aA
Daugelis mano, kad skaičiavimo ir rašymo pagrindus vaikai įgyja mokykloje. Tačiau pirmoje klasėje vaiko laukia ir taip daug išbandymų, o ir pati neįprasta aplinka gali būti bauginanti. Todėl geriau, kad tokio amžiaus vaikas jau būtų šiek tiek paruoštas mokyklai.
Susimąstęs berniukas
© Corbis

Ir galite nesijaudinti, kad neva vaikui bus neįdomu mokykloje, jei jis jau pirmoje klasėje mokės skaityti, rašyti ar skaičiuoti. Mokykloje tiek visko įdomaus – naujos pažintys, tokie nesuprantami ir keisti mokytojai, o ir pati mokymo sistema bei nauja disciplinos samprata kur kas sudėtingesnė, nei paprastų skaičių mokymasis.

Padėkite vaikui greičiau apsiprasti mokykloje. Kad iš anksto supažindintumėte vaiką su skaičiais, reikia ne tiek ir daug pastangų – pakaks penkių ar dešimties minučių per dieną, ir net ne atskirai suplanuotų užsiėmimų, o laiko vaikui įprastose buitinėse situacijose.

Kad artėjant mokyklai būtų išvystytas jūsų mažylio loginis mąstymas ir skaičiavimo pagrindai (nors iki dešimties), verta užsiimti jo mokymu anksčiau – šias žinias galima diegti jau nuo dvejų ar dvejų su puse metų. Galite nupirkti vaikui vadovėlių ar lavinamųjų knygelių – gražūs paveikslėliai ir žaidybinis mokymosi pobūdis leis jūsų atžalai paprasčiau įsisavinti naują informaciją ir lengviau prisiminti tai, ką jam aiškinate.

Tačiau tai vėliau. Pradžiai užtenka supažindinti vaiką su pagrindinėmis sampratomis „vienas“ ir „du“. Paprasčiausia tai daryti kaip pavyzdžius imant paprastus, vaikui įprastus, vienodus daiktus – tai gali būti kas tik norite, nuo šaukštų iki sagų. Padėkite priešais vaiką iš pradžių vieną daiktą, paskui du, aiškindami, kad štai vienas, pavyzdžiui, puodelis, o štai ir kitas, o jei kartu – tai du puodeliai.

Palaipsniui didinkite „puodelių“ skaičių, tačiau tik tiek, kiek vaikas pats sugebės suvokti. Iki trejų metukų vaikas galės ramiai orientuotis skaičiuodamas iki dešimties. Svarbiausia – neskubėti ir atsiminti, kad negalima išmokyti vaiko tiesiog atsiminti skaičių, jis turi iš pradžių skaičiuoti realius daiktus, o jau paskui galės suskaičiuoti abstrakčius.

Kartokite esant bet kokiai patogiai progai, nereikalaukite, kad vaikas viską suprastų ir atsimintų iš pirmo karto – padėkite jam, nereikškite nepasitenkinimo ir susierzinimo, jokiais būdais nebarkite vaiko, jei jis painiojasi. Viskam savas laikas. Nuolat kartokite skaičiavimą ir jis įsimins.

Vaikui gali būti sunku išsėdėti vienoje vietoje, kol mama stengiasi išaiškinti jam skirtumą tarp vieno ir dviejų šaukštelių. Geriau mokyti ką nors veikiant – pavyzdžiui, išėjus pasivaikščioti („štai teta vaikšto su vienu šuniuku, o štai – su dviem“, „štai tu turi vieną kamuolį, ir anas berniukas turi vieną kamuolį, o jei pradėsite žaisti kartu – bus du kamuoliai“ ir pan.). Skaičiuoti galima viską, kas tik jus supa – paukščius, vaikus žaidimų aikštelėje.

Tokio amžiaus vaikai paprastai mėgsta dalyvauti namų ruošoje, todėl ir tvarkantis galima mokyti vaiką: „Paduok vieną lėkštę, suskaičiuok šakutes (ir t.t.)“. Taip pat svarbu išaiškinti lyginimo ir santykio pagrindus („šis puodelis didesnis nei anas“, „juodas šalikas yra platesnis“ ir pan.), dalinimo sampratą („tau pusė ir man pusė obuolio“).

