aA
Tai patyrė (arba dar patirs) visi tėvai. Tai bauginantis momentas, kuomet vaikas viešoje vietoje blogai ir nenuspėjamai elgiasi. Ką mes darome, kuomet visų aplinkinių dėmesys nukrypsta į mūsų vaiko klyksmą? Kaip sutramdyti rėkiantį, kojomis trepsintį mažylį, kurio veidas tampa raudonas kaip burokas ir atrodo, kad iš pykčio jis tuojau susprogs?
Nėra nieko šlykštesnio nei bejėgiškas stovėjimas viduryje minios arba parduotuvėje su vaiku, kuris elgiasi kaip išprotėjęs ar paklaikusiai klykia. Mūsų svajonės apie tobulą tėvystę subliūkšta, o rankos bejėgiškai nusvyra.

Kaip su tuo susidoroti

1. Valdykite situaciją.

Daugelis tėvų į vaikų ožiavimąsi stengiasi nekreipti dėmesio. Su prievartine šypsena veide mes ignoruojame vaiko ožius ar mėginame kalbėtis su juo saldžiu balseliu: “Mielasis, juk nereikia kelti šitokio skandalo parduotuvėje, ar ne?” Giliai įkvėpkite ir visą savo dėmesį skirkite vaikui.

2. Kontroliuokite savo pyktį.

Dėl to, kad vaikas iškelia sceną, dėmesio centre atsiduriate jūs. O tai labai nesmagi situacija. Daugeliui mūsų sukyla pyktis ir mes pagalvojame: “Aš negaliu patikėti, kad tu su manimi šitaip elgiesi, būtent čia, būtent dabar!” Susierzinimo priepuolis ar isterija ištinka jūsų vaiką, o ne jus. Pagalvokite, kaip tai išspręsti ramiai ir pamirškite, ką apie jus galvoja kiti.

3. Identifikuokite problemą.

Kas būtent vyksta? Ar jūsų vaikas tapo ypatingai emocionalus dėl to, kad pavargo? Ar jis nusiminė dėl to, kad tik ką suvokė, kad jūs vis tik jam nenupirksite Žvaigždžių karų Lego žaidimo? Ar sesuo pastūmė brolį? Kaip policijos pareigūnas nusikaltimo vietoje kuo ramiau ir šalčiau išsiaiškinkite problemą.

4. Spręskite problemą.

Pirmasis žingsnis siekiant išspręsti blogo elgesio problemą, tai pokalbis su vaiku. Sutelkite visą savo dėmesį į vaiką, nusileiskite į jo lygį fiziškai pasilenkdama arba pakeldama jį ant rankų. Nusileiskite į jo emocinį lygį, pripažindama jo nusivylimą, įskaudinimą ar pyktį. Jeigu egzistuoja rimta problema, nusileiskite iki jo širdies lygio, išreikšdama savo susirūpinimą.

Galbūt nei viena iš šių priemonių nepadės nuraminti vaiko, tačiau būtent tokiu būdu reikia pradėti elgtis norint sustabdyti netinkamą elgesį. Jums gali tekti kuriam laikui užmiršti savo neigiamas emocijas, jeigu jūsų vaikas neturi pagrįstų priežasčių pykčio priepuoliui; galbūt jis ar ji tiesiog elgesi kaip vaikas.

5. Jeigu vaikas nekontroliuojamas, kuo ramiau, švelniau ir greičiau pakeiskite aplinką.

Gali būti, kad aplinkos pakeitimas yra viskas, ko jam reikia, kad atgautų pusiausvyrą. Jums gali tekti palikti savo pirkinių vežimėlį parduotuvės viduryje, išeiti iš sporto salės nesibaigus rungtynėms, kad įkvėptumėte gryno oro arba nulipti nuo sūpuoklių, kad galėtumėte ramiai pasėdėti automobilyje. Darbas su jūsų vaiku yra labai svarbu ir tai turėtų būti prioritetas. Jeigu tai reiškia, kad jums teks grįžti į parduotuvę, tegul taip ir būna. Gyvenime yra žymiai blogesnių dalykų.

6. Leiskite vaikui pajusti, kad jį mylite, tačiau kad jo elgesys yra nepriimtinas.

Būti vaiku reiškia išmokti, koks elgesys yra priimtinas, o koks peržengia visas ribas. Mūsų vaikams būtina žinoti, kad jiems peržengus tas ribas, jų lauks pasekmės.

Emociškai mūsų vaikai gali negebėti kontroliuoti savęs, ypač jeigu jie yra pavargę ar patiria emocinę įtampą. Tačiau tai nepateisina nepriimtino elgesio. Netinkamo elgesio atveju pasekmės neabejotinai bus – teks išeiti iš šventės, neužbaigti valgyti restorane. Aiškiai pasakydami “Aš tave myliu, tačiau tavo elgesys yra nepriimtinas!” jūs padėsite vaikui apibrėžti savo veiksmus, leisite jiems sukurti rėmus tinkamo elgesio pasirinkimui ateities situacijose.

