aA
Prasidėjus maudynių atviruose vandens telkiniuose sezonui daug tėvų naudojasi proga išmokyti atžalas plaukti. Tačiau vien noro čia neužtenka – reikia ir elementarių žinių.
© Shutterstock nuotr.

Svarbu – neišgąsdinti

Specialistai pataria prieš mokant vaiką plaukti pirmiausia tinkamai jį paruošti – negąsdinti vandeniu, paaiškinti, kad svarbu jame išmokti saugiai elgtis. Tėvai turėtų skatinti norą pažinti vandenį, bet jokiu būdu neversti to daryti per prievartą.

Pasak plaukimo trenerės Mildos Šeibokaitės, nemažai tėvų mokydami vaikus imasi kraštutinių priemonių. Pavyzdžiui, įmeta atžalą į vandenį ir sako: „Tavo laimė, jei išsikapanosi“.

„Po tokių „mokymų“ vaikas vėliau išvis gali bijoti artintis prie vandens. Kitas kraštutinumas – vaikas įkišamas į pripučiamą ratą, uždedamos pagalbinės rankovės ir paleidžiamas plaukti vos ne į ežero vidurį. O kas bus, jei ratas nuslys, iš jo išsileis oras? Kas nors vaiką aptaškys? Tėvams neretai pristinga atsakingesnio požiūrio“, – pastebėjo specialistė.

Ji pabrėžė, kad nereikia plaukti ilgų distancijų lyg ruošiantis didžiajam sportui. Reikia tikslas – išmokyti vaiką ramiai orientuotis vandenyje, teisingai kvėpuoti, plūduriuoti be pagalbinių priemonių, išplaukti į krantą.

Pradėti nuo apsipylimų

Prieš brendant į vandenį visų pirma reiktų įvertinti jo temperatūrą – neturėtų būti per šalta. „Kartais iš pradžių žmogus gali apgaulingai jaustis gerai, tačiau neigiami padariniai išryškėja vėliau – peršąlama, sustingsta kūnas, surakina mėšlungis. Pradėti reikėtų nuo elementarių apsipylimų vandeniu – ant galvos, veido, akių“, – sakė M. Šeibokaitė.

Ne mažiau svarbu ištyrinėti dugną – ar nėra kokių susižalojimų galimybės. Taip pat – neiti į gilią vietą, mokytis plaukti lygiagrečiai krantui. Vaikas turi išmokti nebijoti vandens, pajusti jį kaip terpę, kurioje galima judėti.

„Svarbiausia yra išmokti tiesiog plūduriuoti vandenyje. Tam skirti specialūs pratimai, t.y. atsigulimai vandenyje – plūdė, žvaigždutė – veidu į vandens paviršių. Svarbiausia yra atsipalaiduoti vandenyje, kitu atveju kūnas grims“, – kalbėjo trenerė.

Pravers plaukimo akiniai

Atliekant specialius rankų ir kojų judesius reikia išmokti ir tinkamai kvėpuoti, t.y. pūsti burbulus vandenyje. Didelę klaidą daro tėvai rodydami, kaip neria užsikimšę nosį.

„Natūraliai mes kvėpuojame apie tai negalvodami, o plaukiant reikia tam tikros technikos: įkvepiame ore, o iškvepiame – vandenyje. Tuo metu gali vykti valymosi procesas, išsiskirti gleivės, tačiau tai normalu. Nereikia išsigąsti, jei vaikas iškilęs iš vandens pradėjo žiopčioti arba kosėti. Tereikia jį nuraminti, parodyti, kaip atsikosėti“, – aiškino M.Šeibokaitė.

Vaikas turi pats įgyti pasitikėjimo, todėl naudoti pagalbinių priemonių – pripučiamo rato, čiužinio – nereikėtų. Rankoves galima užsidėti nebent, jei yra tikslas nuplaukti didesnį atstumą. Be to, net ir esant geram matomumui patariama naudoti plaukimo akinius.

„Taip vaikas ne tik galės panėręs geriau orientuotis, bet ir matys aplinką: augaliją, praplaukiančią žuvį, pagriebs nuo dugno akmenuką. Taip pažįstamas vandens pasaulis“, – sakė specialistė.

