aA
Bendraudami su vaikais privalome galvoti ne tik apie tai, ką sakome, bet ir kaip tai darome. Draugų ir bendradarbių kompanijose įgyjame tam tikrą bendravimo stilių, tačiau mažas vaikas nei ironijos, nei sudėtingų juokų ar loginių pamąstymų dar nesupranta, todėl toks kalbėjimas gali tik dar labiau viską apsunkinti.
© Shutterstock nuotr.

Jeigu norite, kad vaikas išgirstų, ko iš jo reikalaujate, derėtų pasinaudoti keletu patarimų.

Išgirskite save

Kad įsigaliotų tam tikros taisyklės, kurių norėtų laikytis abi pusės – tiek tėvai, tiek vaikai, reikia išmokti klausytis. Tėvams labai svarbu suvokti, kad 2-10 metų vaikai yra ypatingai imlūs naujovėms ir naują informaciją sugeria tarsi kempinės: šis procesas niekada nesustoja – netgi tuomet, kai jums atrodo, kad vaikas jūsų nesiklauso, ignoruoja.

Viena svarbiausių taisyklių – išmokti savo prašymus teikti pozityviai. Vaikų mąstymas veikia visai kitaip, nors mums ir atrodo, kad kažką uždraudus ar užrikus, vaikas turėtų liautis. Pavyzdžiui, jeigu vaikui sakote „nustok maltis“ arba „baik lakstyti“, vaikas girdi: „malkis“, „lakstyk“. Privalote suteikti vaikui galimybę būti geram ir formuluoti prašymą šiek tiek kitaip.

Pavyzdžiui, užuot sakę: „Nustok valgyti šokoladą“, pasiūlykite: „Paragauk šito obuolio“. Neužduokite vaikams sudėtingų klausimų, reikalaujančių išsamaus paaiškinimo. Pavyzdžiui: „Kodėl tu rėkauji?“. Verčiau eikite kitu keliu, pasiūlydami kartu „pabūti tyliai“. Pozityvūs prašymai arba įstatymų įtvirtinimai yra labai efektyvus metodas, veikiantis panašiai kaip hipnozės technika. Pabandykite negatyvius teiginius pakeisti pozityviais ir netrukus pastebėsite, kaip keičiasi vaiko elgesys.

Neprašykite – suintriguokite

Dažniausiai tėvai susiduria su vaikų kaprizais, kai klausimai pasisuka apie valgį. Užuot įvedę savą tvarką, kai kurie tėvai teisinasi „derybų“ principu. Tarkime, kad vaikas žino, jog šaldytuvo kameroje yra porcija jo mėgstamiausių ledų. Mamos paprašytas suvalgyti sriubą ir antrąjį patiekalą, jis tuoj pat ima spirtis pirmiausia suvalgyti ledus...

„Derybų“ principu vaikus auklėjantys tėvai greičiausiai pritrūksta kantrybės ir argumentų, tad geriausias įmanomas rezultatas – pusė ledų porcijos prieš valgį ir pusė po. Bet juk iš tiesų norėtume, kad vaikas valgytų sveikai... Čia beveik 100% veikia „rezultato“ taisyklė.

Paprasčiau kalbant, parodykite vaikui, ką jis turi padaryti, kad pasiektų savo tikslą – gautų porciją ledų.

„Ledai tavęs jau laukia šaldytuve, bet juos galėsi gauti tik tada, kai suvalgysi sriubą ir blynus“. Dar vienas veiksmingas metodas yra menamas pasirinkimas: nediskutuokite su vaiku esminiais klausimas, tačiau leiskite jam pajusti, kad jis taip pat turi teisę rinktis. Pavyzdžiui, vietoj to, kad klaustumėte: „ar nori rūgštynių sriubos“ arba „ateik valgyti burokėlių sriubos“, pateikite tai kaip neginčijamą faktą: „iš kokios lėkštės valgysi? Su kiškiais ar su mašinytėm?“, „prie skanios sriubytės labiau norėtum duonos ar bandelės?“ ir t.t.

