aA
Nusprendžiau pasidalinti su jumis savo skauduliu. Mano penkiolikmetis sūnus įgijo bjaurią manierą pertraukti vyresnius, kištis į pokalbį su ne vietoje sakomomis šiurkščiomis pastabomis. Jis bjauriai elgiasi ir su manimi, ir su tėvu. Tiek esant vieniems, tiek prie žmonių. Bjaurūs net ne patys žodžiai, o jo tonas, kupinas paniekos ir neapykantos patiems brangiausiems jam žmonėms. Man gėda prieš kaimynus, kurie negali negirdėti skandalų mūsų bute.
Paauglystė
© Corbis/Scanpix

O kokia gėda prieš draugus! Visi jie – žmonės solidūs ir mus pažįsta iš pačios geriausios pusės. Įsivaizduokite, jie ateina į padorius namus, kad atsipalaiduotų, pabendrautų, o štai tas mažvaikis chamiškai elgiasi ir su mumis, ir su jais. Nežinau, ką daryti. Ką patartumėte, kaip atpratinti sūnų nuo tokio elgesio? Man nedrąsu pasirašinėti. Gėda net pasirašyti inicialais. Taip ir pasirašysiu – chamo mama.

Žurnalui „Domašnyj očag“ situaciją komentuoja vaikų psichoterapeutė, šeimos konsultantė Madlena Sančuk.

Chamo mama – garbinga dama. Ji papasakojo apie save ir savo šeimą nuoširdžiai ir smulkiai. Žinoma, problema prasidėjo ne vakar ir net ne tada, kai sūnui sukako 15. Prasidėjo viskas ankstyvoje vaikystėje, kai berniuko nepastebėdavo, prašydavo neįkyrėti klausimais, neatitraukti suaugusiųjų nuo svarbių reikalų.

Užimti dalykiški žmonės pamiršta, kad jų vaikams reikia ne tik brangių žaislų, prestižinių mokyklų ir padorios aplinkos, bet ir nuolatinio bendravimo su tėčiu bei mama. Jei tėvai neturi laiko pasikalbėti su vaiku tą pat minutę, jie turėtų susitarti dėl susitikimo jo žaidimų kambaryje ar virtuvėje, tarkime, po pusvalandžio ar valandos. Jei vaikui knieti papasakoti visa tai, kas svarbu, dabar pat, nedelsiant, paprašykite jo užrašyti (o jei nemoka rašyti – nupiešti) tai, ką norėjo papasakoti, o susitikę galėsite viską aptarti.

Svarbu jokiomis aplinkybėmis nesijuokti iš vaiko kvailumo ar naivumo, nenutraukti jo niekinamais žodžiais: „Ko tu lendi su savo idiotiškomis idėjomis!“ Pagarbiai klausydami vaiko, galite pakviesti jį diskutuoti taip: „Man ši idėja neatrodo sėkminga. Gal peržiūrėkime kitus variantus“. Pagrįskite savo nuomonę pagarbiomis, trumpomis ir paprastomis frazėmis. Nesierzinkite, jei vaikas, išklausęs jūsų, liks prie savo nuomonės. Kiekvienas žmogus turi užaugti mokydamasis iš savų klaidų.

Būkite budrūs: jokiu būdu nežeminkite vaiko prie aplinkinių. Pasivėdėkite jį į šalį, išeikite į kitą kambarį – ten galite ramiai išsakyti jam savo pretenzijas. Paaugliams sudėtinga susitvarkyti su audringais neapykantos ar pykčio priepuoliais. Pereinamajame amžiuje nuotaika keičiasi greitai, vaikai iš dalies atrodo neprognozuojami. Jie pameta galvą ir rėkia ant tėvų. O štai ant mylimos mokytojos nerėkia. Ir ant karatė trenerio – taip pat. Nes šie bendrauja su juo pagarbiai ir kantriai.

Chamo mama priešpriešina savo sūnų padoriesiems pažįstamiems. Ji vertina padorių ir solidžių šeimos draugų nuomonę. O štai sūnaus nuomonės ji, panašu, nelabai vertina, nes laiko jį ne visai žmogumi, mažvaikiu. Ji šiurkštumu atsako į šiurkštumą, riksmu – į riksmą... Kaimynai girdi jų skandalus. Tačiau juk ant savo solidžių draugų ji nerėkia...

