aA
Stovyklos poveikį vaikui tyrinėjantys psichologai teigia, kad stovykloje vaikas gali įgyti daugiau pasitikėjimo savimi, savarankiškumo, išmokti bendrauti. Jis stovykloje ne tik pailsi, bet ir labiau subręsta. Kaip vaikui padėti pasirengti stovyklai? Ką vertėtų žinoti būsimų stovyklautojų tėvams?
© Shutterstock nuotr.

Stovyklos poveikį vaikui tyrinėjantys psichologai teigia, kad stovykloje vaikas gali įgyti daugiau pasitikėjimo savimi, savarankiškumo, išmokti bendrauti. Kitaip tariant, vaikas stovykloje ne tik pailsi, bet ir labiau subręsta.

Kai mamai ar tėčiui kyla mintis apie stovyklą, būtų gerai ilgai nelaukus užsiminti apie tai ir savo vaikui. Atsiklauskite jo nuomonės, leiskite vaikui apsiprasti su šia mintimi, sprendimą dėl stovyklos priimkite kartu su vaiku. Jei su vaiku kalbamasi ir tariamasi iš anksto, jis jausis saugiau.

Leiskite vaikui dalyvauti renkantis stovyklą, kartu peržiūrėkite stovyklos programas. Jei jūsų ir vaiko nuomonės nesutampa, atvirai kalbėkitės su juo, kodėl vienos ar kitos stovyklos pasirinkimas jums atrodo geresnis.

Turėkite kantrybės atsakyti į visus vaikui rūpimus klausimus. Stenkitės įsiklausyti į vaiko rūpesčius. Vaikui labai svarbu išgirsti jūsų padrąsinimą: kartais užtenka paprasčiausiai pasakyti, kad jūs esate tikri, jog jis kuo puikiausiai susitvarkys.

Išklausykite vaiko lūkesčius ir fantazijas apie stovyklą. Stenkitės pakoreguoti tuos lūkesčius, kurie nėra labai realūs. Pavyzdžiui, žinodami, kad stovykloje bus daug įvairaus pobūdžio varžybų, vaikai dažnai įsivaizduoja save visų rungčių nugalėtojais ir tikisi parsivežti daugybę apdovanojimų.

Toks stovyklautojas jaus mažiau įtampos ir nusivylimo, jei žinos, kad, tėvų nuomone, varžybose svarbiau dalyvauti, o ne nugalėti; kad tėvai džiaugsis, jei vaikas iš stovyklos grįš gerai pailsėjęs ir smagiai praleidęs laiką. Kalbėkitės su vaiku, kad stovykloje kaip ir bet kur kitur nebus visada tik labai smagu, linksma ir gera, kad kartais galbūt bus ir liūdna, ir pikta, ir nuobodu. Aptarkite įvairias galimas kritines situacijas ir kaip jose reikėtų elgtis.

Ką vertėtų žinoti būsimų stovyklautojų tėvams?

Tėvai dažnai klausia, kokio amžiaus vaiką geriausia pradėti leisti į stovyklas. Svarbu atsižvelgti į kiekvieno vaiko poreikius, brandumą. Spręsdami, ar jūsų vaikas jau užaugo stovyklai, pamėginkite atsakyti į tokius klausimus:

Kaip vaikas prisitaiko naujoje aplinkoje? Ar lengvai pasilieka su kitais žmonėmis (seneliais, draugų tėvais, pažįstamais, mokytojais ir t. t.)

Kaip jūsų vaikui sekėsi pritapti darželyje, mokykloje, įvairiuose būreliuose? Kaip jis jaučiasi būryje bendraamžių? Ar yra bendraujantis, greitai randantis bendrų interesų su kitais vaikais?

Kuo vaikas savarankiškesnis, kuo labiau bendraujantis, kuo daugiau jam yra tekę kur nors būti be tėvų, tuo didesnė tikimybė, kad jis pakankamai lengvai išgyvens išsiskyrimą ir sėkmingai prisitaikys stovykloje.

