aA
Dažniausiai tėvai vaikus psichologinei konsultacijai atveda dėl pykčio problemų, per kiekvieną seminarą tėveliams irgi iškyla klausimų apie vaikų pykčio valdymą: „Kaip padaryti, kad vaikas mažiau pyktų?“, „Kaip padaryti, kad supykęs vaikas elgtųsi mandagiai?“ , „Kodėl piktas vaikas rėkia arba mėto savo daiktus?“ , „Kodėl supykęs nieko negirdi ir atsikalbinėja?“.
Kaip padaryti, kad supykęs vaikas elgtųsi mandagiai
© Adobe Stock

Taigi, ką suaugę turėtų žinoti apie vaikus ir pyktį:

1. Kai žmogus atsisako jausti kažkurią emociją, tarkim galvoja, kad pykti yra negražu, nemandagu ir pradeda šią emociją ignoruoti, neišsakyti šio jausmo; po kurio laiko žmogui tampa sunku pastebėti ir kitas emocijas tokias kaip džiaugsmas, liūdesys. Visos emocijos yra svarbios ir reikalingos ir jei nustojame jausti vieną iš jų, kitos irgi pradeda silpnėti. Taigi nenorėkime, kad vaikas mažiau jaustų pyktį, nes po kurio laiko jis pradės ir mažiau džiaugtis.

2. Pykčio emocija yra reikalinga ir naudinga žmogui. Pyktis veikia, kaip aliarmo sistema, jis mus įspėja, kad situacija klostosi ne taip, kaip mes norėtume ir suteikia vidinės jėgos veikti. Taigi, jei mes nepyktume tai kiti žmonės galėtų mumis naudotis, o mes to nesuprastume, o supratę neturėtume vidinės energijos tam pasipriešinti.

3. Jeigu žmogus neišreiškia savo pykčio, jo suteikta energija niekur nedingsta ir kaupiasi žmogaus kūne. Todėl vaikams, kurie iš išorės atrodo tobuli: niekada nepyksta, neatsikalbinėja, neišsako didelių norų, pasireiškia nepaaiškinamų sveikatos problemų, pvz.: skauda pilvuką, prasideda alergijos ar pakyla temperatūra be aiškios priežasties. Vaiko kūnas reaguoja į vidinius išgyvenimus.

4. Suaugę žmonės iš vaikų neretai reikalauja daugiau nei patys iš savęs. Patys nebūdami tobuli, norime, kad mažas žmogutis gebėtų elgtis nepriekaištingai. Kaip reikšti savo emocijas vaikai mokosi iš suaugusių žmonių, todėl reikia labai pagalvoti, ką patys darome kai supykstame: kokiu tonu kalbame, kokius žodžius vartojame ir pan. čia labai tinka tas pasakymas, kad norėdami auklėti vaiką, pirma turime auklėti save.

5. Stiprios emocijos metu žmogus negirdi, kas jam yra sakoma, todėl moralizuoti ar ginčytis su piktu vaiku yra beprasmiška. Pirmiausia reikia padėti vaikui nusiraminti, atgauti pusiausvyra ir tik tada kalbėtis. Ir dar, reikia vaiką mokyti nepasiekti pykčio viršukalnės ir ištaškyti savo emocijas, o sustoti pusiaukelėje, kai dar galima susivaldyti ir išsakyti savo emocijas ir poreikius, taip kad tai nekenktų aplinkiniams. Pasiekus pykčio viršukalnę nesusprogti yra neįmanoma, nes mes nustojame mąstyti, mus užvaldo tik emocijos.

Išbūti su vaiko stipriomis emocijomis yra be galo sunkus uždavinys. Mes nemokame tvarkytis su savo vidiniais išgyvenimais, todėl mus gąsdina ir vaiko jausmai, o geriausias būdas mokyti vaiką atpažinti savo emocijas ir tinkamai jas reikšti, yra tiesiog ramus buvimas su vaiku, kai jam kyla emocijų audros. Tiesiog išsaugoti savo vidinę ramybę, kai pas vaiką siaučia audros, b moralų, patarimų ir savo isterijų.

http://psichika.eu
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
3.2000

Top naujienos

Klientas skaudžiai pamokė Lietuvos paštą: privertė sumokėti už dingusius šimtus siuntų (3)

Individualia veikla užsimantis smulkusis verslininkas skaudžiai pamokė Lietuvos paštą –...

Europos pinigais įrengtas parkas tapo privačia valda: dabar netoliese bus naujas (1)

Su Europos Sąjungos parama Migūnų parke įrengti takai, skulptūros, pavėsinės ir suoliukai...

Rusijos dominavimas kviečių pasaulyje ir toliau auga (5)

Rusija , regis, yra pasiryžusi įsitvirtinti kaip dominuojanti jėga kviečių pasaulyje....

Malka Older | D+ nariams

Pandemija, krizė, nelaimės: panikuoja tik tie, kas vadovauja

Visuomenė su nelaimėmis susitvarko kur kas geriau negu nesąžiningi lyderiai.

Kaunietis seną automobilį iškeitė į paspirtukus, bet liko be 800 Eur kompensacijos: lėšos ištirpo per porą dienų (1399)

Kaunietis Tomas nusprendė savo seną taršų automobilį iškeisti į du elektrinius paspirtukus ,...

„Bloomberg“: Lukašenka su Erdoganu juokiasi iš ES (260)

Štai ji, didingoji Europos Sąjunga, ekonominės galios atžvilgiu nusileidžianti tik JAV. Štai...

Su tariamai 30-mečiu vyru susitiko automobilių aikštelėje: tada ir prasidėjo „linksmybės“ (137)

Kadangi buvo laikas, kai dažnai vaikščiodavau į pasimatymus, todėl norėčiau aprašyti ne...

Ginekologė atsakė į aktualius klausimus apie mergystės plėvę: kam ji reikalinga ir kodėl moterys ryžtasi jos atstatymo operacijai (81)

Nekaltybės praradimas daugelio siejamas su mergystės plėvės plyšimu. Bet ar žinote, kokia yra...

Į šalį vis drąsiau žengs lietaus debesys (4)

Ketvirtadienio dieną iš vakarų priartės žemesnio slėgio laukas. Pirmoje dienos pusėje visoje...

|Maža didelių žinių kaina