Seksas yra natūralus dalykas, tačiau dažnai gėdijamės apie tai kalbėti, ypač su vaikais. Neretai tėvai, nežinodami, ką pasakyti, seka jiems pasakas: „tave gandras atnešė“, „radome tave kopūstuose“ arba „nusipirkome parduotuvėje“. Tokios ir panašios istorijos vaiką tik klaidina. O ir meluoti negražu. Taigi kaip reikėtų apie tai kalbėti?
Vaikas, ausis
© Corbis/Scanpix
Kūnas – asmeninė tvirtovė

Seksualinis vaikų auklėjimas nėra vienkartinis dalykas. Nepakanka vieną kartą paaiškinti, kaip atsiranda vaikai, ir ramiai atsipūsti, nes seksualinis auklėjimas – ilgalaikis ir nuolatinis procesas.

Apie antrus gyvenimo metus vaikai pradeda suvokti, kad pasaulyje egzistuoja dvi skirtingos lytys – mergaitės ir berniukai. Kartais jie net pradeda vienas kitam rodyti savo lytinius organus ir tai darydami nemato nieko bloga. Savaime suprantama, tėvams dėl to būna labai nesmagu. Nesijaudinkite, vaikų elgesy visiškai normalus. Patartina tam neteikti pernelyg daug reikšmės ir nesibarti – tuomet šis periodas praeis daug greičiau.

4–5 metų vaikai jau pradeda žaisti mamą, tėtį, jie gali grįžę iš darželio pasakyti, kad įsimylėjo. Maždaug šešerių vaikai susidomi nešvankiais posakiais, juos nuolat kartoja. Tėvams patartina to neakcentuoti, geriausia negražius žodžius visiškai ignoruoti. Taip vaikai pamažu juos pamiršta, nes nesulaukia jokios suaugusiųjų reakcijos.

Vėliau ateina laikas, kai berniukai žaidžia tik su berniukais, o mergaitės – su mergaitėmis. Nuo 10–11 metų jau galima pamatyti pirmas poreles – vaikus, susikibusius už rankų.

Svarbu žinoti, kad vaikas turi išsiugdyti suvokimą, jog kūnas – jo asmeninė tvirtovė, ir jeigu jis nenori, niekam nevalia jo liesti. Tai reikia pradėti ugdyti jau ankstyvoje vaikystėje. Tarkime, jeigu vaikas nenori būti ant jūsų rankų, nereikia jo įkalbinėti ir prievarta nešioti. Jeigu vaikas nenori, kad jūs jį kutentumėte, tuoj pat reikia liautis. Taip pamažu įsisąmoninama teisė pasirinkti: pasakyti „ne“ arba „taip“.

Nebijokite atvirai kalbėtis

Dažnai suaugusieji baiminasi, kad per anksti pradėjus kalbėti apie seksualumą, tai gali suveikti kaip paskatinimas. Netiesa. Priešingai, toks vaikas bus labiau pasitikintis savimi ir gebantis teisingai pasirinkti. Beje, jeigu su vaiku atvirai kalbama, atsakoma į visus jo užduotus klausimus, jam nekyla noras paragauti uždrausto vaisiaus.

Kalbėti reikia kuo atviriau. Penkiametis vaikas gali pasitenkinti, pavyzdžiui, tokiu atsakymu, kad vaikai atsiranda iš tėčio sėklos, kuri auga mamos pilve. Maždaug aštuonerių vaikui jau įdomu, kaip ta sėkla patenka pas mamą. 10–11 metų vaikas jau norėtų žinoti, kaip vyras ir moteris įsimyli vienas kitą, kaip nusprendžia: mylėtis ar ne. Aišku, būtina vaiką mokyti ir atsakomybės, kurią reikia prisiimti už lytinius santykius.

Pirmos žinios – namie

Žinoma, tėvams labai sunku įsivaizduoti, kad jų vaikai kada nors turės lytinių santykių. Taip pat ir vaikams sunku suvokti, kad jų tėvai mylisi. Tačiau nuo realybės nepasislėpsi – taip jau gamtos sukurta, kad seksas yra žmogaus prigimtinis dalykas.

Namai yra saugiausia vieta išsiaiškinti šią subtilią temą. Tik padedant tėvams vaikui susiformuos sveikas požiūris į lytinius satykius. Jeigu to nepadarysite, jis sužinos apie tai kitais būdais: iš draugų, filmų, o gal net pats eksperimentuodamas.

Pokalbio taisyklės

Pasistenkite kuo atviriau ir paprasčiau atsakyti į vaiko klausimą, iš kur jis atsirado. Jei vaikui kyla papildomų klausimų, nenumokite į juos ranka.

Apie tai galite kalbėti su humoru, taip pat nebijokite vaikui pripažinti, kad jums ši tema kelia diskomfortą.

Kalbėdami apie seksą neminėkite vien tik fizinio aspekto, o susiekite jį su meile, pagarba vienas kitam, kad vaikas ugdytųsi tinkamas vertybes.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: sniegas neskubės tirpti, grįš šaltis (13)

Panašu, jog šalyje pagaliau įsitvirtins tikra žiema, su sniegu pasipuošusiomis apylinkėmis. Nors...

SEB paskelbė naujus įkainius – kai kas brangs dukart (427)

Kaip ir kiti komerciniai bankai, SEB bankas pranešė kad netrukus didins dalies paslaugų...

Vienuoliktasis Dakaro etapas: Žalą buvo ištikęs krachas, greičiausias – Juknevičius (439)

Vienuoliktajame jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio etape sportininkams trečiadienį reikėjo iš Beleno...

Lietuvio įspūdžiai iš audringiausio Hamburgo rajono: radau viską, nuo ko valdžia saugo mūsų šalies žmones (431)

Įsijautęs į nuo alkoholio, prostitucijos, rūkalų ir marihuanos išvalytos Lietuvos įvaizdį...

Avangarde finišavęs Juknevičius: labai gaila Vaido (6)

Vienuoliktasis Dakaro etapas vieniems Lietuvos sportininkams buvo sėkmingas, kitiems labai skaudus....

Šeškus tiki LiAngelo ateitimi: jam reikia pradėti mąstyti europietiškai Jasilionis prisipažino pasinaudojęs Ballų silpnybėmis (11)

Edvinas Šeškus praleido rungtynes dėl kelio skausmų, todėl jo tėvas ir vyriausiasis...

Kaip mylimajam pasakyti, kad vienas jo sekso judesys jums visai nepatinka? (36)

Kiekvieną mėnesį „Women`s Health“ svetainė su trimis „Men`s Health“ atstovais analizuoja...

Vasario 16-ąją bus leista valgyti mėsą (403)

Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metis – šįmet sutampa su pirmuoju gavėnios...

Jauna moteris dėl tampono neteko ir antros kojos (33)

Amerikietei manekenei, kuri dėl higieninio tampono sukelto toksinio šoko sindromo neteko dešinės...

Mokslininkai aptiko dar vieną vyrų ir moterų skirtumą: kas susijaudinus darosi jų galvose? (12)

Tai, kad moterys ir vyrai yra labai skirtingi, žino visi. Evoliucija ir per tūkstantmečius...