aA
“Jeigu aš nors vieną dieną nekontroliuočiau savo sūnaus, visi jo higieniniai bei savitvarkos įgūdžiai išnyktų… Jis visai neturi atsakomybės jausmo…”, - konsultacijos metu skundėsi aštuonmečio berniuko mama, ikimokyklinės įstaigos pedagogė. Vaiko pratinimas prie tvarkos šioje šeimoje virto tikra kova, kurioje dalyvauja visi: mama, tėtis, močiutė, ir, žinoma, sūnus.
Vaikas išsiterliojęs

Ir iš tiesų, Mantukas – tikras kovotojas. Kiekevienas suaugusiųjų reikalavimas susilaukia stipraus berniuko pasipriešinimo. Mama jaučiasi nusiminusi, įžeisti ir jos profesiniai jausmai. Tėtis jaučia gėdą dėl sūnaus elgesio. Mantas pyksta ant visų dėl to, kad jaučiasi neteisingai kaltinamas…

Išdykėliai

Ši situacija, su tam tikromis variacijomis, iki skausmo pažįstama tėvams, pedagogams ir konsultantams.

Ką daryti? Ar įmanoma gyventi ramiau nei mūšio lauke? Kodėl vaikas priešinasi logiškiausiam tėvų reikalavimui: “Susitvarkyk savo daiktus”?

Šiuolaikinės psichologijos centro "Person Premier" psichologė Jolanta Šabliauskienė atsako į mamoms rūpimus klausimus.

Vos gimęs vaikas patenka į savo tėvų šeimą ir mokosi jai priklausyti jau tuomet, kai tėvai iš jo to dar visai nesitiki. Štai metinukas žaidžia – visas kambarys nužertas žaisliukais. Bežaisdamas vaikelis išalko ir pavargo – mamytė skuba mažylį maitinti ir migdyti. O žaisliukai? Ką gi, juos tyliai sutvarkys mama, kai bamblys ramiai snaus lovelėje, o atsibudęs ir pasidžiaugęs tvarka vėl paskleis žaisliukus po visą kambarį, kad nenuobodžiautų iš darbo grįžęs tėtis.

Išmėtyti drabužiai

Kokią pamoką gauna vaikas šioje situacijoje? “Tvarka – tai jūsų reikalas. Aš žaidžiu, tvarkotės jūs!”

Pažvelkime į kitą šeimą…

Mama siurbia kilimą, o 2,5 metų dukra įsikibusi nori padėti tvarkytis. Mama skuba, nes prieš akis dar daug darbų. “Netrukdyk, bėk žaisti…”, - atstums ji mažylę. Po kelių minučių, išgirdusi triukšmą, mama randa dukrą besidarbuojančią virtuvės kriauklėje: ”Aš tavo padėjėja”, – pasitenkinimu spinduliuoja akys. “Į ką panaši tavo suknytė?!” “Ir vėl turėsiu viską skalbti!”, - nejuokais suirzta mama.

Ką dabar sužino vaikas? “Esu nevykėlė… nieko nesugebu…Tik suaugęs gali daryti ką nori…”

Mergaitė išsiterliojusi

Taip diena po dienos, metai po metų, vaikas gauna pamokas apie save ir pasaulį. Ir visai nebenusistebime, kai pamatome šešiametį be tikslo siautėjantį po butą, ar, tėvams subarus, be tikslo spoksantį į televizoriaus ekraną. Tėvai juo nepatenkinti – jis nenori ne tik padėti bendroje namų ruošoje, bet ir visai nesirūpina savo daiktais – jo rūbai išmėtyti, žaislai sulaužyti, juos gali pamatyti netikėčiausiose vietose.

Taigi, atsidūrėme ten, kur pradėjome.

Ar yra išeitis? Ką galėtų daryti mylintys, bet žvelgiantys į priekį tėvai?
1. Leiskite išgyventi vaikui kiekvieno veiksmo pradžią ir pabaigą. Mylinti mama labai jautri savo mažylio poreikiams: kai jis išalksta – pamaitina, kai pavargsta – pamigdo. Išalkęs kūdikis praneša apie tai mamai verksmu, pasisotinęs – atstumdamas jam siūlomą šaukštą. Taip pat ir su miegu. Kai vaikelis pavargsta, užmiega, pailsėjęs – pabunda. Deja, pažaidęs dar nemoka savarankiškai susitvarkyti žaislų. Kaip ir kitoje veikloje, čia reikalinga suaugusiojo pagalba. Žaislų tvarkymas mažyliui bus tokia pat pramoga, kaip ir mėtymas.

Neplauti indai

2. Neslopinkite vaiko iniciatyvos ir entuziazmo. Leiskite mažyliui dalyvauti buities darbuose – taip jis jausis sugebantis, augs pasitikėjimas savo jėgomis. Tai puiki investicija vaiko ateičiai.

