo „Aš ir psichologija“ numeryje skaitykite:

Mano siekis – kada nors tapti išmintingu
Psichologinis atsparumas
Noriu perduoti žinią
Paaugliai ir seksas
Antrasis gimimas
Amžiaus vidurio krizė – mitas ar realybė?
Testas: kokia jūsų gyvenimo filosofija?
Žmonių be kompleksų nebūna
Belaukiant laukiamo
Jo didenybė kontrolierius
Psichodelinis pasaulis: bijoti ar tirti?
Tiesiog kelių dienų atspalviai
Jūra, jūra...
Žemės menas
Dvylika esminių gyvenimo klausimų

Žurnalas
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Oficialu: Klaipėdoje nuo COVID-19 pasveiko šeši pacientai papildyta 20:44 val.  (236)

Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas socialiniame tinkle Facebook pasidalino džiugia...

Koronavirusu susirgusi Seimo darbuotoja atsisako pateikti savo kontaktus ir maršrutus (994)

Karantino sąlygomis gyvenančioje Lietuvoje – precedento neturintis skandalas. Nors įstatymas...

Pirmadienį šalyje nustatyti dar 7 užsikrėtimo atvejai iš viso šalyje užfiksuotas 491 atvejis (139)

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien, atlikus tyrimus, Lietuvoje patvirtinti...

Vyrui diagnozavo COVID-19, bet pakartotinai netiria: už kelių dienų į darbą, bet virusą dar gali nešioti (96)

40-metis Andrius (vardas pakeistas, redakcijai žinomas – aut. past.) iš Austrijos, į kurią buvo...

Generalinis komisaras: nubausti už saviizoliacijos pažeidimus patys dar negalime (78)

Šalyje prasidėjus trečiajai karantino savaitei, Lietuvos policija vis dar neturi įstatyminio...

Baltarusiai valdžios sprendimų dėl koronaviruso nelaukia – patys imasi veiksmų (47)

Medikai iš viso pasaulio, įskaitant ir sveikatos priežiūros profesionalus iš Baltarusijos, dėl...

Italijoje auga nuo koronaviruso mirusių žmonių skaičius, bet užsikrečia vis mažiau pasaulyje jau mirė daugiau nei 35 tūkst. žmonių (61)

Italijoje per pastarąją parą nuo koronaviruso infekcijos (COVID-19) mirė dar 812 žmonių, o...

Malinauskas: buvau asmeniškai Verygos patikintas, kad reagentų nepritrūks (54)

Buvęs premjero patarėjas bei Visuomenės informavimo grupės vadovas dėl koronaviruso Skirmantas...

Profesorius papasakojo, kokios apsaugos nuo virusų priemonės yra efektyviausios (29)

COVID-19 pandemijos akivaizdoje susiduriame su asmens apsauginių priemonių trūkumu. Jų...

Dizaineriai neria į naują nišą: kaukes parduoda po 200 dolerių (18)

Gwyneth Paltrow pirmadienį instagrame paskelbė nuotrauką, kurioje ji grįžta iš ūkininkų...

|Maža didelių žinių kaina