Paaugliui taip norisi parodyti, kad jis jau suaugo! Jam labai svarbu dalyvauti suaugusiųjų pokalbyje, ypač jei kalbama apie knygą, kurią jis skaitė, ar komandą, už kurią jis taip pat sirgo. Ištroškęs dėmesio, paauglys pertraukia pokalbį, pamiršdamas padorumo taisykles, pertraukia pašnekovus, pakeldamas balsą, įžeidinėdamas klausytojus. Tai reiškia, kad jis, deja, dar neturi bendravimo su suaugusiaisiais, kurie pasiruošę skirti jam laiko ir dėmesio nuoširdžiai bei geranoriškai, praktikos.

Kai tik laiško autorei pavyks pažvelgti į tai, kas vyksta, šiuo nauju kampu, dialogas su sūnumi taps realia galimybe. O dialogas būtinas!

Pakvieskite sūnų pasikalbėti. Pasakykite, jog aptarsite klausimą, kaip tėvui ir mamai padėti geriau suprasti jaunimą. Pradėkite pokalbį nuo to, kad supratote: šeimoje kažkas ne taip. Situacijai ištaisyti reikia visų šeimos narių dėmesio. Paprašykite sūnaus pasisakyti tiesiai, bet pagarbiai ir ramiai.

Veikiausiai jis prikiš jums ir jūsų abejingumą, ir tai, kad aprėkėte jį prie mergaitės, su kuria jis norėjo nueiti į kiną. Leiskite jam išsikalbėti. Pasakykite, kad grįžti atgal jau neįmanoma, o štai pagerinti santykius – tai ne tik įmanoma, bet ir būtina. Kol pati neišmoksite pagarbiai kalbėti su savo sūnumi, teks tenkintis chamo mamos vaidmeniu.

Paprasti patarimai

1. Į paauglišką šiurkštumą neatsakykite šiurkštumu: pasakykite, kad pratęsite pokalbį su juo, kai jis nusiramins ir ims elgtis pagarbiai.

2. Nesakykite paaugliui pastabų prie jo draugų ir pašalinių žmonių. Kitaip paauglys ims jus bausti žemindamas prie jūsų draugų.

3. Gerbkite savo vaiko užsiėmimus ir hobius. Tik taip išmokysite jį gerbti savo užsiėmimus ir pramogas.

4. Kreipkitės į paauglį patarimo dėl kompiuterio, interneto, šiuolaikinės muzikos, žodžiu, pripažinkite jį esant ekspertu tose srityse, kuriose jis jus aplenkė.

5. Būkite malonūs, žavūs, šmaikštūs ir švelnūs ne tik su draugais, bet ir su sūnumi.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Užkalnis. Gyvenimo jums niekas nekompensuos (52)

„Man pradingo kelionė, pinigus sumokėjau, kas man dabar viską kompensuos per tą karantiną?“,...

Paviešintos išvados dėl Klaipėdos universitetinės ligoninės: ar miesto valdžia ir prokurorai gavo tą patį? (63)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga vieną dieną prabilo apie galimai gresiančią...

Parduodamas žinomas viešbučio kompleksas: kainą sumažino trečdaliu (8)

Vieniems šis kol kas dar neilgas sunkmetis yra pabaiga, o kitiems – galimybė. Ypač tiems, kurie...

Šioje Europos šalyje ligoninės baugina ne mažiau už koronavirusą (4)

Kai praėjusį mėnesį regioninėje Rumunijos ligoninėje pasirodė pirmieji pacientai su COVID-19...

Kaip atskirti, ar jums COVID-19, erkinis encefalitas ar sezoninė alergija? (24)

Atšilus orams ir prasidėjus žydėjimo metui, ne vienas žmogus pajuto prasidėjusią sezoninę...

Gamta atsigauna ne visur: ozono skylė Arktyje Lietuvai atnešė nemalonią dovaną (37)

Ozono sluoksnis virš Lietuvos suplonėjo, tačiau tai dar nėra laikoma ozono skyle , teigia...

Artėjant ilgajam savaitgaliui – žinios iš sinoptikų: netrukus bus ir perkūnijos, ir šlapdribos (23)

Tokių gerų dienų , kokios buvo savaitės pradžioje, per Velykas tikėtis nereikėtų. Nors pagal...

Kasiulevičius: Velykų šventimo efektas bus juntamas tik po 10 dienų (61)

Vis garsiau skambant mintims ir prašymams švelninti karantiną, apie galimas pasekmes perspėja...

JK per parą mirė rekordinis skaičius žmonių – 938

Jungtinėje Karalystėje (JK) trečiadienį nuo COVID-19 mirė 938 žmonės. Tai kol kas...

|Maža didelių žinių kaina