aA
Apie ką pataria mums galvoti Bažnyčia prieš šventes - gal apie apsivalymą, atleidimą, susitaikymą? Taip. O apie ką mes iš tiesų galvojame? Taip, apie ką galvojate konkrečiai, jūs, skaitantis šias eilutes žmogau?
© Shutterstock nuotr.

Leiskite atspėti. Apie vaikų šventinius renginius bei dovanas, kurių reikia pripirkti. Apie eglutę, kurią gal jau metas statyti, o gal ir ne.

Apie tai, kur sutiksite Naujuosius. Kai kas galvoja, kaip jam pratempus tiek daug šventinių dienų, nes juk reikia kažką veikti. O veikimas siejasi su išlaidomis. O išlaidos su turimu pinigų kiekiu. O turimas pinigų kiekis - kur kas svarbesnis dėmesio objektas, nei apsivalymas, atleidimas bei susitaikymas. Kai kam tai išvis tradicinis „nuvažiuosime pas uošvius ir pas mano tėvus, o nuo antros Kalėdų dienos - išgertuvės su draugais“.

Maža to, labai gražiai skambantys žodžiai „apsivalyti“ bei „atleisti“ visiškai nesusiję su konkrečiais būdais, kaip tai galima padaryti. Ne, su apsivalymu lyg aišku. Su išsiblaivinimu irgi. Netgi kaip išsikrovimo dieną po Kūčių padaryti - irgi aišku. O čia tas pats, tik siela.

Panašiai, kaip prausiamės duše, kažką panašaus mes darome išpažindami nuodėmes ar lankydamiesi klasikinės muzikos koncertuose. Po to būna toks neįprastas jausmas, lyg tave kas išplautų iš vidaus.

Taip pat žinantys žmonės sako, kad apsivalymo jausmas būna aplankius protėvių žemę ar, tarkime, jų kapus. Tik būtinai tuos, kuriuos lankėme mažiausiai. Juk dažnai lankomi kapai pavirsta savotišku darželiu, kuriame periodiškai važiuojame paravėti, gėles pasodinti ar palaistyti bei žvakes pakeisti. Todėl tokio kapo eilinis lankymas darosi nebe apsivalymo šaltiniu, o rutina.

Visai kas kita, jei jūs aplankytumėte kokį nors apleistą, užmirštą kapą, kur guli mažai jums žinomas, bet, tarkime, šlovingas giminaitis. Bet būtinai neteisingai užmirštas, pavyzdžiui, nesantuokinis, dar prieš vedybas ar šalia jų atsiradęs jūsų tėvų vaikas, kurio niekas neprisimindavo. Jūs pirmiausiai turite jo biografiją patikslinti, tarkime, su kokia nors jį pažinojusia giminaite pasišnekėjus, po to nueiti į kapą, su juo mintyse pasisveikinti ir apsiverkti. Ir – kaip dažniausiai būna išsiverkus - pajusti apsivalymą.

Pereikime prie atleidimo. Tačiau kaip galima atleisti, jei atleidimo procesas vyksta visiškai mums nežinant? Tiesiog mes buvome įsižeidę, užsigavę ir susipykę. O po to staiga pajutome, kad atleidžiame. Ir viskas. Vieni atleidžia po valandos, kiti - po paros tylėjimo, treti - po keleto metų ar išvis neatleidžia. O čia imk ir atleisk, nes mat Kalėdos!

Pasiūlymas „atleiskite savo priešams“ buvo labai geras, tačiau išėjo iš nelabai įprasto žmogaus lūpų, jei tai išvis buvo žmogus, o ne Dievo sūnus. O jei Dievo sūnus, tai mes juk ne visai esame tokie, kaip jis, tai mums negali išeiti taip lengvai padaryti tai, kas jam buvo vieni juokai.

Todėl panagrinėkime, kokiais būdais galima įvykdyti šį prieškalėdinį uždavinį. Kai kurie psichologai teigia, kad jis vykdomas uždavinėjant sau tam tikrus klausimus. Tiesa, uždavinėti sau klausimus moka ne visi žmonės, o tik tie, kurie leidžia sau pabūti vienatvėje. Ir kurie moka kalbėti ne tik su draugais bei kaimynais, tačiau ir su savimi. Todėl jei jau jūs norite atleisti, tai išsiruoškite kur nors bent pusvalandžiui, kur galima pabūti vienam.

Pagalvokite apie žmogų, su kuriuo bylinėjatės teisme, ant kurio pykstate, ar esate įsižeidę. Dabar mintyse paklauskite savęs:
jei aš galėčiau jam atkeršyti, tai kaip atrodytų šis kerštas? Taip, dabar vaizduotėje pradėkite jam kerštauti. Naikinkite jį, plėšykite jį į gabalus ir t.t. ir pan. Fantazijose sukėlę jam tokį pats skausmą ir pažeminimą, kokį jis mums sukėlę, sustokime ir paklauskime: ar jau dabar ateina palengvėjimas? Jei jau jūs ruošiatės kerštauti iš tiesų, ar ne fantazijose, patartina prisiminti vokiečių teologą Bertą Helingerį, kuris teigia, jog norint užgesinti konfliktą kerštas turėtų būti visuomet mažesnis, nei padaryta žala.

