aA
Nors vaikų skausmas yra viena dažniausių problemų, dėl kurių tėvai su mažaisiais gyventojais kreipiasi į gydytojus, patirtis rodo, kad vaikų skausmas dažnai negydomas taip, kaip reikia. Pakalbėkime apie vaikų skausmą – sudėtingą problemą, kurios nereikėtų ignoruoti.
Vaikui skauda pilvą
Vaikui skauda pilvą
© Shutterstock

Kaip skausmą išgyvena vaikai? Kokią įtaką vaikystėje patirtas skausmas gali turėti ateityje?

Skausmą vaikystėje reikėtų vertinti kaip kompleksinę problemą. Kad vaikų skausmas būtų gydomas tinkamai, reikia įvertinti keletą dalykų, t. y., svarbu suprasti vaiko fiziologiją, įvertinti jo raidos etapus, psichologiją, atkreipti dėmesį į asmeninį elgesį, individualias savybes.

Pediatrijoje labai svarbi ne tik verbalinė, bet ir neverbalinė, paprastai tariant, kūno kalba – jei vaikas dar nemoka kalbėti, tai kūno kalba yra bene vienintelis būdas su juo „bendrauti“ ir atpažinti galimą skausmo kilmę, intensyvumą, pobūdį, vietą, jį iššaukiančius faktorius ir panašiai.

Apskaičiuota, kad skausmas yra vienas dažniausių vaikų nusiskundimų. Vis dėlto pastebima, kad vaikų skausmui dažnai skiriamas nepakankamas dėmesys ir skausmas nėra tinkamai gydomas (pirmiausiai dėl to, kad vaikų skausmą vertinti sudėtingiau dėl bendravimo barjero). Atlikti tyrimai rodo, kad patirtas ir tinkamai negydytas skausmas gali sukelti problemų vėlesniuose gyvenimo etapuose – vaikas gali kitaip suvokti skausmą, bijoti visai neintensyvaus skausmo arba bijoti netgi tokių situacijų, kurios sukelia potencialią bet kokio skausmo riziką. Skausmas ankstyvuoju gyvenimo laikotarpiu siejamas su pakitusiu ar net sutrikusiu elgesiu vaikui paaugus. Todėl labai svarbu vaikų skausmą vertinti teisingai – kad vaikas patirtų kuo mažiau diskomforto dėl esamuoju laiku kamuojančio skausmo ir būtų sumažinama ilgalaikės skausmo sukeliamos įvairialypės žalos tikimybė.

Vaikui skauda galvą
Vaikui skauda galvą
© Shutterstock

Kad vaikų skausmas būtų veiksmingai gydomas, būtina tinkamai įvertinti vaiko patiriamus nemalonius pojūčius. Vieni svarbiausių klausimų, kuriuos reikia išsiaiškinti, yra:

  • Kokio stiprumo yra patiriamas skausmas;
  • Kaip ilgai trunka šis skausmas;
  • Kokie veiksniai galimai paskatina skausmą;
  • Kaip kinta skausmo intensyvumas paros laikotarpiu ir kt.

Tarkime, ūminis skausmas trunka ribotą laiką – iki pusantro mėnesio arba šešių savaičių. Poūmis skausmas trunka iki 3 mėnesių, o štai lėtinis skausmas kamuoja ilgiau nei 3 mėnesius. Pats skausmo intensyvumas gali būti trijų „lygių“ – išskiriamas lengvas, vidutinio sunkumo ir sunkus skausmas. Itin svarbu įvertinti ir stebėti tai, kaip skausmas veikia vaiko kasdienybę ir miegą. Šie ir kiti požymiai padeda diferencijuoti skausmą, nustatyti jo kilmę ir parinkti patį tinkamiausią gydymą.

Vaikų skausmas vertinamas dviem pagrindiniai keliais:

  1. Žodiniu skausmo įvertinimu, kai skausmą verbaliniu būdu apibūdina pats vaikas – mažas žmogus jau gali pats pasakyti, kur jam skauda, kaip skauda ir kaip tas skausmas trukdo kasdienei jo veiklai. Tokiu atveju vertėtų stengtis sužinoti kuo daugiau informacijos ir užduoti kuo daugiau klausimų ramia, suprantama, vaiką padrąsinančia kalba;
  2. Kūdikio arba mažo vaiko elgesio (neverbalinės arba kūno kalbos) stebėjimu. Kuo mažesnis vaikas, tuo skausmo intensyvumą ir lokalizaciją nustatyti gali būti sudėtingiau. Labai svarbu įvertinti, kaip vaikas jaučiasi, kokia jo veido išraiška, kokie pagalbos būdai jam padeda, koks yra kūno atsakas, kaip vaikas verkia, kaip jis elgiasi, kokie dalykai galimai paskatina skausmo atsiradimą ar sustiprėjimą.

