aA
Kaip vaikai išgyvens tėvų skyrybas, priklausys nuo jų amžiaus, emocinio brandumo ir protinių sugebėjimų. Labai svarbus veiksnys, kuris gali turėti įtakos vaiko psichinei sveikatai, yra nesutarimai dėl vaiko globos.
© Shutterstock nuotr.

Skirtingo amžiaus vaikai skirtingai išgyvena tėvų skyrybas; tam tikro amžiaus grupėms yra būdingos tam tikros poveikio charakteristikos, apimančios periodą prieš, per ir po skyrybų. Štai skyrybų poveikis specifinėms amžiaus grupėms.

Kaip skyrybos paveikia 1,5-3 metų vaikus

1,5-3 metų vaikai tyrinėja pasaulį saugioje ir patikimoje aplinkoje, ima mėgdžioti jų gyvenime esančius suaugusiuosius. Mamos ir tėčio buvimas šalia tarsi patvirtina, kad tai daryti yra normalu.

Jei namuose tvyro nesantaika, ji gali sutrikdyti įprastą dienotvarkę, o tai vaikams gali sukelti stresą. Maži vaikai, kurie dar nemoka žodžiais išreikšti savo jausmų, gali pradėti juos demonstruoti netinkamu elgesiu. Jų vaizduotė piešia realybę tamsesnėmis nei iš tiesų spalvomis. Jie pradeda bijoti, kad pirmiausiai išeis vienas iš tėvų, o netrukus - ir kitas, o jie liks vieni ir nesaugūs. Šio amžiaus vaikams gali būti būdingi tokie simptomai:

* miego sutrikimai;
* šlapinimasis į lovą;
* verksmas ir spiegimas;
* sumažėjęs apetitas;
* padidėjęs dėmesio reikalavimas.

Kaip skyrybos paveikia 3-5 metų vaikus

Šis amžius laikomas sunkiausiu. Tai metas, kuomet susiformuoja emocijų bazė. Nuo to, kaip 3-5 metų vaikas susidoros su šiuo amžiumi siejamomis užduotimis, priklausys jo požiūris į gyvenimą.

Vaikas išeina į pasaulį - pradeda lankyti darželį, mokyklėlę; jis jau suvokia, kas yra, ir tiki, kad tėvai bus šalia, jei reikės jį apginti. Būtent šiuo metu, kai vaikas ima suvokti savo nekaltą seksualumą, padidėja priešingos lyties tėvo įtaka; vaikai pradeda formuoti idealaus partnerio paveikslą.

Šiuo amžiaus tarpsniu vyksta dar du dalykai, kurie gali lemti, kaip vaikas susidoros su tėvų skyrybomis. Pirmas - vaiko ego jam sufleruoja, kad jis yra kiekvieno žmogaus pasaulio centras; antras - atsiranda sąžinės jausmas. Šie du faktoriai lemia, kad dėl tėvų skyrybų vaikas ima kaltinti save. Jo reakcijos į skyrybas gali būti tokios:

* neigimas;
* sumažėjusi savigarba;
* padidėjęs poreikis būti įvertintam.

Kaip skyrybos paveikia 6-10 metų vaikus

Šio amžiaus vaikams mama yra moters, o tėtis - vyro idealas; jie juos idealizuoja. Tėvai jiems atrodo kaip nedalomas vienetas, todėl jie mano, kad jei vienas iš tėvų išeina, vadinasi, neišvengiamai išeis ir kitas. Vaikai tampa nesaugūs, kupini baimės; kai kurie gali jaustis išduoti, bejėgiai ir nesugebantys užtikrinti savo saugumo.

6-10 m. besiskiriančių tėvų vaikai dažnai užsidaro savyje. Jie nori sutaikyti tėvus, bet tai ne jų galioje; kartais jie nežino, kurio iš tėvų pusėje būti; jie susitaiko su “viduriuko” vaidmeniu ir kurį laiką mėgaujasi tokios situacijos teikiamu dėmesiu, bet galiausiai nebesugeba jos toleruoti ir užsidaro savyje.

Kaip skyrybos paveikia 9-12 metų vaikus

9-12 metų vaikams pasaulis atrodo juodas arba baltas, vos su keliais pilkais atspalviais. Jų etikos kodas yra griežtas, nelankstus. Ir nors šio amžiaus vaikų savigarbą formuoja ne tik vidiniai, bet ir išoriniai faktoriai, jų savigarbos formavimo šaltiniu vis dar išlieka tėvų pasiekimai.

