Vaikai stresą išgyvena skirtingai. Vienas nesunkiai gali pradėti lankyti mokyklą ir be didesnių pastangų rinkti gerus pažymius, o kitam konkurencija mokykloje atrodo tokia bauginanti, kad net pamačius mokyklinį autobusą, privažiuojantį prie stotelės, jam gali pradėti raižyti pilvą ir mausti galvą.
Mergaitė
© Corbis

Be to, vaikai, patiriantys itin stiprų stresą, skirtingai į jį reaguoja. Kai kurie maži vaikai gali grįžti prie kūdikiško elgesio, pavyzdžiui, laikyti nykštį burnoje ar šlapintis lovoje. Vyresni vaikai demonstruoja depresijos požymius, tampa tylūs ir uždari, vengia draugų.

Kiti stresą išreiškia sunkiu elgesiu – susierzinimo priepuoliais ar pykčiu, parodančiu, kad jie savęs nebekontroliuoja. Nėra neįprasta, kad streso veikiami vaikai įgyja nervinių savybių ar jiems atsiranda tikas: mikčiojimas, krūpčiojimas, plaukų vyniojimas ant piršto ar dažnas seilių rijimas.

Norint padėti vaikui sėkmingai susitvarkyti su stresu, reikia laiko ir kantrybės. Štai keli būdai, kurie gali pasirodyti naudingi.

Prisiminkite, koks gali būti vaikų stresas

Dvejų metų vaikui, kuris bijo, kad jį paliks vieną, ta aplinkybė, kad jūs išvažiuojate savaitgaliui, yra ne mažesnis stresas, nei buvimas ligoninėje. Jūsų vienuolikametė dukra, susirengusi į pirmuosius šokius, gali justi neįtikėtiną stresą jaudindamasi, kad jai teks visą vakarą prastovėti prie sienos ir niekas nepakvies jos šokti.

Tai, kas tėvams neatrodo pavojinga, vaikams gali būti akivaizdi streso priežastis. Galite padėti vaikui ištverti šitą sunkų laiką, jei tik suprasite, kas su juo vyksta. Jei pamiršote savo pačių vaikiškus išgyvenimus, pasistenkite suprasti, kad visa, kas vaikams nutinka pirmą kartą, gali jiems sukelti nerimą. Pabandykite pamatyti situaciją iš jų požiūrio taško ir tuomet geriau suprasite juos kamuojantį stresą.

Duokite jam laiko, kad viską paaiškintų

Kaip ir suaugusiesiems, vaikams, patiriantiems stresą, reikia išsikalbėti. Skirkite kelias minutes prieš miegą ir suteikite vaikui galimybę papasakoti apie tai, kas jį jaudina. Ir jums visai nebūtina pačiai palaikyti šį pokalbį. Sėdėkite ir tylėkite, tiesiog klausykite, ką kalba vaikas.

Paruoškite vaiką netikėtumams

Kuo mažiau mes žinome apie naują situaciją, tuo labiau jos bijome. Todėl jums reikia supažindinti vaikus su tuo, kas gali nutikti. Pavyzdžiui, vaikui, kuriam operuos anginą, naudinga iš anksto pabuvoti ligoninėje ir tiksliai sužinoti, kas ten nutiks. Vaikas, persikraustantis į naują rajoną arba pradedantis mokytis naujoje mokykloje, turi gauti galimybę pamatyti savo naują namą arba iš anksto apsilankyti naujoje mokykloje. Kuo daugiau informuosite savo vaiką, tuo mažesnį stresą jis patirs. Jei vaikas susidurs su netikėtumais, jo nerimas tik išaugs.

Paaiškinkite vaikui, kada kažkas nutiks

Nepamirškite, kad labai maži vaikai nesusigaudo laike taip, kaip suaugę. Vaikas, kuris bijo, kad daugiau niekada nepamatys savo mamos, gali nesuprasti, jei paaiškinsite jam, kad mama grįš po trijų dienų iš savo darbinės kelionės. Paaiškinkite jam tokiais žodžiais, kurie suprantami vaikui. Pasakykite jam: „Mama sugrįš po trijų sapnų“. Taip jis supras, kiek laiko jam teks laukti.

Nereikalaukite iš vaiko tik puikaus elgesio ir gerų pažymių. Vienas svarbiausių veiksnių, sukeliančių stresą vaiko gyvenime, gali būti tėvų lūkesčiai. Dažnai tenka sumažinti šiuos lūkesčius, kad palengvintume vaiko būklę.

Kaip atsikratyti nervinio tiko?

Daugumos specialistų nuomone, geriausias būdas padėti vaikui išsivaduoti iš nervinio tiko – nekreipti dėmesio. Jei priminsite jam apie tai, tik pagilinsite jo nerimą. Nervinis tikas – tiesiog būdas pranešti jums apie vidinius vaiko jausmus. Kai tėvai supranta šiuos jausmus, tikas dažnai pranyksta. O jei nepranyksta?