Labai svarbų vaidmenį vaikų skausmo vertinime užima skausmo skalės. Jų yra keletas rūšių. Gana populiari yra veidukų schema. Žinoma, kuo vaikas vyresnis, tuo veidukų schema jam suprantamesnė, tačiau prieš duodant vaikui pasirinkti labiausiai jo savijautai tinkamą veiduką, būtina išsamiai ir suprantamai paaiškinti, ką reiškia kiekvienas schemoje matomas veidukas. Vyresni vaikai jau sugeba skausmo intensyvumui priskirti tam tikrą balą, tačiau net ir tokiu atveju paprasčiausio skaičiaus gali neužtekti – svarbu užduoti kuo daugiau klausimų ir bendrauti su vaiku geriausiai jam suprantama bei labiausiai priimtina bendravimo forma.

Kokios vaistinės medžiagos dažniausios pasitelkiamos gydant vaikų skausmą?

Vienos populiariausių vaistinių medžiagų vaikų skausmo gydyme yra paracetamolis ir ibuprofenas. Šios vaistinės medžiagos tinkamos lengvam ir vidutiniam skausmui malšinti. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

medguru.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
2.8333

Top naujienos

Netikėtas akibrokštas propagandinėje rusų laidoje apie karą Ukrainoje: kodėl tai pateko į eterį?

Žymaus Rusijos karo analitiko Michailo Chodarionoko propagandinėje rusų televizijoje išsakytą...

Laukia dar vienas maisto kainų šuolis: svarstoma, ar žmonės galės mokėti tokią aukštą kainą (3)

Maisto produktai ir toliau brangs, prognozuoja ekspertai. Pasak jų, dar vienas kainų šuolis laukia...

Nuo liepos – pokyčiai bedarbiams: kas gali likti be sveikatos draudimo

Seimas pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pasiūlytiems teisės aktų...

Ruošiasi Vilniaus mero rinkimams: ryškėja kandidatai ir netikėtos sąjungos

Nors savivaldybių merų rinkimai jau greičiau nei po metų, viešojoje erdvėje vis dar dažniau...

Britų žvalgyba: Rusijos karinėje vadovybėje – pokyčiai, jiems bus labai sunku (1)

Rusijos karinėje vadovybėje – pokyčiai. Apie tai savo kasdienėje apžvalgoje rašo britų...

Karas Ukrainoje. Ukraina įvardijo, ką laikys pergale prieš Rusiją: jei pralaimėsime, Europa bus visai kitokia Ukrainos kariuomenė praneša apie dar daugiau teritorinių laimėjimų

Rytiniame Donecko regione Rusijos pajėgos nužudė mažiausiai 10 ukrainiečių civilių, tarp jų...

Tomas Janonis. Garsiojo Gulbinų kvartalo paslaptis: kodėl mūsų valstybėje tai galėjo įvykti? (2)

Garsusis Gulbinų kvartalas daugelio sąmonėje jau turbūt tapo neaiškių susitarimų ir neskaidrumo...

Dončičius mušasi į krūtinę: kaltas – aš, privalau būti geresnis

Pirmąsyk nuo čempioniškų 2011-ųjų į NBA Vakarų konferencijos finalą grįžę Dalaso...

Seimo nariai darbą pradėjo vilkėdami tradiciniais ukrainiečių kostiumais – švenčiama vyšyvankos diena Su nuotraukų galerija (1)

Gegužės 19-ąja minima tradicinio ukrainiečių apdaro diena. Šia proga daugelis politikų...

Verslas Plius

Personalo atrankos ekspertų patarimas norintiems pritraukti geriausius darbuotojus: šį darbą turite atlikti nedelsiant

Vis dažniau darbdaviai paatvirauja iš kandidatų išgirstantys įvairiausių pageidavimų....