Jei tėvai pažeidžia šeimos taisykles, vaikai jaučiasi išduoti ir pikti. Kai tėvai barasi, o šeima griūva, vaikai mano, kad vienas tėvų yra “gerietis”, o kitas - “blogietis”. Jie nukreipia savo pyktį prieš “blogąjį” tėvą, nes mano, kad šis išdavė jį ir “gerąjį” tėvą. Ir nors šio amžiaus vaikai dėl tėvų skyrybų nekaltina savęs, jie dažnai mano, kad jei tėvai jį tikrai mylėtų, jie liktų kartu.

Kaip skyrybos paveikia paauglius

Paauglystės metai atneša daugiausiai pokyčių; tai pereinamasis etapas, kuomet vaikai tyrinėja savo gyvenimų ribas. Vieną akimirką jie gali atrodyti kaip subrendusios asmenybės, beveik įžengusios į suaugusiųjų pasaulį, kitą - kaip besiožiuojantys kūdikiai. Kol paaugliai kuria savo pasaulius, šeima užtikrina jų saugumą. Vieno iš tėvų išėjimą paauglys traktuoja asmeniškai: jam atrodo, kad tėtis paliko ne mamą (arba atvirkščiai), o jį.

Skyrybos - sudėtinis reiškinys, o jų pasekmės gali būti įvairios. Negalima supaprastinti ir sakyti, kad jei vaikui yra 5 metai, jis jaus didelį kaltės jausmą, o jei jam 11 m. - pablogės santykiai su bendraamžiais. Dažnai sakoma, kad vaikai sugeba greitai atsigauti; visgi akivaizdu, kad skyrybos daro poveikį ne tik tėvams, bet ir vaikams.

Šio poveikio stiprumą lemia vaiko amžius ir santykiai po skyrybų. Kaip vaikas susidoros su tėvų skyrybomis, priklauso ir nuo to, kaip tėvai apie jas praneš, ar kils problemų dėl vaiko globos, kokie bus tėvų santykiai po skyrybų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Vilkikų vairuotojai – itin atvirai apie darbą: šeimos ir namų ilgesį atperka įspūdinga alga (83)

Dėka vilkikų vairuotojo darbo tūkstančiai Lietuvos šeimų ne tik egzistuoja, bet ir gyvena. Nors...

Šilti orai dar nesitraukia (3)

Grybavimo bei ganiavos sezonas dar nesibaigia. Pietų oro srautas toliau plukdo vėlyvo rudens metu...

Urologas: jei norite, kad vyras neitų pas meilužę, duokite jam mėtų arbatos (176)

„Ji tiktų vyresniems, tik ne jauniems vyrams, nes mėtų arbata turi potenciją slopinančių...

Jauno mediko savižudybė atvėrė žaizdą, ji negydoma, nes visi nori likti švarūs (113)

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninėje dirbusio jauno mediko savižudybė visuomenės...

KOK bušido turnyre Vilniuje – Lietuvos kovotojų dominavimas

Šeštadienį Vilniuje praūžė tradicinis „King of Kings“ (KOK) bušido turnyras, kuriame įvyko...

Prie Vilniaus pareigūnai sučiupo keleivius vežusį maršrutinio autobuso vairuotoją – beveik pustrečios promilės (36)

Šeštadienio vakarą, 18.34 val., Vilniaus policija gavo pranešimą, kad iš Vilniaus Lavoriškių...

Aštuntą mėnesį besilaukianti Rūta Ščiogoliovaitė surengė koncertą ypatingoje vietoje: jau išeisiu užtarnautų atostogų (158)

Šeštadienio vakarą Šv. Kotrynos bažnyčioje atlikėja Rūta Ščiogolevaitė ir pianistas...

Mes nusipirkome namą Italijoje – už dolerį: štai kas nutiko paskui (106)

Sandoris atrodė pernelyg geras, kad būtų tiesa. Naujas namas – ir, galimas daiktas, visiškai...

Baltijos jūroje aptiko milijoninės vertės lobį: krovinys buvo gabenamas Rusijos carui, tačiau tikslo nepasiekė (40)

Iš Baltijos jūroje 1917 metais vokiečių povandeninio laivo paskandinto laivo ištraukta 900...