Liepos 6, Valstybės diena – puiki proga supažindinti vaikus su istorija. Edukacinės platformos tėvams „Mažųjų ekspertų mokykla“ ambasadorė, „Šiaurės licėjaus“ pradinio ugdymo mokytoja Rasa Jurgelevičienė dalijasi penkiomis veiklomis, kurios padės sudominti vaikus Lietuvos istorija.
© Organizatorių nuotr.

1. Kartu žaiskite stalo žaidimus. Net ir įprastus žaidimus: šaškes, šachmatus, domino, „Monopolį“ ir kitus galima susieti su istorija. Pakrikštykite figūras Lietuvos didikų vardais, pervadinkite Monopolio miestus lietuviškai, įsivaizduokite (arba net nupieškite!) mūšio lauką ir pan. Taip pat galite išbandyti lietuviškus istorinius žaidimus–viktorinas: „Lietuva“, „Keliaukime po Lietuvą“, „Visa Lietuva“ ir kt. Pasirodė ir pirmieji stalo žaidimai, sukurti pagal lietuvių autorių knygas: „Kas tai?“, „Kortelės dvynukės“, „Mano draugai“.

2. Keliaukite į išvykas. Mažiesiems svarbu patirti, pajusti, patyrinėti... Todėl įdomiausios patirtys –muziejuose, išvykose. Juk ten gali paliesti riterio šarvus, apžiūrėti kitas vertybes, pasivaikščioti pilies koridoriais, užlipti į bokštą... Po tokių išvykų vaikams pasiūlius vaidmenų žaidimus, jie noriai įkūnija matytus personažus, kuriuos kurdami pasitelkia įgytas žinias.

3. Išbandykite vaidmenų žaidimus. Įsijauskite į Karaliaus Mindaugo, Karalienės Mortos, Vytauto Didžiojo, Barboros Radvilaitės ir kitus vaidmenis. Įsijausti į vaidmenis padeda maži, bet svarbūs atributai, pavyzdžiui, karūnos.

Žaisdami vaidmenų žaidimus, vaikai fantazuoja, susitapatina su sugalvotais arba pasiūlytais personažais, taip geriau suprasdami pasaulį ir ugdydami ateityje praversiančius įgūdžius. Pasak psichologų, vaidmenų žaidimus mėgstantys vaikai geriau sugeba išreikšti užuojautą kitiems, nes jiems yra tekę, nors ir trumpam, pabūti kitais asmenimis. Vaikai turi daugiau reikiamų įgūdžių bendrauti su bendraamžiais, valdyti nuotaikas ir yra ne tokie agresyvūs.

Ugdant šiuolaikinių lyderių kartą yra svarbūs oratorystės gebėjimai, greita reakcija, dėmesio koncentravimas, gebėjimas spręsti problemas, kūrybiškumas ir fantazija. Svarbus pasitikėjimas savimi. Todėl, žaidime įkūnijant Lietuvos Karalių Mindaugą, Karalienę Mortą arba Vytautą Didįjį, vaikai išbando savo galias, gebėjimus kalbėti įtaigiai, įsimena istorinius Lietuvos faktus ir asmenybes.

4. Išbandykite naujas mokymosi priemones. Istorinės temos domina šiuolaikinius vaikus, svarbu yra pateikti medžiagą patraukliai. Tam padeda viktorinos, protų mūšiai, komandinio darbo užduotys. Džiugu, kad atsiranda interaktyvių mokymo priemonių, tokių, kaip „Lietuva mano šalis“, arba „Mokinukai.lt“. Vizuali medžiaga padeda vaikams įsivaizduoti nagrinėjamą laikmetį, geriau įsiminti istorinius faktus.

5. Būtinai atsakykite į klausimus, įkvėpkite savo pavyzdžiu.
Aktyvius ateities lyderius, gerbiančius savo Tėvynės papročius, tradicijas bei istoriją, ugdo šeimoje puoselėjamos vertybės, tėvų pavyzdys, įvairi neformalioji veikla, pritaikyta vaiko poreikiams. Šiuolaikiniam vaikui reikia platesnių saviraiškos galimybių ir atsakymų į jam rūpimus klausimus čia ir dabar. Tai – iššūkis tėvams, kurį kasdien įveikdami galėsime didžiuotis, kad naujoji karta kuria tokią istoriją, kuri įkvepia.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Žaibo iškrova - vis dar už pažinimo ribų: gali nutrenkti ir mieste, ir net namuose (45)

Nidos kurorte praėjusį savaitgalį žaibas nutrenkė 1986 metais gimusią moterį. Pasak...

Mįslinga tatuiruote pasipuošusi Meilutytė praleis beveik visą pasaulio taurės sezoną (188)

Glazge (Jungtinė Karalystė) vykusiame Senojo žemyno čempionate Rūta Meilutytė demonstravo ne...

Norint išsvajotų skrydžių – sunkiai įgyvendinama sąlyga dėl gyventojų skaičiaus (9)

Palangos oro uoste naujos krypties į Vokietiją prašantys uostamiesčio verslininkai sulaukė...

Pirmą kartą prabilo Osamos bin Ladeno motina jų namai – turtų ir įtakos atspindys (122)

Ant kampinės erdvaus kambario sofos įsitaiso ryškiai apsirengusi moteris. Sekcijos stikle, už...

Artimiesiems – šokas: vyrą po medikų vizito namuose rado ištiktą insulto (213)

Insultas, bet atvykote pavėluotai – tokius žodžius išgirdo sesuo, atvežusi savo brolį į...

Mirė Nobelio taikos premijos laureatas, buvęs JT vadovas Kofis Annanas papildyta 15.34 (51)

Buvęs Jungtinių Tautų generalinis sekretorius ir Nobelio taikos premijos laureatas Kofi Annanas...

Blažytė: Galkinas pasišaipė labai laiku ir labai taikliai (382)

Labai laiku ir labai taikliai – taip Rusijos komiko Maksimo Galkino pokštus apie Dalią...

Jasikevičiaus aukštinamos vertybės negalioja jo palaikomoje futbolo komandoje

Kauno „Žalgirio“ vyriausiojo trenerio Šarūno Jasikevičiaus kalba apie žmogiškąsias vertybes...

Baltarusijos prezidentas pertvarkė šalies vyriausybę (50)

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka pertvarkė šalies vyriausybę, šeštadienį...

Nauja maitinimosi programa darželiuose: jei pasiteisins, taip darys ir mokyklos, ir ligoninės (8)

Nuo šių metų rugsėjo Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) inicijuoja projektą, kurio metu du...