aA
Ką galima padaryti, kad jūsų vaikas, kurį jūs visą vaikystę rūpestingai prižiūrėjote ir lepinote, dabar, sulaukęs maištingosios paauglystės, nepradėtų rūkyti, perbraukdamas visą jūsų rūpestį dėl jo sveikatos? Skaityti paskaitas apie tabako žalą? Gąsdinti baisiomis ligomis? Uždrausti net prisiartinti prie rūkančių bendraamžių? Deja, kaip tai neefektyvu, jūs žinote ir patys.
Paaugliai rūko
Paaugliai rūko
Prevencinis darbas

11-12 metų berniukai ir šiek tiek vyresnės mergaitės neišvengiamai susidurs su tuo, kad bendraamžiai arba vyresni draugai pasiūlys jiems parūkyti. Darys spaudimą: „Bijai pamėginti? Reiškia, tu nevykėlis, mamytės sūnelis!“ Ir ką gi jūsų vaikas šiems gundytojams gali atsakyti?

Iš tikrųjų nesvarbu, kaip vaikas motyvuos šį savo atsisakymą, kokias išvadas jis padarys, šios išvados netgi suaugusiam gali pasirodyti juokingos ir nelogiškos, o tuo labiau bus nesuprantamos paaugliams. Tačiau vaikas gali pasipriešinti svetimai nuomonei tik tuomet, kai jis pats suvokia savo vertę.

O savo vertės supratimą paaugliai įgyja tuomet, kai mes bendraudami su jais pereiname prie „bendrumo“ – bendradarbiavimo, draugavimo, partnerystės, tai yra elgiamės su jais kaip su suaugusiais.

KĄ DAŽNIAUSIAI DAROME MES, TĖVAI?

Paaugliai rūko

Mes deklaruojame paauglio teises: „Tu jau suaugęs...“, tačiau tuo pat metu elgiamės su juo kaip su vaiku, kalbame tik liepiamąja nuosaka: „Sutvarkyk, prieik, nepamiršk...“ Bendraujame iš “viršininkiškos” pozicijos.

Sužinoję, kad vaikas rūkė, mes pradedame antirūkymo kampaniją taip: gerai jį prilupame, po to atskaitome moralą, o po to grasiname, kad jis bus nubaustas dar griežčiau, jeigu neišmes šios nesąmonės iš galvos.

O mums reikia:

Pradėti ir antirūkymo, ir antialkoholinę kampaniją žymiai anksčiau, kai mūsų džiaugsmas dar bėgioja trumpomis kelnytėmis: atlikti prevencinį darbą. Panaudodami bet kokią gyvenimišką situaciją, iš kurios akivaizdžiai matosi, kad rūkymas daro organizmui žalą, o girtuoklystė paprasčiausiai žlugdo asmenybę, bet kokią istoriją, pamatytą per televizorių ar išgirstą per radiją, - savo replikomis sudėlioti akcentus, rodyti savo požiūrį į šiuos reiškinius.

Mums tik atrodo, kad vaikai negirdi ir neįsidėmi to, kas sakoma netiesiogiai jiems, o jų akivaizdoje. Iš tikrųjų viskas, ką jie išgirsta, kaupiasi jų galvoje kaip dalelėmis išmėtyta mozaika ir po to iš šių dalelių sudedamas vientisas paveikslėlis – požiūris.

Reikia iš anksto sukurti vaikui aplinką, tai yra apgalvotai rinktis mokyklą, klasę, būrelį ar sporto rūšį – vaikišką kolektyvą, kuriame jūsų vaikas praleis daug laiko, kur susiras draugų. O po to reikia dirbti su šia aplinka: pažindintis su draugais, kviestis juos į namus, kalbėtis su jais, su kažkuo neįkyriai artimesnę draugystę skatinti, kai ką lyg netyčia atsijoti.

Vaikas rūko

11-12 metų vaikui bendraamžių nuomonė yra labai svarbi ir daug svarbesnė už tėvų. Paauglys labai nori būti “kaip visi”, tai yra kaip visi jo draugai. Kokie jo draugai? Mes norime, kad jis būtų į juos panašus?

Kai tik vaikas sulaukė 10-11 metų, reikia pereiti į kitą bendravimo su juo lygmenį. Tai padidins jo savo vertės suvokimą: jis dabar suaugęs, beveik lygus jums. Reikia pabrėžti bet kokius jo pasisekimus, garsiai didžiuotis juo, tuo, ką jis daro gerai, geriau nei kiti.

Paaugliai labai bijo asmeninių nesėkmių, o pasisekimas suteikia jiems pasitikėjimo savimi. Atsiranda savo vertės suvokimas. O jeigu yra savo vertės suvokimas, lengva pasakyti ir “ne”: “Tu nori rūkyti, tai ir rūkyk, o aš nenoriu. Už tai aš už tave stipresnis sporte, geriau mokausi, dėl to mano galva neapnuodyta nikotinu ir geriau dirba.”

