Egzistuoja galybė mitų apie tai, kas yra bausmė, o kas – paskatinimas. Tėvai neretai klaidingai taiko įvairius baudimo ir skatinimo metodus, kurių poveikis vaikui būna priešingas nei tikimasi. Taigi, apžvelkime šiuos mitus iš arčiau.
© Corbis/Scanpix

Vaiko „potencialas“. Pats bendriausias pavyzdys – kuomet nurodomas vaiko potencialas. Tėvai gali turėti įprotį įvairiose situacijose sakyti:

• Kodėl tu neišnaudoji savo potencialių galimybių?

• Tu gali tai padaryti, jei tik stengsiesi!

• „Septynetas“ yra visai neblogas pažymys, bet jei šiek tiek daugiau padirbėsi, gali mokytis ir „dešimtukais“.

Tokie ir panašūs komentarai vienodai menkina vaiko pasitikėjimą savo jėgomis. Iš tiesų jie išreiškia tik tai, kad vaikas nepasiekia to, ko jam derėtų siekti, kad jis vengia darbo ir taip nuvilia savo tėvus.

Paskatinimas už sėkmę, bausmė už nesėkmę. Dar vienas mitas, kad geras paskatinimas yra apdovanojimas už pasiekimus ir bausmė už nesėkmę. Tačiau iš tiesų panašu, kad mes gyvename visuomenėje, kurioje tokia klaidinga nuomonė yra labai plačiai išsikerojusi. Dažnai tėvai ir mokytojai mano, jog vaikų klaidos turi būti tam tikrų būdu ištaisytos kad būtų apsisaugota nuo jų kartojimo ateityje.

Jei iš vaiko tikimasi vien sėkmės, tai galų gale paaiškės, kad vaikas negali susitaikyti su nesėkmėmis. Net mažos nesėkmės jam sukelia neviltį, net dėl smulkmenų jis nuleidžia rankas. Už sėkmę girti derėtų, o už nesėkmę nereikia pykti, nereikia pulti taisyti kiekvienos klaidos. Ramiai vertinkite savo vaiko nesėkmes, jam gyvenime su jomis dar ne kartą teks susidurti.

Konkuravimo skatinimas. Konkurencijos egzistavimas tokiose srityse, kur ji visiškai nereikalinga – tai beveik mūsų visuomenės yda. Praktiškai bet kuris žmogus gali prisiminti, kaip vaikystėje jam kas nors buvo pateikiamas kaip pavyzdys. Tačiau žmonių santykiuose konkurencija praktiškai iškart virsta rungtynėmis. O kur rungtynės, ten ir pyktis, nusivylimas, savęs vertinimo nepastovumas.

Prisiminkite, kaip vertinote tą vaiką, kurį jums kaip pavyzdį rodydavo tėvai. Tuo, beje, paaiškinamas faktas, kad šiuolaikinėse mokyklose vaikai nemėgsta pirmūnų. Šiuo klausimu labai tiksliai pasisakė viena mergaitė: „Aš tiesiog negaliu gerai mokytis, nes tada visi klasiokai manys, kad esu visiška nevykėlė“.

Konkurencingumas – daugelio šeimų ir ugdymo įstaigų būtinas elementas, priežastis ko nors siekti. Ir nors šeimyninė sėkmė labiau priklauso ne nuo konkuravimo, o nuo bendradarbiavimo, daugelis šeimų nesiruošia keisti savo principų. Taigi, skatinti konkuravimą šeimoje yra neproduktyvu.

Pagyrimas vietoj paskatinimo. Daugelis suaugusiųjų neįžvelgia skirtumo tarp pagyrimo ir paskatinimo. Tačiau skirtumas tarp jų yra, ir gana nemažas. Mūsų visuomenėje pagyrimas iš esmės taikomas ką nors nuveikusiam žmogui: „Tu toks šaunuolis – sugebėjai trimestrą baigti vien dešimtukais“. Tokie teiginiai skatina prieiti išvados: „Ar aš ir toliau būsiu „šaunuolis“ jei man ateityje nepavyks mokytis vien dešimtukais?“ arba galbūt prie labiau subtilios užuominos: „Kad būčiau giriamas, teks būti tobulu“.

Labiau tinkamas komentaras, išsakytas tokiais žodžiais: „Tiesiog nuostabūs pažymiai. Turėtum tuo labai džiaugtis“. O jei pažymiai prasti: „Ką manai apie savo pažymius? Gal norėtum apie tai pasikalbėti? Ar galiu kaip nors padėti?“. Esminis principas – skatinti veiksmą, pastangas ir palaikyti esant bet kokiam rezultatui.

Neretai tėvai, siekdami paskatinti savo vaiką, neteisingai naudoja pagyrimą. Jie gali pagirti vaiką tada, kai ir rezultatas, ir pastangos yra nežymūs ar nepatenkinami. Paprastai vaikas tokį nenuoširdumą supranta ir dar labiau įsitvirtina savo nepilnavertiškumo apkasuose.

Žodžiai, kurie stiprina vaiko pasitikėjimą savo jėgomis

Tu gerai darai. Vaikus skatinti dera tada, kai jie to nesitiki. Išskirkite kokį nors naudingą veiksmą, kurį atliko vaikas arba vaiko dalyvavimą kokioje nors naudingoje veikloje.

