aA
Pagimdžiusi mama nebūtinai turi šokinėti iš laimės ligi lubų. Liūdėti, nerimauti, net jausti pyktį nieko keista. Depresija po gimdymo. Kas tai?
Moteris, depresija
© Corbis/Scanpix
Konsultuoja Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro psichologė Vita Čioraitienė.

Iš mamos laiško:

„Visada buvau įsitikinusi, kad sunkiausia bus išnešioti ir pagimdyti kūdikį, paskui atsipūsiu. Tačiau didžiausi vargai prasidėjo pagimdžius. Vyro giminaičiai nenorėjo laukti ir netrukus užgriuvo visu būriu. Kadangi jie iš kito miesto, teko ruošti „trijų patiekalų“ pietus. Paskui į svečius puolė prašytis draugai ir kolegos: „Nejau nenorėsite atšvęsti, gimė sūnus?“

Deja, net atlaikius svečių antplūdį padėtis nepagerėjo – vis bijojau, ar užteks mažiukui pieno, naktimis šokinėjau kas pusvalandį, kad patikrinčiau, ar kvėpuoja, o kai imdavo verkti, vos susilaikydavau nesudavusi. Namai darėsi panašesni į šiukšlyną, o aš pati sau atrodžiau niekam tikusi stora pabaisa. Tačiau nebeturėjau jėgų nei tvarkytis, nei susišukuoti – norėjosi tik griūti į lovą ir raudoti...“ Agnė.

Atslinko depresija. Kodėl?

Kūdikio gimimas – didelis stebuklas. Tačiau moteriai nėštumas ir gimdymas tai dar ir nemenkas fizinis bei emocinis stresas. Nenuostabu, kad praėjus kelioms dienoms po gimdymo kai kurias moteris apima vadinamasis motinystės liūdesys – mamą kamuoja nuovargis, mieguistumas, dirglumas, nerimas dėl savęs ir kūdikio, norisi be priežasties verkti. Tokia būsena – nieko keista. Tačiau kartais ir po kelių mėnesių šie požymiai grįžta ir nepraeina dvi savaites, tada diagnozuojama depresija po gimdymo.

Tiksliai įvardyti, kas ją sukelia, sunku. Tačiau dažniausiai ją lemia fiziologiniai (organizme sumažėja hormonų estrogeno ir progesterono) ir emociniai veiksniai. Emocinių priežasčių gali būti daugybė, pavyzdžiui:

• Neišsipildę gimdymo lūkesčiai. Galbūt moteris norėjo, kad gimdyme dalyvautų ir vyras. Tačiau jis nespėjo atvykti arba išvis atsisakė čia būti. Be to, labai svarbu, kaip ligoninėje su jauna mama elgėsi medikai.

• Po sunkaus gimdymo arba cezario pjūvio mamai gali būti sunku rūpintis ir vaikeliu, ir savimi.

• Moteris bijo, jog nesugebės būti ideali mama – ne tik kad nemokės tinkamai auginti ir auklėti mažylio, bet ir negalės uždirbti pakankamai pinigų.

• Mama nuolat baiminasi dėl kūdikio sveikatos, net ir tada, jei gimdė sklandžiai, o mažasis gimė sveikas ir stiprus.

• Yra maitinimo krūtimi bėdų.

• Moteris nuogąstauja, kad nesusigrąžins buvusios figūros ir taip taps nepatraukli vyrui.

• Pasikeitę intymūs santykiai su vyru.

• Moteris yra labai nuvargusi, trūksta miego.

• Trūksta pagalbos iš vyro ir artimųjų.

• Baimė, kad motinystės atostogos neigiamai paveiks karjerą.

Auginti vaiką – sunkus darbas

Paprastai motinystė idealizuojama – moteris privalo švytėti iš laimės pagimdžiusi, nuotaikų kaita varginti nebeturi, įsčiose kūdikio nebenešioja, tad gali pati atlikti visus darbus. Tačiau juk auginti mažylį – taip pat sunkus darbas. Natūralu, kad tokiu atveju moteris išeikvoja visas savo po nėštumo ir gimdymo dar likusias fizines bei emocines jėgas.