Savo vertės suvokimas apsaugo nuo bet kokių žalingų pagundų. Jį turintis paauglys vien norėdamas pasirodyti prieš bendraamžius negers degtinės ir dėl to neis apvogti kiosko.

Ieškome deramos formos

Tačiau taip jau atsitiko, kad vaikas rūkė: mes nesuspėjome padirbėti ir jo įspėti. Ką daryti dabar?

Vaikas rūko

Surasti teisingą savo požiūrio į šį įvykį išraiškos būdą. Paaugliai paprastai prieštarauja ne mūsų reikalavimų esmei, jie jau intelektualiai išsivystę tiek, kad supranta mūsų prašymų teisingumą. Juos glumina šių reikalavimų pateikimo forma.

Pamėginkime pakalbėti su jais kaip su suaugusiais, tai yra suteikime jiems galimybę patiems priimti sprendimą. Jie dabar taip geidžia viską spręsti patys. Galima pasakyti: “Rūkyk, tačiau žinok, kas tavęs laukia…” Ir toliau dėstome tai, kas mūsų mažyliui padarys didžiausią įtaką: ir apie deguonies trūkumą smegenyse, kas, žinoma, nepadės sėkmingai mokytis, ir apie rūkymo ir pasiekimų sporte nesuderinamumą… Mergaitėms – apie mažo svorio silpnus vaikučius, kurių susilaukia rūkančios motinos, ir apie dalią tų motinų, kurios negali pilnavertiškai dirbti, daryti karjeros, o bėgioja po gydytojus, gydo ir gydo savo silpnus palikuonis…

Rūkyk, tačiau žinok savo lemtį. Ir kaip tai nepasirodytų keista, paauglys, kuriam leidote pačiam priimti sprendimą, pasirenka teisingai.

Jeigu jūs rūkote patys…

…aktyviai drausti tai daryti vaikui – blogiau nei iš viso tylėti. Paauglystės amžius – maksimalizmo amžius. Paaugliai visiškai nepriima dvigubos moralės, kuria nusidedame visi mes, suaugusieji: “Žinoma, to daryti negalima, tačiau šiuo atveju, remiantis išimties taisykle, truputį galima”. Pagrindinė paauglių pretenzija mums, suaugusiems, kad mes, jų nuomone, visą laiką meluojame.

Todėl vienintelė išeitis rūkantiems tėvams – pasiguosti vaikui: “Taip, aš padariau kvailystę ir kažkada pradėjau rūkyti… Dabar dėl rūkymo turiu tokių ir tokių problemų su sveikata… Todėl man nesinorėtų, kad tu pakartotum mano klaidą”.

O tuomet jau kaip jis nuspręs.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Oficialu: Klaipėdoje nuo COVID-19 pasveiko šeši pacientai papildyta 20:44 val.  (265)

Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas socialiniame tinkle Facebook pasidalino džiugia...

Koronavirusu susirgusi Seimo darbuotoja atsisako pateikti savo kontaktus ir maršrutus papildyta Gaižausko komentaru (1078)

Karantino sąlygomis gyvenančioje Lietuvoje – precedento neturintis skandalas. Nors įstatymas...

Pirmadienį šalyje nustatyti dar 7 užsikrėtimo atvejai iš viso šalyje užfiksuotas 491 atvejis (146)

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien, atlikus tyrimus, Lietuvoje patvirtinti...

Vyrui diagnozavo COVID-19, bet pakartotinai netiria: už kelių dienų į darbą, bet virusą dar gali nešioti (99)

40-metis Andrius (vardas pakeistas, redakcijai žinomas – aut. past.) iš Austrijos, į kurią buvo...

Generalinis komisaras: nubausti už saviizoliacijos pažeidimus patys dar negalime (96)

Šalyje prasidėjus trečiajai karantino savaitei, Lietuvos policija vis dar neturi įstatyminio...

Baltarusiai valdžios sprendimų dėl koronaviruso nelaukia – patys imasi veiksmų (55)

Medikai iš viso pasaulio, įskaitant ir sveikatos priežiūros profesionalus iš Baltarusijos, dėl...

Profesorius papasakojo, kokios apsaugos nuo virusų priemonės yra efektyviausios (44)

COVID-19 pandemijos akivaizdoje susiduriame su asmens apsauginių priemonių trūkumu. Jų...

Italijoje auga nuo koronaviruso mirusių žmonių skaičius, bet užsikrečia vis mažiau pasaulyje jau mirė daugiau nei 35 tūkst. žmonių (66)

Italijoje per pastarąją parą nuo koronaviruso infekcijos (COVID-19) mirė dar 812 žmonių, o...

Malinauskas: buvau asmeniškai Verygos patikintas, kad reagentų nepritrūks (106)

Buvęs premjero patarėjas bei Visuomenės informavimo grupės vadovas dėl koronaviruso Skirmantas...

Dizaineriai neria į naują nišą: kaukes parduoda po 200 dolerių (26)

Gwyneth Paltrow pirmadienį instagrame paskelbė nuotrauką, kurioje ji grįžta iš ūkininkų...

|Maža didelių žinių kaina