aA
Nors ir pavėluotai, Lietuvą pasiekė pasaulyje hitu jau tapęs žaislas „Fidget spinner“, arba lietuviškai – sukutis. Specialistai tikina, kad nuo jų sunku atsitraukti ne tik vaikams, bet ir jų tėvams.
© Shutterstock

Kur slypi tokių kaip virusas plintančių žaidimų paslaptis? Apie tai kalbamės su vaikų psichologe Milda Karklyte.

Kodėl tam tikri žaislai, galima sakyti, net maniakiškai užkariauja vaikus?

– Kiekvieno žaidimo kūrėjai apgalvoja, kokią žinutę į mažųjų pasąmonę nori nusiųsti. Paprastai žaislai atliepia atitinkamą vaiko poreikį – psichologinį, stimuliacinį ar tiesiog skatina tam tikras asociacijas (prisiminimus arba primena kažkokią savybę). Pavyzdžiui, stimuliacinį poveikį suteikia spalvos. Vaikams tiesiog patinka ryškūs tonai arba išsirenkama viena kuri spalva. Ypač jų dėmesį patraukia objekto mirgėjimas, svarbi yra žaislo struktūra, jo lytėjimas.

Išpopuliarėjusių suktukų atveju vaiką galėtų veikti sukant žaislą perduodama vibracija. Taigi, nors suaugusiesiems kai kurie žaislai gali atrodyti niekiniai, tiesiog plastmasės gabaliukas, vaikams jie suteikia visai kitokius pojūčius ir netrunka išpopuliarėti. Dažniausiai tokios vadinamos psichozės dėl žaislų pasitaiko mažesniems, ikimokyklinio amžiaus, vaikams. Labai stipriai čia veikia kopijavimo aspektas, kuomet nesąmoningai siekiame panašumo su kitais. Kai tam tikrą daiktą nuolatos matome prieš akis, jis nesąmoningai darosi patrauklesnis.

Tačiau yra tokioms masinėms psichozėms atsispiriančių vaikų. Kas tai nulemia?

– Viskas priklauso nuo tam tikrų vaiko charakterio duotybių bei tėvų auklėjimo, kokie santykiai su atžala kuriami. Yra toks manymas, kad tie vaikai, kurie turi menkesnę savivertę, labiau linkę kopijuoti ir prisitaikyti prie kitų. Ašku, tai nėra aksioma – jei vaikas jau kopijuoja, tikrai nereiškia, kad jo savivertė savaime yra maža.

Teisingai tėveliai elgiasi kategoriškai uždrausdami tokius žaislus?

– Draudžiamas vaisius visų saldžiausias, tad patarčiau prieš priimant tokius kategoriškus sprendimus visų pirma pasikalbėti su vaiku jam suprantama kalba. Argumentuoti, kodėl galbūt verta investuoti pinigus kitur. Pasiūlyti alternatyvą – išsirinkti kitą žaislą, kurio atžala gal išties labiau nori. Be to, patiems tėveliams vertėtų atsakyti sau, kodėl nusprendžiama nepirkti žaislo – ar todėl, kad jis jiems atrodo netinkamas, net galintis turėti žalingą poveikį, ar vien dėl to, kad tai tapę mados reikalu.

Pastarasis požiūris nėra teisingas. Beje, nereikėtų kalbėtis su vaiku žeminančiu tonu, tuomet jis užsispiria ir pradeda prieštarauti ne prieš žaislo nepirkimą, bet prieš tokį mūsų toną. Tačiau nereikia pamiršti, kad jei negavęs žaidimo vaikas ima trepsėti kojomis ir klykti, tai dažniausiai yra kitų – elgesio, bendravimo – problemų išraiška.

Verta žinoti

Suktukas turi teigiamą poveikį sveikatai?

„Fidget Spinner“ – tai paprastos konstrukcijos sukamasis žaislas, kuri, jos kūrėjų manymu, padeda įveikti stresą. Naudojimasis šiuo suktuku turi padėti susikaupti. Tai – viena priežasčių, kodėl daiktas žaibiškai populiarėja mokyklose. Tačiau mokslininkų nuomonės „Fidget spinner“ kovos su stresu funkcionalumo atžvilgiu yra skirtingos.

Vieni tvirtina, kad tai idealus daiktas vaikams ir suaugusiems, turintiems problemų susikaupiant ar net efektyvi pagalba kovoje su aktyvumo ir dėmesio sutrikimu. Visgi dalis mokslininkų mano, jog nėra jokių tokio „gydomojo“ „Fidget spinner“ suktukų poveikio įrodymų, o visi pasakojimai tėra reklamos triukai.

Manoma, kad žaislo populiarumą lemia nedidelė kaina, maži matmenys, universalumas, žaisle užkoduotas varžybų elementas (pastebėta, kad vaikams patinka varžytis, kieno suktukas ilgiau suksis).

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Vilniuje neutralizuotas 100 kg sprogmuo: buvo evakuoti aplinkiniai namai, prekybos centras „Panorama“ papildyta 23:33 val.  (267)

Ketvirtadienio rytą statybininkų atkasta aviacinė bomba kelia didžiulį pavojų. Ketvirtadienio...

Rusijos baruose lietuviams parsidavinėjančios studentės pyksta, kai jas vadina prostitutėmis (289)

„Sumokėk 1500 rublių (21 Eur) – praleisiu su tavimi naktį“, - Sankt Peterburgo naktiniuose...

Politiniu turizmu kaltinamas Narkevičius: nesigilinau į organizacinius niuansus (139)

Vos tris mėnesius pareigas einantis susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius viešai...

Šilumos banga džiugins ir savaitgalį: vėl kėsinsis į daugiamečius rekordus (9)

Šiandien per Lietuvą lėtai slinks šiltasis atmosferos frontas. Visame krašte bus debesuota,...

Buvęs aplinkos ministras šokiruotas: jei kalbame, kad išsigims gyvūnai, tai kas bus žmonėms (91)

„Ši problema tikrai nėra vien Alytaus. Nepaprastoji situacija, mano nuomone, turėjo būti...

Bestuburė Lietuvos rinktinė – vėl po Ronaldo kojomis: sumindyta dar nepadoriau nei Vilniuje (385)

Ketvirtadienio vakarą Algarvės stadione vykusiose atrankos į 2020-ųjų Europos futbolo...

Naujas ir itin efektyvus protestuotojų ginklas: lazeriais neutralizuoja dronus ir veidų atpažinimo sistemą apakina policijos sraigtasparnius (44)

Technologijos tapo esminiu Honkongo protestų elementu. Pasitelkiamos įvairiausios priemonės:...

Gimtadienio laukianti Jocytė: visi sako, kad aš – dar visai vaikas, tai gal dabar subręsiu (20)

Pirmose Europos čempionato atrankos rungtynėse Lietuvos moterų rinktinė užtikrintai įveikė...

Direktorius darbuotojus nustebino 70 tūkst. dolerių minimaliu metiniu atlyginimu (50)

Danas Price‘as – vadovas, kuris sugeba nustebinti. 35-erių metų kreditinių kortelių apdorojimo...

Pačios keisčiausios priežastys, dėl kurių poros atsisako sekso (13)

„Tuomet jie iškėlė vestuves ir gyveno ilgai bei laimingai…“ – mintyse ataidi tiek pasakose...