7. Išsaugokite savo emocinį stabilumą.

Jeigu jums teko nepasibaigus spektakliui išeiti iš salės dėl to, kad jūsų vaikas elgėsi netinkamai, jūs greičiausiai būsite nusiminę. Suvokimas, kad mūsų pirmoji užduotis yra su meile, tačiau griežtai pirmiausia pasirūpinti vaiku, o ne savo troškimais, yra sudėtingas ir nemalonus. Būti tėvais ir užmiršti savo egoistiškumą yra labai sunku, tam reikalinga branda ir savikontrolė.

8. Pasinaudokite savo “vidiniais žodžiais” ir pažvelkite į visa tai iš kitos perspektyvos.

Žodžiai, kuriuos mes sakome sau savo mintyse vaikui netinkamai elgiantis viešoje vietoje, yra ypatingai galingi. Jie sukurs arba sugriaus mūsų reakciją į tokį vaiko elgesį. Tai, ką mes sau pasakome mintyse, nulems ir mūsų poelgius. Jeigu mes sakome sau “Aš myliu savo vaiką. Aš jam padėsiu. Nieko tokio, kad tai reikės išspręsti dabar; jis yra daug svarbiau nei tai, kuo dabar užsiimu. Aš nusivylęs, tačiau tai nėra pasaulio pabaiga. Kaip galėčiau pakeisti šią situaciją?”, tuomet mes paversime situaciją teigiama ir nepakurstysime nesantaikos santykiuose su vaiku ir neapsikvailinsime viešumoje.

Mūsų vaikai viešumoje elgsis netinkamai. Tai buvimo vaiku dalis. Sveikas požiūris į vaikus yra toks: skatinkite ir tikėkitės gero elgesio, tačiau nepraraskite savitvardos, jeigu atsitinka atvirkščiai. Suplanuokite, kaip jūs reaguosite į pykčio priepuolius ir scenas iš anksto. Išsaugokite savo minčių ir emocijų stabilumą. Imkitės auklėjimo darbo sukaupę mintis ir numatę veiksmus bei juos parėmę supratimu, atsidavimu ir meile.

Pykčio priepuolių malšinimas gali būti nemalonus visiems. Nepriimtinas elgesys viešoje vietoje yra sudėtinga situacija. Išmintingas auklėjimas ir kontrolė tokioje situacijoje yra dar sudėtingesni. Sveika reakcija apverčia tokią situaciją ir leidžia mums išspręsti ją taip, kad jaustumės pasielgę teisingai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Palygino Grybauskaitės ir Nausėdos prezidentavimo pradžią: skirtumai akivaizdūs (266)

Vienas kėlė įtampą, kitas ją malšina – taip Gitano Nausėdos ir Dalios Grybauskaitės...

Balsavimas dėl Seimo vadovo Pranckiečio atstatydinimo žlugo (817)

Seimas antradienio vakarą per neeilinį posėdį balsavo dėl galimybės Viktorui Pranckiečiui...

Rekordinė šiluma tęsis: temperatūra sieks 20 laipsnių, tačiau pravartu nepamiršti ir skėčio (2)

Šiandien orai Lietuvoje vėl keičiasi. Sausasis anticiklonas traukiasi į rytus, o iš...

Vilniuje „Mercedes“ susidūrė su greitosios pagalbos automobiliu, medikės išvežtos į ligoninę nukentėjo ir greitosios vairuotojas (10)

Antradienio vakarą, apie 22 val., Vilniuje, Ukmergės g., ties parduotuve „Topo Centras“,...

Dramatiškai išplėštos lygiosios su Švedija garantavo ispanams vietą Europos čempionate

2020 metų Europos futbolo čempionate vietą užsitikrino Ispanijos rinktinė. Atrankos rungtynėse...

Griūvančio namo Kaune gyventojai širsta – darbai neprasideda, o už komunalines paslaugas moka (95)

Praėjo beveik trys mėnesiai nuo dienos, kuomet Kaune dėl įtrūkusių sienų buvo evakuoti vienos...

Venckienės laukiantis „Drąsos kelias“ ruošiasi Seimo rinkimams: parduoda turtą, kad turėtų tam lėšų (441)

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Aukščiausiajam Teismui atmetus Neringos Venckienės advokatų...

„Išleiskite mane“: laidotuvėse dalyvavę žmonės liko priblokšti, išgirdę velionio balsą (48)

„Juokiasi tas, kas juokiasi paskutinis“ – taip galima pavadinti Shay Bradley įrašytą...

Echodą dar kartą išbaręs Adomaitis: protu nesuvokiama (30)

Gynybos dominavimas, įtampa visas 40 minučių ir nelaiminga pabaiga – Vilniaus „Rytas“...