Sustiprina ir emocinį ryšį

Pasak M. Šeibokaitės, nėra optimalaus amžiaus, kada geriausia pradėti atžalą mokyti plaukti. „Su vaikais iki penkerių metų amžiaus tiesiog reikia žaisti vandenyje. Kai kurie mažyliai labai gabūs, greitai pagauna plaukimo judesius. Tačiau ryškėja tendencija, kad vaikai tapo pasyvesni, sėslesni, judesiui imlių vaikų labai mažėja. Matyt, čia atsiliepia pasikeitęs šeimų gyvenimo būdas“, – pastebėjo trenerė.

Be to, dabar dažnai tėvai jautriai reaguoja į vaiko ašaras ar pyktį, ir skuba jam nusileisti. Tačiau dažniausiai toks elgesys nėra teisingas. Galbūt vaikui išties sunkiau sekasi judėti, vandenyje apskritai labiau atsiveria vaiko emocijos, todėl reikia turėti kantrybės.

Specialistė pastebėjo, kad ir patys tėveliai turėtų mokėti plaukti, gebėti atžalai suteikti pradžiamokslį.

„Tėvai bet kuriuo atveju visada turi būti šalia, stebėti vaiką. Mokymas plaukti – tai kartu ir būdas pabendrauti su juo, sustiprinti emocinį ryšį. Nereikia net planuoti, ką šiandien būtina išmokti. Atviras nusiteikimas padeda atsiverti kūrybiškumui“, – sakė ji.

Verta žinoti

Netaisyklingi plaukimo judesiai labiau vargina raumenis.
Svarbu išmokti plūduriuoti vandenyje keliose padėtyse: horizontalioje, vertikalioje, ant nugaros bei krūtinės. Tai padeda išsilaikyti sutraukus raumenis mėšlungiui, užspringus vandeniu, norint pailsėti ir kt.

Jei yra galimybė, geriausia pradėti mokytis plaukti su treneriu.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Darželinukų mamos pyksta: vaikai grįžta alkani, o kainos šoktelėjo be jokio įspėjimo (665)

Kone pusantro šimto eurų – tokią sumą marijampolietė mama pamatė atėjusi pasiimti įmokos...

Jakeliūnas atsakė krizės tyrimo kritikams: tikslas nėra nubausti kaltuosius (89)

Parlamentinio ekonominės krizės tyrimo tikslas nėra rasti ir nubausti kaltuosius, sako Seimo...

Liudas Mažylis kandidatuos į Europos Parlamentą su konservatoriais atnaujinta 09.37 (268)

Antradienį Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) pirmininkas...

Statistikos piniginėje nejaučia: labiausiai atlyginimai kilo daugiausiai uždirbantiems (176)

Oficiali statistika skelbia, kad lietuvių piniginės pilnėja – atlyginimai auga sparčiausiai per...

Lietuvos automobilių parko rutina nesikeičia: ukrainiečiai naudotus iš gatvių šluoja net nenusiėmę numerių (23)

Auganti Lietuvos automobilių rinka susiduria su rutina: į mūsų šalį toliau masiškai vežamos...

Tragiškai žuvusios manekenės agentas Italijoje šokiruotas: tiesą apie jos mirtį žino visi, bet bijo sakyti garsiai (226)

Vos už keletos mėnesių sueis metai po modelio Dovilės Didžiunaitytės žūties, tačiau...

Atvirame vandenyne išgyveno 49 dienas (16)

Vienas Indonezijos paauglys septynias savaites išgyveno bangų blaškomas vandenyje, kai nuo lyno...

Dalį miesto bebras paliko be elektros

Savaitgalį Rokiškio širdyje įsivyravo nedidelė panika – dingo elektra , užgeso kompiuteriai,...

Širinskienė nerimsta: prašo etikos sargų ištirti, ar Landsbergio veikla yra suderinama su jo statusu (586)

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė kreipėsi į Seimo etikos ir...

Vieta, kur saugomi visi Lietuvos miškai: tik po 80 metų bus galima pjauti šitą daigelį (17)

GRYNAS.lt nutarė aplankyti Dubravos medelyną ir pasižiūrėti, kaip rūpinamasi Lietuvos miškų...