aA
Natūralu, kad šeimoje vaikai konkuruoja ir dėl to kyla nesutarimų, vaikiškų ginčų. Psichologai vieningai sutaria, kad menki vaikų konfliktai ne tik nežalingi, tačiau ir naudingi jų raidai, aplinkos pažinimui ir savo tapatybės paieškoms. Vis dėlto tėvai neturėti numoti ranka į nesutariančius vaikus. Svarbu stebėti ir sekti jų bendravimo įpročius, mat nuo nesutarimo iki agresijos – tik vienas žingsnis.
© Shutterstock nuotr.

Nuo konflikto iki agresijos – vienas žingsnis

„Šeimos namų“ gydytoja, vaikų ir paauglių psichiatrė ir psichoterapeutė Goda Bačienė, prisijungusi prie RIMI projekto „Šeimos pietūs“, tikina, kad pirmieji vaikų nesutarimai – itin reikšmingi, mat jų metu formuojasi „galima“ „negalima“ sąvokos ir elgesio modeliai.

„Pirmieji vaikų konfliktai netūrėtų praslysti pro tėvų akis. Derėtų stebėti, kaip vystosi nesutarimas, nesikišti ir jo negesinti, tačiau būti šalia ir esant reikalui nukreipti vaikų energiją konstruktyvia kryptimi. Konfliktai iš principo žalos nedaro, tačiau neretai perauga į agresiją tiek psichologinę, tiek fizinę. Dažnai net suaugusieji nežino ribų, kada nesutarimas tampa nekonstruktyvus. Pagrindinė taisyklė –netoleruotina skriausti kitą, gadinti daiktus, daryti psichologinį spaudimą keliant balsą, žeminant ar tyčiojantis“, – sakė G. Bačienė.

Būtinas deramas pavyzdys

Pasak jos, didžiausia atsakomybė mokant konstruktyvaus konflikto sprendimo tenka tėvams ir ugdymo įstaigose dirbantiems suaugusiems. „ Suaugę pirmiausia turėtų skirti pakankamai dėmesio jų priežiūroje esantiems vaikams, organizuoti jų veiklas pagal gebėjimus. Svarbu, kad stabdydami netinkamą elgesį, tėvai patys nesmurtautų – nemuštų, negrasintų, nesityčiotų, savo pavyzdžiu nestiprintų netinkamo konfliktų sprendimo būdų“, – pasakojo psichologė.

Konflikto metu pažeidžiamiausi yra jaunesni, fiziškai ar emociškai silpnesni, kuo nors išsiskiriantiems vaikai. Jiems kyla didžiausias pavojus tapti agresyvių nesutarimų aukomis. Tokiems vaikams galima ir papasakoti apie kivirčus, situacijas, kuriose esame atsidūrę, padėti suprasti, kodėl kyla nesutarimai ir kaip tinkamai elgtis jiems iškilus.

„Tėvai turėtų mokėti ir mokyti išklausyti kitos pusės argumentų, tartis, dalintis, atsiprašyti, derėtis. Vaikai neturi bijoti suklysti ar netinkamai pasielgti, tačiau turi išmokt nekartoti klaidų, atpažinti situacijas ir jose pasielgti tinkamai, žinoti ir suprasti netinkamo elgesio pasekmes“, – tvirtina G. Bačienė. Vis tik, pasak psichologės, geriausias mokytojas yra ne tas, kuris teoriškai išdėsto situaciją, tačiau, kuris savo pavyzdžiu demonstruoja tinkamą elgesį.

Išlikti tėvais, ne prižiūrėtojais

Vaikams labai svarbu išmokti išreikšti savo norus ir poreikius, siekti jų įgyvendinimo ir mokėti juos derinti su kitų interesais, neskriaudžiant nei kitų, nei savęs. Tai nelengva užduotis ne tik vaikams, tačiau ir suaugusiems.

„Kantrybė yra svarbiausia ir vertingiausia suaugusiųjų savybė ji būtina ugdant ir vaikus, ir tobulinant savo gebėjimus. Antras svarbus bruožas, ugdant deramą vaikų elgesį – budrumas ir dėmesys. Tėvai turėtų išlikti stebėtojais ir įsikišti į vaikų bendravimą, tik pastebėję netinkamas reakcijas. Neprikišti, ne liepti, o stebėti ir analizuoti vaikus, leisti jiems atrasti save kiekviename žingsnyje nedraudžiant ir nepriekaištaujant yra sunkiausia užduotis. Tėvai ilgai to mokosi, o kiti – taip ir neišmoksta“, – teigė G. Bačienė.

Tėvų turėtų, anot jos, lengvai nukreipti vaiką tinkama linkme, tačiau nemuštruoti ir negyventi jo gyvenimo už jį. Visapusiškas palaikymas ir dalyvavimas gyvenime be galo svarbus, tik viskam reikalingas saikas. Šeimoje tėvai labiau turėtų priminti patikimus sargybinius, o ne griežtus prižiūrėtojus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Finaliniai TS-LKD kandidatų debatai. Šimonytė ir Ušackas deklaravo, dėl ko niekada nesutartų su valdančiaisiais (485)

Pirmadienį Kaune vyko finaliniai Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD )...

Seime svarstomas naujas mokestis: nori apmokestinti spausdintuvus (502)

Seime liko paskutiniai žingsniai dėl naujo mokesčio priėmimo, kuris, veikiausia, išaugintų...

Imperijos griūtis: Ukrainos bažnyčia skaldo Putino kuriamą slavų pasaulį (175)

Ką reiškia Ukrainos stačiatikių bažnyčios galimas susivienijimas ir atsiskyrimas nuo Maskvos? Ar...

Į Lietuvą atkeliauja bjaurus atmosferos frontas: smarkus vėjas atneš ir pirmąsias snaiges (14)

Spalio 22 dieną daugelyje Lietuvos rajonų termometrai rodys 6–11 °C. Visoje šalyje lankysis...

Nustelbė viską, ką teisėjas yra regėjęs: gauja nuteista už sistemingą pažeidžiamų merginų prievartavimą kai kurioms tebuvo 11 metų (36)

Gauja nubausta už „niekšiškus ir siaubingus“ nusikaltimus, o vadeiva įkalintas iki gyvos...

Neįtikėtini pokyčiai: pusės savo svorio atsikratė pakeitusi vieną įprotį (20)

„Atsimenu atvejį, kai su vaikais atvykome į atrakcionų parką ir jie norėjo, kad kartu...

Atimtų vaikų mama: neįsivaizduoju, kaip reikės atitaisyti vaikams padarytą žalą (1167)

„Aš jau kalbu ramiai – visos ašaros praverktos“, - sako kaunietė Eglė. Rugsėjo pabaigoje...

„Dzūkiją“ gyręs Šaras pokštavo dėl prametančio Jankūno: man irgi sakydavo – nuo vasario, Šarai (1)

Tik po gyvybiškai svarbių Thomo Walkupo ir Leo Westermanno tritaškių Šarūnas Jasikevičius...

Europos žaizda, kurioje šlovinamas komunizmas: viskas atrodo taip, kaip pas mus buvo „prie ruso“ (429)

Pirmojoje pasakojimo dalyje rašiau apie Moldovos teritorijoje esančią Padniestrę – regioną,...

Pavasarį gimsiantis Meghan Markle mažylis sumaišys kortas eilėje į sostą, bet princu ar princese netaps (6)

Prieš penkis mėnesius Meghan Markle, Sasekso kunigaikštienė, Vindzoro pilyje ištekėjo už princo...