aA
Prasidėjus maudynių atviruose vandens telkiniuose sezonui daug tėvų naudojasi proga išmokyti atžalas plaukti. Tačiau vien noro čia neužtenka – reikia ir elementarių žinių.
© Shutterstock nuotr.

Svarbu – neišgąsdinti

Specialistai pataria prieš mokant vaiką plaukti pirmiausia tinkamai jį paruošti – negąsdinti vandeniu, paaiškinti, kad svarbu jame išmokti saugiai elgtis. Tėvai turėtų skatinti norą pažinti vandenį, bet jokiu būdu neversti to daryti per prievartą.

Pasak plaukimo trenerės Mildos Šeibokaitės, nemažai tėvų mokydami vaikus imasi kraštutinių priemonių. Pavyzdžiui, įmeta atžalą į vandenį ir sako: „Tavo laimė, jei išsikapanosi“.

„Po tokių „mokymų“ vaikas vėliau išvis gali bijoti artintis prie vandens. Kitas kraštutinumas – vaikas įkišamas į pripučiamą ratą, uždedamos pagalbinės rankovės ir paleidžiamas plaukti vos ne į ežero vidurį. O kas bus, jei ratas nuslys, iš jo išsileis oras? Kas nors vaiką aptaškys? Tėvams neretai pristinga atsakingesnio požiūrio“, – pastebėjo specialistė.

Ji pabrėžė, kad nereikia plaukti ilgų distancijų lyg ruošiantis didžiajam sportui. Reikia tikslas – išmokyti vaiką ramiai orientuotis vandenyje, teisingai kvėpuoti, plūduriuoti be pagalbinių priemonių, išplaukti į krantą.

Pradėti nuo apsipylimų

Prieš brendant į vandenį visų pirma reiktų įvertinti jo temperatūrą – neturėtų būti per šalta. „Kartais iš pradžių žmogus gali apgaulingai jaustis gerai, tačiau neigiami padariniai išryškėja vėliau – peršąlama, sustingsta kūnas, surakina mėšlungis. Pradėti reikėtų nuo elementarių apsipylimų vandeniu – ant galvos, veido, akių“, – sakė M. Šeibokaitė.

Ne mažiau svarbu ištyrinėti dugną – ar nėra kokių susižalojimų galimybės. Taip pat – neiti į gilią vietą, mokytis plaukti lygiagrečiai krantui. Vaikas turi išmokti nebijoti vandens, pajusti jį kaip terpę, kurioje galima judėti.

„Svarbiausia yra išmokti tiesiog plūduriuoti vandenyje. Tam skirti specialūs pratimai, t.y. atsigulimai vandenyje – plūdė, žvaigždutė – veidu į vandens paviršių. Svarbiausia yra atsipalaiduoti vandenyje, kitu atveju kūnas grims“, – kalbėjo trenerė.

Pravers plaukimo akiniai

Atliekant specialius rankų ir kojų judesius reikia išmokti ir tinkamai kvėpuoti, t.y. pūsti burbulus vandenyje. Didelę klaidą daro tėvai rodydami, kaip neria užsikimšę nosį.

„Natūraliai mes kvėpuojame apie tai negalvodami, o plaukiant reikia tam tikros technikos: įkvepiame ore, o iškvepiame – vandenyje. Tuo metu gali vykti valymosi procesas, išsiskirti gleivės, tačiau tai normalu. Nereikia išsigąsti, jei vaikas iškilęs iš vandens pradėjo žiopčioti arba kosėti. Tereikia jį nuraminti, parodyti, kaip atsikosėti“, – aiškino M.Šeibokaitė.

Vaikas turi pats įgyti pasitikėjimo, todėl naudoti pagalbinių priemonių – pripučiamo rato, čiužinio – nereikėtų. Rankoves galima užsidėti nebent, jei yra tikslas nuplaukti didesnį atstumą. Be to, net ir esant geram matomumui patariama naudoti plaukimo akinius.

„Taip vaikas ne tik galės panėręs geriau orientuotis, bet ir matys aplinką: augaliją, praplaukiančią žuvį, pagriebs nuo dugno akmenuką. Taip pažįstamas vandens pasaulis“, – sakė specialistė.

