aA
Dauguma tėvų nori matyti savo vaikus laimingus. Viliasi, kad jiems pakaks skiriamos meilės ir šilumos. Tikisi, kad mažieji gebės išsikelti tikslus ir jų siekti. Laukia, kada vaikai patirs sėkmę. Kitaip tariant, linki savo vaikams laimės. Ar tėvai gali įtakoti vaikų pasitenkinimą gyvenimu? Ir kaip tai padaryti tinkamai?
Šeima
© Fotolia

Mokslininkas Bob Murray atliko tyrimą, siekdamas išsiaiškinti kokie veiksniai labiausiai prisideda prie vaikų depresijos eliminacijos. Tyrimas atskleidė, kad genetiką galima prislopinti sukuriant saugią aplinką: „laimingi, optimistiškai nusiteikę vaikai – laimingų, drąsių, savimi pasitikinčių ir realiai situacijas vertinančių tėvų rezultatas.“ Tad kaip kurti namus, kuriuose augtų laimingi vaikai?

Puoselėkite tarpusavio ryšį

Tiesiausias kelias padedant vaikams susikurti emocinio saugumo pajautą visam gyvenimui – sudaryti sąlygas pajusti bendrumą su jumis (tėvais), giminaičiais, draugais ar gyvūnais. Atlikti tyrimai liudija, kad vaikystėje puoselėtas tvarus tarpusavio ryšys, kuris skleidžiasi kaip jausmas būti mylimam, suprastam, įvertintam – stipriausias saugiklis nuo emocinių dirgiklių, žalingų įpročių, negatyvių minčių ir veiksmų.

Orientuokitės į ilgalaikius rezultatus

Laimė, kaip nenutrūkstantis procesas, yra sunkiai įsivaizduojama, tai reikėtų įsisąmoninti tiek tėveliams, tiek ir jų mažiesiems. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad nereikėtų pildyti visų vaikų norų, nors tai ir garantuotų momentinį vaikų džiugesį. Jei beatodairiškai pildysite visus vaikų lūkesčius, jūsų „norėjimas gero“ iššauks daugiau problemų, nei garantuos mažiesiems pilnatvę ar ilgalaikį pasitenkinimą.

Vaikai nebevertins jūsų dedamų pastangų, tai taps norma, o ilgalaikėje perspektyvoje netgi žala, nes vaikai neišmoks priimti ir deramai susitvarkyti su neigiamomis emocijomis, kurios yra neišvengiama kiekvieno žmogaus gyvenimo dalis. Tad leiskite vaikams klysti, mokytis iš klaidų, o išmokus pasidžiaukite – leiskite savarankiškai patirti sėkmę.

Parodykite, kad vertinate

Laimės jausmas vaikams labai dažnai asocijuojasi su įvertinimu. Tai, ką aš darau, rūpi. Rūpi ne tik „man“, bet ir kitiems: tėvams, draugams, mokyklos bendruomenei. Jei vaikai junta, kad jų aplinkos žmonės nesidomi jų veikla, darbais, pasiekimais – jie pradeda jausti baimę būti nepripažintais, nereikalingais. Kitaip tariant, baiminasi būti atstumti ir tai atitolina mažuosius nuo laimės ir pilnatvės suvokimo. Vaikai, kaip ir suaugusieji, nori jaustis reikalingi. Tad kuo anksčiau parodysite mažiesiems, kokie svarbūs yra jie patys savaime ir jų veiksmai bei poelgiai, tuo labiau prisidėsite prie jų pozityvaus savęs suvokimo.

Lietuvos vaikų ir jaunimo centro specialistai pataria tėveliams daugiau dėmesio skirti betarpiškam bendravimui su vaikais. Tai gali būti ramus pokalbis, bendra veikla, dalyvavimas vaikams svarbiuose renginiuose ar atsakomybės suteikimas ir nebylus pasakymas „tu gali, aš tavimi tikiu“. Per vertinimą, pasitikėjimą, rūpestį kursime santykį, kuris virs laimės pojūčiu ir deramu savęs supratimu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Veryga apie 10 proc. brangsiančią degtinę: mokomės iš klaidų – degtinė buvo palikta per pigi (148)

Kitais metais valdžia planuoja ir dešimtadaliu didinti stipraus alkoholio akcizą, ir pertvarkyti...

Užkalnis. Žinau, už ką balsuosite rinkimuose (140)

Taip, aš tikrai žinau, kas bus išrinktas dirbti Daukanto aikštėje. Tiksliau, aš bijau, kad...

Šiauliuose atskleidė kitą mitingo dėl mokytojų pusę: moksleiviai ten buvo išsiųsti ne savo noru (249)

Trečiadienio vidurdienį prie Šiaulių miesto savivaldybės susirinko minia moksleivių, kurie...

Rusija tulžingai reaguoja į Lietuvos sankcijas dėl užpuolimo Kerčėje: be atsako neliksite (944)

Lietuva tapo pirmąja pasaulio valstybe, apsisprendusia dėl Kremliaus agresijos Kerčės sąsiauryje...

Giedrius Drukteinis. Lietuvos grožio industrija tėra įprastas kiaulių tvartas (32)

Pastarasis konfliktas tarp Julijos Janus ir Juozo Statkevičiaus ne tik sukėlė nemažai...

Norinčius sušių Kūčioms ragina paskubėti – visiems gali ir neužtekti (94)

Nacionalinis japonų patiekalas ant Kūčių stalo šiemet turbūt nustebintų tik kaime...

Alkoholis turi naują geriausią draugą: gėdą sukelianti liga žudo tyliai (32)

„Ne, ne, man viskas gerai. Dirbu gerai, nepervargstu. Viršininkas geras. Uždirbu daug, tobulas...

Vaivos Budraitytės 2019 metų horoskopas Vandens ženklams (2)

2019 metai – jau ne už kalnų. Pats metas sužinoti, kas mūsų laukia. Garsi astrologė ir...

Vyriškumą pademonstravęs „Neptūnas“ sugadino Čempionų lygos pirmūnų seriją (7)

Beveik visas rungtynes varžovus vijęsis Klaipėdos „Neptūnas“ ketvirtame kėlinyje sugebėjo...

NT brokeriai kyla į kovą: šį kartą kainų pasiutpolkės neištvėrė jie patys (171)

NT brokerių kantrybės taurė perpildyta – nauja žinia apie kylančias kainas iš skelbimų...