Psichologų tyrimai rodo, kad kuo vaikas jaunesnis, tuo didesnis jam galimas teigiamas stovyklos poveikis, t. y. jaunesnių vaikų tėveliai po stovyklos paprastai pastebi žymiai didesnius vaikų elgesio ir brandumo pokyčius negu paauglių tėvai. Kita vertus, jaunesni vaikai yra jautresni ir lengviau pažeidžiami, todėl labai svarbu, kad pirmoji jų patirtis stovykloje būtų sėkminga.

Būtų gerai, jei stovyklos pobūdis atitiktų jūsų vaiko poreikius, būdą, asmenines savybes. Tarkime, jei vaikas labai judrus, jam tikriausiai geriau tiktų stovykla, kurioje daug aktyvios veiklos, sporto. Jei vaikas mėgsta fantazuoti ir kurti, gal atsiskleisti jis galėtų kūrybinėje stovykloje. Svarbiausia, rinkdamiesi stovyklą, nepamirškite tartis su savo vaiku!

Lietuvos vaikų ir jaunimo centras primena, kad stovykla vaikui bus tam tikra savarankiškumo, o tėvams pasitikėjimo savo vaiku pamoka. Jei jaučiate, kad vaikas nėra pasiruošę išvažiuojamosioms stovykloms – rinkitės dienos stovyklas, kurios praplės akiratį, lavins, suteiks džiaugsmo bei nesukels namų ilgesio.

Lietuvos vaikų ir jaunimo centras 2016-ųjų vasarą rengia vaikams šešias teminių dienos stovyklų programas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Bandymas sudrausminti vaikus baigėsi policijos komisariate: užteko praeivio skambučio (384)

Kaunietės pasivaikščiojimas gamtoje su dviem mažamečiais vaikais baigėsi policijoje. Kaip sako...

Lietuvoje fiksuojama rekordinė ekonomikos augimo trukmė – pastarąjį kartą taip buvo prieš krizę (108)

Bendrasis vidaus produktas Lietuvoje auga 9 metus iš eilės, vartotojų pasitikėjimo indeksas –...

Gyvai / DELFI Diena. Kada Lietuva turės nacionalinį stadioną ir ar mums gresia adatų maiste krizė? (1)

Kada Vilnius turės nacionalinį stadioną? Kodėl stringa daugiabučių administratorių konkursas?...

„CityBee“ keičia kainas ir taisykles: už 0,1 promilės – 2000 eurų bauda (28)

Automobilių dalijimosi platforma „CityBee“ nuo spalio 29 d. keičia kainodarą ir taisykles.

Isterija dėl Trumpo sprendimo – tik pradžia: kaip branduolinių pajėgų sutarties mirtis atsilieps Lietuvai? (526)

JAV prezidento Donaldo Trumpo sprendimas trauktis iš Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų...

Po žudynių Kryme paviešintas vaizdo įrašas užminė mįslę (35)

Spalio 21 d. Rusijos valstybinės televizijos ir radijo kompanijos (RVTRK) Krymo filialas,...

NASA užfiksavo neįprastą ledkalnį (9)

NASA užfiksavo neįprastą ledkalnį, plūduriuojantį Antarktikoje. Paprastai ledkalniai būna...

Vietoj senų gamybinių pastatų – nauji būstai: paaiškino, kaip maži vystytojai pritraukia pirkėjus

Pastaruoju metu galima išgirsti įvairių debatų NT rinkos tematika: vieni jau pradeda dejuoti,...

Greita darbo dienos vakarienė: kaip skaniai iškepti vištienos šlauneles

Vištienos šlaunelės be kaulų ir odos yra nebrangus, skanus ir lengvai pagaminamas pasirinkimas....

Perspėjo, kuo gali baigtis mokesčių didinimas savarankiškai dirbantiems (99)

Nauji įmokų tarifai savarankiškai dirbantiems asmenims buvo žinia tarsi iš giedro dangaus,...