3. Girkite, skatinkite vaiką už jo pastangas. Natūralu, kad vaikas neturi tobulų įgūdžių atlikti, rodos, net ir elementarių dalykų. Valgydamas nuolat pridrabsto, pritrupina. Užuot kritikavę ir barę, paskatinkite prisidėti tvarkant virtuvę po pietų. Greičiausiai vaikas nenušluostys stalo taip tobulai, kaip mama, bet pagirtas didžiuosis savimi, o kitą kartą imsis šios veiklos neprašomas.

4. Paaugusiam vaikui skirkite nuolatines pareigas pagal jo gebėjimus. Kuo vaikas vyresnis, kuo daugiau sugeba, tuo didesnis jo indėlis turėtų būti atliekant kasdienius darbus. Turėtų būti savaime suprantama, kad darželinukas pats tvarko savo žaislus, o nešvarius rūbelius nuneša į tam skirtą vietą. Nustatykite vaiko pareigas visai šeimai. Jei tėtis superka produktus, o mama ruošia vakarienę, tai šešiametis galėtų suplauti ne tik savo, bet ir kitų šeimos narių indus… Tai stiprins vaiko jausmą, kad ir jis gali būti naudingas ir reikalingas.

Suverstas kambarys

Taip, atrodo, labai paprasta ir aišku. Tiesos, kurias žinome ir kartojame nuolat. Praktika patvirtina, kad, nuosekliai jų laikantis ir jas taikant, galima ugdyti vaikus be nuolatinio pykčio, barnių ir nusivylimo. Ką galima patarti aštuonmečio Manto mamai?

Niekada nevėlu keisti nepriimtinus santykius savo šeimoje. Norint pasiekti sėkmės, svarbūs keli dalykai.

Tam, kad keistųsi nepageidaujamas vaiko elgesys, reikėtų, kad mama keistų savąjį. Svarbu suprasti, kad vienintelis dalykas, kurį mes galime keisti – tai mes patys. Jei mama sugebės labiau pasitikėti savimi kaip mama ir duos erdvės vaiko savarankiškumui, galime tikėtis pozityvių rezultatų.

Tikintis pasikeitimų, svarbu ne tik tai, ką, bet ir kaip, darome. Tvirtas nuoseklumas leis tėvams sėkmingai vesti vaiką pasirinktu keliu.

Person Premier

Šiuolaikinės psichologijos centras

Tilto g. 10,

Vilnius,

tel. 647388

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Po Estijos nusikalstamo pasaulio „krikštatėvio“ nužudymo – chaosas: nieko panašaus dar nebuvo (65)

Kodėl po Estijos nusikalstamo pasaulio „krikštatėviu“ vadinamo Nikolajaus Tarankovo mirties...

Tokios krizės automobilių prekeiviai dar nematė: pirkėjų nė kvapo (71)

Dėl koronaviruso paskelbtas karantinas paralyžiavo visą Lietuvos verslą, bet automobilių prekyba...

Orai: per Lietuvą keliaus audros debesys (4)

Sekmadienį virš Rytų Žemaitija nusidrieks kontrastingas atmosferos frontas. Vakariniuose rajonuose...

Priversta saviizoliuotis iš Norvegijos grįžusi lietuvė: man aiškiai parodė, kad esu emigrantė ir antrarūšė budulė (693)

Karantinas Lietuvoje šiuo metu yra labai sušvelnintas, o nuo birželio 1 d. buvo ir išplėstas...

COVID-19 sirgęs vyras apibūdino ligos pradžią: net nejuto, kad smarkiai karščiuoja (135)

„Įprastai, kai turi temperatūros, jauti šaltkrėtį, nuovargį, o šįkart to nebuvo“, –...

Statė namą sau, bet neliko nepastebėtas didelio koncerno: lietuvio būsto idėja sulaukė pasisekimo (197)

Tomui Petrauskui – 26-eri, tačiau jis šiandien savomis rankomis stato modulinius ekologiškus...

Tragedija, pakeitusi fechtavimosi sportą: olimpinis čempionas mirė nuo lūžusios rapyros dūrio į akį (45)

Šiuolaikiniame fechtavimosi sporte traumos – didelė retenybė: kostiumai ir kaukės patikimai...

Bedarbio statusas: kaip mokėti PSD ir kokių naujų išmokų tikėtis jau netrukus (96)

Vienuoliktą karantino savaitę Užimtumo tarnyba „suskaičiavo viščiukus“. Karantininės...

Kruvinas vakaras Kroatijoje: Golubickui lūžo žandikaulis – reikalinga operacija (1)

Atnaujintas Kroatijos futbolo čempionatas itin prastai prasidėjo 20-mečiui saugui iš Lietuvos...

Paulius Jurkevičius. Kava su sviestu ir kiti klausimai daktarui (113)

Vieni jį dievina. Kiti keiksnoja. Vieni giria jo profesijos išmanymą. Kiti be gailesčio...

|Maža didelių žinių kaina