aA
Liga ateina ir neklausia, jai nerūpi lytis, amžius, statusas ar odos spalva. Sunkiausia, kai su sunkia diagnoze susiduria vaikai. Onkologija, įgimtos patologijos, traumos, vaikų cerebrinis paralyžius, autizmas, cukrinis diabetas, daugelio kitų diagnozių, su kuriomis mažyliai kovoja nuo pat gimimo, sąrašą galima dar ilgai tęsti.
© Adobe Stock

Čia pagalba labai reikalinga ne tik vaikams, bet ir tėvams, juk suvokti, kad tavo vaikas – neįgalus, ir suprasti, kaip padaryti jo gyvenimą laimingą, labai sunku.

Sunkiausia – priimti diagnozę. Daugelis tėvų patiria šoką ir nežino, ką daryti. Kaip pergyventi tą pirmąjį etapą?

Taip, tai šokas, ir tai normalu. Kad susitaikytum su liga ir išsaugotum ne tik gyvybę ir sveikatą, bet ir save kaip asmenybę, reikia adekvataus vaiko gydymo ir psichologinės pagalbos iš šalies. Tokiu sunkiu metu psichologo pagalba reikalinga kiekvienam šeimos nariui, nepriklausomai nuo amžiaus ir statuso. Priimti diagnozę ne visada pavyksta, juolab savarankiškai. Neretai tėvai balansuoja ties bedugne ir juos reikia ištraukti iš tokios būsenos. Jie ne visuomet pasirengę priimti specialistų pagalbą, tačiau bendravimas su žmonėmis, atsidūrusiais panašiose situacijose, ir jų patirtis padeda susidoroti su pirminiu šoku.

Daugelis mamų drovisi kalbėti apie vaikų ligą net su artimais draugais

Tai normalu. Tačiau tai anaiptol ne drovėjimasis, o pirmiausia – krachas. Atrodo, kad gyvenimas tiesiog sudužo į šipulius. Žmonės nesupranta, kodėl tai atsitiko, kyla klausimas: „Už ką?“. Tėvai turi turėti tikslus ir jėgų jiems įgyvendinti, jie turi suvokti savo poziciją ir savo veiksmų ir neveikimo pasekmes. Labai svarbu, kad tėvai neprarastų laiko, per kurį gali pablogėti vaiko sveikata.

Kokiais atvejais reikalinga psichologo pagalba?

Pagalba reikalinga, kai tėvai pasirengę ją priimti. Priešingu atveju padėti jiems nebus prasmės.

„Mama, kodėl aš ne toks, kaip visi?“. Ką galima patarti vaikų, turinčių ribotas sveikatos galimybes, tėvams? Kaip teisingai elgtis?

Svarbiausia – negailėti nei savęs, nei vaiko. Ir nežiūrėti į jį kaip į neįgalųjį. Tik tokiu atveju galima tikėtis rezultatų. Žinoma, kiekviena mama be galo myli savo vaiką, gailisi jo, tačiau vaikas įpranta manipuliuoti. Mama gailisi – vaikas manipuliuoja, rezultato jokio! Esama padėtis moko įveikti sunkumus, suteikia galimybę kurti nuoširdžius ir artimus santykius su vaiku, suvokti savo veiksmų pasekmes.

Tėvai negali vaikams atsakyti į klausimą, kodėl tai įvyko, jei jie negali į jį atsakyti patys sau. Tėvai pirmiausia turėtų rasti atsakymus sau ir su meile perteikti juos vaikui. Vaikai žvelgia į pasaulį taip, kaip tėvai suformuoja jų pasaulėžiūrą. Vaikui reikia suteikti galimybę pajusti šį pasaulį visomis spalvomis, o ne užsisklęsti ir užstrigti ties liga. Būtina kalbėtis su vaiku, rasti jo stipriąsias ir teigiamas savybes, leisti jam išreikšti savo gebėjimus, suteikti galimybę atsiskleisti. Reikia leisti suvokti, kad jeigu jis kažko negali pasiekti, jis gali išreikšti save kažkur kitur. Jei nuolat kalbėsime apie ligą, vaikui nuo to bus tik blogiau.

Šeimos, kuriose auga neįgalus vaikas, dažniausiai išyra. Kas galėtų padėti išsaugoti šeimą?

Tokiose šeimose pasikeičia gyvenimo pobūdis, byra tikslai, iš naujo įvertinamos vertybės. Čia svarbus emocinis ryšys tarp tėvų. Tai ir yra meilė, ji padės tai pergyventi. Išbandymai tik stiprina meilę. Jei yra meilė, sunkumai dar labiau suartins tėvus. Būtent tokios situacijos parodo, ar tikrai žmonės vienas kitą myli, o gal jie tiesiog įpratę būti kartu.

