Naujieną apie vaiko vagiliavimą dažnai lydi dramatiški tėvų išgyvenimai. „Man taip baisu ir gėda... Nežinau, ką ir galvoti apie savo vaiką ir kaip žiūrėti žmonėms į akis po viso to.“ Tokių ir panašių minčių tenka išgirsti iš tėvų, ateinančių pas psichologus pasitarti, kaip užkirsti kelią netinkamam ir gėdingam jų vaikų elgesiui.
Vaikas
© Corbis
Išlieja susikaupusį pyktį

Kaip rodo patirtis, vagiliauti vaiką dažnai paskatina psichologiniai dalykai. Vagystė – tai lyg susikaupusio vidinio pykčio išraiška. O kaip žinome, vaikas netampa piktas nei iš šio, nei iš to. Iš pradžių artimi žmonės iš vaiko atima vidinę šilumą, dvasinį komfortą, kitais žodžiais, apvagia vaiką, nesuteikdami jam begalinės meilės.

Instinktyvi jo reakcija – pačiam pradėti vogti. Pasąmonėje jis tikisi, kad pavogti daiktai užtikrins dvasinį stabilumą, kompensuos prarastus šiltus jausmus, padės rasti vidinę ramybę. Vėliau, be abejo, jis išgyvena stiprų kaltės, gėdos jausmą. Susidaro uždaras ratas, iš kurio be artimųjų pagalbos išsikapstyti nepaprastai sunku.

Išprovokavo mamos elgesys

Teko konsultuoti svetimus daiktus mėgstančią pasisavinti 10 metų mergaitę. Į konsultaciją ją atvedė močiutė, kuri labiausiai ir rūpinosi anūkės emocine gerove. Kalbantis paaiškėjo, jog vagiliauti mergaitė pradėjo, kai išsiskyrė jos tėvai. Kitą šeimą sukūrusi mama susilaukė kūdikio, o pirmąją dukrą pradėjo ignoruoti.

Skaudžiausia, jog ji nuolat prikišdavo mergaitei, esą ši yra „gryna tėvo kopija“ ir ją net pykina nuo šios minties. Neišlaikiusi įtampos dešimtmetė pradėjo prastai mokytis, blogai elgtis klasėje, o galiausiai – ir vogti visai jai nereikalingus daiktus.

Kadangi mama savo pozicijos dukters atžvilgiu net neketino keisti, nenorėjo ir bendradarbiauti sprendžiant mergaitės problemas, pakeisti vaiko elgesį buvo sunku. Mergaitės artimieji, kad ir kokie jie būtų geranoriški, pakeisti tikros motinos negali. Be abejo, jų dėmesys ir rūpestis mergaitei svarbūs, bet tai neskatina keistis.

Problemos sprendimo būdas

Ką daryti ir kaip reaguoti pastebėjus, jog vaikas pradėjo savintis svetimus daiktus? Labai svarbu laiku reaguoti į tokį netinkamą vaiko elgesį ir išsiaiškinti, iš kur visa tai, t. y. kokios bėdos slegia vaiką.

Neskubėkite savo vaiko vadinti vagišiumi, nes taip galite tik dar labiau paskatinti jo netinkamą elgesį. Pabandykite ramiai pasikalbėti su vaiku šiuo opiu klausimu. Pokalbių prireiks kelių. Nesitikėkite, kad vaikas iš karto puls atsiverti – reikia laiko, kad jis suvoktų priežastis, kodėl taip daro. Beje, kuo vaikas mažesnis, tuo daugiau laiko tam prireiks.

Kai vaikas suvokia ir pripažįsta savo bėdą, svarbu neatstumti jo, parodyti, kad esate nusiteikę jam padėti ir nesiruošiate palikti vieno.

Bendradarbiavimas – pats efektyviausias būdas problemoms spręsti. Vienas vaikas nepajėgus įveikti savo bėdos, o be jo pagalbos jūs irgi bejėgiai ką nors pakeisti. Tad sunkiausiomis akimirkomis neišsižadėkite savo vaikų, o suteikite jiems paramą, pagalbą, dalykitės atsakomybe.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Veryga brandina planą: palies pamėgusius privačias ligonines (35)

Sveikatos apsaugos ministerija sukūrė planą, kaip valstybės finansus ligoninėms susieti su...

Užkalnis. Vilnius nebetinka būti sostine. Perkelkime ją į Kauną (167)

Daug metų didžiavausi ir gyriausi, kad, gimęs Kaune, esu vilnietis. Džiaugiausi, kad po 16 metų...

LKL apdovanojimų ceremonija: Jasikevičius – geriausias treneris, Daviesas –naudingiausias finalo žaidėjas du titulus nugvelbė Birutis (19)

Šį vakarą 18.30 val. prasidėjo „Betsafe–LKL“ apdovanojimų ceremonija. Tiesioginę sezono...

Slapta rusų verbavimo technologija: atskleidė ukrainiečiai, atradę specialų raktą (57)

Ukrainos kontržvalgyba atskleidė naują Rusijos federalinės saugumo tarnybos ( FSB )...

Suarezas atvedė Urugvajų į pasaulio čempionato aštuntfinalį kitame etape – ir Rusija (14)

Trečiadienio vakarą Rostove prie Dono baigtas žaisti 2018 metų pasaulio futbolo čempionato A...

Gelbstint (ne)eilinį Skardžių – ar komisijos sprendimu siekiama išsaugoti koaliciją? (24)

Išsaugoti koaliciją Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai labai svarbu, o jei...

Diplomus atsiėmusios LEU studentės prikaustė žvilgsnius moteriškumu (23)

Trečiadienio popietę Lietuvos edukologijos universiteto Humanitarinio ugdymo fakulteto absolventams...

Vasara traukiasi: trankysis perkūnija, Jonines merks lietus (69)

Dar pavasarį Lietuvą sušildžiusi saulė tik retkarčiais pasislėpdavo už debesų, tačiau...

Specialistai įspėja – perkant panaudotus daiktus tyko nemenki pavojai (59)

Ne paslaptis, kad vaikų atsiradimas gerokai patuština šeimos kišenę. Vienas iš būdų, kaip...

Vilniuje įvyko avarija, kurios metu sužaloti du 17-mečiai (3)

Trečiadienį sostinėje eismo įvykio metu sužaloti du nepilnamečiai.