aA
„Yra daugybė būdų, kaip reaguoti į vaiko elgesį. Tačiau visi tradiciniai metodai nublanksta, kai tenka spręsti rimtas problemas. Jei sugebate išlikti ramus, tai padeda ir vaikui suvaldyti savo emocijas, jei reaguojate audringai, situacija tik blogėja.
© Shutterstock nuotr.

Liūdna, tačiau iki šiol nebuvau geriausias susitvardymo pavyzdys. Labai skaudu matyti vaikus elgiantis taip, kaip jie matė mus elgiantis... Kai mėtomi daiktai, trankomos durys, šaukiama...“ - pasakoja viena mama.

Pažįstama situacija, tiesa? Jei norite būti geri tėvai, turite išmokti reguliuoti savo emocijas. Dažnai pastebime save netinkamai elgiantis – nesugebame atsispirti pagundai ir persivalgome, atidėliojame darbus, baramės su sutuoktiniu.

Būdami tėvais, svarbiausia savo pareiga mes vadiname fizinių vaiko poreikių patenkinimą – mums svarbu, kad vaikas būtų saugus, sotus, turėtų tinkamus namus. Tačiau ar vaikas jaučia meilę? Dažnai girdime, kad geri tėvai myli savo vaikus besąlygiškai, tačiau tėvai jaučia ir kitokius jausmus ir jiems dažnai sunku juos suvaldyti.

Taigi, būtent emocijų valdymas – gebėjimo būti gerais tėvais pagrindas. Atrodo sudėtinga? Taip, bet visi geri darbai reikalauja pastangų.
Jei jūs neleidžiate prasiveržti savo jausmams, palaukiate, kol jie nuslūgs, giliai pakvėpuojate, jūs neleidžiate išsiveržti pykčiui, kitiems neigiamiems jausmams. Nugali meilė.

Kas yra pyktis? Tai tik gynybinė reakcija, kai mes jaučiame baimę, skausmą, nuoskaudą. Jei jūs pasiduodate pykčiui, neigiamos emocijos sustiprėja, pyktis ne mažėja, o tik didėja.

Reikia stengtis neigiamus jausmus nuslopinti meile, mes taip tobulėjame kaip žmonės, tuo pačiu ir kaip tėvai.

Ar tai reiškia, kad mes tiesiog nusisukame nuo vaiko rūpesčių ir problemų? Ne, mes tiesiog kuriame gyvenimą tokį, kokio mes norime, gyvenimą, pilną laimės, džiaugsmo, meilės vaikui.

Tai nereiškia, kad mes turime taikstytis su tuo, dėl ko anksčiau bardavomės. Paprasčiausiai mes turime išmokyti vaiką, kad pykti yra normalu, nepriekaištaujame jam už tai, tik mokome neleisti, kad pyktis nustelbtų sveiką protą. Paaiškiname, kad svarbu viskas – ir ant žemės numestas megztinis, ir vaiko elgesys su broliu ar seserimi. Vaiko užsispyrimą įvertinę teigiamai, galime paieškoti būdų, kur jį nukreipti.

Tačiau mes negalėsime paveikti vaiko, jei neišmoksime valdyti savų emocijų.

Taigi, ką daryti, jei vaikas lengvai pasiduoda neigiamoms emocijoms ir žodžiai jo neveikia? Emocinė savireguliacija šiuo atveju taip pat gali padėti.

Ką reikėtų daryti

Vaikai mokosi savitvardos iš mūsų. Jei mes pykstamės taip, kad net sienos dreba, jie elgsis taip pat. Jei mes reaguojame ramiai, ramiau elgiasi ir vaikai.

Emocinis saugumas, kurį sukuria tėvai, labai svarbus vaikui augant, tobulėjant. Kaip ir mes, vaikai nori jaustis reikalingi, laimingi, bet kartais įniršis ir pyktis padeda jiems patiems suvokti, kas yra gerai, ir kas ne. Mūsų ramybė padeda atkurti meilės ryšį.

Kai vaikams sukuriame saugią aplinką, jie lengviau reiškia savo emocijas, išmoksta jas atskirti. Jie pradeda suprasti, kad jausmai – neatsiejama žmonių gyvenimo dalis, mes neturime jų bijoti, bet nereikia ir leistis jų valdomiems.

Vaikai itin gerai jaučia mūsų nuotaikas ir nerimą, supranta, kai esame įsitempę. Jų elgesys pasikeičia, jei gali tarsi „užsikrėsti“ neigiamais jausmais.

Jei mes jaučiamės gerai, vaikai irgi tą jaučia, jų nuotaika pagerėja. Prisiminkite, kad ne tik vaiko elgesys, bet ir jūsų reakcija lemia, kas vyraus šeimoje – barniai ar santarvė.

Net jei vaikas įpratęs priešgyniauti, niekada nevėlu mokyti juos suvaldyti savo emocijas. Tą padaryti mums gali padėti mūsų pačių elgesys.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Globos namuose augančių vaikų seserys šaukiasi pagalbos: juos nori atskirti ir išvežti į užsienį (135)

„Jie nenori būti įvaikinti į užsienį ir išskaidyti po vieną, po du“, – teigė su DELFI...

Pasiūlymas uždirbti 2 tūkst. eurų atsirūgo: darbdavys nemoka pinigų, grasina susidoroti (48)

Į DELFI redakciją kreipėsi darbuotojas Marius (vardas pakeistas – DELFI), kuriam darbdavys neva...

Netikrame puslapyje – šauktinių sąrašai: apsigauti galėjo ne vienas (14)

Trečiadienį šalies jaunuoliai jau galėjo sužinoti, ar šiemet yra pašaukti atlikti privalomąją...

Dakare – iškilmingai apdovanoti pasiekę finišą, o lietuviai prieš šventę spėjo nuveikti gerą darbą papildyta 04.38 (11)

Dakaras nėra užbaigtas, kol jo dalyvis nepravažiuoja pro finišo arką. Tokia procedūra...

Žvejų laukia svarbus draudimas: vienas nusižengimas gali gerokai paploninti piniginę (17)

Besilaikanti neigiama oro temperatūra ir užsalę vandens telkiniai – tikra laimė ir pramoga...

Algis Kriščiūnas: išsirinkę pirmąjį būstą Kanaruose padarėme brangiausią klaidą (4)

„Atsibudę ryte išėjome į gatvę ir supratome, kad padarėme turbūt brangiausią klaidą...

Teismas nusprendė: Naujosios Zelandijos pora į gimtinę grįžo be 9-metės (1401)

Vilniaus apygardos teismas trečiadienio popietę paskelbė sprendimą tarptautinio įvaikinimo...

Įspūdingą Sabonio seriją nutraukę „76ers“ iškovojo triuškinamą pergalę Indianapolyje (4)

NBA pirmenybėse vieną skaudžiausių sezono pralaimėjimų patyrė Indianos „Pacers“ (29-15)...

Abi rankas Dakare susilaužęs Bardauskas: pavažiavau 200 metrų ir daugiau nebegalėjau (12)

Tai, kad Dakaras gali būti labai nenuspėjamas ir neretai smūgiuoti žemiau juostos, įrodė Balio...

Septyni požymiai, bylojantys, kad jums būtinai reikia atostogų

Jei jaučiatės priėję liepto galą, gal jums tikrai reikia pagaliau eiti atostogų. Tad jei jūsų...