aA
Nėščiosioms sumažėja pilkosios medžiagos apimtis smegenų žievėje, tačiau tokių pokyčių negalima vadinti negatyviais.
© Shutterstock

Niekam ne paslaptis, kad būsimos mamos dažnai kalbasi su savo mažyliais, kai tie dar tebegyvena įsčiose. Mokslininkų nuomone, tasai mielas bendravimas, kaip ir kai kurie kiti mamos ir vaiko tarpusavio ryšio pasireiškimai, gali būti susiję su pokyčiais moters smegenyse.

Tarptautinė mokslininkų komanda, kuriai vadovavo Elzelin Hokzema iš Leideno universiteto Olandijoje, įrodė, kad nėštumas daro ilgalaikį poveikį motinos smegenims, keisdamas jų struktūrą. Būtent šie pokyčiai leidžia moteriai geriau pasirūpinti savo mažyliu. Tyrimai truko 5 metus, per tą laiką mokslininkai, pasitelkę magnetinio rezonanso tomografiją, ištyrė 25 moteris iki nėštumo ir po gimdymo, o taip pat 19 vyrų – būsimų tėvų. Taip pat komanda nuskenavo 20 ne nėščių moterų ir 17 jų partnerių.

Rezultatai parodė, kad besilaukiančių smegenys pastebimai skiriasi nuo kitų tyrimų dalyvių smegenų (tame tarpe ir nuo būsimų tėvų). Tarp viso kito, besilaukiančioms sumažėdavo pilkosios medžiagos apimtis priešakinėje ir užpakalinėje smegenų žievės dalyse.

Šios smegenų sritys atsakingos už socialinius procesus, tokius kaip mokėjimas užjausti ir suprasti kitus, t.y. už tai, kas priskiriama kito žmogaus mentalinės būklės atpažinimui.

Mokslininkai pažymi: nežiūrint į visuotinai priimtą požiūrį, kad pilkosios medžiagos sumažėjimas negatyviai veikia žmogų, šiuo konkrečiu atveju smegenys paprasčiausiai teisingai save perderina. Tai patvirtina faktas, kad nė vienai eksperimento dalyvei nebuvo nustatyta kokių nors kognityvių pažeidimų. „Svarbu pabrėžti, kad mūsų tyrimai neįžvelgė kokio nors ryšio tarp pokyčių ir intelekto ar sugebėjimo pažinti pasaulį“. – priduria projekto vadovė.

Autorių nuomone, jų pastebėti pokyčiai yra evoliucinis mechanizmas, kuris leidžia motinai emociškai adaptuotis prie naujagimio.

„Šie pokyčiai buvo stebėtinai dėsningi. Iki tokio laipsnio, kad kompiuterinis algoritmas galėjo nustatyti, kurios iš moterų buvo nėščios laikotarpyje tarp tyrimų, o kurios – ne“. – pažymi mokslininkė.

Kadangi pas būsimus tėčius pokyčių smegenų struktūroje nebuvo aptikta, tyrinėtoja daro prielaidą, kad fenomenas gali būti susijęs su moteriškų hormonų išsiskyrimu.

Mokslininkai atliko ir kitą eksperimentą: jie rodė motinoms jų vaikų nuotraukas ir stebėjo smegenyse vykstančius procesus. Paaiškėjo, kad kai mama mato savo mažylį nuotraukoje, jai padidėja neuronų aktyvumas, ir būtent tose smegenų srityse, kur sumažėjo pilkosios medžiagos apimtis.

Šis atradimas privertė komandą suformuoti papildomus psichologinius testus, kurie galėtų išaiškinti emocinį mamos prisirišimą prie kūdikio. Rezultate paaiškėjo, kad kuo mažesnė pilkosios medžiagos apimtis, tuo stipresnis motinos prisirišimas.

Įdomu, kad visi struktūriniai pokyčiai dalyvėms išlikdavo dar du metus po gimdymo.

Beje, nežiūrint į paplitusią nuomonę, kad nėštumas daro įtaką moters atminčiai, tyrinėtojai testavimo metu nenustatė jokio skirtumo tarp būsimų mamų ir nesilaukiančių eksperimento dalyvių.

Darbo autoriai ketina tęsti tyrimus šia kryptimi su dar didesniu dalyvių skaičiumi. Gali būti, kad tai ne vienintelis dėsningumas, kurį gali išaiškinti neurovizualizacijos metodai, rašoma žurnale „Neuroscience".

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Valdančiuosius palikęs Žemaitaitis: man gaila Karbauskio (51)

Praėjusią savaitę Seimas slaptu balsavimu nusprendė, kad „Tvarkos ir teisingumo“ partijos...

Siūlo naujus mokesčius, bet atsisako milijonų: kitąmet iš valstybės įmonių bus mažiau pinigų (11)

Pastaraisiais metais valstybės valdomos įmonės vis labiau prisidėdavo prie valstybės biudžeto....

Rusijai sunkiai sekasi įgyvendinti didžiąją Putino svajonę (69)

Rusijos prezidento Vladimiro Putino vadinamieji nacionaliniai projektai – išlaidų planai,...

Plati Julios Roberts šypsena slepia jos tamsiąją pusę: išjungus kameras aktorė tampa visai kitu žmogumi (9)

Didžiąją savo karjeros dalį aktorė Julia Roberts buvo Amerikos numylėtinė. Ji išgarsėjo...

Turkijoje įvestas pagalvės mokestis turistams

Turkijos parlamentas pritarė įstatymo projektui, pagal kurį nuo 2020 m. turistai mokės 2 proc....

Anthony sugrįžimas – itin prastas, Valančiūnas su „Grizzlies“ neprilygo autsaideriams „Warriors“

NBA čempionate įvyko ilgai aptarinėtas Carmelo Anthony sugrįžimas, tačiau jis tikrai nebuvo...

Prieš ar po pusryčių valytis dantis: ekspertai dažniausiai turi vieną atsakymą

Klausimas, kasdien neduodantis ramybės: kada valytis dantis – prieš pusryčius ar po jų? Į jį...

Dėl trečio kėlinio sindromo nuogąstaujantis Jasikevičius renkasi „geriausią prieinamą“ naujoką (43)

Trys pralaimėjimai iš eilės, ir visuose juose Šarūnas Jasikevičius mato vieną bendrą...

Palygino žiemos atostogų kainas populiariuose kurortuose: kai kuriuose išleisite dvigubai daugiau (19)

Artėjant didžiosioms žiemos šventėms, dažnas nori bent šiek tiek atsipūsti ir ištrūkti nors...