aA
Dažnas mažylis paniškai bijo žmonių baltais chalatais. Kaip išmokyti vaiką nebijoti gydytojų?
Pas gydytoją
© Shutterstock nuotr.

Nuskausminkite

Gydytojo baimė – tai reakcija į skausmą, kurį sukelia skiepų injekcijos ar kitos nemalonios procedūros. Dar kūdikystėje gali išsivystyti sąlygininis refleksas – jei akiratyje pasirodo žmogus baltu chalatu, vadinasi, nieko gero nesitikėk. Netgi mama, kuri kitose situacijose atskuba į pagalbą, šiuo atveju ne tik nepadeda, bet dar ir stoja gydytojo ar medicinos sesers pusėn.

Vaikas mato ilgą švirkšto adatą ar aštrią adatėlę kraujui iš piršto paimti, mėgina ištrūkti, o mama jį laiko, neleidžia net pajudėti ir dar mėgina nutildyti!. Tokia „išdavystė“ gali sukelti dar didesnį išgąstį negu pats dūris. Nuoskauda dėl mamos ir skausmo laukimas sustiprina gydytojo baimę, o kiekvienas „skausmingas“ vizitas šį refleksą dar labiau įtvirtina.

Kad vaikas nejustų skausmo, nusipirkite vaistinėse tepaliuką su nuskausminančiomis medžiagomis ir neškitės jį į polikliniką. Nėra skausmo – nėra ir baimės!

Neapgaudinėkite

Daug tėvų stengiasi iki paskutinio momento nuslėpti nuo vaiko, kad jis vedamas pas gydytoją. Jie mano, kad tokiu būdu neišgąsdins vaiko, o ir sau palengvins gyvenimą. Toks tylėjimas jau yra melas: vaikas mano, kad einate pasivaikščioti, o jūs jį atsitempiate į polikliniką! Juk mes tik minutei! Tik pasiimti pažymos! Žinoma, nutylite, kad reikės pereiti gydytojo apžiūrą, galbūt apsilankyti ne pas vieną specialistą, o gal net teks duoti kraujo.

Taip nedarykite. Praneškite vaikui apie vizitą pas gydytoją iš anksto – prieš pora dienų ar net prieš savaitę. Vaikui reikia laiko, kad jis tam morališkai pasiruoštų. Paaiškinkite, ką reikės atlikti, ir nieko nenutylėkite. Nežadėkite, kad jam nieko neskaudės. Paprašykite vaiko šiek tiek pakentėti ir paaiškinkite, kam to reikia: „Skiepai apsaugo nuo ligų – tu juk nori būti sveikas, ar ne?“, „Skiepijami visi vaikučiai, be skiepų jų nepriima nei į darželį, nei ir mokyklą“.

Nelyginkite

Nesakykite vaikui: „Štai Tomukas niekada taip nedarytų. Jis injekcijų nebijo, nerėkia, tarsi pjaunamas, mamai dėl jo negėda“. 

Lyginti vaiką galima tik su juo pačiu: „Tu turbūt nepameni, bet kai buvai mažesnis, per vieną dieną gydytojas tau suleido net dvi injekcijas, o tu net nekrūptelėjai! Medicinos sesuo tave pagyrė, mes su tėčiu taip didžiavomės, koks tu šaunuolis“. Vaikas pagalvos: jeigu jis, būdamas mažiukas, sugebėjo nebijoti skausmo, tai ir dabar turi jo nebijoti.

Kai vaikas lyginamas su kitais, jis jaučiasi visai kitaip: kiti vaikai yra šaunūs, o jis – ne. Jis niekada jiems neprilygs. Mamai patinka kiti vaikai, todėl ji gali liautis jį mylėjusi. Galiausiai vieną baimę papildo dar viena baimė ir situacija dar labiau pablogėja.

Kontroliuokite save

Beprasmiška raginti nusiraminti vaiką, kuris prie gydytojo pradėjo garsiai verkti arba, atvirkščiai, susigūžė į kampą ir tyli. Garsios panikos priepuolis, beje, yra geriau negu tyli isterija. Baimę reikia išrėkti, į ją sureaguoti: kuo reakcija bus smarkesnė, tuo paprasčiau bus įveikti problemą.

Nepraraskite savitvardos, nesibarkite ir juo labiau nepliaukštelėkite vaikui ranka, kad jis liautųsi rėkęs. Geriau aptaškykite jį keliais šalto vandens lašais ar nuprauskite veidą – tai padeda sustabdyti isteriją.

Tačiau neretai tokiais atvejais geriausia pasišalinti. Isterinės reakcijos visada būna skirtos konkrečiam žiūrovui - dažniausia, žinoma, mamai. Taigi apsisukite ir išeikite iš kabineto! Po šio žingsnio spektaklis, veikiausiai, baigsis.

