Nors ir pavėluotai, Lietuvą pasiekė pasaulyje hitu jau tapęs žaislas „Fidget spinner“, arba lietuviškai – sukutis. Specialistai tikina, kad nuo jų sunku atsitraukti ne tik vaikams, bet ir jų tėvams.
© Shutterstock

Kur slypi tokių kaip virusas plintančių žaidimų paslaptis? Apie tai kalbamės su vaikų psichologe Milda Karklyte.

Kodėl tam tikri žaislai, galima sakyti, net maniakiškai užkariauja vaikus?

– Kiekvieno žaidimo kūrėjai apgalvoja, kokią žinutę į mažųjų pasąmonę nori nusiųsti. Paprastai žaislai atliepia atitinkamą vaiko poreikį – psichologinį, stimuliacinį ar tiesiog skatina tam tikras asociacijas (prisiminimus arba primena kažkokią savybę). Pavyzdžiui, stimuliacinį poveikį suteikia spalvos. Vaikams tiesiog patinka ryškūs tonai arba išsirenkama viena kuri spalva. Ypač jų dėmesį patraukia objekto mirgėjimas, svarbi yra žaislo struktūra, jo lytėjimas.

Išpopuliarėjusių suktukų atveju vaiką galėtų veikti sukant žaislą perduodama vibracija. Taigi, nors suaugusiesiems kai kurie žaislai gali atrodyti niekiniai, tiesiog plastmasės gabaliukas, vaikams jie suteikia visai kitokius pojūčius ir netrunka išpopuliarėti. Dažniausiai tokios vadinamos psichozės dėl žaislų pasitaiko mažesniems, ikimokyklinio amžiaus, vaikams. Labai stipriai čia veikia kopijavimo aspektas, kuomet nesąmoningai siekiame panašumo su kitais. Kai tam tikrą daiktą nuolatos matome prieš akis, jis nesąmoningai darosi patrauklesnis.

Tačiau yra tokioms masinėms psichozėms atsispiriančių vaikų. Kas tai nulemia?

– Viskas priklauso nuo tam tikrų vaiko charakterio duotybių bei tėvų auklėjimo, kokie santykiai su atžala kuriami. Yra toks manymas, kad tie vaikai, kurie turi menkesnę savivertę, labiau linkę kopijuoti ir prisitaikyti prie kitų. Ašku, tai nėra aksioma – jei vaikas jau kopijuoja, tikrai nereiškia, kad jo savivertė savaime yra maža.

Teisingai tėveliai elgiasi kategoriškai uždrausdami tokius žaislus?

– Draudžiamas vaisius visų saldžiausias, tad patarčiau prieš priimant tokius kategoriškus sprendimus visų pirma pasikalbėti su vaiku jam suprantama kalba. Argumentuoti, kodėl galbūt verta investuoti pinigus kitur. Pasiūlyti alternatyvą – išsirinkti kitą žaislą, kurio atžala gal išties labiau nori. Be to, patiems tėveliams vertėtų atsakyti sau, kodėl nusprendžiama nepirkti žaislo – ar todėl, kad jis jiems atrodo netinkamas, net galintis turėti žalingą poveikį, ar vien dėl to, kad tai tapę mados reikalu.

Pastarasis požiūris nėra teisingas. Beje, nereikėtų kalbėtis su vaiku žeminančiu tonu, tuomet jis užsispiria ir pradeda prieštarauti ne prieš žaislo nepirkimą, bet prieš tokį mūsų toną. Tačiau nereikia pamiršti, kad jei negavęs žaidimo vaikas ima trepsėti kojomis ir klykti, tai dažniausiai yra kitų – elgesio, bendravimo – problemų išraiška.

Verta žinoti

Suktukas turi teigiamą poveikį sveikatai?

„Fidget Spinner“ – tai paprastos konstrukcijos sukamasis žaislas, kuri, jos kūrėjų manymu, padeda įveikti stresą. Naudojimasis šiuo suktuku turi padėti susikaupti. Tai – viena priežasčių, kodėl daiktas žaibiškai populiarėja mokyklose. Tačiau mokslininkų nuomonės „Fidget spinner“ kovos su stresu funkcionalumo atžvilgiu yra skirtingos.

Vieni tvirtina, kad tai idealus daiktas vaikams ir suaugusiems, turintiems problemų susikaupiant ar net efektyvi pagalba kovoje su aktyvumo ir dėmesio sutrikimu. Visgi dalis mokslininkų mano, jog nėra jokių tokio „gydomojo“ „Fidget spinner“ suktukų poveikio įrodymų, o visi pasakojimai tėra reklamos triukai.

Manoma, kad žaislo populiarumą lemia nedidelė kaina, maži matmenys, universalumas, žaisle užkoduotas varžybų elementas (pastebėta, kad vaikams patinka varžytis, kieno suktukas ilgiau suksis).

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Paskelbtos teritorijos, kuriose jaunos šeimos galės gauti paramą būstui įsigyti (67)

Nuo rugsėjo 1 d. jaunos šeimos galės pretenduoti į valstybės subsidiją pirmam būstui regione,...

Sostinės policija sulaikė išžaginimu įtariamą „alfą vyrą“ Airiną Arutiunianą paimti intymūs vaizdo įrašai; atnaujinta 15.22 (235)

Sostinės kriminalinės policijos pareigūnai sulaikė fotografu pasivadinusį asmenį, viliojusį...

Ekspertai: po skandalingų įvykių Helsinkyje – grėsmė visai Europai (127)

Kaip ir visi Jungtinių Valstijų ir Rusijos viršūnių susitikimai, Donaldo Trumpo ir Vladimiro...

Nemato, už ką teisti Pijų, bet pro akis praslydo kitas rimtas skandalas (167)

Kol visų dėmesys yra nukrypęs į teisiškai pasmerktą bandymą įrodyti, kad „ Naisių vasara...

Marijampolėje į vandentiekio vandenį pateko chloro, gyventojus įspėja saugotis (4)

Marijampolėje dezinfekuojant vandenvietės filtrą, taip naikinant vandentiekio vandenyje...

Europos jaunimo čempionato aštuntfinalis: Lietuva – Ispanija tiesioginė vaizdo transliacija (10)

Europos jaunimo iki 20-ies metų čempionate trečiadienį prasideda atkrintamosios kovos: Lietuva...

Žinia po ilgos tylos: dopingo rasta Didžbalio maisto papilduose (4)

Nei pakartas, nei paleistas – septynis mėnesius apie dopingo vartojimu įtariamą Aurimą...

Lietuvos grūdų rinkoje daugėja žaidėjų: kuriasi įmonės su vos 2 darbuotojais nauda ar rizika?

Nors pasaulinę grūdų prekybą kontroliuoja penkios didžiosios kompanijos, net ir jos linkusios...

Liutauras Čeprackas pasipiktino dėl vaikų restoranuose: jei neturi kur jų palikti, sėdėk namuose (177)

Visus, pasiryžusius eiti su mažais vaikais į restoraną, matyt, galima suskirstyti į kelis tipus...

Nuvertintas vabzdžio įgėlimas kelia grėsmę gyvybei: kaip atpažinti anafilaksinį šoką ir išsigelbėti? kodėl įgėlus uodui negalima kasyti? (2)

Saulėti orai vilioja kuo daugiau laiko praleisti gryname ore, tačiau nuo vabzdžių kasmet...