Reikia įdėmiai sekti kitus simptomus, kurie gali lydėti nervinį tiką. Nuotaikų kaita, dėmesio koncentracijos problemos, padidėjusi baimė, aktyvumo lygio pokyčiai – visa tai gali tapti depresijos ir nerimo požymiais. Pasitarkite su pediatru ar auklėtoju mokykloje, jei tokie simptomai atsirastų.

Tegu jūsų vaikas lieka vaiku. Šiais laikais tėvai daugiau užsiėmę, todėl laukia iš vaikų, kad tie patys spręs savo problemas be suaugusiųjų pagalbos. Dažnai iš vaikų laukiama, kad jie elgsis kaip suaugę, tegu ir mažyčiai. Kai jie nesugeba to padaryti, vaikai negali suabejoti tėvų mąstymo teisingumu, jie tik žvelgia į save ir kalba: „Negaliu to padaryti; kas su manimi vyksta?“ Jie ima jaustis pažeidžiami ir gyvenimas jiems pasirodo pernelyg sudėtingas. Iš vaikų galima tikėtis tik to, ką jie gali padaryti būdami savo amžiaus. Vaikai turi likti vaikais.

Ištieskite pagalbos ranką

Nesvarbu, koks tai vaikas – mažylis, vos tik pradėjęs vaikščioti, bando suvaldyti įniršio priepuolį, ar jaunuolis, nerimaujantis dėl to, kas jo laukia mokykloje. Jūsų vaikai turi žinoti, kad jūs – saugus uostas, kur jie gali grįžti, jei su jais kas nors nutiktų. Vaikas, pasitikintis savo tėvais, žinantis, kad jie ateis jam į pagalbą, jei jam taps sunku, geriau nei kiti moka prisitaikyti. Kuo labiau jį palaiko aplinka, tuo geriau jam sekasi pereiti nuo priklausomybės į vis nepriklausomesnį gyvenimą. Bet kaip jūs galite jam padėti?

Mažyliams ir ikimokyklinukams galima tiesiogine prasme ištiesti pagalbos ranką. Pavyzdžiui, vaikas, bijantis tamsos ar atsidūręs naujame vaikų darželyje, gali norėti laikytis už rankos, kol baimė dings. Pasakykite jam: „Aš žinau, kad tau baisu, bet tau padėsiu“, ir vaikas greitai supras – nėra pagrindo nerimauti. Bendraudami su vyresniais vaikais duokite jiems suprasti, kad jūs pasikliaujate jais, bet esate visada pasirengę ateiti į pagalbą. Pasakykite: „Žinau, kad turi sunkumų su draugais, bet neabejoju, kad tu sugebėsi su viskuo susidoroti. Jei tik manęs prireiks, visada būsiu čia“.

Pasidalinkite su jais savo prisiminimais

Papasakokite apie savo sėkmes ir nesėkmes, paaiškinkite, kaip patys susidorojote su stresu. Papasakokite vaikui istorijas apie savo vaikystę, apie tai, kas jus skaudino, kas jaudino. Tai padės suvokti, kad jo paties išgyvenimai – normalūs.

Pademonstruokite savo streso kontrolės metodą

Niekas nesuveikia taip gerai, kaip savo streso valdymo metodo demonstravimas. Kada kažkieno automobilis užkerta jums kelią sausakimšame kelyje ar kai namie per daug darbo, galite akivaizdžiai pademonstruoti vaikui, jog stresas nepažeidžia jūsų dvasinės pusiausvyros ir negriauna jūsų gyvenimo.

Pasistenkite nusistatyti pusiausvyrą tarp streso šaltinių ir ramybės bei atsinaujinimo momentų: eikite pasivaikščioti, valgykite gerą maistą, bendraukite su draugais, laikykitės režimo. Kai mūsų gyvenimas gerai subalansuotas, mums lengviau išgyventi stresą. O kai tai sekasi mums, mūsų vaikai ima iš mūsų pavyzdį.

Nubrėžkite tam tikras pomokyklinės veiklos ribas

Vaikas, lankantis pernelyg daug būrelių, yra pirmasis kandidatas stresui patirti. Dažnai vaikai net negauna pasitenkinimo nuo savo pomokyklinių užsiėmimų ir nesuteikia džiaugsmo tėvams. Tėvams reiktų pasitraukti į šalį, nustačius protingą užsiėmimų skaičių, ir padėti vaikui užsiimti dalykais, teikiančiais jam pasitenkinimą.

Nepakliūkite į tokius spąstus: „Mes sumokėjome daug pinigų už šį klarnetą, todėl tau teks tęsti muzikos pamokas“, kai vaikui labiau patinka tą valandą praleisti savo kambaryje skaitant.