Kur moterims, visą dieną besirūpinančioms ypatingu vaiku, pasisemti jėgų, kad jos neprarastų moteriškumo ir nepamirštų, kad jos – ne tik moterys, bet ir žmonos?

Moterims nevalia pamiršti, kad jos – Moterys. Tokios jau jos atvyko į šį pasaulį. Čia galima pavartyti istorijos puslapius, prisiminti garsias moteris, įveikusias sunkumus ir niekuomet nenuleidusias rankų. Jei moteris randa laiko sau, tai suteikia papildomų išteklių, atsiranda daugiau jėgų vaikui, šeimai, ji jaučiasi pailsėjusi. Atrasti sau laiko, bent šiek tiek, tiesiog būtina, nesvarbu, ar eisite į teatrą ar į kirpyklą. Moteris privalo mokėti pailsėti.

Ašaromis vaikui nepadėsi

Pasitaiko atvejų, kai tėvai netiki specialistų išvadomis ir metų metus bando beprasmius naujus gydymo metodus, tęsia tyrimus, taip kankindami vaiką. Kaip priimti diagnozę ir susitaikyti su ja? Ir ar verta tai daryti?

Tėvų teisė – palengvinti savo vaiko kelią, eiti tuo keliu kartu su vaiku. Tačiau kiekvienam pravartu prisiminti, kad ne viskas, ką žmogus laiko gėriu, iš tiesų ir yra tas gėris. Daugelis tėvų gyvena iš inercijos ir neturi jėgų atsitiesti. Neretai jie moka didelius pinigus klinikoms, kuriose žadama bent menkiausias būklės pagerėjimas. Labai gaila, tačiau esama tokių „gydytojų“, kurie uždirba, žinodami, kad gydymas neduos jokių rezultatų. Kartais reikia realiai suvokti esamą padėtį ir priimti ją. Kvalifikuota psichologinė pagalba šeimoms yra būtina sąlyga – tai padės ne tik adekvačiai įvertinti gydymo galimybes, bet ir susitaikyti su vaiko liga.

Pagal užsienio spaudą parengė Ina Juotkienė,
Klaipėdos miesto vaikų, sergančių cukriniu diabetu, klubo „Smalsučiai“ pirmininkė

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Papasakojo daugiau detalių, kaip iš kauniečių buvo paimti vaikai: specialistų ir tėvų versijos gerokai skiriasi (1004)

Nors kauniečiai, iš kurių atimti du mažamečiai vaikai, jau džiaugiasi, kad atžalos šiandien...

Skelbiama apie aptiktus nužudyto žurnalisto Jamalo Khashoggi palaikus Erdoganas: tai planuota žmogžudystė (162)

Nužudyto žurnalisto Jamalo Khashoggi kūno dalys buvo rastos įmestos į šulinį Saudo Arabijos...

Linas Kojala. Britų taksistas man paaiškino, kodėl įvyko Brexit (12)

„Klausyk, kiek tavo šalyje gyvena žmonių? Trys milijonai? Jungtinėje Karalystėje – beveik...

Prie Dovilės Didžiūnaitytės žūties galimai prisidėjusio Ričardo Piniko vaizdo įrašas atsidūrė melo ekspertų rankose (20)

Netrukus bus metai, kuomet Klaipėdoje iš viešbučio iškrito garsi manekenė Dovilė...

Svarstant opozicijos rezoliucijas – keistas dalies liberalų elgesys papildyta (95)

Neeiliniame Seimo posėdyje svarstant opozicijos rezoliucijas, išryškėjo keistas šešių liberalų...

Garsi papuošalų kūrėja Elvyra Monginienė papasakojo apie praeitį: sukandusi dantis valiau tualetus

Ekstravagantiškų papuošalų kūrėja kaunietė Elvyra Monginienė neslepia – ji nesitikėjo,...

Ekspertė atskleidžia, kaip sumažinti maisto išlaidas be didelių pastangų 3 pigūs receptai (4)

Lietuva yra antroje vietoje pagal išlaidas maistui ir nealkoholiniams gėrimams Europos Sąjungoje...

Adomaitis – apie bemieges naujoko naktis: tai užtruko per ilgai ir vis dar tęsiasi (19)

Rytinėje Vilniaus „Ryto“ treniruotėje geros nuotaikos netrūko: po krepšiu pokštavo Eimantas...

Viceministrė apie vaikų atėmimo atvejį Kaune: atliekamas tyrimas, kad tokių klaidų nekartotume (226)

Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė, komentuodama didelio atgarsio sulaukusį...

STT sulaikė Šilutės rajono merą (10)

Specialiųjų tyrimų tarnybos Klaipėdos valdybos pareigūnai atlieka ikiteisminį tyrimą dėl...