aA
Patyčios, nesupratimas ir tolerancijos stoka mūsų mokyklose – viena didžiausių problemų. Specialistų patarimas – skirti daugiau dėmesio neformaliam vaikų ugdymui. Jei manote, kad savo vaikams tai gali leisti tik pasiturintys tėveliai, klystate.
© Shutterstock nuotr.

Užsiėmimus ir įvairias veiklas po pamokų siūlo mokyklos, jaunimo ir kultūros centrai, pramogų paslaugos sektorius. Mažesnes pajamas gaunantiems taikomos įvairios nuolaidos, daug veiklų yra nemokamos.
Lietuvos vaikų ir jaunimo centro (LVJC) neformalaus švietimo mokytoja Rasa Zaidovaitė sako, jog svarbiausias neformalaus ugdymo laimėjimas – vaikai pradeda pažinti savo socialinę aplinką.

„Jie pažįsta save, aplinką, kitus žmones, įgyja savarankiškumo, išmoksta bendradarbiavimo, nugali baimes. Visi šie dalykai žmogų daro stipresnį ir laimingesnį. Beje, kiekvienas žmogus, kuris dirba arba yra susijęs su vaikais turi tai žinoti ir ugdyti juose šią kompetenciją. Jie turi suprasti, kas gali nutikti, jei tokios galimybės vaikui nesuteiksi. Žinoma, taip nutinka ir vaikai užauga nesurasdami, kaip ir kur save realizuoti“, - pastebi Rasa.

Lavinamųjų ir moksleiviams patrauklių veiklų organizatoriai – nuotykių parkų tinklas UNO Parks – teigia, kad šiandien moksleiviai bijo gamtos, jos nepažįsta, nenutuokia, kaip joje elgtis.

„Vaikai švietimo sistemoje yra spraudžiami į tam tikrus rėmus, todėl reikėtų daugiau dėmesio skirti neformaliam švietimui. Jis ugdo svarbius gebėjimus – socializavimąsi, empatijos jausmą, gamtos pažinimą – jaukinantis gamtą, prie jos įprantant“, - apie naujas programas klasėms pasakoja UNO Parks komandos formavimo užduočių klasėms konsultantė Audinga Bolytė.

Ji pastebi, kad šių dienų vaikams yra sunku susikoncentruoti, sutelkti dėmesį. Dėl šios priežasties kai kurios užduotis skirtos sukoncentruoti dėmesį, įsiklausyti į gamtą. „Kai vaikai laipioja medžių viršūnėmis, jiems tai įdomu ir nauja, nes ne kasdien gauna galimybę vaikščioti pušimis“, - sako Audinga.

Mokyti empatijos

Kauno šv. Pranciškaus mokyklos mokytoja Vita Kuliešiūtė teigia, kad komandos formavimas ir teigiamas mikroklimatas klasėje – vienas pagrindinių klasės auklėtojo uždavinių. Išvykos, ekskursijos – tai priemonė, kuri padeda klasės auklėtojui formuoti komandą.

Audinga Bolytė pritaria tokiam pastebėjimui ir pabrėžia, kad UNO Parks siūlomose programose klasėms svarbiausia yra įdomi veikla moksleiviams. Normalu, kad per linksmą veiklą, užsiėmimus vaikai pagerina klasės mikroklimatą, tarpusavio supratimą, pradeda į savo klasės draugus žiūrėti kitaip. Jie kartu įveikia užduotis ir išmoksta empatijos.

Rasa Zaidovaitė mini neformalaus ugdymo privalumą – moksleiviui įdomią veiklą. „Vaikas ateina į savo mėgstamą veiklą, nejaučia jokio streso ir yra atsipalaidavęs. Jis gali pasisemti tam tikrų žinių, o tai įvyks natūraliai, nes jam ta veikla yra įdomi, jo niekas neverčia daryti, ko jis nenori. Vaikas yra atviras pažinimui.“

Pritaikyti klasės išvyką kiekvienam – įmanoma

Gali pasirodyti, kad veikla gamtoje ar net laipynės medžiuose ramesniems vaikams bus nepriimtina ir nesmagi. Audinga Bolytė pažymi, kad speciali programa klasėms buvo kuriama kartu su LVJC ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centru.