Tu aiškiai pradėjai mokytis geriau (tvarkytis savo kambarį, siekti geresnių sporto rezultatų...). Paprastai vaikai labai stengiasi jei gali įžvelgti kokį nors pagerėjimą.

Mes tave mylime, bet mums nepatinka tai, ką tu darai. Vaikas niekada neturi galvoti, kad jo tėvai nemyli, net jei jis suklydo ar blogai pasielgė.

Tu gali man padėti... tu man padedi... Vaikai nori būti naudingi, bet kartais mes nesuteikiame jiems tokios galimybės.

Nagi, pabandykime kartu. Vaikai, manantys, kad jie viską privalo daryti idealiai, neretai bijo bandyti ką nors naujo iš baimės suklysti.

Taigi, tu suklydai. Ir ko iš savo klaidos pasimokei? Kad jau kažkas nutiko, nieko nepakeisi, bet žmogus visada gali kažko pasimokyti iš savo klaidų.

Bandyk ir toliau. Nepasiduok. Tai gali padėti vaikams, kurie jau nori pasiduoti taip ir nepasiekę sėkmės.

Manau, kad tu sugebėsi ištaisyti padėtį, bet jei tau prireiks mano pagalbos, aš visada būsiu šalia. Suaugusiems reikia išreikšti pasitikėjimą tuo, kad vaikai gali patys išspręsti savo problemas jei tik jie turės tokią galimybę.

Aš suprantu ką tu jauti (ne su užuojauta, o su supratimu), bet esu tikras, kad tu sugebėsi tai išgyventi. Šiuo atveju vėl išreiškiamas tikėjimas, kad vaikas gali pats įveikti savo problemas.

Pastebėjau, kaip atkakliai tu dirbai. Aš iš tiesų didžiuojuosi tavo atkaklumu ir sugebėjimu nepasiduoti. Vaikai patiria pasitenkinimą kai pastebimos jų pastangos.

Žodžiai, menkinantys pasitikėjimą savo jėgomis

Galėjai padaryti ir geriau.

Nagi, leisk parodysiu kaip tai padaryti.

Jei jau tą gali padaryti už tave mažesni vaikai, tai sugebėsi ir tu.

Žiūrėk, neišsitepk.

Būk dėmesingas.

Aš juk tau tūkstantį kartų sakiau.

Na, ir kada tu būsi atsakingesnis?

Ak, kad tik tu manęs bent kiek paklausytum.

Kodėl tu neišnaudoji savo potencialių galimybių?

Tu galėsi tai padaryti, jei tik pasistengsi.

Septynetas yra visai neblogas pažymys, bet jei dar šiek tiek daugiau padirbėtum, tai galėtum mokytis ir dešimtukais.

Tu toks šaunuolis – sugebėjai trimestrą pabaigti vien dešimtukais.

Būdamas tavo amžiaus aš mokiausi vien dešimtukais.

O štai tavo kaimynas tą daro geriau.

Tavo brolis mokėsi geriau.

Jei tik tu pasistengtum, tai taip pat galėtum mokytis (būti tokiu sportišku, draugišku ir panašiai) kaip tavo sesė.

Tu suklydai? Nieko baisaus. Kaip tau tai yra visai neblogas rezultatas....

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Iš JAV generolų – perspėjimai apie artėjantį karą: galimybė labai reali (1277)

Čia mano nauja uniforma. Taip „Sniego susitikimo“ konferencijoje prisistatė kostiumu vilkintis...

Išlindo nesąžiningų darbdavių naudojama schema – dalis algų mažesnės (179)

Kai kurie vaikus auginantys darbuotojai gali net neįtarti, kad „ant popieriaus“ uždirba mažiau...

Skvernelis: nesmagu girdėti interpretacijas dėl žiniasklaidos laisvės ribojimo (70)

Nuomonė, kad parlamentinė tyrimų komisija dėl LRT yra kraštutinė priemonė, nesikeičia, nes...

Vilniaus oro uosto darbuotoja paaiškino, kodėl pigių skrydžių bendrovių keleiviai lėktuvo turi laukti ant laiptų (16)

Vilniaus oro uostas ne vienam tautiečiui jau tapo įprasta kelionės pradžios ar pabaigos vieta....

Eglė Mauricė. Nuo vasario 1 d. didėja alimentai (23)

Kiekvienais metais, vasario 1 d., reikia indeksuoti teismo priteistas sumas, kurios mokamos kaip...

Rusijos kaime – 62 laipsnių šaltis (1)

Čia sausį neretai atšąla iki 50 laipsnių šalčio, o vos išėjus į lauką apšerkšnija vietos...

Orai: atkeliaujančios permainos kels tikrą chaosą (48)

Artimiausiomis dienomis šaltis palaipsniui silpnės. Antradienį tik vietomis, o trečiadienį jau...

Sukritikavo gydytojų protestą: Lietuvoje vertinami tik geriausi? (13)

Praūžusi gydytojų protestų audra nudraskė paskutinius skiautų likučius, dengusius ir dar šiek...

Vanagaitės santykiai su Zuroffu išbandymų neatlaikė (574)

Išsiskyrė rašytojos, viešųjų ryšių specialistės Rūtos Vanagaitės ir pikčiausiu nacių...

Victoria Beckham sulaukė itin aštrios kritikos dėl naujos kolekcijos: skandalo sūkuryje - lietuvė Giedrė Dukauskaitė (4)

Mados dizainerė Victoria Beckham tapo aršios kritikos socialiniuose tinkluose taikiniu, nes savo...