Jei mums tai netinka, tuomet klausiame toliau. Kokios kompensacijos už jo padarytą žalą mums užtektų? Pinigai, jo paslaugos mums, jo skolos jausmas tiks? O gal savo laiku mes juo pasinaudotumėme? Konkrečiau, konkrečiau - kaip pasinaudotumėme, kokios pinigų sumos užtektų. Ir ar po to ateitų palengvėjimas? Daryti tai tikrovėje, ar ne – galimybių klausimas. Gal užtektų žinojimo: jis man skolingas.

Jei ne, neužtenka ir kompensacija neįmanoma, tada klausiame toliau. Jei visi jo nuskriausti žmonės (o juk tokių netrūksta), imtų ir kolektyviai jam dabar atleistų, ar aš prisijungčiau prie jų? Taip, kartais smagu atleisti tiesiog už kompaniją! Visi atleido, ir aš atleidau. Ne?

Tuomet klausiame savęs apie religiją. Na, kokiai religijai aš save priskiriu? Katalikų? Budistų? Stačiatikių? Tai kas pas mus didžiausias baudėjas ir gelbėtojas? Mes ar Aukščiausias? Jei Aukščiausias, tai ar neliepia jis mums atiduoti bausmę į jo rankas? Liepė. Tad ko aš dar delsiu?

Bet tarkime, netikite jūs Aukščiausiuoju. Esate fizinio - techninio išsilavinimo žmogus. Gerai. Tuomet pagalvokime logiškai ir pragmatiškai. Ar man bus daugiau naudos, jei aš turėsiu viduje priešą, ar man bus naudingiau, jei viduje tam žmogui nieko nejausiu? Mano įsižeidimas - ar jis naudingas mano sveikatai ar žalingas? Interneto šaltiniai teigia, kad sveikiau širdžiai ir imunitetui, kai atleidi. Tad kokia man nauda toliau nešioti pyktį?

Nepadeda? Ką gi, tuomet imkitės radikaliausio būdo. Meilės. Taip, tokios abstrakčios meilės visiems žmonėms. Nepaisant iškart pasigirstančios kritikos, kad abstrakčios meilės nebūna, kad mylėti visus - tai nemylėti nieko ir t.y. ir pan. Nesvarbu. Tikėkime tuo, nes absurdiška. Imkimės būdo, taikomo budistų. Jie vadina jį „metha“.

Užsimerkime, įsivaizduokime savo priešą ir mintyse padovanokime jam kokią nors itin brangią, fantastiškai gražią dovaną. Konteinerį aukso. Laivą deimantų. Lėktuvą gėlių. Ir tarkime: „Linkiu tau laimės, sveikatos ir viso ko geriausio visus sekančius metus“.

Jūs tuo netikite? O žodžio „metha“ net neištariate? Aš irgi netikėjau ir neištariu. Bet veikia – ne kartą išbandyta!

Linkime gražių švenčių!

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pasiekė karjeros viršūnę Vokietijoje ir grįžo į Lietuvą: niekur kitur būti dabar nenorėtų (148)

Skaičiuojama, kad 78 proc. į užsienį emigravusių lietuvių ketina grįžti į Lietuvą. 31-erių...

Sudėliojo visus tašku ant „i“: trinktelėsi durelėmis – pildysi deklaraciją (136)

Ar ateis diena, kai radę įbrėžtas ar įlenktas savo automobilio dureles galėsime kviesti...

Tarp mulais vadinamų narkotikų kurjerių – ne vienas lietuvis: po tokių „atostogų“ kai kurie namo ir nebegrįžta (102)

Mulai – taip vadinami sutikusieji dirbti narkotikų kurjeriais. Dalis jų dienas leidžia Pietų ar...

Kaip sulaukti 100 metų ir turėti šviesų protą: 10 mokslininkų rekomendacijų (31)

Vis daugiau žmonių gyvena ilgai – kai kurie 100 metų ir ilgiau. Mokslininkai bando suprasti, kaip...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Kodėl „geltonosios liemenės“ laimėjo, o „Paskutinis skambutis“ liko neišgirstas? (193)

Andriaus Tapino ir dešimčių profesinių sąjungų organizuotoje „Paskutinio skambučio“...

Ko dar mes galime laukti ir tikėtis iš žiemos? (37)

Lietuvoje gruodžio vidurys, beveik pačių tamsiausių dienų metas. Sakome „beveik“, nes kas yra...

Miunchene – Krampuso viršus: kaip „Žalgirio“ vyrus sprukti privertė vokiškas siaubūnas pažymiai žaidėjams (58)

Kauno „Žalgirio“ vyrai antrą sezoną iš eilės iš Vokietijos savo gerbėjams lauktuvių...

Bilis pagerino Lietuvos rekordą ir pateko į finalą (13)

Simonas Bilis pagerino Lietuvos rekordą ir pateko į Kinijoje vykstančio pasaulio plaukimo...

Nomedos Kazlaus partneris dėl vienos ypatybės išgirsta itin nekorektiškų klausimų (20)

Graži gruodžio tradicija tęsiama: lietuvių operos solistė sopranas Nomeda Kazlaus vėl kviečia...

Spalvingasis Laosas – maža, bet didelių stebuklų kupina šalis (2)

Laosas – tarsi balta varna Azijoje. Ji dažnai aplenkiama keliaujant į Vietnamą, Tailandą ar...