„Programose atsirado daugiau edukacinių veiklų. Žinias, supratimą apie gamtą bei ekologiją stengiamės perduodi per interaktyvius žaidimus. Siūlomos veiklos yra patrauklesnės didesniam skaičiui vaikų, nes ramesniems moksleiviams ne itin patikdavo aktyvios užduotys, jie neturėdavo stimulo dalyvauti. Dalis naujų programų yra pritaikytos įvairaus būdo ir poreikių vaikams, kad jie galėtų nestebėti iš šono, ką veikia jų klasės draugai, o įsijungti žaisti bei pažinti su visais kartu“, - apie programų pasikeitimus sako Audinga.

Kauno mokyklos mokytoja Vita Kuliešiūtė patvirtina, kad ekskursijos kuriamos ir planuojamos įtraukiant kiekvieną mokinį ir yra siekiama atsižvelgti į visų individualius pageidavimus bei poreikius. Ji mano, kad neformalioje aplinkoje mokiniai gali visapusiškai atsiskleisti, parodyti kitokius asmeninius gebėjimus nei dalyvaudami pamokose. „Keliaudami ir būdami gamtoje mokiniai gali užsiimti sveikatinimo, sportiniais žaidimais, kurie padeda formuoti gerą mokinių savijautą bei propaguoja sveiką gyvenseną“, - klasės išvykų gamtoje teigiamą rezultatą apibūdina Vita Kuliešiūtė.

LVJC specialistė Rasa Zaidovaitė pritaria, kad į gamtą išvežti vaikai pasikeičia, jie pradeda kitaip mąstyti, kitaip elgtis, jie atranda save, naujus pojūčius. „Žmogus yra atėjęs iš gamtos, todėl jam reikia jos, esame tai pamiršę“, - sako Rasa.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Istorinis proveržis: baisiausia Vilniaus ligoninė netrukus bus iškelta iš prestižinio rajono (117)

Apie šią Vilniaus ligoninę sklisdavo dvi legendos – viena – apie profesionalius medikus, kita...

Genetikas griauna populiariuosius mitus: iš ko paveldime intelektą, polinkį į žalingus įpročius ir ligas? (6)

„Tikras tėtis“ arba „Iš akies traukta mama“ – kaip dažnai, susilaukę kūdikio, girdite...

Didžiūnaitytės byloje – netikėtas posūkis: nužudymo versija atmesta, Milteniui pateikti įtarimai išžaginimu aukos artimieji prokuroro sprendimą skųs (205)

Lietuvą sukrėtusi modelio Dovilės Didžiūnaitytės mirtis iki šiol kelia daug klausimų. Nėra...

Pasipiktinimas davė vaisių: dar kartą stabdomas Sapiegų parko atnaujinimas

Po to, kai sostinės Antakalnio mikrorajono gyventojai ir visuomenininkai išreiškė pasipiktinimą,...

Masiulis dėl naujo oro uosto sušaukė skubią spaudos konferenciją (20)

Pirmadienį, po DELFI paviešintos informacijos apie Lietuvoje galimai atsirasianti naują oro...

Nesutapimai Adomėno šeimos deklaracijose: kažkur pradingo solidi paskola (73)

Pildydamas interesų deklaraciją Seimo narys Mantas Adomėnas, regis, deklaravo ne viską, kas buvo...

„Lietuvos balsas“ dalyvis Mantas Ruzveltas ieško dingusio brolio, kuris paliko mįslingą laišką (1)

Žinomas fotografas, muzikinio projekto „Lietuvos balsas“ dalyvis Mantas Ruzveltas pirmadienį...

Išsakė nuomonę apie Kauno viešąjį transportą: viena problema kasmet kartojasi

Vėl sulaukus karštų vasaros dienų, norėčiau pasidalinti mintimis dėl to, kokia situacija...

Kauniečiai reiškė nepasitenkinimą dėl vandens trūkumo: kliuvo ir Matijošaičiui (32)

Pirmadienį prie Kauno savivaldybės susirinko keliolika miestiečių, kurie piktosi dėl...

Karbauskis „tvarkiečiams“ ruošia gelbėjimo ratą: prakalbo apie galimybę „paskolinti“ Seimo narį (128)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis neneigia oponentų...