Rutina – geriausia vaikų auklė

Viena opiausių jaunų tėvelių problemų – kaip greitai ir lengvai užmigdyti vaiką. Kad negriūtų romantiški vakaro planai ir neužplūstų neviltis, jog gyvenimą aukojate vaikams, būtina formuoti jūsų šeimai tinkamą rutiną – nuoseklią ir kasdien besikartojančią veiksmų seką. Šios taisyklės besilaikantys tėvai, idealiu atveju, vaiko migdymui turėtų skirti apie 15 minučių – blogesniu atveju, pusvalandį. Bet ką daryti, jeigu jūsų vakarai prabėga ginčijantis su vaiku?

Sprendimas labai paprastas – įtraukite vaikus į rutinos formavimą ir griežtai jos laikykitės: vakarienė – pižama – dantų valymasis – pasaka.

Kai vaikas pripras prie nustatytos tvarkos, problemos sumažės savaime. Daug veiksmingesnės yra jūsų pačių sukuriamos arba perkuriamos istorijos, nei pasakos iš knygų. Jeigu mokate pasaką adaptuoti atsižvelgiant į vaikui svarbius dalykus – jo mėgstamiausius žaislus, geriausius draugus, smagiausius prisiminimus, ir panašiai – pasakos gale įmontuojamas moralas gali turėti kur kas didesnę įtaką.

Pavyzdžiui, jeigu skaitote pasaką apie batuotą katiną, tai akcentuojate, kaip kruopščiai jis valė ir saugojo savo batus bei kostiumą, kaip atidžiai valėsi vakarais dantis ir prausėsi kailiuką...

Tai tik keletas elementarių patarimų, kaip išvengti bereikalingo streso ir puikiai sugyventi su savo mažyliu. Atsiminkite, kad vaikas yra nuolat besiformuojanti asmenybė, tad jūsų gebėjimas pakreipti jo vystymąsi teisinga linkme yra ypatingai reikšmingas.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Staigus Trumpo manevras: kodėl tvenkiasi naujo karo debesys ir kuo tai gali baigtis (16)

Visi nebūtini JAV ambasados Irake darbuotojai privalo palikti šalį. Toks įsakymas, augant...

Svečiuose pas Pablo Eskobaro brolį: buvau atsakingas už visus kartelio pinigus

Visų laikų žiauriausias ir galingiausias narkotikų prekeivis Pablo Eskobaras buvo nušautas, jo...

Milijardinis atokvėpis: Amerikos superturtuoliai vis rečiau sulaukia Mokesčių inspekcijos skambučių

Tikimybė, kad žmonėms, uždirbantiems per metus mažiausiai dešimt milijonų JAV dolerių, bus...

Rūtos pasitraukimo aplinkybės: tai brendo jau kurį laiką (238)

Trečiadienį ryte Londono olimpinė čempionė Rūta Meilutytė pranešė baigianti savo...

Fotografavo vėžiu sergančias mamas su vaikais: buvau šokiruota, kiek moterų kasdien yra diagnozuojama ši liga (22)

Amerikoje gyvenanti žinoma lietuvių kilmės fotografė Giedrė Gomes neseniai pristatė visiškai...

Paviešinus Archie gimimo liudijimą paaiškėjo, jog Meghan Markle oficialus titulas – visai ne Sasekso kunigaikštienė

Kas yra Meghan Markle ? Tai klausimas, jau kelis metus kankinantis ne vieną akylą britų...

Nausėda apie „valstiečių“ rinkimų retoriką: niekada nežinai, kas yra dugnas (155)

Prezidento posto siekiantis Gitanas Nausėda sako, kad iš susitikimų su Lietuvos žmonėmis...

Po rekordinių karščių – staigios permainos: Lietuvoje siautės vėjas, trankysis perkūnija (7)

Vieni džiaugiasi rekordiškai šiltomis dienomis, kiti pergyvena dėl ilgai besitęsiančių sausų...

Užkalnis. Nebesvarbu, kas bus prezidentas (187)

Jau daugiau nei savaitę Lietuva gyvena nuostabiai kaip niekada. Gal kažką gerai darė išeinanti...

Adomaitis ragino pamiršti rezultatą, Maksvytis apgailestavo dėl „sudegusios komandos“ (8)

Vilniaus „Ryto“ komandos vyriausiasis treners Dainius Adomaitis po pirmųjų „Betsafe-LKL“...