Ieškokite gydytojo

Susiraskite „savo“ gydytoją. Jis turėtų kelti pasitikėjimą ir jums, ir mažyliui. Dažniausiai taip ir būna, bet jei gydytojas atrodo rūstus, nemoka bendrauti su vaikais ar padaro klaidų, perveskite vaiką pas kitą pediatrą. Valstybinė sveikatos apsaugos sistema numato tokią galimybę.

Pamėginkite rasti kontaktą su vaiko gydytoju. Papasakokite jam, kad vaikas baiminasi medikų ir kokiais metodais jūs sprendžiate šią problemą, kokie triukai paprastai suveikia.

Girkite

Pagirkite vaiką už tai, kad jis įveikė save. Jam girdint, papasakokite apie tai kitiems šeimoms nariams ar draugams ir pasistenkite, kad tai atrodytų kaip didelis žygdarbis. Tegu vaikas žino, kaip jūs juo didžiuojatės!

Po vizito pas gydytoją padarykite vaikui ką nors malonaus: nupirkite žaisliuką, nusiveskite į zoologijos sodą ar parodykite mėgstamą animacinį filmą. Papildomas stimulas niekada nepamaišys!

• Žaiskite „daktarą“. Vaikai įsisavina pasaulį žaisdami. Pasiūlykite vaikui pagydyti lėlę ar meškutį. Nupirkite vaikui daktaro rinkinį – susipažinęs su medicininiais instrumentais jis liausis jų bijojęs, o apsilankęs pas gydytojus gal net jais susidomės: pas jį žaisliniai, o čia – tikri!

• Jei namuose yra senyvo amžiaus žmonių, kuriuos kartais lanko gydytojas, leiskite vaikui pamatyti, kad po daktaro vizito močiutei ar seneliui pasidaro geriau. Tegu vaikas paduoda ligoniui vaistų ar atneša vandens piliulei užgerti. Tegu jis pabūna žmogaus, kuris pats teikia pagalbą, vietoje. Kai vaikas supras, koks svarbus gydytojo darbas, jis pradės juos gerbti, o ne bijoti. Galbūt net pats panorės tapti gydytoju?

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ekonomistai perspėja: Lietuva gali prarasti tik ką atgautus Baltijos tigro marškinius (31)

Krizės ženklai yra matomi ir jei sunkmetis ateis – neišvengiamai palies Lietuvą, tačiau kiti...

Skvernelis kirto Grybauskaitei: prezidentės politiką iliustruoja „tulpių paštas“ valdančiuosius bandoma „sumonstrinti“ (1134)

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis ketvirtadienį pareiškė, kad prezidentės Dalios...

Palygino kelionių organizatorių pasiūlymus: poilsis ten pat, o kainų skirtumas – 400 eurų (119)

Planuojant kelionę visuomet svarbu gauti norimo tipo poilsį už geriausią įmanomą kainą. Vis...

Karbauskis: atsakomybę už etatinio apmokėjimo klaidas turi prisiimti ir Grybauskaitė (128)

Atsakomybę už etatinio mokytojų apmokėjimo modelio klaidas turi prisiimti ir prezidentė Daia...

Pristatė, kaip galėtų atrodyti nacionalinis stadionas papildomai siūlo oro gondolą iš miesto centro (79)

Aukščiausiojo Teismo į konkursą sugrąžinta įmonė „ Vilniaus nacionalinis stadionas “...

Prie derybų stalo susėdę mokytojai sulaukė užsienio žiniasklaidos dėmesio: nuotaikos – kalėdinės (164)

Ketvirtadienio rytą mokytojai su laikinai Švietimo ir mokslo ministro pareigas einančiu Roku...

Eligijus Masiulis kaltina prof. Landsbergį užleidus Lietuvą „valstiečiams“ (459)

Į politiką grįžtantis ir į Klaipėdos merus kandidatuojantis teisiamas buvęs Liberalų...

„Revolut“ Lietuvoje tampa banku (134)

Jungtinės Karalystės finansinių technologijų įmonė „ Revolut “ Lietuvoje gavo specializuoto...

Atviras dvyliktokės laiškas: bijau, kad niekur nebeįstosiu (70)

Esu paskutiniuosius metus gimnazijoje žingsniuojanti abiturientė. Šis tekstas nėra skirtas...

Žurnalistų dėmesio centre – keistai besielgiantys Putino apsauginiai (107)

Rusijos Federacijos prezidento apsaugos tarnybos pareigūnai dirba apsimetę operatoriais, praneša...