Dar svarbu prieš mokyklą vaiką supažindinti su geometrijos pagrindais, paaiškinti, kas yra forma, kryptis, padėtis erdvėje. Kai skaičiai jau žinomi, galima pateikti sudėtingesnę užduotį – paprašyti vaiko papasakoti ne tik, kiek daiktų yra kambaryje, bet ir kaip jie išdėlioti. Ne mažiau svarbu ir santykio suvokimas – rodydamos daiktus prašykite vaiko nupasakoti daiktų kiekį („virtuvėje daug kėdžių ir vienas stalas“, „spintoje daugiau daiktų nei spintelėje“ ir pan.).

Be tokių savarankiškų žaidybinių užsiėmimų, galite naudotis ir mokomąja literatūra – skaitykite su vaiku pasakas, kur figūruoja skaičiai, prašykite jo perpasakoti tai, ką išgirdo, arba analizuokite siužetą skaičiais („piešinuke - viena pelytė“, „raudonų gėlyčių puokštėje yra daugiau nei oranžinių“, „kiek paršiukų pasislėpė nuo vilko?“). Taip pat galima naudoti spalvotas lazdeles – vaikas galės parodyti tą skaičių, kurį jis sako (svarbu, kad jūsų vaikas ne tik mokėtų suskaičiuoti turimus daiktus, bet ir parodyti reikiamą jų kiekį).

Ne mažiau svarbus lyginimas, sudėtis ir atmintis, skaičių tvarka dešimties ribose – viso to galima išmokyti žaidžiant, pavyzdžiui, užduodant mįslę vaikui („daugiau nei vienas, mažiau nei trys“) arba dirbant su sudedamosiomis dalimis („viena pusė ir antra pusė, kiek išeis jas sudėjus?“). Žaisdami mokykite, o mokydami žaiskite – tai padės vystyti vaiko loginį mąstymą, paprasčiau įsisavinti matematiką.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nepilnametės išžaginimas mokyklos personalo nesukrėtė: visos jos čia tokios (162)

Stūmė, spyrė kojomis, kando. Prievartautojas atsitraukė, tačiau grįžo ir su visa jėga...

Praėjus 32 metams po mažamečių nužudymo trūko žudiko kantrybė teisme paskelbta siaubą keliančių nuotraukų (23)

Didžiojoje Britanijoje paskelbtas nuosprendis didžiulio atgarsio visuomenėje sulaukusioje byloje:...

Žemė atakuoja Marsą: mokslininkai papasakojo, kokie pavojai tyko žmonių Raudonojoje planetoje (25)

Turbūt daugelis matėte filmų apie taikius Žemės gyventojus atakuojančius agresyvius marsiečius....

Ne visi pedagogai verti šio vardo: šaukštas deguto sugadino medaus statinę (58)

Įžengusius į kabinetą rimtomis akimis nužvelgia trys iškiliausi Lietuvos partizaninių kovų...

Vytautas Landsbergis: negalima žiūrėti į gerovę tik iš ekonominės perspektyvos (2116)

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) garbės pirmininkas,...

Kristina susirūpino, ką valgo, kai smarkiai susirgo: pakeitusi kelis dalykus, dabar jaučiasi puikiai (19)

Vilnietė Kristina Bondar sveika mityba susidomėjo stipriai sušlubavus sveikatai. Moteris buvo...

7 raudonosios arbatos privalumai (3)

Raudonoji ( rooibo s) arbata – tai raudonoji žolelių arbata, gaminama iš fermentuotų...

Štai kas sužlugdo santykius per atstumą (14)

Net trejus metus bendravome būdami toli vienas nuo kito. Dabar tie santykiai per atstumą jau...

Esate žema ir putlių formų? Pravers šie laiko patikrinti stiliaus patarimai (23)

Jeigu esate apvalaus kūno sudėjimo ir vos 163 centimetrų ūgio ar dar mažesnė, tuomet jums...

Kai skyrybos neduoda ramybės: kaip pamiršti buvusį mylimąjį? (12)

Santykių pabaiga niekuomet nėra lengva – ir tuomet, kai antra pusė nusprendžia išsiskirti su...