Pabandykite įjungti vaizduotę

Mokyklinio amžiaus vaikus galima išmokyti naudotis vaizduote norint atsipalaiduoti. Tegu vaikas sėda ar gula patogioje vietoje. Paprašykite jo užsimerkti, giliai ir ritmingai kvėpuoti, įsivaizduojant, kad jis yra ramioje, taikioje aplinkoje. Išmokykite juos naudotis „slaptu raktu“, kuris gali praversti vėliau, kai apima stresas.

Vienas aštuonmetis berniukas naudojosi katinu Garfildu iš komikso kaip raktu į atsipalaidavimą. Ant jo beisbolo kepuraitės buvo Garfildo atvaizdas. Jausdamas įtampą ir nerimą, jis pažvelgdavo į jį ir šis raktas jam primindavo, kad reikia išsaugoti ramybę.

Sustiprinkite jų pasitikėjimą savimi

Pasitikintys savimi žmonės į stresines situacijas žvelgia ne kaip į sunkumą, bet kaip į mestą jiems iššūkį. Padėkite vaikui surasti savyje kažką, kas jam padėtų gerbti save. Padrąsinkite vaiką, kai jis užsiima veikla, kurioje gali susilaukti sėkmės. Kai kuriems vaikams, ypač tiems, kurie nepasižymi gera koordinacija arba prastai įsimena informaciją, reikia labai pasistengti, kad surastų tokius užsiėmimus, kuriuose sėkmingai save išreikštų. Pats užsiėmimas gali būti nesunkus, svarbu, kad jis būtų vertinamas ir kad vaikas pelnytų tėvų pagyrimą.

„Tavimi galima pasikliauti, todėl tikiuosi, kad padėsi man kas vakarą padengti stalą“, - tokie žodžiai padeda vaikui atgauti pasitikėjimą savimi. Kai giriate vaiką už pasiekimus, tai kompensuoja jų trūkumus tuose dalykuose, kurie ne taip gerai sekasi.

Demonstruokite jiems savo meilę

Beribės tėvų meilės jausmas gali apsaugoti vaiką nuo sunkiausių gyvenimo stresų. Pavyzdžiui, vaikas, kuris žino, kad yra mylimas, ne taip baiminasi konkurencijos – vieno svarbiausių streso šaltinių mokykloje.

Maždaug po trečiosios klasės vaikai ima jausti tą konkurencijos dvasią, kuri byloja: „Tu turi būti geras mokinys, tave turi mylėti kiti mokiniai ir tu turi būti jų priimtas“. Testai ar žaidimai kartais suvokiami kaip gyvenimo ir mirties problemos, nors iš tikro viskas yra ne taip. Vaikams reikia žinoti, kad tėvai juos myli, nepriklausomai nuo to, kiek sėkmingai jie pasirodė moksle ar sporto salėje. Tėvai gali nuostabiai sumažinti savo vaikų nerimą tiesiog pasakę: „Tu nuostabus, nesvarbu, kas atsitiktų“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pranašauja pieno krizę: kaip keisis kainos (203)

Pieno žaliavos kainoms drastiškai pajudėjus žemyn, pradėta nuogąstauti, kad tai gali būti...

Planas, kaip sustabdyti emigraciją: kai atmetė, išvyko dar pusė milijono (217)

Nors turėjome realią galimybę sustabdyti emigraciją prieš išsiplečiant jos mastams, ją...

Naujausi reitingai: „valstiečiai“ susigrąžino lyderio pozicijas (128)

Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga pagal populiarumą nežymiai aplenkė...

Vėl neišmiegojote? Jums padės vienas labai paprastas psichologinis triukas (17)

Kad ir kaip keistai tai skambėtų, žmonės šiais laikais yra vis labiau pavargę, bet vis sunkiau...

Orai: sausas ir šaltas periodas baigsis – vyraus krituliai (28)

Artimiausiomis dienomis temperatūra jau kils aukščiau. Dangų niaukstys debesys, kasdien...

NATO pareigūnas: JAV saugumui grėsmę kelia Trumpo pasisakymai (17)

Šalys, kurias Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas prieš kelias dienas...

Dešimtasis Dakaro etapas: Vanagas finišą pasiekė vos su 3 ratais ir dar viena valanda baudos atnaujinta 06.53 val. (221)

Po neplanuotos pertraukos, kai dėl prasto oro buvo atšauktas devintasis etapas, jubiliejiniame...

Sveikos mitybos raciono karalius – kiaušinis: kuo jis mums naudingas

Mitybos specialistai teigia, kad joks kitas produktas neturi tokio organizmui reikalingų medžiagų...

Serbų žvaigždė NBA rungtynėse ramino kumščius į darbą paleidusį varžovą užlauždamas šiam kaklą

32 taškus pelnęs ir savo NBA sezono rekordą pagerinęs Evanas Fournier padėjo Orlando „Magic“...

Savo auklėtinių nebeatpažįstantis Jasikevičius: esame kovotojų komanda, bet Bamberge to nebuvo (79)

Eurolygos 18-ame ture Kauno „Žalgiris“ buvo priverstas Bamberge pripažinti „Brose“...