Dažnai atsitinka taip, kad artimieji, susidūrę su „netinkamu“ jos elgesiu, nesusipranta padėti, dar ir pamoko: „Na, kiek gi tu čia gali? Laikas susiimti!“ Ir jaunoji mama atsiduria užburtame rate: pagalbos nesulaukia, o pati susitvarkyti nesugeba. Todėl jei pastebite depresijos požymių, trunkančių ilgiau nei dvi savaites, atminkite – moteriai reikia artimųjų ir specialistų pagalbos.

Atkreipkite dėmesį, jei:

• moterį yra nuolat apėmęs liūdesys ir melancholija;
• kankina nemiga;
• krinta svoris, dingo apetitas;
• niekas nedomina;
• kankina kaltės, savęs nuvertinimo jausmas;
• sunku sutelkti dėmesį;
• verkia arba ją apima isterija;
• ji nuolat pavargusi ir dirgli;
• prasiveržia pyktis ar agresija;
• moterį kankina galvos, krūtinės skausmas, stipriai plaka širdis, kvėpavimas negilus.

Mylėk ne tik kūdikį, bet ir save

Kad grįžusi iš gimdymo namų jaustųsi gerai, ir jauna mama, ir jos artimieji turi nepamiršti, kad ką tik padovanojo pasauliui naują gyvybę, todėl nusipelnė poilsio bei dėmesio.

Nereikia pulti skalbti, lyginti, virti, tvarkytis, priiminėti svečių ir dar būti tobula mama, žmona ir gražia, susitvarkiusia moterimi – tam neužteks nei jėgų, nei laiko. Be to, šito ir nereikia – atlikti buities darbus, paruošti pietus gali padėti vyras, močiutė, pagaliau galima pasamdyti žmogų, kuris pagelbėtų.

Mama turi valgyti visavertį maistą – juk ne tik kūdikis su pienu turi gauti visų reikiamų medžiagų, bet svarbu, kad pati moteris atgautų jėgas. Be to, kad gerai jaustųsi, mama privalo išsimiegoti. Todėl neverta klausytis pasakojimų, kaip kuri nors jūsų pažįstama, vaikeliui miegant, atlikdavo visus darbus. Jūs esate jūs ir jei jaučiatės pavargusi, pailsėkite.

Moteris kiekvieną dieną privalo bent truputį laiko skirti tik sau. Ir negalvokite: „Aš neturiu tam galimybių – manęs reikia kūdikiui.“ Iš tikrųjų kūdikiui reikalinga sveika mama. Todėl mažyliu dieną gali pasirūpinti močiutė, pasamdyta auklė ar iš darbo grįžęs tėtis. O tuo metu mama tegul nueina į grožio saloną, sporto klubą – juk jei kiekvieną dieną veidrodyje matys pajuodusį, pervargusį veidą, kūdikio nuotaika tikrai nepagerės. Jei grožio procedūrų nesinori, galima pasivaikščioti, nueiti į kino teatrą, paplepėti su drauge ar tiesiog pagulėti vonioje.

Apimtos depresijos po gimdymo moterys turi žinoti, kad nėra vienišos – visoms būna nelengvų dienų. Todėl neužsisklęskite su savo bėdomis – būtinai kalbėkitės apie tai su vyru, draugėmis, auginančiomis vaikučius, apsilankykite tėvų forumuose internete.

Jei nesinori kalbėtis, galima rašyti dienoraštį, pvz., mažylio gimimo istoriją: kaip jautėtės anksčiau ir kaip dabar. Juodos mintys labai lengvai mus pasiglemžia ir padeda pamiršti gerus dalykus, tad jeigu dienoraštyje pasakosite visas mielas akimirkas, kurias padovanojo kūdikis, depresiją įveikti bus lengviau. Be to, šie užrašai išsaugos visas smulkmenas apie tai, kaip augo jūsų vaikutis. Ūgtelėję vaikai dievina pasakojimus: „Kai tu buvai mažas...“, tad vėliau kartu skaitydami šį dienoraštį patirsite ne vieną ypatingą valandėlę.

Nors pačioms mamoms baisu pripažinti, kad daug verkiantis kūdikis sukelia ir pykčio protrūkių, taip atsitinka. Tad jei pajutote, kad jums norisi pliaukštelėti per užpakaliuką, mažylį paduokite kam kitam arba paguldykite į lovelę. Tai padarykite kuo švelniau. O tada keliaukite tiesiai į vonią ar išsivirkite arbatos, paskambinkite draugei.