Sustiprina ir emocinį ryšį

Pasak M. Šeibokaitės, nėra optimalaus amžiaus, kada geriausia pradėti atžalą mokyti plaukti. „Su vaikais iki penkerių metų amžiaus tiesiog reikia žaisti vandenyje. Kai kurie mažyliai labai gabūs, greitai pagauna plaukimo judesius. Tačiau ryškėja tendencija, kad vaikai tapo pasyvesni, sėslesni, judesiui imlių vaikų labai mažėja. Matyt, čia atsiliepia pasikeitęs šeimų gyvenimo būdas“, – pastebėjo trenerė.

Be to, dabar dažnai tėvai jautriai reaguoja į vaiko ašaras ar pyktį, ir skuba jam nusileisti. Tačiau dažniausiai toks elgesys nėra teisingas. Galbūt vaikui išties sunkiau sekasi judėti, vandenyje apskritai labiau atsiveria vaiko emocijos, todėl reikia turėti kantrybės.

Specialistė pastebėjo, kad ir patys tėveliai turėtų mokėti plaukti, gebėti atžalai suteikti pradžiamokslį.

„Tėvai bet kuriuo atveju visada turi būti šalia, stebėti vaiką. Mokymas plaukti – tai kartu ir būdas pabendrauti su juo, sustiprinti emocinį ryšį. Nereikia net planuoti, ką šiandien būtina išmokti. Atviras nusiteikimas padeda atsiverti kūrybiškumui“, – sakė ji.

Verta žinoti

Netaisyklingi plaukimo judesiai labiau vargina raumenis.
Svarbu išmokti plūduriuoti vandenyje keliose padėtyse: horizontalioje, vertikalioje, ant nugaros bei krūtinės. Tai padeda išsilaikyti sutraukus raumenis mėšlungiui, užspringus vandeniu, norint pailsėti ir kt.

Jei yra galimybė, geriausia pradėti mokytis plaukti su treneriu.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Karbauskis: aš nematau problemų, kad mes keičiame ministrus (251)

Pirmadienis buvo paskutinė Klaipėdos uosto direktoriaus Arvydo Vaitkaus darbo diena. Susisiekimo...

Vakarienė už 3 eurus: traškios sultingos vištienos blauzdelės saldžiųjų bulvių ir karamelizuotų svogūnų debesyje (16)

DELFI Maisto reportažų cikle „ Vakarienė dviem už 3 eurus “ – ir vėl mėsa. Šį kartą...

Bėgo nuo emigracijos, bet Lietuvoje darbo neranda: įvardijo didžiausią lietuvių bėdą (1)

„Kol esi jaunas, gali blaškytis po pasaulį. Kai ateina laikas kurti šeimą, susilaukti vaikų,...

Sniegas pasiekė Vilnių: snigs iki ryto (31)

Antradienio vakarą sniegas, apklojęs daugelį šalies rajonų, pasiekė sostinę. Sinoptikai teigia,...

Užkalnis apie keliautojus-nelaimėlius: jie turėtų sėdėti namuose ir mirkti savo pačių nuoduose (51)

Tai tie žmonės, kuriems visos kelionės yra viena nelaiminga istorija. Kai kitų kelionės yra...

NT ekspertas įvardijo, kiek šiemet augs būsto kainos (29)

Pirmieji šių metų mėnesiai stebino neįtikėtinu NT rinkos aktyvumu – buvo sudarytas...

Daug svorio atsikračiusi vilnietė aplinkinių palaikymo nesulaukė: labiausiai žeisdavo klausimai apie sužadėtinį (52)

Agata Osinskaja yra jauna 24 metų mergina iš Vilniaus, kurią ėmė varginti vis augantis svoris....

Lietuvos europarlamentarai praleido itin svarbų balsavimą: Lietuvai tai gali kainuoti milijardus Guoga: ištiktų minikrizė (1080)

Europos Parlamente kelią skinasi Mobilumo paketas , kuris gali ženkliai pakenkti Lietuvos...

Ūkininkas avis laiko vietoj žuvyčių akvariume

Net ir nedideliems ūkiams dabar įmanoma įsigyti modernios technikos. Tuo įsitikino Šakių rajone...

Komiška dvikova trasoje: lenktynininkas peršoko ant konkurento motociklo ir puolė kumščiais (2)

Žiedinėse motociklų lenktynėse sportininkai kartais taranuoja vienas kitą, tačiau kur kas...