Jei labai norisi, galite trinktelėti durimis ir užsidariusi kitame kambaryje išsibarti. Jei vyras ar močiutė jums priekaištaus, atsakykite, kad taip elgtis geriau, nei tirtėti iš pykčio. Artimiesiems galite pažadėti, kad tokie dalykai pasikartos dar kokius du kartus (greičiausiai ir nepameluosite). Paskui pabandykite įsivaizduoti, kas būtų įvykę, jei būtumėte užgavusi kūdikį – jei padarysite tą sąžiningai, tokią būseną kitą kartą nugalėti bus daug lengviau. Ir grįžkite pas mažąjį tik tada, kai nusiraminsite.

Aplinkiniai neturi liepti moteriai „susiimti“ – reikia leisti išlieti neigiamas emocijas,

Moterys dažnai sako, kad pyksta ant savo vyrų už tai, jog gimdant teko kankintis, o jiems lieka tik pasidžiaugti. Tokiu atveju priminkite sau, kad vyras nekaltas, jog negali gimdyti. Žinokite, kad jis, matydamas, kaip kenčia žmona, dažnai net nesugeba papasakoti, ką jautė.

Vaikas – ne nuosavybė!

Labai dažnai pagimdžiusios moterys jaučiasi taip, tarsi kažkas būtų atėmęs dalelę jų pačių. Todėl net vaikučiui paaugus mano, kad niekas taip gerai mažyliu nepasirūpins kaip ji pati. Tačiau reikia nuolat priminti sau, kad vaiko pasaulis – ne tik mama. Jam reikia ir kitų žmonių, o pati mama turi teisę į savo gyvenimą. Neverta verstis per galvą: net jei per dieną pavyko atlikti tik vieną darbelį, negraužkite savęs, tai išties nemažai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Karbauskis: po vakar dienos man sunku apie tai šnektėi pildoma (73)

„Išsityčiojo iš demokratijos“, – taip neeiliniame posėdyje vykusį balsavimą vertino...

Prakalbo apie žemės kainų burbulo sprogimą: padėtis panaši, kaip buvo su butais prieš 10 metų (141)

Ūkininkai prakalbo apie tai, kad keletą metų iš eilės mažėjant ūkių pelningumui pradėjo...

Andrius Navickas – apie tai, kaip konservatoriai rengiasi perimti valdžią į savo rankas (148)

Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai ( TS – LKD ) šiuo metu išgyvena naują...

Dramos dėl Pranckiečio posto atomazga – politikų aistros liejosi feisbuke

Antradienį Seimas pagaliau surengė balsavimą dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio...

Milžiniškas gaisras Alytuje: įvykio vietoje – įspūdingos ugniagesių pajėgos, liepsnoja didžiulis plotas vyksta ekstremaliųjų situacijų posėdis (124)

Bendrasis pagalbos centras pranešė, kad Alytuje , Pramonės g. , dega pastatas. Ugniagesiai...

Po precedento neturinčios kovos dėl posto Seime – naujausi reitingai ir žmonių nusivylimas (202)

Naujausios apklausos rodo, kad precedento neturinti kova dėl Seimo pirmininko posto turėjo įtakos...

5 būdai padėti jūsų tėvams ir seneliams išvengti apgavysčių internete

Internetas – erdvė, prieinama visiems, nepaisant rasės, socialinio sluoksnio, amžiaus, pomėgių...

„Ne geležinis“ „Ryto“ įžaidėjas moka skolą už parduotą vasarą: dar įsibėgėsiu (4)

Didžiąją dalį lemiamų minučių ketvirtame rungtynių su Belgrado „Partizan“ kėlinyje...

JAV pareigūnai teigia, kad nebėra kliūčių Venckienės ekstradicijai (131)

JAV pareigūnai tvirtina, kad nebeliko kliūčių buvusios teisėjos Neringos Venckienės...

Erdoganas atmetė JAV pasiūlymą: turime aiškų taikinį, dėl sankcijų galvos nesukame papildyta 08.32

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas atmetė JAV pasiūlymą tarpininkauti dėl...